Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

16-05-2024, 17:31:29

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 862
  • Latest: ChessManFeali
Stats
  • Общ брой публикации: 82 653
  • Общ брой теми: 9 810
  • Online today: 619
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 2
Guests: 295
Total: 297

295 гости, 2 потребители (1 скрит(и))
Lukcho

Проблем с macbook a1181

Започната от nrjboyan, 27-10-2012, 14:00:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

nrjboyan

Имам проблем с мака. Както си ръчкам нещо и изведнъж забива и се появява едно съобщение, на което пише, че трябва да рестартирам компютъра. Преди малко даже се случи 2 пъти за отрицателно време от 5 минути... По принцип му е изхабена батерията(работи само на захранване), може ли да е от това?

Снимал съм с телефона съобщението.
http://www.imagebam.com/image/1bb7e6217244692



ponski

Провери паметите и хард диска за грешки.
Понски

MacBook 7,1 Core 2 Duo 2,4GHz 8Gb | Mac OS X 10.11.2
iPhone 4S 32Gb | iOS 9.2
iPad Mini 2,7 16Gb | iOS 9.2

nrjboyan

Имам мак отскоро, та не съм много на "ти" с машината. Ако може някой да каже как става това нещо, извинявам се, за което. След като го рестартирам ми се появява, че иска да изпрати report до Apple. Ако някой може да разчита тези неща мога да дам, това което го има в report-a също така. 

Lycan

Това е 5-6 годишен лаптоп. Всичко може да е, най-вероятно е диска. Няма особен смисъл да инвестираш в него.
Ако можеш, като начало направи SMC и PRAM reset - виж в гугъл как се прави за този модел.

ponski

Като начало можеш да споделиш с нас каква операционна система използваш, колко гигабайта рам и хард диск имаш, имаш ли оригиналните дискове на Мак ОС, който е дошъл с лаптопа и т.н.
Понски

MacBook 7,1 Core 2 Duo 2,4GHz 8Gb | Mac OS X 10.11.2
iPhone 4S 32Gb | iOS 9.2
iPad Mini 2,7 16Gb | iOS 9.2

nrjboyan

#5
Не, нямам оригиналните дискове. Иначе спецификациите на лаптопа са:

CPU: Core 2 Duo @ 2.4GHz
RAM: 4GB
HDD: 160GB
GPU: Intel GMA X3100 144MB
ОS: MacOS X Lion 10.7.5

А това има ли някаква вероятност да е свързано с батерията?

Моля Ви, помагайте, защото след седмица ще ми трябва за работа и не знаааам, какво ще правя...

ponski

Щом си с Lion, рестартирай Макбука и когато чуеш стартовия звук (екрана светне, но на него няма ябълка), натисни и задръж натиснат клавиша Alt (option), след което на екрана би трябвало да ти се появи твоя хард диск (както си го кръстил, например Macintosh HD) и Recovery HD. Избираш Recovery HD и чакаш. Когато ти излезе прозорец за избор на език, избираш този, на който ще разбираш какво ти пише, след което от списъка с опциите избираш Disk Utility. От там (в лявата страна избираш дяла, на който ти е инсталиран Lion, например Macintosh HD) и в раздела First Aid даваш verify disk (намира се долу дясно) и чакаш да свърши. Когато приключи, избираш опцията под него - repair disk. Отново чакаш. Когато и това приключи, повтаряш същото с verify disk permissions и repair disk permissions. Всички тези операции ги извършваш върху диска, на който имаш инсталиран Lion, след което рестартираш и проверяваш дали проблема е на лице. Ако някъде по пътя ти даде някаква грешка, можеш да запишеш/снимаш (както ти е по-лесно) и да я публикуваш тук, за да мислим нататък. Хубаво ще е да направиш и PRAM и SMC ресет, но за целта ще ми трябва да знам дали батерията на мака ти се маха или не. Успех!
Понски

MacBook 7,1 Core 2 Duo 2,4GHz 8Gb | Mac OS X 10.11.2
iPhone 4S 32Gb | iOS 9.2
iPad Mini 2,7 16Gb | iOS 9.2

nrjboyan

След малко ще направя това, което каза.
А иначе от преди малко пак ми се случи това - рестартирах го и веднага след като зареди и се отвори desktop-a ми се появи бял екран с някакви неща и отново същия прозорец, който казва да рестартирам.

Ето снимка:
http://www.imagebam.com/image/bdf36c217440630

ponski

Така като го гледам ми изглежда на грешка в паметта, но провери първо с диска какво ще стане.
Понски

MacBook 7,1 Core 2 Duo 2,4GHz 8Gb | Mac OS X 10.11.2
iPhone 4S 32Gb | iOS 9.2
iPad Mini 2,7 16Gb | iOS 9.2

nrjboyan

#9
Стигнах до там. Дадох на verify и repair disc, но тъкмо да свърши и repair-a се появи същото прозорче, което разбира се държеше да рестартирам... Забелязах, че на екрана се виждаха и някакви линии... :(

Само да попитам, според този скрийншот http://www.imagebam.com/image/997755217460273 -  disk1 или 160.04 GB Hitachi... трябва да избера, за да не объркам нещо(имам в предвид, където се намира ОС)?

А какво, възможно ли е да е от батерията? Ако дам report-a, който иска да изпрати до Apple може ли да се разбере?

ponski

160gb hitachi би трябвало да е физическия диск, а под него трябва да има изброени дялове. Този, който трябва да избереш е този, на който е инсталиран Lion-а. Вземи и свали мемтест от тук и тествай паметта, ако паметта дава грешки - сменяй с друга.
Понски

MacBook 7,1 Core 2 Duo 2,4GHz 8Gb | Mac OS X 10.11.2
iPhone 4S 32Gb | iOS 9.2
iPad Mini 2,7 16Gb | iOS 9.2

nrjboyan

Цитат на: ponski - 28-10-2012, 21:42:51
160gb hitachi би трябвало да е физическия диск, а под него трябва да има изброени дялове. Този, който трябва да избереш е този, на който е инсталиран Lion-а. Вземи и свали мемтест от тук и тествай паметта, ако паметта дава грешки - сменяй с друга.

Отдолу има Apple HD като дял, а под disk1 - Mac OS X Base System, но доколкото видях преди малко бутоните за verify и repair не са достъпни. Ще се опитам да сваля въпросния тест, имайки в предвид, че вече трудно се задържам повече от 5-10 минути с включен компютър...

ponski

Тъй като си редактирал мнението си след като съм написал моето, ще добавя, че disk1 е Recovery дяла на Mac OS Lion. Това, което трябва да избереш е Apple HD, след което да направиш това, което съм записал аз в по-горната си инструкция.
Понски

MacBook 7,1 Core 2 Duo 2,4GHz 8Gb | Mac OS X 10.11.2
iPhone 4S 32Gb | iOS 9.2
iPad Mini 2,7 16Gb | iOS 9.2

nrjboyan

#13
На практика започнах да го правя. Тъкмо стигнах на verify disk permissions и...стана време за рестартиране. Ще се опитам да го направя пак по-късно.

Ще съм благодарен, ако някой каже все пак как се прави това с memtest-a, за който става дума в по-горните мнения

ponski

Изтегляш "Download - Pre-Compiled Bootable ISO (.zip)", изваждаш .ISO файла от архива, кликваш с десен бутон на него, от менюто избираш Open With --> Disk Utility.app, като ти се отвори Disk Utility кликваш на "mt420.iso" и избираш 3тата икона горе "Burn" и следваш инструкциите на екрана. За целта ще ти трябва компакт диск за запис/презапис. На страницата, която съм дал има също вариант за флашка, но той е за MS Windows.
Понски

MacBook 7,1 Core 2 Duo 2,4GHz 8Gb | Mac OS X 10.11.2
iPhone 4S 32Gb | iOS 9.2
iPad Mini 2,7 16Gb | iOS 9.2