Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

11-05-2024, 14:52:35

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 860
  • Latest: ftaletcnnb
Stats
  • Общ брой публикации: 82 663
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 435
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 374
Total: 374

374 гости, 0 потребители

iWork vs Microsoft office

Започната от danielp, 09-01-2013, 00:00:22

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

danielp

Здравейте
Сравнително нов мак юзер съм и искам да Ви помоля за малко помощ
Тей като искам всичко да ми е легално
Искам да си купя легален офис софтуер
И между ейпълския и този на микрософт искам ейпълския заради по-ниската цена,но имам някой въпроси.
Като експортирам документи в doc или в docx те ще се запазят ли и ще се разчитат ли по същия начин на windows компютър както аз ги виждам в pages. този въпрос се отнася за powerpoint i za excel.
Също искам да ми споделите минусите и плюсовите на двата пакета.
Благодаря предварително.

kmonev

аз лично имам проблеми при конверсията от .pages към .doc   Забелязвам че примерно ми слепва думи, или пък слага тирета за пренос не където трябва. иначе iwork е в пъти по бърз и удобен от офиса
Macbook Pro 13'' 2016 /MBA 2011 11'' before/
Imac 21'' 2015
Iphone Х /iphone 4,5,6, 7+before/
Ipad Air 32gb wifi only /ipad2 before/

Wizi

Помисли ако искаш и за не "Ейпълско" решение под формата на Open Office. Върши чудесна работа!
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

faire

При мен също винаги е имало проблеми при експорт от pages-doc. Винаги форматирането не е като хората с най-прост текст. Да не говорим ако има картинки, таблици и по-сложни неща. Доста хора очакват Епъл да извадят нова версия на офис пакета им, но кога това ще стане.. Последният е от 2009, така че се надявам тази година да излезе.
Пробвай дали ще ти хареса Open Office, както те е посъветвал Wizi.
Но office-a на микромеките си остава най-добър поне според мен..
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Metal

Не е най-добър а най-разпостранен! Всички офис пакети интепретират и показват документите както си решат, за съжаление това е в сила дори за отворен формат като docx.

Ако трябва да се работи върху един документ с различен софтуер, т.е. шерваш с уиндос потребители, то извода е ясен, M$ Office
Ако сам ще си работиш, избери iwork или open office, а за разпостранение експортирай работата си в PDF.

Wyatt Earp

Зависи за какво основно ще ползваш офис пакета.
Аз по необходимост ползвам MS Outlook (рядко, но ми се налага да го ползвам на Мас-а) и се отказах от Mac версията в ползва на виртуална машина и WIndows-ката версия (това е мое, субективно мнение или по-скоро силата на навика).
За останалите цели на Мас-а ползвам Open Office - върши ми прекрасна работа, дори ме е спасявал с конвертиране с което MS Office не се справяше
Air, Macbook Air.

StSm

Преди година бях пред тази дилема и тогава заложих на офис за мак.Сега съм отново пред същата дилема и се ориентирах към Pages  ,освен че изключително рядко ползвам ексел или презентации ще струва и само $20.
Поразгледах го в магазина,поговорих си с един от продавачите и ......реших че пак ще се купува офис за мак.

stankov.s

Цитат на: faire - 09-01-2013, 13:10:07
При мен също винаги е имало проблеми при експорт от pages-doc. Винаги форматирането не е като хората с най-прост текст. Да не говорим ако има картинки, таблици и по-сложни неща. Доста хора очакват Епъл да извадят нова версия на офис пакета им, но кога това ще стане.. Последният е от 2009, така че се надявам тази година да излезе.
Пробвай дали ще ти хареса Open Office, както те е посъветвал Wizi.
Но office-a на микромеките си остава най-добър поне според мен..

И обратното важи Word-Pages.
Затова за момента ги имам и двете програми качени. Иначе и аз съм ДА за лицензно копие.
MacBook PRO Late 2007 Happy user :) !

Kestrel

За съжаление Pages не е субститут за Word особено ако ползваш по-тарикатски функции като track changes и т.н.

Досега честно казано не съм намерил такъв за мака. Има някои близки но не същите за айпада.

mellights

Ако ще е легално - MS Office за Мак, но не е никак евтина... Версията, която има и Outlook - между 300-400 лв (MS Office for Mac 2011)... Иначе, като изключим малки разлики в интерфейса, почти няма разлика между версията за Windows и за Мас.

zmeYpc

#10
iWork'09 разбира се.

И никакви проблеми не съм имал при изнасяне във формат DOC.
Вземете си оправете езиковите настройки и/или клавиатурната подредба. Има и начин да се пренесат и инсталират всички шрифтове с кирилица, които Office 2010 ползва. Аз ги пренесох от Windows 7.

Случвало ми се Keynotes да не интерпретира правилно някои слайдове. Както и някои елементи от DOCX да изчезнат. Също го има и проблемът с формата CSV, но него решавам със скрипт за замяна.

Ползвам cocoaspell 2.1 за проверка на правописа.

Бих казал, че Мак с качен Office вече не е Мак. Омазва се тотално.
 zmeYpc
MacBook Air 11-inch (2009) | MacBook Pro 15-inch (late 2011) | Mac mini (2012) | OS X 10.5.8 & OS X 10.9.1

faire

Не говорим за шрифтове. Ползвам главно times new roman. При експорт в док от pages се омазва форматирането. Т.е. промени по кернинга, лидинга и др. Може и дребни промени да са, но когато става въпрос за работа, е важно един документ да излиза по един и същи начин на всеки компютър.
Най-накрая някой да даде съвет за пустия спелинг! Ще го пробвам определено този cocoaspell! Благодаря много!
Oтносно омазването след като се качи МС Офис на Мак, не съм много съгласен. Какви са ти наблюденията?
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

zmeYpc

#12
faire,
нищо не се помазва.
Бог е в детайлите.
Първо, езиковите настройки, дата и час: български, а не тюрлюгювеч, щото това скапва файловете в Numbers, че и в др. приложения.
Второ, добра клавиатурна подредба.
Трето, шрифтовете, с които пишат проклетите DOC е важно да ги имаш, щото Times New Roman в OS X не е тъждествен на Times New Roman  в Windows. Важно е също така да имаш и останалите им семейства.
Предлагам да ми пишеш и да се представиш по Skype тия дни. Да видим дали не става. Тия дни.
Ще ти дам каквото имам.
Проверката на правописа работи на системно ниво и е приемлива. Има и втори вариант за български, но не се прежалих да го пробвам лично. cocoaspell ми върши идеална работа.
Наблюденията ми са още от OS X Tiger и Leopard. OS X се помазва тотално след забозване на мака с Office. Нямам никакво намерение да рискувам сега. За целта си има виртуализация, който толкова иска Офис да си го ползва през ВМ.
Какво се помазва: шрифтове, клипборд, асоциации. Машината се затлачва с ненужни библиотеки и боклуци. Няма по-тъп и упорит софтуер от майкрософтския.
И последно. Препоръчвам iWork за бърза, лесна и вкусна работа, освен ако не си от хората, които книгоиздават с помощта на Word (познавам 2 издателства). Или не си експерт-счетоводител. За всякакви други цели  iWork решава всичко.

Ще чакам да се обадиш да ти пратя каквото имам и да обменим екрани/файлове. Пък да видим какво се помазва при мен и при теб.

ПП По-горе виждам, че някой компетентно е казал, че в Pages не работели файлове DOC с включени промени (Track changes). Питам се как аз работя с моята редакторка всяка седмица (Аз само с Pages (Мак), а тя с Word (Уинбоз)) поне от 4 години и не съм пропуснал нито една нейна поправка/препоръка. Функцията Track changes работи повече от прекрасно и в двете посоки (.pages <=> .doc/.docx).
 zmeYpc
MacBook Air 11-inch (2009) | MacBook Pro 15-inch (late 2011) | Mac mini (2012) | OS X 10.5.8 & OS X 10.9.1

dreben

Простете на невежата, означава ли, че тези които искат да си сложат IWork трябва да правят нова инсталация, или е достатъчно само да се деинсталират MSOffice?
Macbook Pro-4.1 Early 2008-Mat
Macbook Pro 14" M1Pro 2021
Imac 18,3 - 27" Retina 5K 2017

Wizi

Аз препоръчвам да се използва скрипт за премахването на MS Office 2011 от Маковете. Би трябвало да го имам качен на FTP-то в папката на Офиса, а ако го нямам ще го добавя още довечера.

Върши чудесна работа за разкарване на целия пакет!
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD