Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

03-05-2024, 01:07:46

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 855
  • Latest: Donaldsmady
Stats
  • Общ брой публикации: 82 641
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 510
  • Online ever: 631
  • (01-12-2019, 23:01:40)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 514
Total: 514

514 гости, 0 потребители

"Прашна" тема - да си почистим компютрите

Започната от vovka, 20-07-2011, 10:35:25

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

vovka

Здравейте бих искал да повдигна "прашната" тема, но този път наблягам на запрашаването!!! за пастата ясно там си има специалисти ;).

Доста бях скептично настроен към това да си отварям компа да го чистя и т.н. "...нали си работи значи всичко е ок..."но накрая набрах смелост и го направих да ви кажа честно паднах, горкия Мак как изобщо е работел;)
Това е MacBookPro 15" модел 2006 купуван е нов и е използван доста интензивно, на работа в къщи без да се жали ;) та ситуацията след отварянето е следната:

Прахоляци колкото искаш.
На пръв поглед нормално запрашаване на платката и вентилаторите





на втори поглед доста запрашаване на всички отвори - усилено запрашване около механизма за отваряне на дисплея при което същия спря да работи коректно ;)



на трети поглед, след разглобяване на дънната платка ОЛЕ МАЛЕ - прахоляци до "ушите". Вентилацията се е запушила жестоко!!! - а аз се чудя защо от няма и къде ми се запускат вентилаторите и не спират, а той горкия въздух не може да си поеме!!!

вентилатор 1


вентилатор 2


какво излиза само от вентилационните отвори ... изобщо какво ли влиза !!!


Около процесорите, като изключим вече познатото запрашаване, самата паста също както по горе е писано беше се спекала жестоко...


и на процесорите


общо взето такава е картинката след до момента 4-5 годишна пълноценна работа на машинката, без проблеми и без профилактика. Може някой да ми се измее да каже "...луд си за толкова време да не си почистиш компа...", ама честно да си кажа не съм се сещал изобщо, щом работи значи си е ОК, почти съм сигурен че 80% (да не кажа 99%) от потребителите на лаптопи не са си го отваряли или не са ги носили на профилактика за почистване на пастата и прахоляците, именно за това вкарах малко снимков материал, че да се види точно какво се случва под капака на машината след известно време. Та да се види нагледно и да се разбере, че е полезно поне веднъж годишно да се прави едно такова почистване, не че няма да работи и без това почистване, но не достатъчно ефективно.

След почистването всичко си блесна

има въздух


да ти е кеф да го гледаш



почистване и посавяне на нова паста - поставих паста Arctic Cooling MX-2


не съм много запознат с пастите, но тази ми попадна и сложих от нея, мисля че даде значително добър резултат.

почистено и затворено, перфектно


Почистен и затворен, готов за нови подвизи, всичко си тръгна отлично (е като изключим това, че го отварях повторно защото бях забравил да включа един темп. датчик и вентилаторите фучаха без прекъсване ;) )


Това е от мен, надявам се не съм ви отегчил с много обяснения ;)

В описанието са използвани :

MacBookPro15" Intel Core 2 Duo 2,33 GHz - в работен режим от ноември 2006

Ръководство за разглобяване на MacBookPro - http://www.ifixit.com/Guide/Repair/MacBook-Pro-15-Inch-Core-2-Duo-Models-A1226-and-A1260-Logic-Board-Replacement/681/1 - Внимавайте с това ръководство, че са пропуснати в описанието отвиването на някои винтчета, не му се доверявайте на 100%

Необходимите инструменти за извършване на операцията, отверки, пинсети, и т.н.;)

Термо паста за процесорите Arctic Cooling MX-2.

iPhone 3G за снимковия материал ;)

Добро желание и търпение ;)

лек ден на всички и почистете си компютрите, те са ваши;)

HQ

направо ти се чудя как си карал с тая ... "паста" години наред ...
Така и не изчаках да ми мине гаранцията да го отворя моя и добре направих!

vovka

ей на изкара, както и да го гледаш и да му се чуди човек ама си движеше без проблем ;) хората като са го правили са го правили един път да издържа на всичко ;) 

pichaga933

На тези винаги им изглежда пастата така, Срока и на годност е 3 години  , ДАЖЕ след втърдяване  е с добри термопроводими свойства.

Тази новата-MX2 ,с която си в сменил е АБСОЛЮТНО същатата като оригиналната. Поздравления , много професиаонално свършено, особенно ако си и смазал вентилаторите със силиконово масълце...
MSi VR601 Laptop 2GB Ram, IntelX3100Video Upgrade with: Apple Combo CD, Intel T7100 Procesor, 160GB Hdd Sata, MAC OS 10.X.X(I change it repeadetly)

dj_jorjy

Поздравления колега за добре свършената работа нека още дълго време да ти служи машинката.

tjekov35

Цитат на: vovka - 20-07-2011, 10:35:25
Здравейте бих искал да повдигна "прашната" тема, но този път наблягам на запрашаването!!! за пастата ясно там си има специалисти ;).

Доста бях скептично настроен към това да си отварям компа да го чистя и т.н. "...нали си работи значи всичко е ок..."но накрая набрах смелост и го направих да ви кажа честно паднах, горкия Мак как изобщо е работел;)
Това е MacBookPro 15" модел 2006 купуван е нов и е използван доста интензивно, на работа в къщи без да се жали ;) та ситуацията след отварянето е следната:

Прахоляци колкото искаш.
На пръв поглед нормално запрашаване на платката и вентилаторите





на втори поглед доста запрашаване на всички отвори - усилено запрашване около механизма за отваряне на дисплея при което същия спря да работи коректно ;)



на трети поглед, след разглобяване на дънната платка ОЛЕ МАЛЕ - прахоляци до "ушите". Вентилацията се е запушила жестоко!!! - а аз се чудя защо от няма и къде ми се запускат вентилаторите и не спират, а той горкия въздух не може да си поеме!!!

вентилатор 1


вентилатор 2


какво излиза само от вентилационните отвори ... изобщо какво ли влиза !!!


Около процесорите, като изключим вече познатото запрашаване, самата паста също както по горе е писано беше се спекала жестоко...


и на процесорите


общо взето такава е картинката след до момента 4-5 годишна пълноценна работа на машинката, без проблеми и без профилактика. Може някой да ми се измее да каже "...луд си за толкова време да не си почистиш компа...", ама честно да си кажа не съм се сещал изобщо, щом работи значи си е ОК, почти съм сигурен че 80% (да не кажа 99%) от потребителите на лаптопи не са си го отваряли или не са ги носили на профилактика за почистване на пастата и прахоляците, именно за това вкарах малко снимков материал, че да се види точно какво се случва под капака на машината след известно време. Та да се види нагледно и да се разбере, че е полезно поне веднъж годишно да се прави едно такова почистване, не че няма да работи и без това почистване, но не достатъчно ефективно.

След почистването всичко си блесна

има въздух


да ти е кеф да го гледаш



почистване и посавяне на нова паста - поставих паста Arctic Cooling MX-2


не съм много запознат с пастите, но тази ми попадна и сложих от нея, мисля че даде значително добър резултат.

почистено и затворено, перфектно


Почистен и затворен, готов за нови подвизи, всичко си тръгна отлично (е като изключим това, че го отварях повторно защото бях забравил да включа един темп. датчик и вентилаторите фучаха без прекъсване ;) )


Това е от мен, надявам се не съм ви отегчил с много обяснения ;)

В описанието са използвани :

MacBookPro15" Intel Core 2 Duo 2,33 GHz - в работен режим от ноември 2006

Ръководство за разглобяване на MacBookPro - http://www.ifixit.com/Guide/Repair/MacBook-Pro-15-Inch-Core-2-Duo-Models-A1226-and-A1260-Logic-Board-Replacement/681/1 - Внимавайте с това ръководство, че са пропуснати в описанието отвиването на някои винтчета, не му се доверявайте на 100%

Необходимите инструменти за извършване на операцията, отверки, пинсети, и т.н.;)

Термо паста за процесорите Arctic Cooling MX-2.

iPhone 3G за снимковия материал ;)

Добро желание и търпение ;)

лек ден на всички и почистете си компютрите, те са ваши;)


Пич, много се изкефих на смелостта ти. И на мен много ми се иска да го почистя моя иМАК, но първо, че не ми стиска. И другото е, че за отварянето на дисплея гледах как използват нещо, като вендузи! Най-добре да си платя на професионалисти. Поздравление за добре свършената работа ! :-)

thebrainless

#6
може да пробваш с вендуза/и от GPS за кола, поне аз така си отворих iPhone без проблеми, предполагам и на iMac-а ти ще стане. Но ако не си сигурен после със смяна на паста, по-добре някой друг да ти го направи, но не пречи да си вземеш един флакон с въздух и да го обдухаш хубаво, без замяна на термопаста.
Stay hungry. Stay foolish.

vovka


Цитат
Пич, много се изкефих на смелостта ти. И на мен много ми се иска да го почистя моя иМАК, но първо, че не ми стиска. И другото е, че за отварянето на дисплея гледах как използват нещо, като вендузи! Най-добре да си платя на професионалисти. Поздравление за добре свършената работа ! :-)

Благодаря, няма нищо страшно въпроса е да се хванеш и да го направиш ;)
Борих се и с един iMac за смяна на хард,  с каквато и да е вендуза става процедурата, единственото неприятно е че като махнеш стъклото и после много трудно се постига, да не кажа почти невъзможно да не попадне прах между дисплея и стъклото, при сглобяването, но с добро желание всичко става ;)
успех ако се навиеш :)
 

hakera17

Всичко мина по план и аз го почистих моя МБП само искам да знам на колко градуса трябва да ми работи процесора аз съм с МБП от 2007 2.2 ЦПУ

vovka

Цитат на: hakera17 - 15-11-2011, 03:11:39
Всичко мина по план и аз го почистих моя МБП само искам да знам на колко градуса трябва да ми работи процесора аз съм с МБП от 2007 2.2 ЦПУ


Около 60 градуса му е нормалната работна температура аз съм с МБП CPU 2.33 GHz и без натоварване се движи в диапазона 55 - 60.

hakera17

Ок колега но на колко ти се вклучват вентилаторите и колко вдига когато работиш .
Аз имам проблем при 70 градуса видеото почва да насича и когато дам команд и ф на всл то при огулемяване ми насича видеото с 128 мб н видия съм и не всеки път ми се вклучват перките !!!

aciddroller

аз съм с постоянно включени вентилатори на 6000 оборота и температурата ми е 60-90 градуса и блоква от време на време :)

hakera17

Е значи не ти е мн мн наред машината дай спецификация на мака

aciddroller

macbook pro 17" ot 2006. може би е за смяна на дъното :) или на целия

vovka

При мен като се затормози и като мине 60 градуса, започва да ги развърта като стига до 75 градуса  и разърта към - 5000 - 6000 об и после си поддържа 6000 об с 70 гадуса и не вдига повече.
мисля че това му нормалното състояние