Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

16-05-2024, 15:32:10

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 862
  • Latest: ChessManFeali
Stats
  • Общ брой публикации: 82 653
  • Общ брой теми: 9 810
  • Online today: 619
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 459
Total: 459

459 гости, 0 потребители

Има ли смисъл от RAID 0

Започната от sako_dj, 04-03-2014, 18:56:48

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

sako_dj

Здравейте, тъй като тези дни съм на вълна хард дискове, днес се зачетох за RAID 0 и съответно RAID 1, интересува ме има ли смисъл да сложа 2 SSD-та в RAID режим, или да заложа на едно SSD за OS X и програмите и HDD за музика и филми? Някой правил ли е тестове на RAID с MacBook ?
MacBook Pro 5.3 15" 2.8Ghz Intel Core 2 Duo 6mb Cash - 2x4Gb DDR3 1333mhz - Samsung 840 EVO 120 GB SSD - Hitachi 500Gb HDD 5400 rpm

Wizi

Предвид как едно SSD се чупи за части от секундата и възвръщане назад почти няма - RAID1 от две SSD-та е уместно. Въпросът е дали си заслужава инвестицията.

RAID0 е за скорост и никаква защита. При SSD за мен е безсмислено, защото то така или иначе е достатъчно бързо, но вероятно има изключения където се гони трансфер ала PCI-E.

Едно много добро решение за мен лично е Fusion drive, който комбинира най-доброто от двата свята - скоростта на SSD и обема на хард диска. Прочети в нет-а, има тонове изписано. Тук включително. Аз лично съм генерирал до сега 6 броя Fusion drive-ве и всички потребители са останали доволни.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

daf

Съгласен съм с Wizi, моята конфигурация е SSD (120 GB) за ОС и програми, и голям диск на мястото на DVD-то.

RAID0 се ползва също за увеличаване на дисковото пространство - вместо 2 дяла, имаш един голям. Но наистина не си струва риска.

sako_dj

А имате ли идея колко месеца/години грубо ще изкара едно SSD ако се ползва всеки ден, и евентуално как да си конфигурираме системата с или без swap file? TRIM, и ако има други оптимизаций на системата?  Мисля че ще е полезно за доста хора, мисълта ми е че ако SSD-то изкара 2 години без проблеми при всекидневна употеба то веднага бих скочил да си купя една 128-ца за програми и ОС, а хард диска ще ми остане за филми музика и файлове...
MacBook Pro 5.3 15" 2.8Ghz Intel Core 2 Duo 6mb Cash - 2x4Gb DDR3 1333mhz - Samsung 840 EVO 120 GB SSD - Hitachi 500Gb HDD 5400 rpm

daf

Ако не попаднеш на дефектна бройка/модел, ще изкара дълго време, имам служебни, които се въртят нон-стоп над 2 години. Давай смело с варианта с 128GB ssd.

Wizi

Всеки производител залага на много дълъг живот на SSD-то, поне на хартия. Разбирах години наред при ежедневно ползване. Можеш да прочетеш всеки какво пише на собствения си сайт. След като повечето вече ползват MLC чипове нещата общо взето са окей. Има вече и дискове с ECC корекция, която би трябвало да спаси някой друг дефектирал блок...

Mac OS X няма конфигурация за Swap file. Това не е Линукс или Windows XP. Надявам се не държиш на него ;)

TRIM не е лошо и софтуерно да си го актириваш, SMART също. Останалото е да си правиш редовно бекъп на SSD-то и да се надяваш да не те изненада, а ако те изненада да е още докато е в гаранция.

Вчера купих ADATA 128GB за 120лв от МОСТ..... цените стават просто перфектни!
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

daf

Цитат на: Wizi - 06-03-2014, 23:44:17
Mac OS X няма конфигурация за Swap file. Това не е Линукс или Windows XP. Надявам се не държиш на него ;)

ОСХ си държи swap файловете в /private/var/vm/. Ако държиш да нямаш много писане по swap-а, най-добре си вземи много памет (>= 8GB)

Тук има инфо как се спира swap-ването:

http://wiki.summercode.com/how_to_disable_or_enable_swapping_in_mac_os_x

но според мен е глупаво да се спира, защото тогава ОС-а ще закъса за RAM и ще почне да убива процеси/приложения. Аз съм с 8GB RAM и swap-а почти не се ползва. От друга страна, ако сложиш сегашния ти диск като втори, може да направиш /private/var/vm/ да е върху него.

sako_dj

Точно това е идеята да имам и HDD, инъче рамта ми е 8GB, просто мака не поддържа повече. Чудя се да търся ли по спецификация по-бърз SSD или да взема каквото има на пазара, защото така или инъче съм SATA 2 контролер който, работи по-бавно от почти всички  SSD-та?
MacBook Pro 5.3 15" 2.8Ghz Intel Core 2 Duo 6mb Cash - 2x4Gb DDR3 1333mhz - Samsung 840 EVO 120 GB SSD - Hitachi 500Gb HDD 5400 rpm

Wizi

Пусни си Fusion Drive. Няма да съжаляваш.

Daf, мерси! Не знаех....
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

sako_dj

Идеята на Fusion Drive е добра, но при положвние че ще е пълно SSD-то  ме е страх да не би да забави или като цяло да "умре" по-бързо, за това мисля че ще остана с 2 отделни харда, единия с музика и филми и другия с програми и OS... Не си заслужава според мен да хапя живота на SSD-то при положение че постоянно работя с музика, пускам и редактирам папки и файлове...
MacBook Pro 5.3 15" 2.8Ghz Intel Core 2 Duo 6mb Cash - 2x4Gb DDR3 1333mhz - Samsung 840 EVO 120 GB SSD - Hitachi 500Gb HDD 5400 rpm

Wizi

Не разбирам каква е логиката да хабим живота на SSD-то  ::) То е там за да ни служи, а не ние на него съобразявайки се с това да не поработи малко повечко. :)

Пак ти казвам - на хартия живота му е много по-дълъг от живота на лаптопа ти. Нямаш основание да се притесняваш, а ако се притесняваш все пак то просто му прави бекъп (Time Machine!?) и спи най-спокойно.

По тази логика да не си търкаме излишно клавиатурата и да ползваме външни, да махаме батерията когато сме на зарядно и куп други безсмислени неща. Експлоатирайте си машината така че е удобно на вас, а не на нея.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

sako_dj

Явно сте ме разбрали погрешно. DJ съм и работя на живо много често, страха ми е да не би да остана на тихо, за това и питах дали ще изкара около 2 години, дали да пусна или спра swap file, как да го конфигурирам за да изкара малко повече. За сега варианта е 2 харда, не ми се иска fusion drive, защото както четох колкото се запълва SSD-то става малко по-бавен, така че ще си стой на 1/3 пълен и до там, а всичките гигабайти музика ще са на стандартен хард диск... Най-важна ми е сигурността, а не това че ще дам 200лв за 120гб SSD.
MacBook Pro 5.3 15" 2.8Ghz Intel Core 2 Duo 6mb Cash - 2x4Gb DDR3 1333mhz - Samsung 840 EVO 120 GB SSD - Hitachi 500Gb HDD 5400 rpm

bboyg

А като ти изпуши SSD-то и OS-а и всичкия софтуер като ти е на него, няма ли пак да останеш на тихо? :) Единствено ще си спокоен че няма да ти е заминала музиката, филмите и каквото ти е на HDD-то, но... Има и друг вариант - слагаш още една OS на някой малък дял на HDD-то със софтуера, който ти е хужен за работа, и ако стане фал само рестартираш, зареждаш от там и "газ ръцете горееее" :) 8) 8)

Wizi

Пиша за последно, че сигурно вече те отегчавам...

Не говорим за 2 години, а много над 20! И това при SSD-та от евтин клас с SLC чипове. При SSD-то всеки чип има брой цикли на запис и четене, които следват след като надвишиш тази бройка да спре да функционира и да останеш на сухо.

Ето един тест на SSD с по-евтините чипове (SLC) и заключения за продължителността на живота му:
http://us.hardware.info/reviews/4178/10/hardwareinfo-tests-lifespan-of-samsung-ssd-840-250gb-tlc-ssd-updated-with-final-conclusion-final-update-20-6-2013

Има по-хубави и по-скъпи SSD-та с MLC чипове, които са много по-надеждни и там продължителността на запис/четене в/у чип е много по-дълъг. Освен това гледам примерно ADATA пускат SSD-та с ECC, което реално би коригирало дадена грешка, така че още повече да удължи живота на SSD-то.

Правилно си прочел, че едно SSD запълнено почти до дупка започва да деградира като скорост и то сериозно. Това обаче в наши дни е разрешено като проблем почти изцяло с помощта на TRIM или друг вид garbage collector вграден в контролера на самото SSD. Така намаление на скоростта има, но е незначително. Определено не е нещо, което трябва да те притеснява.


Разбира се има и изключения. Ако седнеш да четеш ревюта на големи сайтове като amazon.com, newegg.com и други, които продават по стотици SSD-та на ден гаранция ще попаднеш на коментари как чисто ново SSD изкарва седмица-две... месец... и следва тотална щета. Такива поне бяха отзивите преди 2-3 години когато си купувах за мен, сега вероятно нещата са се променили и едва ли се случва толкова често подобно нещо.
В такъв случай решението на bboyg според мен е напълно резонно, а именно да си носиш с теб един външен хард на USB, който да има заделен партишън от няколко гигабайта където имаш готова инсталация на Mac OS X с най-важните ти програми. В случай на нужда просто го слагаш, пускаш си лаптопа, задържаш Alt и оказваш да стартира от него. За 2 минути си отново в играта, пък после се оправяй със щетите.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

sako_dj

Току що си поръчах Samsung 840 EVO 120gb, утре пристига, и да наистина ше си направя резервна инсталация на външния хард за всеки случай.
Извинявам се за досадното писане, питане и повтаряне тези дни. Благодаря на всички, които се включиха в темата.
MacBook Pro 5.3 15" 2.8Ghz Intel Core 2 Duo 6mb Cash - 2x4Gb DDR3 1333mhz - Samsung 840 EVO 120 GB SSD - Hitachi 500Gb HDD 5400 rpm