Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

16-05-2024, 21:17:02

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 862
  • Latest: ChessManFeali
Stats
  • Общ брой публикации: 82 653
  • Общ брой теми: 9 810
  • Online today: 619
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 301
Total: 301

301 гости, 0 потребители

Bootcamp - как?

Започната от Audelais, 13-09-2014, 13:00:09

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Audelais

Здравейте, колеги :) Извинявам се предварително ако темата я има вече или съм на неправилното място, но не намерих такава при търсенето 0 кой знае, може просто да не търся правилно.

Та излезе игричка, която много искам да играя, а и няколко други, които до този момент ми липсват значително. Разбрах, че е по-добре да ползвам бууткамп, но не и как става инсталирането на уиндоуса-знам, че ми трябва буутваща флашка, но не знам как да я направя (до сега само DVD-та съм ползвала). Може ли ако има софтуер, да ми препоръчате и да ми обясни някоя добра душа как става стъпка по стъпка. Ако някой има нервите и желанието нека ми каже за да дам скайп/вайбър и т.н.

Мерси предварително!

bboyg

Ако лаптопа ти има DVD, няма да стане с флашка. Ако няма, на друг компютър с Windows инсталираш Windows USB/DVD tool, теглиш си едно .ISO с Windosw и през програмката е елементарно. И още нещо - флашка та задължително 4-ка :)

nebesniq

Става с флашка - довечера ще ти направя скрийкаст как да го направиш, флашката трябва да е по-голяма от 8GB

nebesniq

Без малко да забравя.
Ако имаш друг компютър - обикновен, настолен с боза -чрез Parallels 10 можеш да го импортнеш на виртуална машина в мака през мрежа (Силно препоръчвам с кабел), но може и през Wi-Fi, ако ти се чака много.
Става за игри, аз играя така Warcraft 3 през тунгле и не усещам лаг и то с максимален FPS за Windows.

Принципно през бууткамп асистант ще е по-добре, ако евентуално ти се заделят някакви гигабайти за Windows.

Важно е да знаеш, че ако имаш повече от един дял на диска под OS X, няма да можеш да инсталираш Windows през бууткамп.

Тоест Бууткамп изисква да имаш само един системен дял на OS X и другото да е свободно място за да можеш да продължиш инсталацията.

Ако имаш DVD на машината, бууткамп по подразбиране няма да ти даде опция за Флаш-ка, НО ако му промениш конфигурацията на бууткампа и зададеш че ТВОЯТ модел мак има опция за USB boot, то тогава бууткампа ще ти даде опция за инсталиране на Windows чрез флашка.

Има едно кофти нещо, че като промениш конф. на бууткампа има един сертификат който прецаква нещата и бууткампа крашва веднага, но има команда която презаписва сертификата с текущите настройки и позволява да работи с друг конфигурационен файл.

Ще ти обясня малко по-подробно довечера, тъй-като нямам много време сега.

Audelais

забравших да кажа, че става дума за последното мак мини. идеята е, че искам да сложа майкрософтския шит за да играя игри-имам място на харда бол и нямам против да отделя едни 100-150 ГБ, но скоро си делнах макчето на 2 партишъна, заради йосемита. Ако ги слея предполагам няма да е проблем?

nebesniq

Програми които съм използвал за да направя това и линкове откъде да ги изтеглиш:
http://www.barebones.com/products/textwrangler/

За скрийкаст-а съм използвал QuickTime

За целта трябва да си извадиш информация от програмата System Information за твоят модел мак мини

1. Boot ROM Version
2. Model Identifier

Така, след като имаш тази информация, отиваш в /Applications/Utilities - след което даваш десен бутон на Boot Camp Assistant.app и даваш опция "Show Package Contents", след това отиваме в папката Contents и копираме файла info.plist в папка на работния плот с име "Backup-info.plist" или, ако искаш просто го остави на работния плот така както е.

Следващата стъпка е да отворим текстов едитор, както написах по-горе ще използвам TextWrangler.

Отваряме файла който туко що копирахме, и сега към стъпките:

1. Намираме "DARequiredROMVersions", ако искаш можеш да използваш клавишна комбинация Command+F за по-бързо търсене :)  След като вече сме намерили тази част от кода там добавяме Нашата Boot ROM Version както другите са добавени.

2. Сега намираме частта от кода "PreUSBBootSupportedModels" и там добавяме нашият модел мак мини както са добавени другите, за по-лесно можеш да копираш друг добавен модел и само да  смениш новия ред с твоя :)

3. Преименуваме секцията "PreUSBBootSupportedModels" на "USBBootSupportedModels" или за по-лесно само изтриваме Pre

Сега > връщаме се отново в папката на Boot Camp където е файла info.plist и го преместваме някъде(хубаво е да имаме резервно копие на оригинала в случай на фал), след е сигурно че дори да сгафим имаме бекъп вариант трием файла info.plist и слагаме нашия който редактирахме.

Така, значи ако сега пуснем Boot Camp-a ще крашне и няма да тръгне, но за това има решение.
Отваряме си терминал и въвеждаме код: "sudo su" и си въвеждаме паролата.
Кратка дефиниця какво е "sudo su" - SuperUser DO SuperUser, тоест направи ме руут(супер потребител) - да използваш терминала така без да знаеш какво правиш е опасно и има риск да оклепаш системата яко.
След като вече сме супер потребители в терминала въвеждаме следната команда - "codesign -fs - /Applications/Utilities/Boot\ Camp\ Assistant.app"

Общо взето е това, сега Boot Camp-а ще ти позволи да използваш Флаш-ка за да инсталираш Windows.

Прикачвам и скрийнкаст :)
https://www.youtube.com/watch?v=NlkMMKuW6dE

Успех :)

nebesniq

Да, слей си дяловете под мак в един защото Boot Camp Assistant няма да ти позволи да продължиш със стъпките напред за инсталация на Windows.

Ако евентуално имаш затруднение с настройката и стъпките потърси ме на скайп, мога да ти го дам на Л.С. стига да поискаш :)

nebesniq

Между другото, ако има някой който иска да качва видео клипове с цел помощ, можем да направим общ канал в ютуб...
Ще се радвам, ако се вкл. повече хора за една обща цел и развием нещо добро и бих се радвал да помогна със знания или друго.

Audelais

Може ли един скайп да ми пуснеш на ЛС, че нещо не мога да изпълня последната стъпка

angelvn

Бях писал как става инсталацията на windows през bootcamp преди доста време. Ето линк.
UI designer and developer

HQ

Много услужливи хора тука бе? Само че станаха 300 обяснения за нещо ЕЛЕМЕНТАРНО които най-вероятно ще доведат до объркване.

nebesniq

Дай ни елементарното обяснение да направим инстал на Windows с флаш-ка на MacBook Pro който е с оптично устройство, така че Boot Camp Assistant да дава опцията за инстал с флаш-ка.
За мен ще бъде удоволствие да не си усложнявам живота толкова, ако има по-лесен начин.
Благодаря! :)

HQ

Първо: бууткамп кляка ако види повече от 1 партишън на харда, а аз съм с най-малко 3, така че:
Второ: Правя партишън с диск ютилити,форматирам във ФАТ;
Трето: Ръгам флашката,рестартирам,буутвам я с "ALT" и инсталирам бозата на партишъна;
Четвърто: няма четвърто.

bboyg

Ако вече е имало Windows на компютъра може и бутне по тоя начин, в противен случай нищо не вижда с Alt-а освен OSX партишъните. Поне при мен така се получаваше.

HQ

Нещо не си направил както трябва флашката или мака ти е особен модел, при мен вижда уиндоус флашка,направена с USB DVD Download tool, инсталирал съм и от юсб сд устройство (съвсем обикновено IDE в кутия с адаптер) и отскоро минах на по-удобен за мен начин - тегля си от тракер winclone image на win7, ресторвам го, след това vmware вижда че имам бууткамп и си го преинсталирам от vmware .
Въпрос на вкус казало кучето...