Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

16-05-2024, 12:04:11

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 862
  • Latest: ChessManFeali
Stats
  • Общ брой публикации: 82 653
  • Общ брой теми: 9 810
  • Online today: 619
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 478
Total: 479

478 гости, 1 потребител
jicall

Смяна на името на "homefolder" ?

Започната от Phippo, 24-01-2012, 15:38:11

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Phippo

Здравейте искам да си сменя името на "homefolder"-a. Гайдовете, които разгледах до сега малко ме пообъркаха и за това бих бил много благодарян ако някой ми обясни със стъпки какво точно трябва да направя.  :)

hyankov

Някой от по-опитните колеги във форума може да ме поправи ако греша, но на мен ми се наложи преди време да направя нещо подобно. Създадох нов потребител и промених хоум папката да сочи към папка на отделен дял.  В settings->Accounts/Users избираш Advanced Settings на конкретния потребител (с десен бутон). Там има едно поле home folder, което редактираш. Възможно е системата да не ти разреши да променяш името на папка, която е assign-ата за home folder на активен в момента потребител. Ако се случи предполагам не е проблем да я копираш, преименуваш и след като смениш настройката, да забършеш оригинала.

Нещо съществено ако правиш тези магарии от администраторски акаунт, а става въпрос за друг ограничен такъв (Limitted account) при копие, създаване на новата папка по подразбиране ще е с permission-и за администраторския акаунт и ще трябва след това да ги промениш: дясно копче на папката -> Get Info -> Permissions и отметка на полето "Apply to all enclosed items"

ПП: Процедурата съм я правил няколко пъти на Lion, възможно е да е по-различно ако си със SL или нещо по-старо, както е и възможно да съм пропуснал някоя стъпка, тъй като карам по спомени.

Поздрави и дано съм бил поне малко полезен,
Ицо

arnold

Не може ли да смениш името на акаунта?
Real Mac mini

hyankov

Не се бях замислял, но не вярвам да промени името на home folder-a. И все пак не това беше въпросът :)

arnold

Абе, не беше, но аз едно време бях се хвърлил да преименувам разни системни папки и после стана голяма мацаница. А според мен точно тази папка си е системна...
Real Mac mini

hyankov

Ами всъщност не е - home folder-a е просто част от едно entry, което присъства за всеки един потребител в /etc/passwd в Юникс базираните системи. Аз лично съм правил няколко пъти подобни прехвърляния и като изключим това, че забравям да оправя permission-ите друг особен проблем не съм имал :)

HQ

Специално под мак ос х името на домашната директория на всеки юзър не може да се промени! Единствено с триене и правене на нов юзър!