Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

16-05-2024, 07:49:49

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 862
  • Latest: ChessManFeali
Stats
  • Общ брой публикации: 82 653
  • Общ брой теми: 9 810
  • Online today: 619
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 2
Guests: 464
Total: 466

464 гости, 2 потребители (1 скрит(и))
veskop

SSD и Fusioin drive

Започната от nikidinov, 21-06-2014, 22:06:23

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

nikidinov

Здравейте,
Искам да си сложа  SSD на iMac.
Може ли да се комбинира с HDD и да работи като Fusion drive?
И ако може дали има смисъл да се прави или да си останат като две различни устройства.
Благодаря предварително за отговорите!

Ники

Vancuver

Може!
Тук е описано, не е кой знае колко сложна процедурата, НО имай предвид, че ВСИЧКО от ДВЕТЕ устройства ще се ИЗТРИЕ при създаването на Fusion Drive!!!

http://www.macworld.com/article/2014011/how-to-make-your-own-fusion-drive.html

Ако си се насочил към SSD 60GB, има смисъл. Ако ще взимаш по-голямо - според мен използвай SSD-то за основно, а на хард диска слагай филми примерно.
Mac Mini 6,2 / QC i7 2.3GHz, 16GB DDR3, 250GB SSD + 1TB HDD
13" Sony Vaio Pro
iPhone 6 Space Grey 16GB
iPad Air Space Grey 32GB

nikidinov

#2
Благодаря!
Засега се спрях на 120ка.
Оказа се обаче, че трябва някакъв екзотичен кабел - 13 PIN F to 22 PIN F SATA CABLE
Сега го търсим.
Принципно искам на SSD да е системата и някои по-тежки програми. Данните ще са на основния, така че може би ще ги оставя като два отделни диска.

Wizi

Силно НЕ препоръчвам SSD под 120GB за Fusion drive. Може би все пак има и причина самите Епъл да не слагат под 120GB SSD при техните Fuison drive......   ;) Оставам на страна цената на SSD, която падна достатъчно ниско, че да няма смисъл да се внася отвън както бе преди някоя друга година.

Имам 6 генерирани Fusion drive-а, от които един е iMac 27" от по-старите, с Intel Core2Duo. Не знам кой модел е твоя, не знам какъв е този екзотичен кабел  ::)

SSD-то отива на мястото на харда, а той от своя страна на мястото на оптичното в пригодена за това "кутия". Най-лесният начин за връщане на информацията е преди това на отделен хард диск да си направиш Time Machine бекъп, който след като генерираш Fusion drive-а да възстановиш отново. По този начин си спестяваш пре-инсталиране на цялата Mac OS X, качване на програмите една по една и всички останали файлове и настройки.

Има ОГРОМЕН смисъл от Fusion drive за ежедневна употреба и силно го препоръчвам. Ако си някой по-голям специалист и сам отделяш време да местиш и определяш кое да бъде на хард и кое на SSD можеш и да не си го правиш.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

nikidinov

http://www.btobey.com/learn/imac-ssd-install.php
ей за това иде реч, това е и модела на iMac-а
с този кабел всички си е вътре

Wizi

Кабелът не е нещо особено, трябва да може да се намери и тук. В най-лошия случай поръчка по eBay и това е.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD