Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

03-05-2024, 19:26:50

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 856
  • Latest: Vjiupslob
Stats
  • Общ брой публикации: 82 643
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 673
  • Online ever: 673
  • (Днес в 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 430
Total: 431

430 гости, 1 потребител
angelvn

Локалната мрежа след рутер?

Започната от ggzy, 18-09-2008, 22:48:21

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

ggzy

Въпросчето ми е има ли начин да виждам компютрите на другите клиенти на моя
доставчик, при положение че съм зад рутер?
Дал съм му Port Forwarding и би трябвало другите да ме виждат, ама обратното как?
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

Angelo

Ако сте няколко човека на едно IP (както обикновено правят повечето доставчици) и ако имат нещо шернато ще ти се появят във Findera автоматично , а другите които са с windows едва ли ще те видят  :D

PS.Даже мисля че имаше някъде Enable Stealth mood и другите няма да те виждат   :wink:

ggzy

Само аз съм на това ИП. Значи като ръгна кабела директно в бука виждам другите компютри в блока да кажем, а и те ме виждат (предполага се), но като включа кабела в рутера и мина на безжичната с бука, не ги виждам, а искам :) И нали това е целта на Port forwardinga, да ме виждат другите, когато съм зад рутера.
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

Angelo

Дал ли си от Sistem Preferences  - Sharing - Fail sharing ?

Я ми кажи как ти е IP то ?

PS. Не съм много добре запознат с Windows но знам че там за да те видят са по сложни нещата.

eek

Цитат на: "gogzy"... но като включа кабела в рутера и мина на безжичната с бука, не ги виждам, а искам :) И нали това е целта на Port forwardinga, да ме виждат другите, когато съм зад рутера.

Това е въпрос за мрежарски форум, не за епълски :) Защото отговорът му няма (много) общо с епъл, нито дали си пуснал Windows file sharing, и дали си разрешил на твоя акаунт да шерва.

Рутерът ти създава друга мрежа, която той свързва с мрежата на доставчика ти. Когато се вържеш през рутера, ти вече имаш друг IP адрес (който е от неговата мрежа), а рутерът взима адрес от мрежата на доставчика ти. Другите компютри "уж" не се виждат, защото мак ос сканира само твоята мрежа, а в нея си само ти.

Но ако знаеш IP адреса на клиент от другата мрежа, можеш директно да се вържеш с него през Finder (connect to server, cmd+k) или да го отвориш през уеб браузър.

ggzy

Цитат на: "eek"

Това е въпрос за мрежарски форум, не за епълски :)

Предполагам, че 90% от ползващите в този форум лаптопи са зад рутер, така че тази забележка е неуместна ;)
Цитат на: "eek"

Рутерът ти създава друга мрежа, която...

Знам, имам някакви елементарни познания :) Щом съм обяснил, че съм зад рутер, се предполага че съм наясно  :roll:

Някакви други идеи?

Пояснение: Имам един стар лаптоп с Боза, който съм го вързал към вътрешната
ми мрежа и му виждам шернатите папки!
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

fpyyh

изключи firewall-а на рутъра, но това не е много хубава идея. или използвай нещо за сканиране на мрежата, ако и твоят доставчик е със запазени адреси (10.*, 192.168.*, 172.16-172.31.*.*) сканирай този сегмент, ако е с истински адреси е по-сложно. nmap е стандартът за такъв скенер.

eek

Цитат на: "gogzy"... Щом съм обяснил, че съм зад рутер, се предполага че съм наясно  :roll:
...

Щом не прочете добре какво ти написах, според мен не си наясно :)

Ако знаеш IP адреса на машината, към която искаш да се вържеш, просто правиш cmd+k във finder, пишеш го и ако има шернати ресурси, Finder  ше се върже. Независимо, че е в друга мрежа.

Компютрите от другата мрежа не се "виждат" в sidebar-а на Finder, защото Mac OS сканира за шернати ресурси *само* в рамките на твоята мрежа! Което е адски логично, ако се замислиш.

Ако рутера ти има firewall, или блокира всички портове, ше тряа да го настроиш... нали каза, че имаш достатъчно познания? :)

ggzy

Човеко, нали за това е темата, ако някой знае начин да се видятмашините не *само* във вътрешната, а и в голямата да каже (без да се знае точен адрес)!!!
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

eek

Цитат на: "gogzy"Човеко, нали за това е темата, ако някой знае начин да се видятмашините не *само* във вътрешната, а и в голямата да каже (без да се знае точен адрес)!!!

Ми единственият начин е да ping-неш всеки IP адрес от адресното пространство на другата мрежа, за да видиш дали на адреса има работещо устройство!

Или открадни таблицата с клиентите на DHCP сървъра на доставчика ти, или си намери някой network scanner и почвай, докато не забият рутерите, защото си задръстил мрежата с трафик :)

usx

Защо не си сложиш ПЦ-то да има статичен IP address и после в рутера да нагласиш този IP Address да бъде DMZ?

Какво имаш предвид под "виждам"? Ти ги виждаш така или иначе, просто мака не ти ги показва във Finder. Както ти казаха и другите Option + K във Finder и пишеш IP address-a и можеш да им разглеждаш споделените папки :)

eek

Цитат на: "usx"Защо не си сложиш ПЦ-то да има статичен IP address и после в рутера да нагласиш този IP Address да бъде DMZ?

Какво имаш предвид под "виждам"? Ти ги виждаш така или иначе, просто мака не ти ги показва във Finder. Както ти казаха и другите Option + K във Finder и пишеш IP address-a и можеш да им разглеждаш споделените папки :)

И аз точно това се опитвах да му обясня за "виждането" :)

Ако си сложи мака в DMZ, обаче, Finder пак няма да показва компютрите от другата мрежа. Тогава няма да може и да се възползва от функцията на рутера за филтриране на портове => не мисля, че е добра идея да ползва DMZ.

Най-добрият вариант според мен е да настрои port forwarding специално за Windows file sharing: това са портове TCP и UDP от 135 до 139, както и TCP, UDP 445 (NetBIOS). Все ми се струва, обаче, че шерването би трябвало да стане и без допълнителни настройки на рутера.

ggzy

Това което казвате и двамата е така. Аз ако знам точен адрес не ми трябва DMZ.
Идеята е да се появат в Findera ;)
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

jell0

Цитат на: "eek"

Най-добрият вариант според мен е да настрои port forwarding специално за Windows file sharing: това са портове TCP и UDP от 135 до 139, както и TCP, UDP 445 (NetBIOS). Все ми се струва, обаче, че шерването би трябвало да стане и без допълнителни настройки на рутера.

Освен рутър, кутията е също и firewall, така че без допълнително пипане не става. Освен това, ако останалите потребители на мрежата от другата страна на firewall-а също имат свои рутър  и те ще трябва да се настройват, за да имаш достъп до тях.

Becko

... това което иска човека е сложно и се прави с домейн контролер, уинс сървър и тн.
за да разберете как става прочетете samba.org

не мисля че може да стане във вашия блок и не мисля че имате нужда да се браузвате така ... директната връзка си работи, а за да видите кой е онлайн може да се ползва елементарен рейндж порт скенер и то само ако ИПтата са динамични ... ако сте със статични просто си ги помнете :)