Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

08-05-2024, 22:04:39

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 859
  • Latest: ltaletshnc
Stats
  • Общ брой публикации: 82 660
  • Общ брой теми: 9 814
  • Online today: 423
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 332
Total: 333

332 гости, 1 потребител
madmax

Екстрафонетична и екстрамашинописна български клавиатурни подредби за Mac OS X

Започната от zmeYpc, 12-12-2008, 05:18:17

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

zmeYpc

Веско, много жалко, че мислиш така. Не виждам нищо смущаващо една клавиатура да е надписана по този начин.
 zmeYpc
MacBook Air 11-inch (2009) | MacBook Pro 15-inch (late 2011) | Mac mini (2012) | OS X 10.5.8 & OS X 10.9.1

Иван Ралчев

Аз преди малко я инсталирах. Най-накрая хубаво "и с ударение"  ;)
Once you go Mac you never go back.

zmeYpc

Радвам се, че върши работа. На картината тук нещата в червено се въвеждат с [опция]+/-[шифт]; сега забелязвам, че тези над 0 (нула) не са излезли правилно (ще ги оправя). В момента правя подредба по БДС за Apple Wired Keyboard.
Срещам затруднения с намиране на таблица/графика на оригиналното разположение на БДС в/у клавиатурата на IBM - просто няма. Предимно намирам тези от Виста (с разменените букви, което не ми допада и не искам да ползвам). По-рано ГРЕШНО писах, че новата подредба за БДС била стандартизирана от БИС, оказва се, че не е, а авторите на неудачния проект за стандарт са излъгали Майкрософт да я включат във Виста.
Мисля, по подходящ начин, да поставя и допълнителните знаци (в червено на горната препратка) и пак няма да е съвсем БДС, а ще бъде екстраБДС подредба.
Идеята ми е да няма основни разлики м/у класическите фонетична и БДС подредби за Windows Mac OS X и Linux и в същото време да удобно да се въвеждат ѝ, всички исторически български букви по Уникод 5.1, коректната пунктоация (кави, тирета, мъртви ударения, неразривен интервал) плюс допълнителните знаци.
 zmeYpc
MacBook Air 11-inch (2009) | MacBook Pro 15-inch (late 2011) | Mac mini (2012) | OS X 10.5.8 & OS X 10.9.1

Bluered

Цитат на: zmeYpc - 14-12-2008, 14:12:31
Също бих помислил да направя варианти според:
БДС 5237:2006 "Клавиатурни подредби на устройства за писане на български език"
Както предполагам знаете, от ИБЕ (Институт по български език) прокараха нова фонетична подредба, която официално идва с Windows Vista и може да се изтегли от сайта на Microsoft.
Бих се радвал да се запозная с хора, които проявяват интерес към подобен род неща. Отделно имам и подобна фонетична подредба с глаголица (служи за писане/въвеждане на текст на глаголица). След време възнамерявам да я публикувам някъде тук заедно с няколко шрифта. Който желае да ползва. С две думи: ,,за всекиго". :)

Да, точно така, няма смисъл да се разпространява тази тук горе подредба, защото така или иначе е въпрос на време и в мака да влезе новата официална фонетична подредба.
С един приятел я разработихме доста обстойно за Мак по новия стандарт. Който между другото наистина е по-удобен като му свикнеш.
Ако има заинтересовани, нека пишат тук
MacBook Pro 2,3 GHz Intel Core i5,
iPhone 3Gs 16GB, iPad Air 32 GB

zmeYpc

До Блуред: НИКАКВА официална фонетична подредба НЯМА.

БИС (Българският институт по стандартизация) ОТХВЪРЛИ в средата на миналата година:
проекта за стандарт БДС 5237:2006, който ако трябва да бъдем точни остава на ниво проект.

1. Цитат от блога на Йовко.
2. Съобщение за пресата от сайта на БИС (много ,,ползотворна" дискусия ще да е била тая)

ПП Ако мога ще си редактирам съобщението, което цитираш в този смисъл. <= Може и го направих.

Никакъв български стандарт за надписване на клавиатури, нито пък никаква стандартна подредба (нито нова БДС, нито инжИнерска фонетика, нито нова фонетика (недоносче), нито четвърто ИМА към настоящия момент, освен неотменения и действащ БДС 5237:1978 ,,Ред на клавишите в клавиатурата на пишещите и счетоводни машини" от 1978 г.

Остава да тежи на съвестта на предлагащите този необмислен проект (проекта за стандарт БДС 5237:2006) и несъобразен с много от разумните предложения на общността КАК са подвели Майкрософт, а и други в БИС да им повярват, че 1) стандартът е приет 2) само формално предстои БИС да го одобри. На̀ им сега едно формално.

Да си носят последствията...

Не може на български клавиатури да се МЪДРИ руската буква Е оборотное. И то в национален стандарт!

Колкото до пакета в коментар №2 на тази тема (който предлагам):
Цитат на: zmeYpc - 14-12-2008, 07:00:57
Можете да изтеглите ,,BG — екстрафонетична" от тук. Описанието е в архива.
не само, че се ще се разпространява, но и скоро, че си има ,,сестриче" по БДС. И не виждам причина да не го правя.

И никакви ,,Є абаротни" повече!

За огромно мое съжаление БДС 5237:1978 не се отнася до нито една дистрибуция на OS X. Всички български подредби в OS X към настоящия момент са НЕСТАНДАРТНИ. Това, че Епъл е приел нещо (по точно надве-натри преправена руска подредба) не означава, че имаме национален стандарт. Бих се радвал да имаме такъв за всички среди, но нямаме все още. Мисля, че не е нужно да се открива топлата вода и, след както фонетичните подредби на инжИнера в света на Windows и на Linux са ДЕФКТО стандарт, аз не смятам, че имаме нужда от Добревска фонетика и на Мак. Пази Боже! Достатъчно хора с Виста съм наблюдавал, които след като са се побърквали ден-два с това недоносче, с радост са го изхвърляли от машините, за да работят с фактически стандартната инженерска фонетика.

Това, което предлагам е нищо повече от това плюс малко екстри. На когото му допада – да ползва. На когото не допада – има и друг живот.

 zmeYpc
MacBook Air 11-inch (2009) | MacBook Pro 15-inch (late 2011) | Mac mini (2012) | OS X 10.5.8 & OS X 10.9.1

Bluered

Предлагам да отложим спора докато излязат Snow Leopard и Windows 7 :-)

Иначе много ясно, че всеки може да си подрежда и инсталира каквото си иска.
MacBook Pro 2,3 GHz Intel Core i5,
iPhone 3Gs 16GB, iPad Air 32 GB

Nistel

Съжалявам ако не е точно по темата,но може ли някой да ми помогне да си сложа нормална фонетика на 10.4.11 Тигър.Под нормална разбирам поне Y да ми е Ъ и тн .. тоест както е стандартно при Лео-то.Не можах да намеря инфо на сайта.
Hackintosh Intel Core i5 2500K 8GB DDR3 1333 60GB SSD A-DATA SATA3 10.7.3 Lion Vanilla Kernel, iPad Mini 16GB WiFi, Samsung Galaxy Nexus 16GB CM10

Иван Ралчев

Свали си тази, която предлага zmeYpc - виж на първата страница на тази тема или направо щракай тука.
Once you go Mac you never go back.

ggzy

MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

Bluered

Не виждам никаква причина да го правя, при условие, че стандарта, който в момента идва с Windows Vista ще остане (поне за известно време)
По всяка вероятност, това ще е и фонетичната подредба на новия Snow Leopard
MacBook Pro 2,3 GHz Intel Core i5,
iPhone 3Gs 16GB, iPad Air 32 GB

zmeYpc

Между нас двамата спор няма и не може да има. Фактите са такива, каквито ги изложих в предния коментар.
Спор имаше, докато вносителите на този недообмислен проекто-стандарт не подведоха БИС и Майкрософт и сега нещата са върнати към положението от преди тази иницатива. С тази разлика, че включеното във Виста внася допълнително объркване и вреди на окончателното приемане и налагане на стандарт от БИС на основата на БДС 5237:1978 ,,Ред на клавишите в клавиатурата на пишещите и счетоводни машини" от 1978 г. Подчертавам не на недоносчето на Добрев и сие! Още дълги години няма да се оправят нещата именно поради недобросъвестността на авторите на ,,операция Виста"...

Евентуално включване в Windows 7 и/или Snow Leopard на някакви подредби, без санкцията на БИС, по същество ще създаде допълнителни пречки и не работи да имаме национален стандарт по БДС.

Повтарям за всички, не за вас, защото го съзнавате: не може на национални български подредби, претендиращи да са стандарт, да се мъдрят руски недоразумения. ... И това е само едно от съществените възражения, направени още с появата на подредбите добревки, които всеки може да прочете от коментара на Йовко (препратката е в предния ми коментар).

Замислете се пак, преди да включвате и да обвързвате България пред Apple с каквото и да е, без санкцията на БИС! Последиците от необмислените действия на анонимния инженер от БАН предоставил преди повече от 20 години на IBM някаква си подредба, известна като МИК, все още ги предъвкваме и незрящите хора и днес още са обвързани с някакви допотопни програми на старите си несъвместими по кодировки машини с новите софтуери и операционни системи!!!

Последно: именно! Това е тема за моята екстрафонетична българска клавиатурна подредба за Mac OS X и ще си остане такава. Вие ми препоръчвахте да не се разпространявала, щото... Аз не мисля така. Надявам се като мен да мислят и други.
 zmeYpc
MacBook Air 11-inch (2009) | MacBook Pro 15-inch (late 2011) | Mac mini (2012) | OS X 10.5.8 & OS X 10.9.1

zmeYpc

Цитат на: gogzy - 16-03-2009, 20:49:26
:'(

Как да си преместя "Ч"-то?

iBook G4
...

Не съм сигурен какъв тип е клавиатурата на тази машина. Погледни и ми кажи това ли е? По принцип трябва да е на клавиша вляво от единицата. Ще се радвам да се представиш и да ми пишеш по Skype.

Допълнение:
Ако ползваш моята подредба се намира там. Ѝ, ѝ  (и ударено) се намират в/у клавиша И (I) и се въвеждат с Опция ± шифт + И.

Ако желаеш да си приспособиш подредбата, ползвай Ukelele, или друг редактор на клавиатурни подредби.
 zmeYpc
MacBook Air 11-inch (2009) | MacBook Pro 15-inch (late 2011) | Mac mini (2012) | OS X 10.5.8 & OS X 10.9.1

Bluered

Както казах, като излязат Windows 7 и Snow Leopard, тогава ще е състоятелен тоя разговор.
в крайна сметка по-важно е като идеш на чужд компютър да можеш да пишеш десетопръстно и на него, а не кой крив и кой прав в БАН.
Друг е въпросът, че си хабиш малко повече енергията тук в тоя форум, където не са правилните реципиенти за цялата терминология, а и едва ли някой тук може да реши проблема. :)
MacBook Pro 2,3 GHz Intel Core i5,
iPhone 3Gs 16GB, iPad Air 32 GB

ggzy

Да, точно това е клавиатурата. Чакам одобрение на Скайпа :)
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

zmeYpc

Цитат на: Bluered - 16-03-2009, 21:12:07
Както казах, като излязат Windows 7 и Snow Leopard, тогава ще е състоятелен тоя разговор.
в крайна сметка по-важно е като идеш на чужд компютър да можеш да пишеш десетопръстно и на него, а не кой крив и кой прав в БАН.
Друг е въпросът, че си хабиш малко повече енергията тук в тоя форум, където не са правилните реципиенти за цялата терминология, а и едва ли някой тук може да реши проблема. :)
Не е така. Не се впряга кон ПРЕД каруцата! Поне на това са ме учили от малък и са ми го набивали в главата, докато почнах да я ползвам.

Напротив, драги! Хората са достатъчно умни и със здрав разум, за да виждат и знаят какво се случи преди с МИК и какво ще се случи с добревките след време! Тези хора тука са в крайна сметка ,,реципиентите" на подредбите добревки. И е добре да знаят. Аз проблемът за себе си и приятелите си съм го решил.
И още нещо: БИС ще въведе стандартна българска подредба по БДС, известна още като ,,машинописна" (аз в момента правя екстраБДС такава за Мак и ще я кача пак тука). Според БИС, програмистката подредба, наричана у нас ,,фонетична" ще бъде спомагателна, но описана в бъдещия истински стандарт (и ще се стъпи на тази, която публикува Генади Атанасов, инжИнера, Господ здраве да му дава!). Никой не е казал, че БДС с/мо фонетичната е по-бавна, или че с тази екстрафонетична (по инжИнера), която предлагам засега СЕ ОГРАНИЧАВА правото на ползващите я под Мак да пишат бързо, т.е., като машинописки. Напротив, ако желаеш можеш да споменеш, че Българското дружество по стенография и машинопис КАТЕГОРИЧНО отхвърли и протестира с/у подредбите добревки.

Хората имат право да знаят, независимо във кой форум.
 zmeYpc
MacBook Air 11-inch (2009) | MacBook Pro 15-inch (late 2011) | Mac mini (2012) | OS X 10.5.8 & OS X 10.9.1