Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

20-05-2024, 04:52:24

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 864
  • Latest: ThomasSpori
Stats
  • Общ брой публикации: 82 658
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 156
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 136
Total: 136

136 гости, 0 потребители

Color Calibration Profile за Macbook White?

Започната от Freeze, 24-06-2009, 23:01:26

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Freeze

Някой дали може да сподели приличен цветови профил за бял макбук, early-2009.
Стандартният е доста "отмит", а моите опити за калиброване не са особено сполучливи.
Glossy екран (:

Lycan

Глосито какво общо има с цвета?
Слагай го на д65 и гама 2.2
и не му трябва повече

pravdo

Lycan, това д65 пък какво е? А гамата знам само във Фотошопа как се слага, към монитора не съм виждал, освен
с инструмента за калебриране, с който никога не съм постигал добри резултати.

Сори, ако питам глупави неща.


iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой

Lycan

6500K го има го calibrate >> expert mode
дори и в нормалнив режим го имаше май?

тоя бял бук'09 не го знам, за другите най-добре около 6200-6400К, на око става по-добър профил отколкото с евтин калибратор, само малко търпение да имаш :)

pravdo

A, 6500 K имаш предвид... Келвини...да има :-)
а, не е ли по-добре да се сложи на тези които ги има заложени,
например аз съм с Apple Studio Display и си го слагам на този профил?
iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой

ecobo

Имах и бял и черен макбук, пробвах да ги калибрирам с i1 и  Spyder2 - не става, просто дисплейчето толкова си може.
Все пак, ако искаш да изцедиш максимума от матричката, калибрирай при гама 2.0 и Native White Point.

Lycan

Цитат на: pravdo - 26-06-2009, 20:41:08
A, 6500 K имаш предвид... Келвини...да има :-)
а, не е ли по-добре да се сложи на тези които ги има заложени,
например аз съм с Apple Studio Display и си го слагам на този профил?


Да де келвини. Тези профили са заложени но не са калибрирани - това е generic RGB profile със съответното име на наличния дисплей, просто му изписва модела, и задава (разпознат или предварително зададен за модела white point - тук не съм сигурен кое от двете е). Важното е че, generic профилите са на гама 1.8 и нейтив WP. Този нейтив пойнт на по-новите дисплей е около 6500К и може да си остане на него, както казва Ecobo, но може да се окаже много студен (при мен беше един Cinema 20" с точка над 7800К) или много топъл (на по-старите модели 5000К какъвто беше стандарта на Apple до скоро за "про" дисплейте)
Това излиза на яве дори и при калибрация на око (по дългата процедура).

За гамата въпроса е строго индивидуален. Във photo.net периодично се ловят за гушите по тази тема :)
Всичко е според предназначението, предпочитанието, опита и т.н, напр. за печат е по-затворена гама (до 2.4), фото или мултидедия 2 - 2.2, а при видео е по-равна (някой я забиват на 1.6 защото така им върши работа). Тези дейности/стойности ги казвам съвсем условно.
Едно е сигурно - за най-широк спектър приложение препоръчителната гама е 2.2. Има и друга причина - уиндоуса е на 2.2 , там color sync няма, т.е ако искаш морето от уиндоус юзъри да вижда твоите неща максимално близо до това, както ти си го проектирал, ще трябва да се погрижиш и за тях :)

ето малко полезен бакграунд (леко остарели неща, но принципа е един)
http://www.photoscientia.co.uk/Gamma.htm
http://www.normankoren.com/makingfineprints1B.html
http://www.normankoren.com/makingfineprints1A.html#gammachart
http://www.tsi.enst.fr/~brettel/TESTS/Gamma/Gamma.html

Freeze

#7
Windows 7 има калибрация, предлага някакъв набор възможности, но не съм си играл сериозно.
Заиграх се с калибрацията, въобще, защото всичко ми е малко "измито" (бледо?) като цветове и доста светнато. Със светнатото се оправих, но при цветовете успехът ми е умерен. Като цяло изглежда малко по-добре и по-наситено, но не мога да изравня напълно цветовете и в момента сивото (например полупрозрачният фон на Dock-а) ми отива леко към кафяво.

Не гоня абсолютно точно цветопредаване, машината я ползвам предимно за писане на код, разглеждане (просто разглеждане) на снимки и интернет, но би ми се искало да е с малко по-приятни цветове, което очевидно е възможно с калибрация, но просто не е в моите възможности (:

EDIT: Намерих и разгледах няколко теми за профили, от тук си взех профил уж за LG панелът, който е в моя Macbook (Панел 9C5F). Изглежда ми добре,

Lycan

за това море говорех, дано глобалното затопляне му разкаже играта по-скоро


Freeze

В 10.6 гамата вече е 2.20 по подразбиране.