Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

08-05-2024, 08:01:56

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 859
  • Latest: ltaletshnc
Stats
  • Общ брой публикации: 82 660
  • Общ брой теми: 9 814
  • Online today: 423
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 376
Total: 377

376 гости, 1 потребител
smile_g

Екстрафонетична и екстрамашинописна български клавиатурни подредби за Mac OS X

Започната от zmeYpc, 12-12-2008, 05:18:17

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

zmeYpc

Цитат на: gogzy - 16-03-2009, 21:15:51
Да, точно това е клавиатурата. Чакам одобрение на Скайпа :)
Само да го пусна, извинявай много!
Решение:
От картината, която gogzy е публикувал тук е видно, че на iBook G4, клавишът за Ч, ч се намира вляво то клавиша за З, з. Явно съм позабравил доста неща от любимия Тигър. Хе-хе! Помня само, че тази екстрафонетична клавиатурна подредба си я влача и подобрявам оттогава. По принцип трябва да търсите клавиша с тилда и остро ударение (~`). Там е Ч. С gogzy пооправихме разположението; според него се оказва по-полезно в/у (~`) да стоят Ѝ, ѝ (въпреки, че те са достъпни и с Опция±шифт+И), а на клавиша вляво от единицата (± ∞) на клавиатурата на неговия iBook G4 да се преместят Ч, ч. Така става по-близко до инжИнерската фонетика, което и е целта на упражнението. Моля, който има нужда от точно тази модификация да драсне два реда на gogzy!

ПП Клавишът (± ∞) е изоставен от Apple в по-съвременните клавиатури и няма съответствие в стандартната ПК клавиатура на IBM.
 zmeYpc
MacBook Air 11-inch (2009) | MacBook Pro 15-inch (late 2011) | Mac mini (2012) | OS X 10.5.8 & OS X 10.9.1

XXwolf

Цитат на: zmeYpc - 16-03-2009, 21:27:52
ПП Клавишът (± ∞) е изоставен от Apple в по-съвременните клавиатури и няма съответствие в стандартната ПК клавиатура на IBM.

това зависи от подредбата на клавиатурата и няма да го намериш на американска от лаптоп. аз разбрах че има такова нещо през 2007 на не-американски macbook.

Bluered

 Напротив, драги! Хората са достатъчно умни и със здрав разум, за да виждат и знаят какво се случи преди с МИК и какво ще се случи с добревките след време! Тези хора тука са в крайна сметка ,,реципиентите" на подредбите добревки. И е добре да знаят. Аз проблемът за себе си и приятелите си съм го решил.
[/quote]

АМИН
MacBook Pro 2,3 GHz Intel Core i5,
iPhone 3Gs 16GB, iPad Air 32 GB

zmeYpc

Уважаеми, Blured! Няма никакъв смисъл да ме цитирате. Ако имате да кажете нещо, напишете го.
 zmeYpc
MacBook Air 11-inch (2009) | MacBook Pro 15-inch (late 2011) | Mac mini (2012) | OS X 10.5.8 & OS X 10.9.1

vaskog

Браво zmeYpc,
Никога не си бил толкова лаконичен!
:)
MAKE the Force be with You!!!

Mac OS X 10.10.5 Retail
Winbows 7,
Intel® Xeon® Processor E5450,
GA-G41MT- ES2L, 4GB DDR3 1066,
Nvidia GeForce 8500 GT 512MB,
80 GiB SATA II, 320 GiB SATA II,
500 GiB SATA II, NEC ND-3540A.

zmeYpc

Ето и екстрамашинописната подредба – екстраБДС. Скоро ще можете да я пробвате.



 zmeYpc
MacBook Air 11-inch (2009) | MacBook Pro 15-inch (late 2011) | Mac mini (2012) | OS X 10.5.8 & OS X 10.9.1

zmeYpc

Смених заглавието на темата и добавих препратка за изтегляне на екстраБДС тук.
 zmeYpc
MacBook Air 11-inch (2009) | MacBook Pro 15-inch (late 2011) | Mac mini (2012) | OS X 10.5.8 & OS X 10.9.1

zmeYpc

Здравейте,
от известно време се замислих да прехвърля една моя стара клавиатурна подредба от Windows за глаголица съгласно Unicode 5.1. Тя следва екстрафонетичната подредба, която познавате, но евентуално, ако има хора, коитто са свикнали с и ползват само БДС, бих могъл да направя две. Проблемът е, че за да работи правилно трябва да приложа и шрифтове. Засега няма издадени шрифтове от Apple или от Microsoft, които да съдържат блока на гаголицата по уникод. За себе си съм решил въпроса, като съм модифицирал Tahoma и съм направил нов шрифт, чието публично разпространенение обаче ще се възприеме като нарушаване на авторски права. Доста неприятно положение. Трябва да проуча дали лицензът на Deja Vu не е по-свободен. След няколко седмици се надявам първо да публикувам екран на подредбата. После вероятно ще трябва да направя такъв шрифт, според това дали ще мога да намеря някой широко разпространен и съдържащ всички писмености и знаци, но да не е забранено неговото изменение и допълване...
Ще съм благодарен, ако някой знае и  може да препоръча една-две такива семейства...
 zmeYpc
MacBook Air 11-inch (2009) | MacBook Pro 15-inch (late 2011) | Mac mini (2012) | OS X 10.5.8 & OS X 10.9.1

foctobar

Съживявам темата, но исках да изкажа съпричастност — много се ядосвам че има такива неща като є и ы на клавиатурата (които не съм виждал в нито един текст на български език), когато не можеш да напишеш нормално едно ѝ! Благодаря за клавиатурната подредба!

Отностно фонетиката, присъстваща във Виста, наистина е немислимо да бъде задавана като стандарт, при положение че го има машинописния! Обаче въпреки че е неудобна за свикналите с общоприетата фонетика (именно защото са свикнали), мисля че може би наистина е по-удобна за писане, защото по-често използвани букви са на по-близко и удобно място. Някой, който не е свикнал с инжИнерната фонетична подредба, ако пише дълъг текст, ще има болки в крайния пръст, с който трябва да скача на ъгъла на клавиатурата за Ч-то... :) (изпитвал съм го [и все още понякога;])