Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

28-03-2024, 11:45:14

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 840
  • Latest: Seo-Ul-hob
Stats
  • Общ брой публикации: 82 642
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 113
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 54
Total: 54

54 гости, 0 потребители

Бихте ли преминали от Mac към Хакинтош и защо

Започната от angelvn, 13-09-2019, 12:47:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Tihichko

Привет, какъв Ви е проблема да форматирате ефито и да инсталирате наново кловър и да го настройте отново.
sudo newfs_msdos -v EFI -F 32 /dev/rdisk1s1


angelvn

Благодаря за предложението.
Всъщност направо минах на OpenCore 0.5.7.
Разликата - може би малко по-бързо стартиране на компютъра. Определено по-бързо събуждане.
Ще видя как се държи при ъпдейт (нали скоро очакваме Catalina 10.5.5). :)

Радвам се, че виждам други хакинтошъри (настоящи и бивши) освен мен :) и на мен ми липсва в някаква степен бг хакинтош форума от преди 15 години.

Винаги е имало нещо в мене, което ме кара да човъркам, търся, опитвам - така съм с техниката, така и с кариерата. Дори на организирани екскурзии не ходя - всичко сам, когато и както на мен ми е удобно и интересно.  ;D

Оригиналния мак си е разбира се, друго нещо и винаги ще има нужда и от него.
Затова в момента разчитам на варианта - мощен настолен хакинтош + лек, портативен макбук за срещи/пътувания навън.
UI designer and developer

angelvn

Хакинтоша се държи прекрасно. Последните ъпдейти на Каталина минаха точно както при нормален Mac.
Есента очаквам Big Sur. :)

Заел съм се с нов проект - закупих на старо (то няма и как да е нов) HP 8200 Elite SFF. От него ще направя хакинтош с Mojave или High Sierra. Като компютъра ще се ползва за уеб, файлов сървър, предварително сваляне и съхранение на системни обновления + time machine.
Да, препоръчвания модел за такива занимания е 8300 или 8200 с i5 2500 процесор (заради видеото). Но реших да подходя малко по-различно и да добавя GeForce GT710 1GB GDDR3 Low profile видео карта с пасивно охлаждане, за да имам достъп и до hdmi порт.
Все още изчаквам да пристигне SSD-то и утре/вдругиден започвам инсталациите.
Пробвах ей така дали ще се инсталира Оларила Мохаве както е с неподдържаното видео и да, инсталира се сякаш инсталирам Windows, без да се налага да пипам нищо. Но предпочитам сам да си съставя набора от кекстове, конфиг-а и таблиците, за да е по-чиста инсталацията и по-гладка работата на компютъра.
RAM-та засега е 6GB. Поддържат се до 32GB.
Компютъра като го взех беше потънал в прах и мръсотия. Затова последва щателно почистване до степен - разглобяване на захранване. Смяна на термопаста и обратно асемблиране.
Тъй като видео картата въпреки, че е low profile не може да се събере в кутията на компютъра, а така или иначе трябва да се изключи кабела към VGA порта, направо го отрязах заедно с частта от ламарината. Сега всичко е прибрано. Картата - нищо й няма, работи. :)

Всички ръководства за този модел по сайтове и форуми са стари, затова може и да напиша едно ново. Ще следва ъпдейт. :)
UI designer and developer

bluesky

цитат: ..."... последва щателно почистване до степен - разглобяване на захранване. Смяна на термопаста и обратно асемблиране..."...

Тази трансформация се равнява на "refurbished" = "нова" Машина!

angelvn

Хаха, може и така да се нарече.
Хакинтоша се получи сравнително успешен, но тъй като поради някаква причина Каталина убива скоростта на писане на SSD-то (на SATA3/6gbs) до 140-180МВ/с, а при тест, същото SSD на всяка друга ОС прави по около 380-440МВ/с при писане, реших да не го бъде хакинтоша.
Бих върнал на Мохаве, но нямам повече време да се занимавам с него, тъй като ми трябва работеща машина възможно по-скоро.

Сега, накратко какво правим за да тръгнат нещата:
1. Правим си буутваща флашка с Мохаве, ползвайки Unibeast за Мохаве (последно за тази версия на macOS има излязло приложение). Ако имате пък под ръка някоя флашка с Оларила - направо можете да ползвате нея за стартиране пък и защо не за инсталиране на ОС-а.
2. Инсталирате macOS. Процеса минава безгрижно.
3. Накрая оставяте флашката включена в компютъра, за да може да стартирате след рестарта и посочвате от опциите, показани от Clover - дела на твърдия диск, където сте инсталирали ОС-а.
4. Пускате Clover Configurator-a, монтирате EFI-то на флашката и това на твърдия диск/ссд, копирате съдържанието на този дял от флашката към дела на твърдия диск.
Тук е тънкия момент, че ако ползвате оларила има кекстове за разчистване.  Трябва да останат (и да се добавят ако липсва някой): AppleALC, AppleHDADisabler, FakeSMC, IntelMausi, Lilu, NullCPUPowerManagement, USBInjectAll, VoodooHDA, WhateverGreen, XHCI-unsupported.
Пускате си snapshot през пропъртрий на config.plist-a, save-те. И може да рестартирате системата, като вече флашката не ви е необходима.

4.1. Ако сте инсталирали Мохаве - сменете ИД-то на машината на iMac13,1 или 14,1 за да ви излезе ъпдейта към Каталина.
Инсталирайте си обновлението сякаш е на оригинален мак. :)

Не можах да тествам ССД-то как е скоростта при Мохаве , тъй като флашката ми с Мохаве се скапа, а и както казах, времето ме притисна за да си играя да правя нова (проблемен е процеса след като Мак-а ви е с Каталина и искате да правите стартираща флашка с по-ранна версия на macOS).
Ако някой ден ми остане време може да се позамисля. :)

Една снимка за хубост:
UI designer and developer

angelvn

Кратко видео как протече ъпдейта от последната версия на Каталина към Big Sur Release Candidate 2 (който след инсталация вече няма надпис бета или какъвто и да е друг, отбелязващ че не е официален релийз).

ВИДЕОТО

По подобен начин протичат всички ъпдейти.
Единственото, за което трябва да се погрижим при преминаване към Big Sur е да проверим версията на OpenCore буутлоудъра ни дали не е твърде стара (трябва да е 0.6.x).
За да ми е спокойно на душата и да съм сигурен, че хакинтоша ми е актуален - на всеки около два месеца му обновявам кекстовете, а буутлоудъра - на 4 месеца.
Всеки месец излизат подобрения и за кекстовете и за bootloader-a.
Процедурата по обновяване на кекстовете отнема около 2-3 минути. А на OpenCore - около 10-12.
UI designer and developer

angelvn

Тъй като с излизането на BigSur, възпроизвеждането на DRM съдържание (Netflix, AppleTV+ и прочее) стана не възможно, поради все още неосигурена поддръжка от Whatevergreen.kext-a, ето 1-2 решения, които в моят случай работят:

За комбинацията от Интел процесор + АМД видео карта, опитайте да напишете следното в terminal-a:
defaults write com.apple.AppleGVA gvaForceAMDKE -boolean yes
Рестартирайте и ресетнете NVRAM-а.

Ако това не работи, можете да опитате да сложите за модел на хактинтоша ви някой от про сериите. В моят случай (можете да видите каква ми е конфигурацията по-назад из темата), това е iMacPro1,1.

Но тъй като първия вариант при мен сработи, а и винаги е добре да подбирате за деклариране модел, с близки характеристики до тези на вашия хакинтош, избрах него.
UI designer and developer

angelvn

Направих две кратки, забързани видеа за това как се инсталира и ъпдейтва macOS на хакинтоша ми. Ползва се OpenCore за буутлоудър.
Настройките в БИОС-а се ограничават до това да си спра Windows FastBoot-a и ако искам да спра вградената видеокарта (дали е пусната или спряна разлика няма).

Ето как се инсталира: връзка към видео
Ето и как се ъпдейтва:
връзка към видео

Лесно, като песен.
Пуснат е за продажба ако някой се интересува :)
UI designer and developer

tahumba

На Мак бука нещо му стана, и не иска да запали. Ще го нося на поправка. А м/у другото от 10 години се мъча с едно РС с дъно ASROCK G31M-GS - R2.0 и процесор Интел Е-8400 с 4 гб Рам. Това дъно е толкова орязано, че най-накрая се реших отново да пробвам с предизмикателството Хакинтош. В момента чакам да пристигне от eBay дъно на Гигабайт GA-EP45T-UD3LR. Преди десет години бях с дъно на Гигабайт GA-EP45-DS4 и гореспоменатия процесор, Нвидия  8800ДжиТиХ и трипъл бот Мак, Уин и Линукс. Голям кеф от това постижение  :) С това дъно което чакам да пристигне ще му сложа на първо време стария процесор Е-8400, дъното на асрок го изхвърлям заедно с 800 mhz 4гб рам. Също така чакам Kingston HyperX DDR3 1600MHz, 32гб. Имам PSU 750 вата с видеокарта гигабайт NVIDIA GeForce GTX 570. Целта отново е трипъл бота. Също така подготвям друг Хакинтош. Имам GIGABYTE GA-Z87X-UD3H (rev. 1.x), Intel® Core™ i7-4790K, G.SKILL Ripjaws X Series 32GB 4 x 8GB 240-Pin SDRAM DDR3 1600 PC3 и GIGABYTE GTX 770 WindForce 3X OC 4 GB. Мисля да купя още една за SLI ако отново я намеря евтино в  eBay. Ще ми трябва и минимум 1200 ватово PSU. На дъщеря ми подготвям workstation и той също ще бъде с трипъл бот. Тя учи в MCAST – The Malta College of Arts, Science & Technology. За компютърен дизайн и е необходим мощен компютър. Имам msi Z490-A PRO и Intel® Core™ i9-10900K. Продължавам с покупката на другите джаджи, като ще бъде с 128гб. рам и две VGA в Crossfire режим. Непременно ще си оправя макбука. Ще бъде удоволствие да притежавам работещи Мак и Хакинтош както преди. Хакинтоша те учи да мислиш що е това хардуер  :)
MacBook Pro 7,1 - 2010
iPad - iOS 5.1.1

bluesky

Hi, tahumba!

Приятно е Човек да чуе ентусиаст, (и професионалист...) с хъс и планове относно Техниката. Успех във всяко начинание!

Относно Колежката, (дъщеря Ти) - бъдещ Дизайнер. Мислил ли си да и подготвиш нативна Apple Work Station?
Къде би бил смисълът? За над 30 години в Дизайна (in best practice), т.е. с над около минимум 10 часа дневно пред Машината, (основна "работа"), съм установил, че Платформата дава повече, (overal), производителност пред аналогична PC Платформа, (дори пренебрегвайки цифри и числа, показващи скорост на процесора, мощност на видео-карти и прочее формална аритметика...)...
В такъв смисъл, ако Дъщеря Ти още от сега, (като студент), свикне с ОС - Apple, би направила добър избор отрано.
Поне досега така е било. Apple продължават да са няколко крачки напред Концепсуално, по отношение на Платформа, (че и Хардуер - ергономично), пред колегите си - PC Платформа, именно в Творческите/Креативните дейностти.

По-късно, когато придобие повече навици за работа с определена Платформа, (че и ще се създадат Проекти, правени на определена Платформа), евентуален преход по-късно би бил по-трудно осъществим.

С годините, (а те текат бързо...), ако Apple продължи с преднината, която вече е създал, Ти, би улеснил значително Дъщеря си, ако и дадеш вярна магистрала още сега.

Казвам го, изхождайки от Личен опит. Правилното би било Дъщеря Ти да се движи с възможно най-удобния "автомобил" в Бранша, и сега, а и в бъдеще. Помисли.

angelvn

Bluesky интересен въпрос задаваш.
Следващата година и аз ще купувам на сина компютър(навярно лаптоп) като това ще му е първия компютър изобщо, тъй като ще започва предучилищна.

За мен е добре едно дете да бъде запознато, пък дори и на етапи с всяка една платформа. Да му се подшушне коя каква е, какво дава. Пък ако му е интересно, само ще си реши коя иска да ползва и може да се научи дори само да си превключва между всяка. Ако му е все тази и технологичната част не му е толкова интересна - то тогава ще е както каза - на която платформа го насадиш, на нея ще си кара.

На колегата дъщерята учи в Малта, но ако учеше в България, тук все още в образователната сфера Мак не знаят какво е и не искат да го чуят.
Това за съжаление се прехвърля и масово по посока институции и работодатели. Затова е по-скоро необходимост детето да има Windows на компютъра и вече ако му харесва втора система - и нея (или защо пък не macOS с Windows като виртуална машина).

Ето, сега мак мини М1 са доста мощни и евтини. Щом сегашния ми Macbook Air M1 е с около и над 25% по-бърз от хакинтоша, за който досега писах...за какво говорим.

И така....все още го мисля и не мога да взема решение какъв лаптоп или настолен компютър да взема на сина. Дали да е макбук, мак мини, друга марка лаптоп.

Хакинтоша го разпродадох на части. Но сървъра ми у дома е сглобен така, че спокойно може да работи и с Каталина. :) Купих го за 160лв миналата година, сложих му SSD и GeForce 710 мисля че беше, RAM-та от 6GB стана 10GB като харчи 60W ако стои ненатоварен, което не е за пренебрегване.
Сега ако ми затрябва Windows мога да се логна на въпросната машина отдалечено и да ползвам каквото ми е нужно от Windows света (но не го ползвам за тази цел).
Преди да ме замерите с нещо, че съм направил Windows базиран сървър...под Линукс има някакъв бъг, който не успях да преборя - компютъра е headless (ползва се без монитор и периферия) и поради това ако се рестартира поради някаква причина - видео драйвъра не иска да пали. Стои черен образ и не може да се извади нито конзола, нито нищо, докато не се включи монитор.
При Каталина и Мохаве пък ссд-то върви със скорост на писане 20-30MBs, докато при Windows е с 400-500МВs. На хард диск си правеше стандартните до към 100МВs, но на SSD-то не. Пробвах кекстове и каквото имаше по интернет - не се оправи.
Накрая искам/неискам...Windows. Не че работи зле - всичко е инсталирано и конфигурирано както трябва и не мърда. Производителността е супер.
А какво е най-важното за потребителя - системата му да му върши работа и да не създава главоболия.
UI designer and developer

bluesky

Да, всеки един въпрос, че и този, никога не е еднозначен.

За един нормален Дизайнер, (и не IT професионалист) е нужна Платформа, която, веднъж настроена, да работи безпроблемно месеци наред, че и години... Без непрестанни, почти всекидневни UpGrade-и, без отверка, без, (или почти без...) противовирусен софтуер като част от играта...

Тогава специалистът би могъл да се концентрира върху самата професия и въпросите, свързани с нея, и не с конкретните си инструменти, позволяващи му да практикува ефективно.

Все пак написах и: ..."...Поне досега така е било. Apple продължават да са няколко крачки напред Концепсуално, по отношение на Платформа, (че и Хардуер - ергономично), пред колегите си - PC Платформа, именно в Творческите/Креативните дейностти..."...

Тук фразата ..."...Поне досега така е било..."... точно това и означава... - моментно, динамично състояние, което би могло и да се измени... в бъдеще време.
Но кога и как... А с новите Процесори на Apple - отново като че ли Марката гарантира и няколко години преднина за Apple ... Докато им заобиколят Патентите около М1, докато минат Съдебните Дела, (с които Apple обезателно ще задържа клонове на М1, правени от други компании...), докато не им продаде Права за печатане на М1 процесори... ще минат поне няколко години.
И за това време дизайнерът/Дизайнерката ще работи със скорост поне с 25% по-голяма от аналогични PC варианти.
Това прави поне 3 месеца годишно преднина откъм Скорост на Машината. 3 месеца годишно! И така поне няколко години напред.
Да не говорим за по-ергономичните клавиатури и мишки. Те също добавят принадена стойност..."...как-никак..."...

Това бяха Моите приблизителни инженерни разчети.

Van Doich

Те винаги новите Мак-ове са най-бързата техника на света, когато излязат на пазара.
Колко обаче един такъв "мега", "хипер", "супер-дупер" MacBook би бил от полза на един ученик?!
Ще кажа до колко, тъй като в момента се сблъсквам почти всекидневно с този проблем.
Дъщерята учи в езикова гимназия, като обучението и от около година и половина преминава вече само на Мак система.
Има си собствен Макбук (старият ми) но използва и iMac-а.
Не е проблема в това, дали системата и ще е най-надеждната или ще се гради някаква мултисистема.
Както по-горе е посочено, основният проблем в България(няма да посочвам държавните учреждения), но основно в училищата се работи основно, да не кажа и само с Windows.
Докато учиха онлайн някак по-можех да следя и да и помагам с не рядката несъвместимост м/у нейния Мак и Техниката на учителите или в учебните стаи, примерно.
Постоянно и се възлага да прави някакви проекти, преводи, презентации и съответно тя всеки път си носи лаптопа в училището, където за съжаление всеки път все нещо не могат да направят, било то да презентира на голям монитор или да прехвърлят от нейния на учебния компютър нещо си.
Като се има предвид, че огромна част от преподавателите нямат никакви познания като цяло към компютрите и още повече към Мак системите, обикновено всеки път се включвам директно в час, за да обяснявам кое и как да се направи.
Общо взето в крайна сметка, след няколкото обезпокоителни реплики от страна на госпожата " Не, не, оставете да не объркаме нещо" или "Да не вземем да го развалим", стигаме до варианта - "Като се прибереш, татко ти да го прехвърли на флашка".
Общо взето, каквото и да си говорим за Мак системата и нейната лекота и надеждност на работа, някак не е приложима напълно за обучението на едно дете.
А колкото до свикването, всичко е навици които се придобиват в процес на ползване и работа.
MacBook Air 13" - 2015
MacBook Air 13" - 2012
iMac 21,5" - 2013
iPad mini - 2013

angelvn

#43
Така е, macOS не е приложима за обучение, но с едно дебело уточнение - за българската действителност.
Учителите трябва да следват учебния материал, който като цяло е списан - ползваш Windows + програми с отворен код (Gimp, и прочее приложения от Линукс света, налични и за Windows).
За Мак и думичка няма в учебниците. Повечето от учителите ги сърби...мързела и изобщо желание за каквото и да било допълнително усилие нямат (да се отклонят и дозапознаят учениците).
Учениците ходят на училище да отбият номера.
А на директорката ако се изиска да се купят 1-2 мак машини за да видят и пипнат децата нещо по-различно е почти изключено да стане.

В университет във Варна, професорка по не помня какво точно се водеше на жена ми я поправя, че CSS файла в един HTML документ не трябва да е "../css/style.css", a "правилното" според нея: "C:/Users/user/Desktop/website/css/style.css".

Цялата ни работа е една такава....тъпа. Отбий номер навсякъде и накрая резултата е демотивиран учителски състав и ученици, които пък излизат (учениците) неграмотни от училища и университети.

Жална ни майка през следващите 10-20 години като знам как масово се завършват ВУЗ-ове през последните няколко години. Ще ме е страх да вляза в докторски кабинет или да вляза в нова сграда.

По въпроса с какво би бил полезен един "супер-дупер макбук"? Примерно Air M1.
1. Батерията му държи много.
2. Лек и компактен = лесен за носене в университета/училището.
3. Добра производителност, позволяваща упражняване на разнороден тип работа - дизайн, програмиране, непретенциозен ренд ако щете.

Ако има вкъщи (както при теб има), възможност да се прехвърли на iMac или да закачи външен монитор - още по-добре.
UI designer and developer

Van Doich

#44
Цитат на: angelvn - 01-07-2021, 19:42:58
Така е, macOS не е приложима за обучение, но с едно дебело уточнение - за българската действителност.
...

Да, да, аз затова подчертах, че "основният проблем в България(няма да посочвам държавните учреждения), но основно в училищата се работи основно, да не кажа и само с Windows."

Също така, не малка част от преподавателите са в не млада възраст (с цел да не обидя някой) и познанията им с компютрите опират основно до бутончето "POWER" и няколко заучени клика с мишката. ;)

Извън това, като се върнем към темата за Хакинтош, аз самият гласувах с НЕ, от гледна точка на това, че на мен ми харесва не само ОС, но и самите продукти на APPLE, и Хакинтош съм правил преди доста време с ако не се лъжа Kalyway или iDeneb, като успях само с едната да я инсталирам на едно старо PC.
Като изключим това, да си начеше крастата човек и като разполага с време за губене, може да се захване с опити, но за мен всичко опира до там.
Първо, че трябва предварително да е запознат с хардуера на Мака, както и повечко познания за да успее да я излъже.
И въпреки всичко, въпреки онова вътрешно задоволство, че аджеба успях да го хакна тоя "сандък", все пак остава едно такова задно чувство на притеснение, че все пак си на тръни и не знаеш с всеки нов появил се ъпдейт, дали няма нещо да се прецака или да спре или при следващ рестарт няма се появи "умрел" екран, и се почва ровене, търсене и четене на теми, ядове, пачове и т.н.
Иначе, няма спор че при правилно избран и събран хардуер, можеш да си спретнеш "изстребител".
С новите процесори на APPLE обаче, нещо май ще се пресече нацяло "Хакинтоша" за обикновените Интелски PC-та.
По съм склонен да гледам към ARM базираните устройства!

Не знам, може би остарях вече за да се занимавам с това!
MacBook Air 13" - 2015
MacBook Air 13" - 2012
iMac 21,5" - 2013
iPad mini - 2013