Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

14-05-2024, 00:20:11

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 861
  • Latest: kaldoor
Stats
  • Общ брой публикации: 82 663
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 570
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 497
Total: 497

497 гости, 0 потребители

mac mini съвет

Започната от mwxood, 21-12-2014, 14:57:48

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

mwxood

Здравейте!

Занимавам се с уеб дизайн и най-накрая съм решил да си сменя компютъра. Избора ми падна върху мак мини 2012 с i5 процесор, като мисля да му сложа 16gb рам и в последствие ssd. Ползвам фотошоп, илюстратор и текстов редактор sublime text. Фотошопа и илюстратора са последни версии. Как мислите ще ми свърши ли работа? Ще върви ли OS X Yosemite гладко на този мъник?
Благодаря предварително за съвета.

peerless

Слагаш SSD и ще върви та ще тича.
 MacBook Pro (Mid 2012) 15" i7 @ 2.3GHz - 10.8.2, 8GB @ 1600MHz, 256GB SSD, GeForce GT 650M 1GB (Retina)
 MacBook White (Mid 2010) 13" C2D @ 2.4GHz - 10.7.4, 4GB @ 1066MHz, 500GB
 iMac 21.5" i5 2.5Ghz - 10.7.4, 6GB @ 1333Mhz, AMD Radeon HD 6750M
 MacBook Pro (Early 2008) 17" C2D @ 2.5GHz (ex)

mwxood

#2
Благодаря за отговора! Ще поизчакам с ssd за сега първо ще сложа 16гб рам.  :) Важно ми беше мнението защото никога не съм ползвал мак мини както и други продукти на apple, освен ipad 2.

peerless

Ако ще го ползваш за работа (не за хоби), инвестирай в едно SSD, рама си рам :)
 MacBook Pro (Mid 2012) 15" i7 @ 2.3GHz - 10.8.2, 8GB @ 1600MHz, 256GB SSD, GeForce GT 650M 1GB (Retina)
 MacBook White (Mid 2010) 13" C2D @ 2.4GHz - 10.7.4, 4GB @ 1066MHz, 500GB
 iMac 21.5" i5 2.5Ghz - 10.7.4, 6GB @ 1333Mhz, AMD Radeon HD 6750M
 MacBook Pro (Early 2008) 17" C2D @ 2.5GHz (ex)

mwxood

#4
За работа ще го ползвам, мислех в началото за hp probook 450, но се отказах пък и като гледам geekbench мак мини и пробук 450 изкарват почти еднакъв резултат. Не знам да инвестирам ли в mac min с i7 процесор? Или по-добре да си взема с i5 да сложа повече рам и ssd? Няма да обработвам видео, а само 2d графика. Все още се колебая какво да си купя. Или мини с i7 или с i5? Все си мисля, че и с i5 ще ми свърши работа, но пък от друга страна с i7 ще изкарам по-дълго.

Wizi

#5
Сравняваш ябълки с ла*на когато намесваш Geekbench резумтати на Windows машина и друга под Mac OS X. Производителността и най-вече продуктивността на двете нямат особено много допирни точки.

Ако действително говориш за Mac Mini SERVER от лято 2012 то там нямаш опция за i5 процесор - всичко е i7.

Ако наистина желаеш ще се заглеждаш между процесори не се занасяй по 5 или 7, а брой ядра. По-новите Mac Mini имат опция за quad-core където вече разликата е съществена.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

mwxood

Не мисля, че правя сравнение с "ла*на". Защо да нямат допирни точки след като процесорите им са почти еднакви? Исках да попитам разликите в мак мини i5 и i7 имат ли съществена разлика и какво по-добре да си взема за моите нужди, не съм говорил за сървърната версия. Съжалявам, че изобщо питах. Исках просто да разбера ще мога ли да работя с mac mini i5 без проблеми или трябва да си търся с i7 процесор. Ако някой работи с фотошоп и илюстратор да каже как се държи на мак мини i5.  Благодаря все пак за отговора

BigP

Според мен, избери си точната конфигурация, която ти хареса и слагай смело това  ssd. Аз съм с 4гб рам+ssd и всичко лети на MBP 2010.  Преди  ссд-то на големи файлове фотошоп хълцаше, сега е балкан разлика.

Wizi

#8
Ама ти нещо адски обиден ли го изигра? Искрено съжалявам, ако съм те накърнил по някакъв начин. Не е било умишлено. Честно!

Прочетох в бързината СЪРВЪР вместо СЪВЕТ, съжалявам. От там и почнах да ти говоря за Mac Mini server. Прости ми за невежеството, част от характера ми е!

Повярвай ми сравняваш ябълки с купчина ЛАЙНА всеки път когато правиш съпоставка между Windows и Mac OS X. Да, хардуерът е еднакъв, но начина по който се използват ресурсите няма допирни точки. Надявам се сега вече да си схванал тънката нишка. Ако не си - ще пробвам отново, няма проблем. Само да не ми се засегнеш още повече, че вече няма да знам как точно да ти поднасям извинения. Честно! (отново)

Търкалях преди 4 години един проект на Photoshop CS5 върху едно MacBook Air Intel Core2Duo 1.86GHz от лято 2010то, което милото имаше цели 2GB RAM, а .psd файлчетата в най-добрия си вариант бяха по 1.3-1.5GB. Истината е, че въпреки всичко успях да си свърша работата и то без някакви сериозни проблеми. Дори нямам спомен истински да съм се мъчил с нещо. Да, изчаках си когато леърите ставаха повече, но всичко беше окей, разбирай в границите на поносимото. Важно е да подчертая, че беше с бързичко SSD, което гаранция е допринесло адски много поемайки всичкия кеш на планетата Земя в този един момент, който RAM-та не е мога да побере, а той вЕрвай ми е бил доста.

Казвам ти това с идеята евентуално ако успееш все пак да си извадиш (поне) два извода:
1ви и най-съществен - определено Windows е едно голямо ла*но по отношение на разпределяне и менажиране на ресурсите на машината. Например има една благинка като Гранд Сентрал Диспатч, за които гаранция нямаш и бегла представа, че съществуват в Mac OS X и какво правят, но има време - ако се вълнуваш истински някой ден ще си прочетеш всичко.
2ри извод би следвало да бъде, че след като явно Mac OS X се справя толкова добре с някакъв убит от гъдел MacBook Air описан по-горе, то една желаната от теб актуална машина с Intel i-процесор ще лети.

Знам лично изпитано каква е разликата между dual-core i5 и quad-core i5. Повярвай ми такава ИМА и си заслужава всяка инвестирана стотинка в quad-core. За това и ти казах да броиш ядра, а не 5ци или 7ци.... защото и i5 и i7 може да бъде както дуал така и куад кор (при Mac Mini само i7 може да е quad, но това го приемам като подробност, характерна черта на notebook архитектурата на i5 пред десктоп същата такава).

Още една скоба: сега съм с quad-core (8 threads) 2.2GHz, 16GB RAM и сравнително бързичко SSD. За първи път съм с толкова много RAM, до сега не съм имал с толкова много. Истината е, че Mac OS X приема с големи благодарности всичкото количество, което му предоставиш на разположение, но реално някакъв видим и значим бенефит от това няма да усетиш освен ако истински не го тормозиш Фотошоп-а с някакви бесни проекти и тежки файлове. В смисъл - ако не са 16, а 8 гигабайта пак ще си перфектно! Повярвай ми.

п.с.
Весела Коледа и на теб!  ;)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

angelvn

@mwxood вслушай се в съвета на Wizi. По-изчерпателен отговор от неговия едва ли би могъл да се даде.
И не вземай излишно обидите по Windows и поддържащите го платформи навътре.
Все някога ще трябва да се отърсиш от майкрософтското мислене и да забравиш дефрагментации, антивирусни и ъпгрейди на компютъра през година-две.
UI designer and developer

mwxood

#10
Благодаря ви много на всички. Знам разликата между дул и куад. Притесненията ми бяха относно двуядрения процесор как ще се справя с задачите, но вече нямам. Реално няма как да натоваря 4 ядра  с моята работа и може би двуядрен ще е по-добре от 4 защото смятам да вдигна рам и да сложа ssd веднага като го взема вместо да си взема 4 ядрен без нищо за същите пари. Не съм се сърдил изобщо и аз не харесвам windows, просто сравнявах хардуер и исках отговор, който да ми помогне в избора. Ако имаше Фотошоп под Линукс щях да продължа да използвам убунту, но няма. Имах направен хак, но не издържа дълго пък и аз нямах време да се занимавам с него. Насочих се към мини защото искам да спестя място с което мини е перфектен избор. Благодаря за изчерпателния отговор Wizi, наистина полезен съвет. Не съм се сблъсквал с истински мак и за това се притеснявах какво е подходящо за нуждите ми. Весели празници на всички и пак огромна благодарност! :)

peerless

Реално, най-голяма промяна ще почувстваш с ъпдейта към SSD. Рам, процесор... както каза Wizi, и 32GB  да сложиш, ще ги хапне, при процесора ти трябват доста ядра ако имаш много едновременни задачи. Не знам PS-а до колко е оптимизиран за работа с 4 ядра...
 MacBook Pro (Mid 2012) 15" i7 @ 2.3GHz - 10.8.2, 8GB @ 1600MHz, 256GB SSD, GeForce GT 650M 1GB (Retina)
 MacBook White (Mid 2010) 13" C2D @ 2.4GHz - 10.7.4, 4GB @ 1066MHz, 500GB
 iMac 21.5" i5 2.5Ghz - 10.7.4, 6GB @ 1333Mhz, AMD Radeon HD 6750M
 MacBook Pro (Early 2008) 17" C2D @ 2.5GHz (ex)

mwxood

Да аз затова мисля да спестя от процесора и да си взема модел с двуядрен да му сложа ssd, вместо 4 ядрен и без ssd. Все пак трябва да си купя и клавиатура, 8гб минимум и ssd, но смятам да ползвам външен хард за файлове. Само, че изобщо не ми е ясно като се добавя ssd трябва ли някакъв архив и как ще се бутва самата ос, но като дойде време ще потърся из форумите :)
Едновременно ще ползвам браузър, фотошоп, илюстратор, текстов редаткор sublime text. Редактора като цяло е доста лек, фотошопа е тежък и илюстратора, но мисля че ще се справи. Навсякъде пишат, че модел с двуядрен процесор не ставал за професионална работа, с което според мен грешат. Може би имат в предвид и видео обработка с която аз няма да се занимавам.

Wizi

На първо място SSD за да си вържеш гащите с гарантирана скорост. Не под 120GB за да ти остава гарантирано място за OS + Apps + .psd файлове и всичко останало. Има вече предложения за към стотина и малко долара без ДДС за 240GB (PNY или Kingston), ако си от София мога да ти съдействам с удоволствие.

Махаш скапания бавен хард диск и на негово място директно поставящ SSD-то. След това има чудесен и лесен начин да си клонираш директно хард диска в/у SSD-то, което ще бъде перфектно - все едно нищо не се е случило! Ако не успееш да направиш това една нова и чиста инсталация отгоре ще отнеме около час барабар с инталирането на малко софтуер отгоре.

Ако вземеш Mac Mini Late 2012 ще имаш една супер далавера, а именно USB3 портове! Перфектно решение за разширение на дисковото пространство с външен диск, без да губиш каквато и да е скорост! Слагаш оригиналния хард диск в USB3 външна кутия и си на 6!

Не го имат за професионална работа може би заради липсата на читава видео карта. Late 2012 идва само с Intel HD 4000, който поддържа макс до 768MB VRAM, което си е ограничение...  Mid 2011 са само с HD 3000, което е още по-зле.

п.с.
имам налични доволно количество софтуер за фотообработка на файлово сървърче вкъщи. Ако стигнеш до там и ще те мързи да търсиш от къде и да сваляш торенти - кажи ми, ще ти пусна достъп да си свалиш всичко на куп
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

ProstoAZ

Такива потребители обичам. Евала!


Sent from my iPhone using Tapatalk
iMac 24", 2022, 8 GiB
MacBook Air 13", 2017, 8 GiB
MacBook Pro 13", Mid-2012, 16 GiB
iMac 21", 2012, 8 GiB
iPhone 13 pro/128 GiB
iPad Pro 2020 /128 GiB
iWatch ULTA, 2022
AirPodsMax
FitPro_drDre.