Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

05-05-2024, 13:33:44

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 857
  • Latest: RobertDar
Stats
  • Общ брой публикации: 82 642
  • Общ брой теми: 9 814
  • Online today: 520
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 479
Total: 480

479 гости, 1 потребител
Steve

junk

Започната от ppovcharov, 07-01-2015, 23:06:44

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

ppovcharov

как мога да се отърва от junk. Имам впредвид когато унинсталвам някоя програма нали знаете че винаги оставя нещо. Искам да знам как мога да го деинсталирам.
Още искам да кажа че аз деинсталирам програми като отида в апликейшан и давам на програмата която искам да изтрия move to trash.
Искам и да кажа че си сложих mac keeper, но той иска да се плаща, някой можели да ми обясни каква е фунскицята му и ако е важна да ми предложи безплатен или евтин вариант.
Благодаря предварително.
Поздрави.

bboyg

Mac Keeper е вирус! Оттървавай се от него максимално бързо!
AppZapper е програма за uninstall на програми, която трия всичко излишно. Работи на принципа drag and drop. Търси я по торентите, ако я няма за без пари.

Wizi

Ако искаш да си "унинсталваш" разни програмки напълно като махаш всичко около тях направи следното:

1. Инсталираш произволен Windows, препоръчвам от версия 3.11 (for workgroups) нагоре
2. "Инсталирваш" си която и да е програмка
3. "Унинсталираш" си я както намериш за добре и след това търсиш, ровиш, четеш, пак търсиш, пак ровиш къде-какво-още има за разкарване. И го унинсталирваш и него.
4. Готово.

Обаче има проблем, който се нарича Mac OS X. И то сериозен проблем! Но съм длъжен да те предупредя за него. Та, проблемът се изразява в това, че подобни операции просто не съществуват. Искрено съжалявам да ти поднеса тази вероятно дори леко шокираща новина. Там, разбираш ли, програмите са "видими" за потребители (преди всичко за такива като теб) като една единствена иконка. И това в 99.826% от случаите е цялата програма и нищо повече от самата програма. Разбирам колко странно и налудничево звучи това и вероятно резонира в главата ти, но с времето стресът ще утихне, нещата ще започнат да пасват по местата си. Та, да се върнем обратно на проблема! Значи в онези (грубо сметнати) 99.826% от програмите едно тяхно преместване в кошчето за боклук разрешава напълно тяхното премахване от операционната система. Шок!!!!!  :o Знам, с всички в началото е така, вече го описахме този момент.

Сега, нека за момент засегнем онези 0.174% от програмите, които НЕ пасват в статистическата ни извадка, но въпреки това са вътре в общата ни сметка. Въпросните програми действително оставят следи по операционната система. Факт! Добрата новина е, че в повечето случаи става дума за конфиг файлчета от по няколко килобайта, някъде в Library директорията (в която надявам се никога няма да ти се наложи да тъсиш). Ако приемем дори хипотетично за момент, че въпросните файлчета останат незасегнати, незабелязани от нас и продължат да... виреят... то с привидна лекота бихме могли да предположим, че нищо толкова страшно няма да се случи на планетата Земя. Дори съм склонен да ти поднеса още по-добри новини:
а) има програми (Adobe Photoshop например), които имат свой собствен "унинсталер", който ще се погрижи автоматично Windows-style да премахне всичко, което е вече инсталирано. Шок х2 на квадрат, а? :) Кой би предположил....  
б) ако все пак светът ти се стори несправедлив, едно неприветливо и сиво място където Mac OS X е намерило своите жертви, едно място където все по-често в аптеката хапчетата Уиндолсолин и Майкросолбол са се изчерпали (поради сериозното търсене, не друго), то въпреки всичко има лъч светлина! Да, така е! Има програми като AppZapper, които щателно ще потърсят останки от всяка програма, която желаеш да "унинсталнеш" (тряя някой ден да ме светнеш как стигна до тази дума. Сериозно! Обещаваш ли?) и ти предлагат автоматично да ги изтрият в твоя чест. Да, всички онези мънички конфиг файлчета, свряни в дълбините на Mac OS X, които кой ги знае как вредят, вредителите гадни. Пак да ти го опиша накратко: AppZapper + влачене на иконката на програмката + изтриване на самата програма и евентуално нейни файлчета.


Опасявам се, че MacKeeper ще го отложим за някой друг сеанс, ако намеря сили и ти, ако намериш желание ;) Приеми на кратко, че това е едно от най-големите и редки лай*а, които можеш да си лепнеш, че и дори заплатиш.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

bboyg

Искам само да допълня, че единствената "вреда", която е възможно тези конфигурационни файлове да преченят е следната:
Целта на "унинстала" е да се ресетнат именно тия файлове, обаче при новия "инстал" не се извършва презаписване и отново се използват старите файлове.

Тук вероятно процента е още по-малък, но все пак :)

faire

Съгласен съм с wizi, но при мен точно след махане на една програма по този начин (чрез appzapper при това), ми се развали AirPlay-a и оттогава не работи (още от Маверикс, сега и на Йоземити). Преинсталирах ОС-а (10.9), трих каквото намерих из Library системните папки. Най-лошото е, че така и не разбрах коя програми ми направи вредата (защото по онова време тествах няколко), но беше някоя свързана с втори дисплей на iPad (т.е. ползва същите модули на AirPlay). Ta с 2 думи - нямам видео на ТВ-то (нито в mirroring, нито като втори дисплей), само аудио. С лаптопа такъв проблем няма... Който успее да помогне, има бири/чайове/кафета от мен. И не от тия виртуалните, дето само се споменават :)
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

ppovcharov

благодаря много за инфото.

IVooDooI

Цитат на: Wizi - 08-01-2015, 02:23:39
Ако искаш да си "унинсталваш" разни програмки напълно като махаш всичко около тях направи следното:

1. Инсталираш произволен Windows, препоръчвам от версия 3.11 (for workgroups) нагоре
2. "Инсталирваш" си която и да е програмка
3. "Унинсталираш" си я както намериш за добре и след това търсиш, ровиш, четеш, пак търсиш, пак ровиш къде-какво-още има за разкарване. И го унинсталирваш и него.
4. Готово.

Обаче има проблем, който се нарича Mac OS X. И то сериозен проблем! Но съм длъжен да те предупредя за него. Та, проблемът се изразява в това, че подобни операции просто не съществуват. Искрено съжалявам да ти поднеса тази вероятно дори леко шокираща новина. Там, разбираш ли, програмите са "видими" за потребители (преди всичко за такива като теб) като една единствена иконка. И това в 99.826% от случаите е цялата програма и нищо повече от самата програма. Разбирам колко странно и налудничево звучи това и вероятно резонира в главата ти, но с времето стресът ще утихне, нещата ще започнат да пасват по местата си. Та, да се върнем обратно на проблема! Значи в онези (грубо сметнати) 99.826% от програмите едно тяхно преместване в кошчето за боклук разрешава напълно тяхното премахване от операционната система. Шок!!!!!  :o Знам, с всички в началото е така, вече го описахме този момент.

Сега, нека за момент засегнем онези 0.174% от програмите, които НЕ пасват в статистическата ни извадка, но въпреки това са вътре в общата ни сметка. Въпросните програми действително оставят следи по операционната система. Факт! Добрата новина е, че в повечето случаи става дума за конфиг файлчета от по няколко килобайта, някъде в Library директорията (в която надявам се никога няма да ти се наложи да тъсиш). Ако приемем дори хипотетично за момент, че въпросните файлчета останат незасегнати, незабелязани от нас и продължат да... виреят... то с привидна лекота бихме могли да предположим, че нищо толкова страшно няма да се случи на планетата Земя. Дори съм склонен да ти поднеса още по-добри новини:
а) има програми (Adobe Photoshop например), които имат свой собствен "унинсталер", който ще се погрижи автоматично Windows-style да премахне всичко, което е вече инсталирано. Шок х2 на квадрат, а? :) Кой би предположил....  
б) ако все пак светът ти се стори несправедлив, едно неприветливо и сиво място където Mac OS X е намерило своите жертви, едно място където все по-често в аптеката хапчетата Уиндолсолин и Майкросолбол са се изчерпали (поради сериозното търсене, не друго), то въпреки всичко има лъч светлина! Да, така е! Има програми като AppZapper, които щателно ще потърсят останки от всяка програма, която желаеш да "унинсталнеш" (тряя някой ден да ме светнеш как стигна до тази дума. Сериозно! Обещаваш ли?) и ти предлагат автоматично да ги изтрият в твоя чест. Да, всички онези мънички конфиг файлчета, свряни в дълбините на Mac OS X, които кой ги знае как вредят, вредителите гадни. Пак да ти го опиша накратко: AppZapper + влачене на иконката на програмката + изтриване на самата програма и евентуално нейни файлчета.


Опасявам се, че MacKeeper ще го отложим за някой друг сеанс, ако намеря сили и ти, ако намериш желание ;) Приеми на кратко, че това е едно от най-големите и редки лай*а, които можеш да си лепнеш, че и дори заплатиш.

Позволи ми да не се съглася с теб. Повечето апп-ове си пишат настройки и др. файлове в : /Users/****/Library/Application Support
, които след деинсталиране на апп-а остават. Програма от която аз лично съм доволен е CleanmyMAC.
И недей да иронизираш човека, че личи и ти колко разбираш.

Wizi

#7

По какъв начин конкретно тези файлчета влияят върху производителността или обема на данни в/у хард диска?

Задължително ли е тяхното почистване?
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

ponski

С риск да разбуня духовете, но и на уиндоуса не е нужно да му триеш темпа ;)
Понски

MacBook 7,1 Core 2 Duo 2,4GHz 8Gb | Mac OS X 10.11.2
iPhone 4S 32Gb | iOS 9.2
iPad Mini 2,7 16Gb | iOS 9.2

IVooDooI

Цитат на: Wizi - 14-01-2015, 13:05:31

По какъв начин конкретно тези файлчета влияят върху производителността или обема на данни в/у хард диска?

Задължително ли е тяхното почистване?

Тези файлчета на някои програми надвишават гигабайт (особено темповете на винетрикс) и дори и да не пречат, то със сигурност не помагат.
Няма нищо задължително в този живот.
Но не това ми беше мисълта.

Поздрави.

temp1

Някои пакети имат uninstall script. Добре е да си го пазиш и после да си го стартираш след като мръднеш програмата в кофата. Обикновено като отвориш някое .dmg и вътре има нещо като Uninstall. Това са обикновено пакети, които качват неща по разни директории, но много нямат и оставят боклук на ляво на дясно. Абе Мака е зле в това отношение честно казано, трябва да внимаваш много ако искаш да го пазиш чист. Също някои програми имат инструкции как да ги изчистиш на официалните им сайтове, понякога се пишат някакви команди. Има една вградена програмка pkgutil, която има функции да покаже файловете инсталирани от разни пакети - тук има инфо и примери - http://superuser.com/a/525395 . Но внимавай с командите описани там, ако не си тесен с unix командите може да си затриеш нещо и изобщо сериозно да си повредиш Мак-а. Има и графични програмки, които правят същото - бях попаднал на една в AppStore, която работеше много добре, но беше платена и можеше само няколко пъти да я пробваш безплатно. Потърси в AppStore за "uninstall" или нещо такова.

Wizi

#11
Ползвам Макинтош от сравнително скоро, едва 10та година ми е тази. Не претендирам да съм видял много от 10.4.4 насам, но въпреки това се надявам  да бъда достатъчно обективен със следното:

До сега не съм имал или дори видял програма, която да остави голямо количество "джънк", далеч въобще от гигабайт. Истинско количество джънк може по-скоро да се нарекат мегабайтите (гигабайти?) атачмънти, които Мейл.апп съхранява на харда.

Програмите, които имат опция/скрипт за деинсталиране се броят на пръстите на едната ми ръка. Всичкото Адоби, Периан.... Парагон NTFS. Друго на първо четене не се сещам.  ::) Колкото и повече да ми изброите винаги онези, които нямат тази опция ще бъдат в пъти повече. Sorry.

Една ЕДИНСТВЕНА програма (при това Apple Final Cut Pro 7.х) ми е правила проблем директно изтрита в коша, НИКОГА друга никога не ми е генерирала дори неприятно усещане в устата. В коша, изпразваш го, case closed! Предвид, че инсталацията на целия пакет FCP се състои от 7 DVD-та, 4-5 от които dual layer и общо заема ~35GB дисково пространство - смятам, че е общо взето допустимо и най-малкото предполагаемо.

Твърдението, че трябва МНОГО да внимаваш да си пазиш Mac OS X чист за мен лично има точно толкова тежест колкото да кажеш колко МНОГО трябва да внимаваш как пускаш водата след малка нужна. Общо взето еднакво количество усилия. Всичко това не само защото самата OS е толкова idiot proof колкото казанчето с вода, а и защото алтернативата Винбозе ни показва колко ултра-мега лесно е само с инсталациите на 2-3 програмки цялата OS да заприлича на кенеф.

Разни команди като pkgutil определено не са за всеки. Иначе сигурно вършат чудесна работа! Други разни подобни вече бяха дискутирани по-назад в темата.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

temp1

@Wizi това какво ти НИКОГА не си видял не показва нищо друго, освен че не си виждал всичко. За Мак има много неща, които изобщо не са idiot proof и всичко зависи от това какви програми ползваш и за какво ти е  Мак-а. Аз съм виждал неща, които оставят много боклук навсякъде. Имах една директория в която си пазех официални uninstall скриптове и имах 5-6 там (при положение че имам 10 програми на Мак-а), без да съм качвал никога програми на Adobe и други там които цитираш.

На кратко можеш да забележиш, че добавих една различна и напълно валидна и може би за някого полезна гледна точка към темата. Това че ти не си запознат с нея и не ти върши работа, не значи че трябва да налагаш правда и да омаловажаваш неща, с които просто не си запознат достатъчно, все едно за никой друг не може да бъде полезно.

akademika

Единствената програма,която ми е правила проблеми след като съм я триел с провлачване в коша е офиса на майкрософт, че дори се наложи преинсталация на ос. Иначе ако не искаш абсолютно нищо да не остава ползваш аппзапер( малка и много приятна програма за унистал) иначе за мейл апп съм съгласен :)) .


Sent from my iPhone using Tapatalk
MacBook Air 13" i5 Dual-core 1.8GHz/4GB/128GB SSD/Intel HD Graphics 4000
iPhone 5 16GB

IVooDooI

@Wizi "Ползвам Макинтош от сравнително скоро, едва 10та година ми е тази. Не претендирам да съм видял много от 10.4.4 насам, но въпреки това се надявам  да бъда достатъчно обективен със следното:" ...

Мислех си, че форумът е за да си помагаме, а не да си мерим пиш**те. Аз също мога да ти споделя моя опит с компютрите и операционните системи, но мисля, че е излишно. Предлагам да спрем да спамим темата на човека.