Menu

Покажи публикации

Разделът показва всички публикации, направени от този член. Имай предвид, че виждаш само публикациите, направени в раздели, до които имаш достъп.

Покажи публикации Menu

Публикации - angelvn

#1
Ако се подберат максимално съвместими части стабилността на Хакинтоша може да е каквато е и на оригинален Мак. Проблема е обаче докога ще се поддържат х86 базирани машини. Най-вероятно скоро ще останат без нови версии на MacOS и прочее.
Когато говорим за мобилна машина обаче - или трябва да е на 100% съвместима, което е почти невъзможно, или направо оригинален Мак. За настолните вече, там стои по друг начин въпроса. :)
Преди две години (дали не станаха повече не помня вече) си направих такава десктоп станция с идеята да я ползвам с МакОС - нямаше проблеми. Малко след като я сглобих излезе MB Air М1, взех един за да го пробвам (с 16GB RAM, защото идеята беше да се работи с него, с малко по-сериозни приложения от браузър и офис пакет) - хареса ми много. Затова го смених с М1 Про 16" от което пиша в момента. Прекрасна машина, която ще ползвам може би още поне 2-3 години.
Ако взимам друг десктоп някога (заради прекъсвания на тока и риск от загуба на работа не бих) - пак бих поразгледал как стоят нещата с Хакинтош вариантите. И ако вече не става, може би бих го ползвал с Линукс + виртуална машина с Windows за клиенти, които държат работните им файлове да са за Адоб софтуер.
Това, което не ми харесва при ползването на Мак е, че биваме зависими само от един производител както за хардуера така и за софтуера. Каквото реши - това е, край. От една страна е хубаво - по-добра оптимизация има, по-добра работа между различните устройства, но от друга пък е зависимостта. Да, вече има Линукс дистрибуция, разработвана за машини с М-процесори - Асахи Линукс (https://asahilinux.org), но все още има различни проблеми с някои М устройства, като по-кратка автономна работа на абатерията, недооправени драйвъри за екрана. Все неща, с които ще са с една стъпка назад (или някоя-друга година) и така остават като вариант за по-стари модели.
Що се отнася до играенето на игри - Civilizations VI, Cities Skylines и Cuphead - това играя на компютър тъй като ми е по-удобно, но всичко останало се купува и играе на Sony PS5 и Nintendo Switch. Имаме сигурно скоро ще станат сто заглавия за конзолите - ако не всеки месец, то през месец се купуват по 1-2 заглавия, с предимство са игрите, които предлагат и локал кооп режим за да може да играем семейно, заедно.
#2
Поради някаква свръхестествена може би причина сривовете на връзката престанаха.
Затова и спрях да пиша и пробвам по-нататък. Иначе имам лаптоп с Windows, вързан по ЛАН, прекъсвания не помня да има, ето как върви едно копиране на файл от лаптопа към мини-то. Спадовете ги отдавам на калпавото ССД и кеширането (на него е инсталирана ОС-а, а файла се копира на 3.5" HDD 7200rpm). Имаше още един спад към края на копирането.



При копиране по WiFi от МБ Про-то към Мини-то скоростта е около 70-80МВ/с.

Така че...проблема е решен...някакси, засега.
#3
iPad 10gen 64GB моделите са намалени в Амазон-а.
Ето връзка към офертата, която ми попадна: връзка

Отстъпката е 28%
Намалени са доста Apple продукти от вече може би седмица - iPhone 15, Apple TV, аксесоари.
Пуснах поръчка за второ Apple TV и един Apple Pencil за сина, че стилуса му се счупи наскоро.
#4
Цитат на: Пиф - 01-02-2024, 11:15:24За споделянето, какъв протокол ползваш ?
smb, тъй като afp не е наличен при споделяне на устройства/дялове, форматирани под apfs.

С терминала съм малко скаран, но при следващ възможен случай ще опитам.
Пинга от Минито към рутера е стабилен - 0.7 до максимум 1мс.
#5
Минито се ползва само с кабел и Wifi му е disabled, мрежата е Cat 6a, прекарана преди няколко месеца.
Достъпвам го от МБ Про М1Про, който няма лан, затова споменах WiFi.
Проблема, който искам да преборя е спорадичното прекъсване на връзката към машината, когато се ползват споделени драйвове (в другите случаи не прекъсва). Ако реша да местя файл от лаптопа към Мак Минито понякога след прехвърлени 100-200МВ излиза грешка (няма значение към кой драйв), но ако пусна копиране - проблем няма.
Докато се ползва не сменям локация и лаптопа остава закачен към един и същи рутер. Но е възможно както казваш, тъй като все пак рутерите не са някаква топ марка. Като цяло обаче проблеми с връзката между устройствата у дома не се наблюдава.

-------
Единственото, което открих преди малко е тази тема: https://discussions.apple.com/thread/253927626?sortBy=best
в която се споменава за подобни прекъсвания и, че това бива предизвикано от изчисляването на размера на файловете от Finder при клиентското устройство и трябвало да се размаркират следните две опции:

според мен обаче това не е нормално решение...
#6
Имам, но безжичната мрежа на мини-то съм я спрял. Ползва се лан-а.
#7
Не се решава с рестарт проблема. Пинга не ме касае докато услугата работи. Основния проблем е спонтанното прекъсване на връзката към компютъра когато браузвам из споделеното съдържание или при опит да се прави резервно копие от TimeMachine.
Пинга видях, че по лан е стабилен - 2-3мс, което е и напълно нормално. По WiFi играе ужасно, а лаптопа ми е до рутера. Рутера е в меш, към същия закачам друг лаптоп по лан и няма проблем. Няма други WiFi мрежи в района.
Затова ми стана любопитно защо закъснението играе от 2 до близо 300мс.
Чисто нови кабели (категория 6а), гигабитови рутери средно качествo.
Проблема според мен е в компютърчето някъде. И да, споделените ресурси са на външни устройства, но на различни, а поведението (проблема с прекъсването) е еднакъв за всички.
Заспиване и пестене на енергия за "хард дискове" е спряно като опция.
#8
Е, значи не съм сам. Не ми се иска да го разбутвам с преинсталация към по-стара macOS версия. Ще видим до кога ще го изтърпя така :)
#9
Тъй като темата не е изтрита, ще я ползвам за последващ проблем със същото Мини.
Наблюдавам, че в локалната гигабитова лан мрежа пинга към компютъра варира от 3мс до над 200. Пинг-а го пускам от устройство по WiFi (тъй като е макбук с М-процесор и знаете как е с кабелите там).



Докато разглеждам споделени файлове и директории често връзката с Мак минито прекъсва, но не прекъсва пък споделянето на екрана с него (Screen Sharing приложението ползвам). Затова и Time Machine резервните копия често се провалят и дела се демонтира на случаен принцип.

Започвам да съжалявам, че продадох стааарото HP с Линукса.
Минито ми го продадоха с 2.5" SSD, чието здраве е нормално, скоростта на четене е около 400МБ/с, на писане обаче е съмнително ниска - около 120-130МБ/с (като на 7200rpm HDD).
Как мислите? Дали е възможно да е от ССД-то? Съмнява ме малко, но знам ли.
Рутерите са Асус - 3 на брой, в меш. По принцип няма никакви проблеми със скорости и обхват. Покрива се територия от над 600кв.м. и височина до която съм мерил - 8 метра :)
#10
Starlink обновление на скоростите наблюдавам от днес. Дали има връзка с изтреляната вчера нова партида сателити или обновлението на софтуера на чинията от преди няколко дни, но разлика има и тя е положителна.

Нова скорост на сваляне: 300+мбпс (преди бе от 200 до 270).
Скорост на качване: 40мбпс (преди бе 20, в последно време се бе качила до 28-30).

#11
През Microsoft-ска поща (Outlook app-a) не става ли? (после да добавите мейла в телефона и от там да синхронизирате контактите)

Не съм се занимавал с Huawei и Андроид след един нещастен опит с техен телефон по времето когато iPhone 6 бе нов модел.
#12
Във връзка с горните видеа, дойде момента да си настроя и Time machine дял, който да е споделен от Мак мини-то към домашната мрежа.
Реших да заснема процеса в случай, че на някого може да му е от помощ ако иска да направи нещо подобно и не е сигурен как се случват нещата.
Ето връзка към видеото: връзка.
#13
И при нас А1 почти го няма. За сметка на това Йетел и Виваком се представят на необходимия минимум. Обмислях сериозно Йетел да е основен доставчик (преди да разбера за Старлинк), тъй като имат план с външна антена, но тъй като нямат 5G покритие извън големите градове, не могат да продадат такъв план.
Плановете им за домашен интернет (както и при останалите ни оператори) са заключени към конкретна клетка. Това е клетката, най-близка до адреса, който е посочен в договора и към която ще се закачи за пръв път картата/модема.
4G плановете им пък са с ограничен до 200ГБ трафик, което не ми върши работа, тъй като генерираме около 600-800GB месечен трафик.
Другата спънка бе ниската скорост на качване - 5mbps на теория за 4Г (по-горе споменах до колко достига реално).

На Виваком има неограничен 4Г интернет, но е ограничен до 10мбпс сваляне и 5мбпс качване. Което пак го прави неизползваем.

Сега, с плановете на телефоните ни такива ограничения нямаме. Варианта е карта със стандартен план за телефон (да, тарифата е с едни 15-20лв отгоре) + устройство бисквитка. Слага се в една водо/прахоустойчива PVC кутия отвън и е готово. Има и батерия така че издържа няколко часа дори и тока да спре.
Имаме едно такова от Теленор Норвегия май беше...купувано преди 6-7 години. :)

Преди време ползвах UPS и ми вършеше почти никаква работа, тъй като времето на неговата автономна работа бе от порядъка на 5 минути. А през повечето пъти когато спира тока се случваше или да не съм наблизо или да е посреднощ. (това е докато бях във Варна)

Сега, с М1 Про Макбука, батерията му държи цял ден. Имам бекъп - нет от телефона. Изкарвам си спокойно прекъсванията. Зимата камината ще си върши работата (правихме 1-2 пробни запалвания). Единственото неудобство е, че докато няма ток ще трябва да се работи на 16"-овия екран на лаптопа.

Докато пиша това, свалях файл и забелязвам над 30MBps скорост на сваляне. Тествах и ме учуди скоростта от Старлинка - 320мбпс сваляне и 35мбпс качване. Може да са вдигнали малко скоростта знам ли.

Нещо важно пропуснах за Старлинка - не харесва дървета! Ако имате наблизо дървета, чиито клони може да са на и над нивото на чинията - това най-вероятно ще е проблем.
#14
О, и аз отидох в Добруджата (почти) - от Варна -> на 20км от нея.
Жителите на селото са се удвоили за последните 2 преброявания. Въпреки това вариантите за интернет са плачевни:
- 30 или 50мбпс скорост на сваляне от ОмегаНЕТ (таксиджиите), който върви по насочени WiFi антени. Което не гарантира стабилност на връзката до степен, каквато аз искам.
- мобилен 4G интернет от Виваком или Йетел - достигат се до 120мбпс от втория етаж на къщата ми (и до 16мбпс на 1вия), но скоростта на качване най-често е до 1мбпс, като понякога, но много рядко скача до 20мбпс. Цената е около 20-30-40лв, но това със скоростта на качване ме спира да ги ползвам за друго, освен резервна линия, до която така или иначе имам достъп чрез телефона.
- Старлинк - 95лв месечна абонаментна такса + 925лв антена (като я поръчвах струваше около 600-700), 180лв за стойка за покрива и 80лв за лан адаптер, тъй като WiFi рутера им няма кой знае колко добър обхват.

За монтажа - всичко се монтира много лесно. Не изисква познания или опит.
За скоростта - достигат се скорости до 250мбпс сваляне, а качването е ограничено до 20мбпс, но при срещи и работа се оказва достатъчно. Досадно е като се чака за качване на големи файлове.
Пинга е приличен - в момента от приложението: min 34ms, max 130ms, last: 48ms. Движи се около 50-60мс.

Ако играете обаче онлайн игри, които искат перфектна връзка - Старлинка може и да не ви върши работа, тъй като прави превключвания между сателити през около 10-15 минути и стават прекъсвания от 0.6 до 1 милисекунда.
Това не се забелязва при работа, нито пък при гледане на телевизия.
Ползваме Sweet.tv за ип телевизия с превъртане напред/назад, тъй като има приложение и за AppleTV-то, пък и прави най-малко прекъсвания спрямо Булсат и други БГ доставчици. Картината му е адаптивна и иска от 3мбпс нагоре.
Игрите за PS5 се свалят бързо. Обновлението към Сонома се изтегли за минута.
Достъпа до сървърите на Apple и от там всички свързани услуги ми е поне 2-3 пъти по-добър в сравнение с до скоро ползваната оптична интернет услуга на Виваком, която на хартия трябваше да е поне 3 пъти по-бърза.

Един важен минус - тъй като ip-то, което се раздава е международно, една част от българските сайтове искат да се попълва каптча за да се влезе в тях. Понякога еднократно, други пък всеки път.
Ardes.bg например направо бяха блокирали въпросния ip-range, та говорих с тях и им предложих да добавят и те защита като ползваната от други сайтове (от cloudflare). В крайна сметка решиха да разблокират ип-тата :)
#15
Само съм чувал, че става чрез а'ла Хакинтош работата. Без особени сложнотии обаче.
Някои екстри може да не са достъпни за по-стария хардуер. Възможно е и да има малко проблеми с видео чипа.
Затова за стар хардуер реших да го оставя с официално максимално поддържаната версия на MacOS X и ако това започне да пречи, ще си направя една инсталационна флашка със същата версия (за всеки случай и архив) и бих опитал да кача да речем с две версии нагоре по този начин. Ако има проблем - връщам официално-поддържаната версия, ако всичко е добре - остава с качената нагоре и докъдето избута.