Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

16-05-2024, 13:36:34

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 862
  • Latest: ChessManFeali
Stats
  • Общ брой публикации: 82 653
  • Общ брой теми: 9 810
  • Online today: 619
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 488
Total: 489

488 гости, 1 потребител
Nako

HDD caddy - Mac mini mid 2010

Започната от Пиф, 07-10-2014, 17:12:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Пиф

Здравейте
искам да сложа на Mac mini mid 2010 втори хард на мястото на ЦД-то. Рових из нета, но нещо не можах да се ориентирам и възникнаха следните въпроси:
1 - трябва ли въпросното кади да е специално за моя модел или са универсални?
2 - ако са за конкретния модел откъде мога да го намеря? Има ли алтернатива на ибей и всякакви там чуждоезични битаци?

Намерих разни обяви от български интернет магазини, но никъде не видях да има списък с модели за които стават. Това ме наведе на мисълта, че може би са универсални. Питах в един магазин за РС чаркове наблизо, там човека ми обясни, че няколко пъти поръчвал кадите за разни лаптопи и все не ставали, и то заради изместени положения на портовете, от което пък следва, че се правят за точно определени модели.
Моля, помагайте

Wizi

#1
Кадитата основно се делят по следните начини:
- дебелина: 9.5 или 12 милиметра
- конектори: отвън дали са SATA/PATA и вътре също дали е PATA/SATA конектора за хард диска, като комбинация от двете е възможна и трябва да се следи, ако търсим нещо за по-старите модели компютри

Първо трябва да видиш дали е 9.5 или 12мм твоето кади, а след това да си избереш SATA to SATA, защото ти е сравнително нов Mac Mini-то и няма как да е PATA (стар вид конектор за хард дискове)

Не е нужно да е опоменато специално дали става за твоя модел, реално можеш да си вземеш произволно кади. Всички си имат нужните дупчици отстрани, към които евентуално прехвърляш разни крепежни елементи от оригиналното за да ти пасне обратно новото, но дори и да ги няма не е фатално, защото пространството така или иначе е тясно и няма на къде да мърда. Още повече говорим за стационарен компютър, не преносим.

Та, да обощим вече с 2 думи: проверяваш (евентуално в ifixit.com) дали е 9.5 или 12 милиметра дебелина, търсиш си SATA конектори да са от двете страни (вътре и вънка) и не купуваш най-най-евтиното, а следващото евтино.

Успех!
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Пиф

Wizi, благодаря ти!
Според ifixit.com е 12.7мм. Днес пристигат дисковете, утре кадито....   и напред с отверките  ;D

BigP

Аз наскоро си поръчах онлайн от Плесио и ме увериха, че ставало за моя Macbook.... да ама не. Формата и дебелината бяха точни, но дупките за винтовете липсваха и съм го захванал само с един, вместо с 3. Имаше и една пластмаса, която имитираше DVD и се наложи да я махна, защото не пасваше с нея. Общо взето оглеждай и се интересувай за точното Caddy.

Adamov

Цитат на: BigP - 09-10-2014, 10:43:16
Аз наскоро си поръчах онлайн от Плесио и ме увериха, че ставало за моя Macbook.... да ама не. Формата и дебелината бяха точни, но дупките за винтовете липсваха и съм го захванал само с един, вместо с 3. Имаше и една пластмаса, която имитираше DVD и се наложи да я махна, защото не пасваше с нея. Общо взето оглеждай и се интересувай за точното Caddy.

Аз си взех същото от продавалника за 15лв. :) захванах го само с едното винт, а в другия край фиксирах с 2но лепещо тиско. махнах пластмасата и... по съвет на Wizi си направих fusion drive. сега се разцепвам от кеф.
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

BigP

И на мен ми мина през акъла за 2-но лепящо, но реших че седи горе-долу стабилно и за сега няма проблеми, но определено не е направено за Macbook ;)

Споделих това, защото от магазин ме уверяват, че е за моя модел, а дефакто не е. :) Живи и здрави....

Пиф

Егати каръка.
Дисковете дойдоха, но се оказаха с дебелина 15мм вместо обявените 9.5мм. Тия куриери забогатяха от неразбориите в онлайн търговията.....

Пиф

Най-сетне събрах чарковете. И кадито се оказа точно каквото трябва (може и да е чиста случайност  ;D ), отворите за винтчетата лепнаха на местата си. Всичко е 6. Благодаря за съдействието !!!

Adamov

Цитат на: Пиф - 19-10-2014, 15:50:10
Най-сетне събрах чарковете. И кадито се оказа точно каквото трябва (може и да е чиста случайност  ;D ), отворите за винтчетата лепнаха на местата си. Всичко е 6. Благодаря за съдействието !!!

Айде сега Fusion Drive и си ти човека :) Pictures In Frames :)
Apple MacBook Air M2
Apple iPad Air 4
Apple iPhone 12 Pro Pacific Blue
Apple Watch 5
Apple TV 4k 2nd gen
Apple HomePod Original x2
Apple AirPods Pro 2
Apple AirPort Extreme 6th
Apple AirPort Express 2nd

Пиф

Тук не ми трябва скорост, а максимален капацитет. На един iMac боря един FusionDrive сега ..... малко засечка с кабелаците там, но се надявам мачът да е в моя полза.  :D