Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

08-05-2024, 00:44:42

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 858
  • Latest: RobertDar
Stats
  • Общ брой публикации: 82 660
  • Общ брой теми: 9 814
  • Online today: 381
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 346
Total: 346

346 гости, 0 потребители

Dual-band router подходящ за Епълски машини?

Започната от Wizi, 29-10-2012, 12:02:57

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Wizi

Привет!

В момента имам TP-Link TL-WR1043ND, който не знам дали защото е версия 1.0 или не, но добрите неща свършват предимно със силата на сигнала. Сток фърмуера му 5 стотинки не струваше или при мен поне забиваше редовно с мизерен трафик от по 100на килобайта напред-назад :-X и трябваше да се рестартира. Сега съм с OpenWRT, което дори ме изпоти докато го настроя първия път - толкова объркан и сложен ми се стори, като положението е осезаемо по-добро, но отново забива по същия глупав начин с мизерен трансфер и има нужда от физически рестарт.

Принципно спазвам общите неща за оптимизация на WiFi-то като например винаги използвам 1ви, 6ти или 11ти канал и също така WPA2+AES, което до колкото съм чел (smallnetbuilder.цом) осигурява по-бърз трансфер. Но "драмата" ми е, че Маковете ми, които съм имал и ми минават през ръцете винаги се връзват на 144 мегабита от рекламираните 300. Вече забравих защо било така, но не е бъг, ами си е просто технологично ограничение.

Мислех си за Епълски рутер, който от всички ползващи последната 5та генерация Airport Extreme и новите Time Capsule са положително настроени, макар че Smallnetbuilder не ги хвалят толкова много, а и лесно намират кусури. Остава като опция да си купя Extreme от ново поколение (md031ll/a), но преди да го направя исках да попитам дали някой от вас използва dual-band рутер използващ едновременно двете честоти (2.4GHz+5GHz) + който да се хваща с Маковете на 300 мегабита + който да работи доволно добре?

Ясно е, че ако дам около 300лв+ за рутер ще си купя нещо като ASUS RT-N66U, Linksys EA4500 или NETGEAR WNDR3700, но дали ще си заслужава толкова високата цена или има по-бюджетно решение?  ::) Някой с преки наблюдения върху конкретен модел и работата му с Мак?
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

HQ

относно фирмуера - мъчил съм се с openwrt на моя и така и не успях да го настроя при факта че нямаше уеб интерфейс по дефолт и беше цяло изпитание за моите линукски познания ...
След това пробвах DD-WRT и съм доволен,има функции на корпоративен рутер за $1000+ и въпреки че е тежичък и запълва 95% от паметта мисля че не бих си взел рутер който да не поддържа dd-wrt занапред.

Wizi

Аз също тръгнах да слагам DD-WRT, но за моя модел иска хардуер версия 1.1 на рутера, а моя както казах е 1.0 и съответно няма подкарване :-/ Единственият ми вариант бе OpenWRT, който си е с графична среда, но изисква повечко главоблъскане за да се подкарат нещата, които искаш като настройки. Разбирай, че е по-админ/root насочен, въобще не е user firendly. Честно казано не вярвам DD-WRT да предлага повече възможности от OpenWRT-то, но е друг въпросът кой ще успее да го настрои ;)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Metal

Аз съм с Linksys E4200 и съм много доволен (замени предишния ми WRT610N, който определено имаше проблеми с обхвата и гладкия стриим).
Бърз е, добър обхват и носи на натоварване. Не съм променял оригиналния фирмуеар, няма нужда просто.

Вероятно E4500 ще е по-добър, но не съм сигурен, че си заслужава парите за измислената скорост. Netgear WNDR3700 сащо и добре, но мен лично не ми допада недоклатения софтуер на нетгиар и проблемите им с игри(отварящи много връзки тип торент). За Асуса нямам наблюдиние.

fpyyh

аз ползвам refurbished капсула от щатите и съм много доволен. в момента 2тб е $259, двубандов съпорт и тн. като скорост няма проблем да използва колкото нет имам - 44мб, локално в мрежата - колкото дисковете позволяват. като обхват обаче не е нещо изключително, примерно от 6тия етаж хваща в колата от другата страна на сградата, но едвам. netflix и xbmc стриймват без проблеми

BL

+1 за този: http://www.amazon.com/BUFFALO-AirStation-AC1300-Gigabit-Wireless/dp/B0084JFLSK
За съжаление не съм ползвал Airport Extreme за тежки задачи и не мога да ги сравня, но Бъфалото е желязно. Не знам защо не са много популярни в България.

jell0

Netgear. Направо се родих, след като се мъчих години с LinkSys. Бърз, 2.4 и 5МХц, guest SSID, и най-важното не съм го рестартирал от последното спиране на тока.

Lycan

+1 за капсулата
В къщи интезивно се ползват 5 устройства, съседите се връзват кой с каквото може - никой не се оплакал.
Няма забивания/рестарти и инженерни настройки, не се натрапва с нервни диско-лампички. Не те занимава със себе си. Спокойно можеш да забравиш, че съществува.

Wizi

Мамка му.... продължават да клонят везните към Extreme-а  ;)

Цитат на: jell0 - 29-10-2012, 20:42:06
Netgear.

Кой модел?  ::)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

julss

Взимай Extreme-a, нема кво да се чудиш. Lycan ти каза защо :). На всичкото отгоре, ще можеш да му забучиш един хард и да си го ползваш и като тайм капсула, и като  NAS.

faire

Oбщо взето +1 с мнението на Lycan, с изключение на връзването на съседите :)
И аз ползвам refurbished 2tb последна ген. от щатите.
И аз много мислих какво да взимам с вграден или външен диск, а капсулата ми се виждаше скъпа. Но като претеглих везните, тя взе превес. 2тб диск например е минимум 200 лв, a когато се чудех бяха и повече.. Като добавиш и "хубав" рутер за 200-250 и то си стана колкото една капсула. С тая разлика, че удобството на Епъл всички го знаем :) Както са при компютрите и телефоните, така са и при рутерите. Супер юзър френдли, никакви лагове, не са нужни рестарти, по никакъв начин не те натоварва и не го мислиш. Просто купуваш, настройваш за 5 мин и го забравяш за поне половин-една година напред :) Даже дотолкова бях свикнал с това удобство, че наскоро имах уж софтуерен проблем с едно apple tv, който ме мъчеше няколко седмици. Накрая се оказа, че с някой от съседите сме си пречили по каналите, смених го ръчно моя и всичко се оправи. Но през цялото време самата мрежа си беше на 6, не съм имал дроп в скоростта или каквото и да е било. Само стрийма през АТВ куцаше.
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

jell0

Цитат на: Wizi - 29-10-2012, 21:49:18
Мамка му.... продължават да клонят везните към Extreme-а  ;)

Цитат на: jell0 - 29-10-2012, 20:42:06
Netgear.

Кой модел?  ::)

WNDR3700

ponski

Аз използвам този рутер и нямам никакви проблеми с него:

300M Wireless N Router
Model No. TL-WR941ND
Понски

MacBook 7,1 Core 2 Duo 2,4GHz 8Gb | Mac OS X 10.11.2
iPhone 4S 32Gb | iOS 9.2
iPad Mini 2,7 16Gb | iOS 9.2

Becko

Защо не ползвате епълските рутери ?
Не стават ли ?

Wizi

Стават, разбира се, но от последните си поколения насам. Преди това единственото високо им беше цената вместо висока скорост и надеждност.  :-\

Цитат на: ponski - 30-10-2012, 08:49:27
Аз използвам този рутер и нямам никакви проблеми с него:

Този модел е една стъпка дори по-назад от сегашния ми, а и аз търся нещо доста по-различно.  ;)


Не искам Time Capsule, защото не предлага абсолютно никаква защита, а пък и си имам отделен NAS, който е с два диска в RAID mirror и съм му активирал Time Machine като функция. Сиреч търся само рутер.


Другата ми идея за Епълски рутер е факта, че си гарантирам от двете страни един и същ хардуер, което е основната идея за оптимална връзка, а не примерно рутера да е с Broadcom и Мак-а да е Atheros. С тази тема исках просто да разбера дали няма алтернатива, която да си заслужава и от финансова гледна точка, но явно нещата са сходни и по този параметър, че да пренебрегна Епълския рутер.

Благодаря на всички!
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD