Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

14-05-2024, 21:24:26

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 861
  • Latest: kaldoor
Stats
  • Общ брой публикации: 82 652
  • Общ брой теми: 9 810
  • Online today: 774
  • Online ever: 774
  • (Днес в 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 557
Total: 557

557 гости, 0 потребители

Какъв Графичен 24"-ов Монитор предпочитате

Започната от bluesky, 02-03-2013, 16:33:38

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

bluesky

Добър Вечер на Всички!

Точно това се стараем да изясним, Lycan-е.

Когато рекламират днес Монитор - пишат, цитирам буквално:

"...качествена (xyz)-IPS матрица (8-bit + AFRC)..."

където под ...(xyz)... подразбират още някаква "разновидност" на -IPS технологията, а под обозначението ...(8-bit + AFRC)... тълкуват разширен цветови обхват и най-вече прецизно цветопредаване, като разликата между:

...(8-bit)... и ......(6-bit)... еднозначно различават като ... (2 на 8-та степен х 2 на 8-та степен х 2 на 8-та степен) = 256 х 256 х 256 = 16 777 216 цвята.
и ... (2 на 6-та степен х 2 на 6-та степен х 2 на 6-та степен) = 262 144 цвята.

Тогава под (8-bit + AFRC) подразбираме 16 777 216 цвята + метод да симулират още цветове, "вдигайки" количеството до над милиард цвята (вече симулирани),
докато под (6-bit + AFRC) имаме само 262 144 цвята + метод на симулация на още цветове, "вдигайки" количеството до малко над 16 200 000 цвята (вече симулирани).
Тази симулация осъществяват като заставят съседни пиксели да "трептят" и така да заблуждават окото ни за "нов" цвят.

....................................

Аналогично на тези изчисления, още навремето формулираха:
А) True Color (или 24 -bit color) като (можещ, правещ) възпроизвеждащ 16 777 216 цвята
High Color (16 -bit color), възпроизвеждащ (само) 65 536 цвята.
....................................

И действително разлика има - окото ни лесно възпроизвежда отенъци на милиони и милиарди цветове, както и усеща разлика в микрони, не научно, а на интуитивно ниво. Знам по себе си.

Затова и (8-bit + AFRC) се счита за "можеш повече" от (6-bit + AFRC).

Естествено, именно за да не "абсолютизирам", бях задал въпрос:

"... Или трябва да го разглеждаме "правилно" само като BLACK BOX и да не се интересуваме от нищо повече, освен от Нашите субективни и (донякъде обективни) потребности, ползвайки такова външно устройство?..."
Както и:
"...Какво губим от Правилна цветна температура едва след Калибриране? Софтуерно ще е "принуден" да калкулира непрекъснато или какво?..."

bluesky

@Морт
Обезателно ще разгледам и корейския Монитор 27".

Lycan

Да точно, трептенето определя дължината на вълната т.е. реален цвят за нас.
Иначе човеците доколкото знам не различават повече от 10 мил. цвята теоритично, а на практика по-малко от милион.
Клиентите по мои лични наблюдения различават не повече от 16 цвята в най-много 3 тона :) и като минеш над sRGB се налага да носиш дисплея по срещи.

Имах флирт с един Eizo CG и 20тина копчетии - матов та чак холограмен. Цветовете греят греят - тен да ти докарат. За жалост показваше отчетлив контраст в най-тъмните области (95-98 до 100%). Адски дразнещо и изкуствено. Да не говорим, че в този диапазон са всички дефекти на изображението, а на практика е невъзпроизводим.

С първите огледални синема 24" доста хора подскочиха че щели да се обръснат. Сега или ходят с бради или са свикнали с по-сочното изображение и матовите монитори вече не им се струват така добри.

Вземи каквото ти хареса на окото.
Аз съм за "черната кутия". Не ме интересува как е реализирано възпроизвеждането, стига то да ме радва и да ми върши работа разбира се.

Всички нови монитори вече имат пресети sRGB и D65. Не е ясно колко са верни, така че калибрацията не пречи. Последно пробвах basICColor и съм много доволен с резултата. На по-евтините технологии обаче калибриането обикновено свива гамута за да стандартизира възпроизвеждането. От това градиентите се показват нацепени.


bluesky

Добър вечер на Всички!

+ @Морт

Разгледах сравнително обстойно и монитор 27" YAMAKASI с матрица LG.
Възникнаха и някои въпроси.

Ако се спрем конкретно, например на YAMAKASI Catleap Q270 LED- WHITE WQHD S-IPS Speaker 27", въпросите са следните:

На две различни места Матрицата му се рекламира по два различни начина:

1.1. Като способна да репродуцира до 16.2 милиона цвята с Dual Link DVI-D.
1.2. Като можеща да репродуцира до 16.7 милиона цвята.

Това наглед незначително разминаване на практика означава или 6 bit + AFRC матрица, или пък 8 bit + AFRC матрица.
Засега не е ясно.

Записано е: Не работи с Macbooks или лаптоп-и като втори Монитор. Изисква Графика, (Графична Карта), способна на 2560 х 1440 (изход).

Противно на това изказване, при Теб работи, свързан към Твоя Macbook Pro.


2.1. Минимума за Графична Карта (на ATI Rageon) e X1950GT.

Наличната при Мен е ATI Rageon X1900 (XT), т.е. с нея би могло и да работи (без да е сигурно 100%, естествено).

3. Транспортните разходи са обявени като 65 Лири. Изпращането до България не го открих между пречислените Страни. Т.е. не е ясно, (поне за Мен), има транспорт към България или не.

4. Някой имал ли е вземане- даване с Българска митница за подобна електроника, изпратена от Далечния Изток - мито? Американци и канадци споделят, че обикновенно южно-корейците, (търговеца), изпращайки Монитора, го обявява за пратка със стойност 99 $ и така минава (в кафяв кашон, без етикетна реклама по кашона), през Пощата безпрепятственно. Което не е обезателно да се случи с Българската митница - т.е. отново крайната цена не бих могъл да я калкулирам коректно засега.

5. Относно Настройки - споделяш, че има само Яркост, или Контраст? Как осъществяваш Color ProFiles - на Системно ниво, (т.е. Ти ли си ги правиш), или можеш да използваш само готови Color ProFiles?

6. Би ли отбелязал точния Модел на Твоя монитор, както и точните спецификации на LG Матрицата Ти, за да проверя за коя точно Матрица става въпрос.

7. Въпросът с VESA Stand Ergotron е обикновено скъпо удоволствие, преизчислено относно относителната цена на Монитора. Най - икономичният вариант се оказа VESA Stand Ergotron 33-310-060 Neo-Flex LCD Stand, (около 45$), обаче "поддържа до 24" Монитор.
Пишеш: "...- Единствено DL-DVI. Адаптерите в БГ са на ужасни цени - 180лв. Аз си взех втора ръка от Англия за 20 лири (по колкото са в заложните къщи)..."

Какъв Адаптер имаш впредвид?


Иначе белият YAMAKASI Catleap Q270 LED- WHITE WQHD S-IPS Speaker 27" би стоял доста ефектно с бяла Apple Keyboard, (каквато предпочитам).

Някакви идеи около написаното?

Lycan

по бакалски сметки корейските дисплей и необходимите им джунджурии идат около 40-50% по-ниско от тъндърболт 27"

Морт

Тъндърболта има предимството, че е чудесен док за тъндърполт макбуци и изглежда значително по-добре, както и опцията за втори тъндърболт включен в него, но иначе да, около 2х скъп е и не работи с не-тъндърболт макове! (За последното може и да греша, но мисля че така бях чел)
.fr

bluesky

@Морт
............................

5. Относно Настройки - споделяш, че има само Яркост, или Контраст? Как осъществяваш Color ProFiles - на Системно ниво, (т.е. Ти ли си ги правиш), или можеш да използваш само готови Color ProFiles?

6. Би ли отбелязал точния Модел на Твоя монитор, както и точните спецификации на LG Матрицата Ти, за да проверя за коя точно Матрица става въпрос.

Becko

NEC Spectra View 9660 за сериозна работа, но е скъп. За дженерал графикс епълските 23 и 30 матовите са супер. :)

bluesky

Току-що, буквално в средата на Март, пуснаха на пазара цяла плеяда 27"-ви монитори, (може би на нивото на качеството на обсъждания по-горе YAMAKASI с матрица LG).

Оттук нататък, ако не взема решение да инвестирам повече от първоначалната Ми идея: (между 250 - 500 евро), ще трябва да се избира между:

А) 24"-ов с "по-добри" графични характеристики и по-добра стойка, (въпрос доволно относителен при концепцията на 6 bit + AFRC матрица).

или

B) 27"-ов от току-що излезлите на Българския Пазар далеко-източни Монитори, като "екстрата" ще бъдат +3-те инча (за сметка на някои компромиси по отношение графичните характеристики) и далеч по-некачествена стойка*.
.....
* Оказа се почти невъзможно да се намери заменима по-качествена стойка точно за 27"-ви Монитори - наличните стойки "поддържат" или 24"-ви (настолни) Монитори, или предлаганите стойки са предназначени за 22"-32"-ви варианти (за стенно окачване).

Има ли консенсус относно този извод?

Kalinov69

Колеги, аз използвам монитор Аser 23" с MacBook Pro late2011, но имам малък проблем. Когато използвам монитора на Мак всичко е повече от добре, но ми се налага да използвам и софтоер който го няма за Макинтош и  пускам Windows инсталиран с BootCamp ass. и проблем!!! картината на монитора ми не е на цял екран а има един черен кант около 2см.,  и се побърквам от нерви, ще съм много  благодарен ако някой има  решение на проблема ми...

П.С. Извинявам се ако не съм задал въпроса си където трябва...

Wizi

Позволява ли въобще да му зададеш максималната резолюция?

Имаш ли всички драйвери инсталирани на тази Боза?
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

bluesky

@godo
................
Цитат: "...HP ZR2440W е по-добър и от двата.
До тази сума трудно ще намериш по-добър.

Този Dell има проблеми с подсветката. Върнахме над 10 броя и накрая доплатихме за HP-та, от който нито един нямаше проблем.

iiiyama преди бяха сила сега..са посредствени. А и за работа 16:10 е много по-добре..."

...............

Здравей, godo!

Твоето "мнение" и моите "търсения" засега надделяват за Монитор HP ZR2440W (ако приемем бюджет 250 - 500 Евро).

От коментара Ти следва, че имаш конкретни впечатления от Монитори HP ZR2440W.

Би ли споделил, ако имаш възможност, още подробностти, (конкретни впечатления), около тези HP ZR2440W, които са Ти "под ръка" - дават ли явни дефекти, след като имате няколко от тях. Как ги намираш субективно откъм цветно възпроизвеждане (в тази им ценова категория).

Бях поизоставил темата със закупуването, но като че ли, засега нищо по-добро не открих (общо) в тази ценова категория за Графична работа.

Във Форума или на Лични

bluesky

zmeYpc

Имам отлични впечатления от този нов модел: G246HLAbd — на мой познат. Купен е от България с отстъпка (не знам подробности), но парите са смешни.
 zmeYpc
MacBook Air 11-inch (2009) | MacBook Pro 15-inch (late 2011) | Mac mini (2012) | OS X 10.5.8 & OS X 10.9.1