Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

09-05-2024, 11:00:56

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 859
  • Latest: ltaletshnc
Stats
  • Общ брой публикации: 82 662
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 489
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 428
Total: 428

428 гости, 0 потребители

[FIX] Ръмжащите вентилатори на MacBook Pro

Започната от rafaelo, 29-04-2008, 12:41:13

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

rafaelo

Преди време бях пуснал тема за вентилаторите на Мак-а ми. Бяха станали шумни. При 1100 оборота издаваха един гаден тракащ нетърпим звук. Цената се оказа 50$ на вентилатор и то без пратката, отделно отиване до сервиз да ви го монтират, ако не сте от софия горко ви абе общо взето едно 100$ не мърда. Предполагам за повечето от вас това е неприятна сума като просто можете да си го направите for free както му се вика на Хамерикански. Бях обещал да се пробвам да го оправя, ето го и резултата:


Стъпка по стъпка със снимки:

Съжалявам за качеството на снимките, но не си взех хубавата камера и трябваше да снимам с iPhone.

Warning!
Не поемам отговорност ако имате кашкавалени пръсти :lol: и счупите нещо по пътя на отварянето. В процедурата се изискват търпение и сръчност! И разбира се инструменти :)

Инструменти:




Стъпка 1:

Обръщаме мака наопъки и му махаме батерията.




Стъпка 2:

Махаме тези 3 болта и махаме капака:




Стъпка 3:

Хващаме другата отверка и махаме тези 2 болта:




Стъпка 4:

Махаме тези 4 болта, които са малко по дълги от другите до сега.




Стъпка 5:

Започваме с махането на всички странични болтове (и от двете страни):






Стъпка 6:

Отиваме там където беше батерията и от страни има 2 скрити малки болта. Махаме ги :)




RELAX Малко !!!

Стъпка 7:

При тази стъпка действайте МНОГО ВНИМАТЕЛНО! Повдигате края на горния панел (клавиатурата) нагоре ето така:



От двата края - така:



Трябва да изглежда така:



наопъки :lol:


Сега просто започнете да дърпате горната част (часта към монитора) към себе си като бавно увеличавате ъгъла на наклона!! Мнооого бавно с мнооого търпение! Докато чуете ПУК ! И ето че целия панел пада!

Сега!!!! НЕ БЪРЗАЙТЕ ДА ГО ДЪРПАТЕ !

Под него има:


Стъпка 8:

Един конектор за клавиатурата и тракпада който трябва да се махне.



Това е лесно! Просто го дръпвате на горе сякаш вадите рам платка :)




Стъпка 9:

Сега след като сте се освободили от всичко това сте изправени пред прекрасната гледка на гол макбук :) sexy :lol:

Днес се целим да оправим левия вентилатор, а той по принцип е по трудния за вадене, така че започваме:

Махаме болтовете тук:



и тук:




Стъпка 10:

Вентилатора е почти готов за демонтаж. Държат го единствено един конектор и малко тиксо.

Махаме конектора като го дърпаме на страни:





Вдигаме леко тиксото по горе като гледаме да не го късаме.... и ОПА !!!




Стъпка 11:

Ето го малкия дразнител...




Сега... в предния си пост в другия топик бях писал, че вентилатора е капсулован, тоест трябва да се разбие за да се отвори.

Оказа се, че съм грешал ЖЕСТОКО!!! Вентилатора даже не се държи от нещо. Перката просто трябва да се дръпне на страни и излиза. След като установих това стоях 3 минути в недоумение как може да го направят толкова лесно. Отделно, не бях виждал перка, която да не е хваната от другия край с нещо.

Та, просто дръпваме:



Още веднъж :lol:



Да.... толкова е лесно...

Ето го и сладура:




Стъпка 12:

ВАЖНА СТЪПКА преди слагането на новото масло във вентилатора задължително трябва да се изчисти старото. Хващаме едни клечки за уши, потапяме в спирт и започваме да търкаме лагерите и самата перка.



Всичко трябва да блести! Ако не блести значи сте направили грешка и трябва да започнете от начало  :lol: (майтап)


Стъпка 13:

Може би не се вижда на снимката, но следващта стъпка е да капнете КАПНЕТЕ една малкта капчица масло (ФИННО МАШИННО) точно в средата на оста на перката:




След като направите това просто сложете перката обратно на вентилатора и започнете сглобяването.


Това е всичко!


Надявам се съм бил полезен на някой. Цялата процедура ми отне около 30 минути, но това не означава да се втурвате да ми подобрявате рекорда :D . Работете внимателно и бавно. Ако можете дори използвайте хирургически ръкавици за да не оставяте отпечатъци CSI :)


Успех и ако има проблеми, пишете :)

hackera777

Браво!!! Много хубаво си обяснил всичко!!! Едно голяяяяямо браво от мен!
Mac Mini 2009
2GHz Intel Core 2 Duo
1GB DDR3 Ram
120GB HDD
Цък

XXwolf

браво! това май трябва до го пуснаш в ifixit :)

4an

Мисля, че ако вместо масло се използва тефлонов спрей (бял), който издържа на температура до 160°, ефектът ще е по-дълготраен. Каквото съм напръскал с него, не е проскърцвало с години...

rafaelo

Цитат на: "4an"Мисля, че ако вместо масло се използва тефлонов спрей (бял), който издържа на температура до 160°, ефектът ще е по-дълготраен. Каквото съм напръскал с него, не е проскърцвало с години...

Маслото, което е използвано в случая е Shell Tona 68 за смазване на финни лагери. Тефлонов спрей, който описваш ти, би свършил работа, но те са повече за почистване и смазване и не се използват толкова при малки лагери а по-скоро по-големи неща. Отделно, температурите в тези лагери не достигат повече от 40 и търкането не е толкова жестоко :)

SiCKPuP

Радвам се за теб пич.  Много ме кефят такива работи където можеш да покажеш среден пръст на сервиза.

Интересно ми е че си тръгнал да го разглобяваш с твърдото убеждение че вентилатора е капсулован.... и ако наистина беше капсулован, какво смяташе да направиш?

rafaelo

Ами бях готов с инструменти да го разкапсуловам :).

Инструментите бях от Остро Шило до Бор Машина :). Имах цял подготвен арсенал.

По принцип много трудно се отказвам или въздържам от разглобяването на нещо. Единственото нещо, което не съм посмял да отворя е iPhone-a ми и спрях защото започна да се драска и ми стана жал. Седмица след това пуснаха софтуерния хак и се изядох от яд.

traian_james

Цитат на: "rafaelo"Ами бях готов с инструменти да го разкапсуловам :).

Инструментите бях от Остро Шило до Бор Машина :). Имах цял подготвен арсенал
:D  :D  :D
.:: Apple MacBook Pro Mid 2014| 2.5GHz Core i7 | 16 GB DDR3 RAM | 750M 2GB | 512GB SSD | Magic Mouse | High Sierra 10.13.3 ::.
.:: Apple iPhone X 64GB | iOS 11.2.6 ::.
.:: Apple iPhone 3G 8GB ::.
.:: Apple iPad Pro 10.5 Wi-Fi 64GB | iOS 11.2.5 ::.
.:: Apple TV 4K ::.
.:: Apple Watch 5gen ::.

DUDE

rafaelo браво ман. много добре си го направил. дано и други споделят уменията си.
MacPro 4.1@5.1

ThUnDeR

Цитат на: "userworx"rafaelo браво ман. много добре си го направил. дано и други споделят уменията си.

Благодаря за ръководството! Вече 5мин работи и не е забръмчал. При мен на Core2 Duo Penryn лентовите кабели и захващането на вентилатора, както и тиксото към радиатора бе малко по-различно.

ПС: Използвал Brunox Turbo-Spray, ще видиме колко ще издържи.

10х


rafaelo

Малко update по тази тема. От както направих ремонта (което може да се види от първия пост), вентилаторите не са бръмчали,
това което искам да докажа, е че с това масло вентилаторите вървят перфектно. Та просто като FYI :)

valerina

А това почистване дали ще намали шума, ако той прилича на излитащ самолет ?
Питам, защото вече много дразни, особено ако реша да гледам някой филм ( не винаги е толкова шумен, но определено като че ли има неща които го дразнят).

Валерия

pichaga933

#12
Поздравления за Автора на темата, много добре го е описал + снимките са чудесни.

Смяната на термопаста в случая е 100% задължителна иначе си свършил 50% от рабоатта и ядрата ша прегряват.

като се прави тая процедура, трябва още един малък мод  да се направи: Термотръбите от към дънния външен капак на лаптопа да се намажат също с термопаста, така се охлажда и през долния капак и съответно става по-бързо и ефективно при по-малка скорост на вентилаторите.

При разглобяване на точно тоя модел Конектора на екрана после почва да се магари, Трябва внимателно да му бъдат извадени нагоре закачалките , за да осигуряват оригиналния натиск захват след като  един път е ваден . Също и 2 лепенки  изолирбанд върху конектора на клавиатурата са полезни ако е сваляна няколко пъти и прекъсва.
MSi VR601 Laptop 2GB Ram, IntelX3100Video Upgrade with: Apple Combo CD, Intel T7100 Procesor, 160GB Hdd Sata, MAC OS 10.X.X(I change it repeadetly)