Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

20-05-2024, 12:00:34

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 864
  • Latest: ThomasSpori
Stats
  • Общ брой публикации: 82 658
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 210
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 209
Total: 210

209 гости, 1 потребител
Fifata

Проблем с външните хардове, моля, дайте ми акъл, нова съм :)

Започната от djaya, 17-03-2010, 08:45:36

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

djaya

Такаа, сдобих се с дългоочакван Macbook Pro 17, 3.06 GHz, 4GB, 500 GB - 7200.  ;D Работила съм с мак, но за първи път си го копувам и сега се образовам :) Минавайки от ПЦ-то на Мак, реших да му сложа Уъндоус 7 (за всеки случай, да мога да си върша работата под уиноус докато разучавам мака) Сигурно след време ще го махна. Четох из форумите, оправих се с boot camp, нацепих си харда, инсталирах уиндоса, сложих vmware fusion, подкарах виртуалната машина, накачулих си нужния за работа софтуер и в двете системи, всичко е ок. ОБАЧЕ, като дойде време да си копирам работните файлове, снимки и музика от ПЦ-то запознаха проблемите. Имам 3 външни харда 120, 120 и 500 ГБ. Копирах си част от информацията на единия за да правя проби кое работи и кое не. Всичките се разпознаваха ама не ми даваше да трия. Форматирах единя като Extended jounaled, видях че никой уиндоус не го чете и иска да го форматира и го форматнах на NTFS от ПЦ-то. Пак качих малко данни и  почнах да чета как се први да мога да оперирам изцяло с данните, не само копиране. Прочетох методът със скрипта в терминал. Подкарах го и вече имах пълни права да оперирам с диска. До тук добре обаче при повторно закачане на диска спря да се появява. Има го в Disck Utility но е сив, неактивен може би? Не знам. Почнах да закачам всички хардове които имам наред и всичките се държат по същият начин. Не се виждат вече. Когато буутна под уиндоус се виждат всичките нормално. Как да постъпя. Може би е голяма тъпотия тоя проблем ама имам тоя комп от 2 дена и това е първото с което наистина не зная как да се справя. Моля някой да помогне, защото вече ме сърбят ръцете да бачкам на новата машина. Благодаря! ::)

julss

Зарежи всички скриптове, потърси в тракерите "Paragon NTFS for MAC"

traian_james

Здравей,
Неможеш да триеш от хардовете ти точно защото са формаирани като NTFS, макинтош може само да чете от NTFS дялове(хардове, флашки, т.н.), ако искаш и да може да пише(и трие) трябва да сложиш допълнителна програмка на mac-a. Аз съм с Paragon NTFS for Mac и всичко е ок.
За другия проблем пробвай да цъкнеш(селектираш) устройството в Disk Utility и от бутоните в лентата отгоре избери Mount.
.:: Apple MacBook Pro Mid 2014| 2.5GHz Core i7 | 16 GB DDR3 RAM | 750M 2GB | 512GB SSD | Magic Mouse | High Sierra 10.13.3 ::.
.:: Apple iPhone X 64GB | iOS 11.2.6 ::.
.:: Apple iPhone 3G 8GB ::.
.:: Apple iPad Pro 10.5 Wi-Fi 64GB | iOS 11.2.5 ::.
.:: Apple TV 4K ::.
.:: Apple Watch 5gen ::.

djaya

Благодаря за бързата реакция. Аз мислех да сложа Парагон, но някъде прочетох че за леопарда няма нужда от него. Функцията била възможна но просто неактивна и се активирала с този трик с терминала. За това пробвах пътрво това и веднага сработи възможността за триене на диска който беше закачен. Реших че проблема е решен докато не го разкачих и пуснах отнове. Не се появи повече, както и другите които имам и поне се четяха до момента. В dick utility mount командата ми дава съобщение че диска не може да бъде маунтнат и предлага да рънна "първа помощ" и после да опитам пак. Предполагам това е стандартно съобщение. Във first aid нищо не е активно. Аз още преди да почна да правя това със терминала, си мислех да сложа софт който да оперира с NTFS-а, но някъде четох пък че това не било читаво и водело до загуба на данни. Както и да е. Ще пробвам с Парагон и пак ще пиша. Ако междувременно някой има други идеи, пишете. Благодаря.

foctobar

Пробвай да пуснеш Check Disk под Windows, за да оправи грешката, която не му позволява да се зареди под мак-а. И като го вадиш, винаги със safely remove hardware. Явно наистина е нестабилен native ntfs support-a под Snow Leopard...

djaya

Мерси много! Сложих Парагон все пак и всичко проработи. Имам и няколко други въпроса които не знам къде точно да задам, и за това ще ги напиша тук.
1. Дялът с данните ми на харда в компютъра е с маковска файлова система естествено. Всичките ми работни файлове (работя с адоб продуктите) са писани на пс на нтфс. Аз съм ги копнала на маквския хард. Сега чакам торента да се смъкне за да сложа cs4 и да видя дали всичко се чете нормално и дали работи. Има ли някакъв проблем с това? Записани psd, eps, ai, indd, doc, docx, txt-ta и др. от мака върху неговия маковски дял, ще могат ли да се отварярт на пц и да се слагат и четат на NTFS?
2. Проблемът със шрифтовете под мак и пц ми е малко мътен. Документите ми до сега са работени с пц шрифтове. Като сложа същите за мац ще си ги намери ли? Пък после ако файла иде пак на пц, пак ще мрънка за шрифтовете предполагам? Как се постъпва с тия различия в системите?
3. Това е тъпо, но не мога да намеря къде да разкарам user password-a, защото ми писна при всяка инсталация да ми иска парола.
4. txt-тата ми излизат на маймуни :(

За тези неща се сещам на прима виста, сигурно и много други въпроси ще ми излязат за напред :) Благодаря отново!

Wizi

1. Няма да имаш проблеми с файлове правени под РС на Мак за продуктите на Адоби. Нали си сложила вече Paragon NTFS? Ако седят на NTFS партишън ще може като Mac OS X да ги вижда, така и 7-та. Ако са на Маковски партишън 7-та няма да ги вижда, а и по-добре....
2. Ами има колекция от шрифтове за Мак, ако искаш пиши ми лично да ти дам линк от моя сайт, където съм ги качил, за да не правим излишен трафик на провайдера ми...
3. Няма начин. Get used to it. Всяка инсталация и всичко свързано със ситемни файлове изисква твоето разрешение да бъде изпълнено. Не е толкова страшно, не ти се налага всеки ден да го правиш по 100 пъти, гарантирам ти.
4. Не би трябвало.... аз лично нямам идея, не съм срещал този проблем.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Lycan

W7 с BootCamp вижда/копира от OS X HFS+ дялове,
поне при мен е така от миналата година

andonov

Цитат на: djaya - 17-03-2010, 10:09:58
Мерси много! Сложих Парагон все пак и всичко проработи. Имам и няколко други въпроса които не знам къде точно да задам, и за това ще ги напиша тук.
1. Дялът с данните ми на харда в компютъра е с маковска файлова система естествено. Всичките ми работни файлове (работя с адоб продуктите) са писани на пс на нтфс. Аз съм ги копнала на маквския хард. Сега чакам торента да се смъкне за да сложа cs4 и да видя дали всичко се чете нормално и дали работи. Има ли някакъв проблем с това? Записани psd, eps, ai, indd, doc, docx, txt-ta и др. от мака върху неговия маковски дял, ще могат ли да се отварярт на пц и да се слагат и четат на NTFS?
2. Проблемът със шрифтовете под мак и пц ми е малко мътен. Документите ми до сега са работени с пц шрифтове. Като сложа същите за мац ще си ги намери ли? Пък после ако файла иде пак на пц, пак ще мрънка за шрифтовете предполагам? Как се постъпва с тия различия в системите?
3. Това е тъпо, но не мога да намеря къде да разкарам user password-a, защото ми писна при всяка инсталация да ми иска парола.
4. txt-тата ми излизат на маймуни :(

За тези неща се сещам на прима виста, сигурно и много други въпроси ще ми излязат за напред :) Благодаря отново!


Wizi ти е отговорил на 1 до 3. За 4 веротна причина да са ти на маймуни е ако са правени под Windows и са в ANSI. Трябва под Windows да си ги презапишеш в Unicode формат. Поне при мен така се оправят.

construction

За 4-та точка се работи по следния начин:

Отваряш TXT файла с TextEdit-Preference-Open and Save-Plain Text File Encoding  и слагаш човка на Cyrillic (Windows)

Това е :)
iMac 20" 2.4GHz, 4 Gb RAM, OS Lion 10.7.2

fpyyh