Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

14-05-2024, 22:41:06

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 861
  • Latest: kaldoor
Stats
  • Общ брой публикации: 82 652
  • Общ брой теми: 9 810
  • Online today: 774
  • Online ever: 774
  • (Днес в 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 554
Total: 554

554 гости, 0 потребители

Усещам електричество през панела на Macbook

Започната от saypotato, 20-09-2012, 17:25:51

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

saypotato

Имам MacBook Pro еarly 2008
и напоследък доста загрява,та реших да му почистя вентилатора, тъй като го правех често на стария ми лаптоп. Четох в нета как се отваря машината, но над сд-то има пластмасови захвати,които се отварят с повече напън, та ме достраша да не ги счупя при опитите да го отворя ии реших да не се занимавам. От тогава усещам ток през корпуса му, когато е включенсъс зарядното, сега дори ме е страх да го използвам, за да не изгори. Четох в нета,че това е възможно да се получи,когато е включен към незаземен контакт и го включих в друг. От начало беше добре,но когато батерията се зареди повече от половината, пак започнах да усещам електричеството точно по ръба на корпуса.
Някой има ли представа къде може да е проблема? Доста предпазливо боравих с него и не вярвам да съм повредил нещо вътре, но е възможно. Също трябва да отбележа, че зарядното ми не е оригинално, но и преди си бях с него и нямах такъв проблем. И накрая някой има ли си представа това загряване нормално ли е или наистина охлаждането ми се е позапушило?
Благодаря предварително

HQ

#1
Грешка  ;D

julss

Или контакта не е заземен или ползваш късия накрайник, който няма заземяване

saypotato

Ами да, от апаптора ми излиза та практика това, което влиза в контакта, а съм виждал,че по принцип има цял кабел. Това проблем ли е за машината?

julss


Hacko_Prasko

да не е от магнитната буря, която се задава...
мен днес цял ден ме боли главата и ми се вие свят, но си го обяснявах с преднамерената злоупотреба с алкохол снощи, ама не се знае - знае ли се?

п.с.
аз преди си имах кабелче, ютп, преди да навържа мрежата безжично и редовно си ме удряше ток, заземявах се и... така

поздрави
нас
enjoying the mbp 17" late 2011

HQ

Hacko_Prasko - спри да гледаш новини и ще се оправиш по-бързо!
Горния ми коментар беше по отношение на това,че вероятно го ползваш в незанулен контакт,но после като прочетох по-внимателно въпроса реших че си запознат с това.
Щом ползваш щепсела с 2 края то проблема е от там-корпуса не е занулен и се зарежда статично както е при всички електроуреди. Въпрос на време е някой елемент от платката да изгори,тъй като те работят с ниски напрежения а при мен по корпуса имаше 50V напрежение като го измерих. От тогава не ползвам късия накрайник.

Wizi

Всичко е чудесно и прекрасно и това със щепсела, което го описвате е съвсем вярно, но за съжаление има допълнителни проблеми по "тресето" :)

За да се изведе статичното електричество трябва уравнението да изглежда така: използва се кабел с накрайник Шуко + вътрешна ел. инсталация със зануляване + занулено ел. табло = win!

Уви едва тогава нещата би трябвало да сработят :(
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

HQ

Всеизвестните ни двупроводни инсталации нещата стават така - всичко върви по 2 кабела и на всеки контакт се прави мост от нулата към пластинките за "земята". Новия стандарт с 3-проводника е: 2 кабела за фаза и нула и един за земя като земята и нулата се обедияват в трафопоста,използване на дефекнотокова защита и заземителни шини на сградата които да не се обединяват с мълниезащитната инсталация. Тъй като новия стандарт е по-сложен и много по-скъп за изпълнение,нещата не се изпълняват както на теория.
При двупроводна система е най-лесно да си сложиш кабелче от нулата към земята в контакта но по мои наблюдения много рядко се случва да отида на гости и да разбера че съответния си е включил компютъра в <безопасен> контакт. В повечето случаи или не знае или не го интересува.

saypotato

Благодаря за мненията,но след всички тях,какво се очаква да направя? Нямам друг накрайтик освен "американския". Вчера пробвах с накрайник на приятел, който е за атглийската мрежа и е с 3 джиджимявки, но има адаптер да нашата мрежа. Отново същия проблем...

julss

Значи контакта не е заземен.
Не прави нищо, карай си така, няма страшно.

saypotato

Бащата казва,че цялата сграда е заземена. Принципно мен не ме бърка, стига да не се повреди машината. А и е малко  неприятно усещането хаха

BL

Повечето преходници, които съм виждал, нямат заземяване.
Намери си накрайник тип шуко, при толкова изгорели захранвания едва ли ще е проблем, пусни си тема.
Провери дали нулата е свързана с пластинките за заземяване, ако не е, можеш да го направиш за 5 минути. Задължително с фазомер и след това изключен бушон при самата операция.