Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

17-05-2024, 15:00:48

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 862
  • Latest: ChessManFeali
Stats
  • Общ брой публикации: 82 654
  • Общ брой теми: 9 810
  • Online today: 488
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 62
Total: 62

62 гости, 0 потребители

Disk Utility & Verify/Repair Disk Permissions

Започната от rafaelo, 19-07-2009, 10:52:08

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

iNtaCt

#15
Благодаря много за съвета.
ПС - бях забравил как се подкарваше disk utillity и пуснах диска да инсталва  :o Усетих се че нещо не е наред и го спрях. Проблем ли е ?

Wizi

Не, нищо не си направил. Дишай дълбоко ;)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Lycan

и с оникса по-внимателно, че малко се престарава.

iLili

И аз благодаря за съвета. Страртирах в Safe boot, след което пуснах Disk utility. Всички грешки бяха изчезнали!
MacBook Air Retina, 13-inch, Hack, MacBook Pro,iBook, iPod, iPhone11, Power Macintosh и т.н.

themac

Защо ми се струва, че има някакво предубеждение към Disk Warrior? Много е добра програмата!

ПП Да не забравя и аз да благодаря на Wizi!
Once you go Mac, you'll never go back!

fpyyh

преди 2-3 седмици свалих нещо, наречено cleanmymac, което имаше опция за чистенето на кешове, сега вече знам за какво е полезна :). не е лошо, но е предимно за чистене на ppc версии и други езици, освободи ми около 3-4гб без да пипа adobe нещата

sclera_bg

Нещо много странно: днес реших и аз да стартирам в Safe mode и да пусна едно диск утилити - обаче не ще и не ще. Правил съм го на тази машина преди време, на другите машини в офиса стана, а моята - не ебава, нито с ляв, нито с десен shift. Много ми е интересно какво ли съм пипнал някъде в дълбините на системата, за да не може да изпълни такъв старт ???  По принцип не се "ебавам" със системата - тоя компютър е работно добиче и не експериментирам с него. Ама на да видиш ти...


Иначе си ползвам Onyx - един път месечно горе-долу.

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3

yamahadrums

  И аз реших да позачистя системата днес. Safe Boot, Repair Permissions от инсталационния диск-нъцки. Дава ми същите грешки.
MacPro 2.66GHz 8Gb RAM Mac OS X 10.7.5, Pro Tools 10.3.3, DIGI 003 Factory, LogicPro 9.1.8,  Tascam FW-1884, Adam A7, Roland TD-20, Yamaha SY-99, Audiotechnica ATH-M50.
iPad Retina 3G+WiFi 128GB White

dreben

Стотици предупреждения и грешки и при мен. Имайки предвид, че е инсталиран на чисто "Снежко".
Macbook Pro-4.1 Early 2008-Mat
Macbook Pro 14" M1Pro 2021
Imac 18,3 - 27" Retina 5K 2017

Lycan

Цитат на: sclera_bg - 21-07-2009, 16:52:51
...нито с ляв, нито с десен shift...

имах същия проблем с един лаптоп, може ли да си сложил парола на open firmware?

sclera_bg

Цитат на: Lycan - 22-07-2009, 01:14:19
Цитат на: sclera_bg - 21-07-2009, 16:52:51
...нито с ляв, нито с десен shift...

имах същия проблем с един лаптоп, може ли да си сложил парола на open firmware?

Днес пак си поиграх и в резултат пак не успях да boot-на в Safe Mode. Не ще бе, хора. Стартирах от инсталационния диск, разгледах опциите за парола на open firmware - не съм пипал там.

Мистерия някаква....

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3

Lycan

ми тогава, направи го с nvram параметър:

nvram -p
(текущотото състояние на фърмуера)

nvram boot-args="-s"
reboot
(force boot in Single User mode)

nvram boot-args="-x"
reboot
(force boot in Safe Boot mode)

nvram -d boot-args
reboot
(изтрива стойноста на boot-args т.е. връща в нормален режим)


sclera_bg

Най-накрая стана - с писане в Terminal:

     sudo nvram boot-args="-x" - това за стартиране в safe mode

     sudo nvram boot-args=""    - за "нормален" старт

Пробвах, както го беше писал Lycan, но не стана, след което вече ми писна и отидох в сайта на Apple  8) и там се сдобих с безценната информация. И разбрах страшната истина - нямам клавиатура (или не работи)  ;D

If for some reason you can't use the keyboard method to start in Safe Mode (the keyboard is missing or not working, for example), and you already have remote access to the computer, you can configure the computer to startup in Safe Mode via its command line

Цялата процедура е описана тук: http://support.apple.com/kb/HT1455

MacPro 5,1
Mac OS X Version 10.10.5
2 x 2.4 GHz Quad-Core Intel Xeon
24 GB 1066 Mhz DDR3

Lycan

е судо де, подразбира се, като, че ли? :)

и по чисто е вместо да декларираш празен параметър  # nvram boot-args=""
да го премахнеш изобщо  # nvram -d boot-args

tMac

И още нещо което съвсем ще забърза работата на машината. Не си спомням къде съм го чел, може би да е било и тук, но със сигурност съм го прегледал и в сайта на apple. Рестартираш компютъра и още преди да е започнал да се стартира натискаш едновременно option, command /ако бутона с ябълката се нарича така/, R и P бутоните и държиш докато чуеш един път сигнала при зареждане не пускаш още машината се рестартира сама втори път /чуваш по силно сигнала при зареждане/ и чак тогава пускаш четирите бутона. Изглежда малко сложно, но не е. За съжаление не мога да сложа линк за подробно описание какво точно се изчиства и оправя, но ми е правило впечатление, че след това опражнение компютъра се стартира по-бързо и работи по-бързо. Ще потърся инфо. какво точно става след като направиш тази операция и ще кажа.