Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

15-05-2024, 21:40:27

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 862
  • Latest: ChessManFeali
Stats
  • Общ брой публикации: 82 653
  • Общ брой теми: 9 810
  • Online today: 676
  • Online ever: 774
  • (Вчера в 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 673
Total: 674

673 гости, 1 потребител
smile_g

От къде да започна?

Започната от AStratev, 17-11-2012, 18:24:15

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

AStratev

Колеги, вече съм горд собственик на Макбук Про 2010!

Машината е страхотна.. изглежда почти като нова.. надявам се да нямам проблеми с хардвеъра (купувана е втора ръка..)

Бих искал да Ви помоля, да ми дадете няколко съвета от къде да запозна :) За пръв път ползвам Мак и съм малко.. изплашен  ::)

Първият ми въпрос е дали си заслужава да направя нова инсталация от оригинален диск 10.6.3 и от там да ъпдейтна от АпСтора оригинален лиценз (като си го платя) на Планински Лъв? Да ми е мирна главата, че всичко е лицензирано и ново :)

Имам нужда от някой гайд за аматьори.. как да копирам неща, как да сменям езика с комбинация от клавиатурата.. е такива неща!

Благодаря за всичко, което ми изясните :)

Bo.

За да си копираш неща правиш нещата от бозата-десен бутон и копи - след това пейст  ;D комбинаця за езика няма , можес да си сложиш бг език от System Preferences->international->Input Menu и даваш на Bugarian-phonetic ,  за да си пуснеш TaskMeneger ( мисля че беше така - от бозата е прогарамата-от нея изк. програмите когато забият) натискаш alt+option+esc.., за бавно плъзване надолу на програма задържаш Shift ..  за още такива пишеш codes for mac os x и си готов :)
PB G3 14'' 400&500 MHz/1GB/48GB
PB G4 12'' 1,5 GHz/1,25 GB/80GB
PB G4 Ti 15" 400MHz/1GB/10GB
PM G3 B&W 350MHz/1GB/60GB
PM G5 DP 1,8 GHz/8GB/160GB/GeForce 6800 Ultra
MB Pro 17'' 2.33 GHz/4GB/160GB
Mac Pro 2.1(1.1) 8 Core 2.66 GHz/8GB/1250GB/HD 5770
MB Air 13" 1.4GHz/4GB/128GB
and more..

Bo.

И най-вече- Честито с здраве да го ползваш ! :) сега остана да черпиш  ;D
PB G3 14'' 400&500 MHz/1GB/48GB
PB G4 12'' 1,5 GHz/1,25 GB/80GB
PB G4 Ti 15" 400MHz/1GB/10GB
PM G3 B&W 350MHz/1GB/60GB
PM G5 DP 1,8 GHz/8GB/160GB/GeForce 6800 Ultra
MB Pro 17'' 2.33 GHz/4GB/160GB
Mac Pro 2.1(1.1) 8 Core 2.66 GHz/8GB/1250GB/HD 5770
MB Air 13" 1.4GHz/4GB/128GB
and more..

AStratev

Добре завалири..
Дай да го видим лап топчето дали ще се държи добре, пък после наистина ще имам причина да черпя!

Не разбрах да преинсталирам ли от оригинален диск или няма смисъл?

foctobar

Всъщност комбинация за смяна на езиците има - от System Preferences отваряш Language & Text -> Input Sources, активираш си клавиатурната подредба която ти трябва - и отдясно ти пише комбинациите. Можеш да промениш от Keyboard Shortcuts -> Keyboard & Text Input. По принцип командата е Command+Space.

ponski

Честито колега и добре дошъл в клуба ;)
За инсталацията - колкото хора, толкова и мнения ще срещнеш, а моето е, че е добре да си закупиш планинския лъв от настоящата инсталация с нов (твой) акаунт (ако предпочиташ пиратския вариант - просто изтегли ритейл 10.8 ), след което да я качиш на флашка/диск (из форума/интернет има как става) и да инсталираш на чисто директно планинския лъв (като изтриеш всичко, което има на диска, ако не ти трябва разбира се).
За клавишната комбинация са ти отговорили правилно, че има.
Всичко друго, за което се сетиш и ти трябва помощ е много вероятно вече да го има обяснено тук, а ако не го откриваш или просто го няма - пускаш тема с въпроса и помагаме ако можем :)
Понски

MacBook 7,1 Core 2 Duo 2,4GHz 8Gb | Mac OS X 10.11.2
iPhone 4S 32Gb | iOS 9.2
iPad Mini 2,7 16Gb | iOS 9.2

Wizi

Няма абсолютно никаква причина да пре-инсталираш. Бъди сигурен, че самата OS е напълно легална и функционира напълно коректно и също така нямаш никакви излишни боклуци по нея, което е типично за друг вид OS, ако ме разбираш.

Можеш спокойно да мигрираш директно към 10.8 Mountain Lion като си го купиш през App store-а на цената на спанака. Лично аз ти препоръчам да избягваш 10.7 Lion, която не е особено стабилна и производителна.

p.s.
опцията за смяна на езици, която по подразбиране е CMD+Space е заета за Spotlight, та първо трябва да я освободиш от там за да я добавиш към езиците, но съм сигурен, че лесно ще се досетиш и сам.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

AStratev

Оправих комбинацията.. бавно напредвам :)
Ми аз искам да си го преинсталирам, не за друго.. ми да знам, че всичко си е направено от мен..

То сега е с инсталиран 10.8 (някакъв пиратски..), но ме дразнят някой неща :)

Ще подкара ли 10.6.3 (такъв ми е оригиналния диск)? Че някъде четох, че не се поддържа от по-нови машини?

iNtaCt

Като това ти е орогоналният диск, как може според теб да не го подкара  :o? И само за разяснение, при мак няма такова понятие като пиратска версия на ОС.

AStratev

#9
Ами не го подкарва.. не ми дава да пусна Install Mac OS X, като ми пише нещо от сорта, че не мога защото вече съм инсталирал 23.1.1 .. Каквото и да е това!

Диска си е лично мой, не е бил в комплект с лап топа..
А е внасян от Италия и ме дразни, доста неща са на италиански.. Дори юзера не мога да си оправя, защото е с парола..

ponski

За проблема с паролата, можеш да използваш следното.

След като си смениш паролата и можеш да си използваш лаптопа нормално, смяната на екранния език става ето така. Там са и останалите регионални настройки.
Понски

MacBook 7,1 Core 2 Duo 2,4GHz 8Gb | Mac OS X 10.11.2
iPhone 4S 32Gb | iOS 9.2
iPad Mini 2,7 16Gb | iOS 9.2

AStratev

#11
Не мога да адресирам проблема с паролата, защото менюто излиза на италиански и нищо не разбирам! :(
Не мога и езика да си сменя нещо.. Оставям само английски и пак ми излиза италианско меню като влезна в Recovery..

И диска не иска да тръгне.. как да го форматирам това животно?  :(


Edit: Май ще се справя.. Сега преинсталирам, форматирах и зададох език :)

AStratev

След няколко часа борба най-накрая успях да се оправя! Четох малко в нета, гледах някакви клипчета и в крайна сметка намерих решение в един чуждестранен форум  :laugh:

Сложих диска, преинсталирах всичко, форматирах си харда, преименувах си partition-ите.. Абе супер :)

После си купих един Планински Лъв и сега ми е мирно и спокойно, че всичко си е ОК :)

Впечатленията ми са, че има много хубави неща, които са улеснени от Вин 7, но има и неща, които са ми малко трудни да свикна..

Имам въпрос:
Инсталирах си Skype, обаче се появи някаква икона на десктопа и не мога да я разкарам от там.. Прилича на диск с логото на скайп, а освен нея имам и нормална иконка при другите долу :)

shaman

Цитат на: AStratev - 18-11-2012, 10:53:45

Имам въпрос:
Инсталирах си Skype, обаче се появи някаква икона на десктопа и не мога да я разкарам от там.. Прилича на диск с логото на скайп, а освен нея имам и нормална иконка при другите долу :)

Изключи Скайпа, метни нормалната иконка в "Applications", а тази, която прилича на диск - в коша ;)

AStratev

Цитат на: shaman - 18-11-2012, 11:04:34
Изключи Скайпа, метни нормалната иконка в "Applications", а тази, която прилича на диск - в коша ;)

Колега, спаси ме от нервна криза! Стана! Мерси :)