Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

20-05-2024, 02:07:45

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 863
  • Latest: solar_pjon
Stats
  • Общ брой публикации: 82 658
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 156
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 128
Total: 128

128 гости, 0 потребители

Смяна на клавиатурни подредби

Започната от philip_petev, 13-01-2012, 14:34:22

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

philip_petev

Здравейте
Може да ми е тъп въпроса, но да питам - трябва да ползвам външна програма (и коя) или има начин да накарам OSX Lion да превключва клавиатурните подредби с Ctrl+Shift, както съм свикнал в Windows?
Благодаря предварително
Laptop: HP ProBook 4340s (F.60): Core i5-3230M @ 2.6 GHz, 8 GB DDR3 1333 MHz, Intel HD4000, 500 GB HDD, OS X Mavericks 10.10.3 / Win 7 UEFI
Desktop: GA-H77N-WiFi (BIOS F4): Core i7-3770 @ 3.4 GHz, 8 GB RAM, EVGA GTX 650, OS X Mavericks 10.9.5 / Win 7 UEFI

ponski

#1
Ако съм разбрал правилно въпроса ти, ето от тук се настройват клавишните комбинации за всичко в Mac OS X, включително и за клавиатурната подредба:
System Preferences -> Keyboard -> Keyboard Shortcuts -> Keyboard & Text Input -> Select net/previous input source (за да промениш зададената комбинация, трябва да кликнеш на изписаните клавиши).

П.П.
До колкото зная, не можеш да използваш комбинации от два функционални клавиша, те трябва да бъдат комбинирани с буква/цифра/символ. Аз лично използвам Command + Space за да сменям между клавиатурните подредби.
Понски

MacBook 7,1 Core 2 Duo 2,4GHz 8Gb | Mac OS X 10.11.2
iPhone 4S 32Gb | iOS 9.2
iPad Mini 2,7 16Gb | iOS 9.2

philip_petev

#2
Цитат на: ponski - 13-01-2012, 14:58:18
Ако съм разбрал правилно въпроса ти, ето от тук се настройват клавишните комбинации за всичко в Mac OS X, включително и за клавиатурната подредба:
System Preferences -> Keyboard -> Keyboard Shortcuts -> Keyboard & Text Input -> Select net/previous input source (за да промениш зададената комбинация, трябва да кликнеш на изписаните клавиши).

Да, знам откъде се настройва, но не приема комбинацията Ctrl+Shift. Въпроса ми е има ли начин да се накара да приема тази комбинация или става с външна програма?

P.S. Така де, Ctrl = Command, Alt = Option, пиша тези названия, защото съм с хакинтош (HP 4330s), но в случая няма значение, въпроса важи и за двете. А има Punto switcher за Mac OS X, който ми позволява да правя комбинация с два функционални клавиша, но пък той работи твърдо само с английска и руска клавиатура и не приема българската.
Laptop: HP ProBook 4340s (F.60): Core i5-3230M @ 2.6 GHz, 8 GB DDR3 1333 MHz, Intel HD4000, 500 GB HDD, OS X Mavericks 10.10.3 / Win 7 UEFI
Desktop: GA-H77N-WiFi (BIOS F4): Core i7-3770 @ 3.4 GHz, 8 GB RAM, EVGA GTX 650, OS X Mavericks 10.9.5 / Win 7 UEFI

Wizi

Може да НЕ работи само ако имаш разминаване в тези отметки:





Иначе със сигурност работи  ;)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

ponski

@Wizi
Той иска да сменя клавиатурната подредба само с функционални клавиши (да речем Command + Alt/Opt, Command + Ctrl, Shift + Alt/Opt), което до колкото ми е известно не е възможно. Може би има някаква програма, която да го прави, но не е заложено в ОС по подразбиране.

@philip_petev
Едва ли е чак такъв проблем да не използваш два функционални клавиша, като имаш предвид, че инсталирането на 3d party програми може да ти създаде по-големи неудобства :) Би могъл например (ако сметнеш, че ще ти е удобно разбира се) да използваш да кажем клавиша, който се намира вдясно от левия ти шифт или друг клавиш по твой избор. Само внимавай да няма конфликт (някъде се появяваше удивителна ако има), че няма да работи със сигурност.
Понски

MacBook 7,1 Core 2 Duo 2,4GHz 8Gb | Mac OS X 10.11.2
iPhone 4S 32Gb | iOS 9.2
iPad Mini 2,7 16Gb | iOS 9.2

philip_petev

#5
@Wizi Ееее, човек, ти направо ме върна в първи клас. Естествено че конфликтите с клавишните комбинации са толкова добре направени в OSX, че е достатъчно човек да знае поне на работно ниво английски, за да го разбере.

Проблема го реших, ще обясня как, че може да има и други такива като мен, които преминават от Windows и се чудят може ли или не може да стане това.

1. Сваляте версията на Punto Switcher за OSX оттук.
2. Инсталирате pkg файла и пуснате програмата (тя даже мисля сама тръгваше след инсталацията). След старта се появява нейната икона в лентата. Пуска се веднъж, за да си създаде конфигурацията и след това я спирате (цъкате на иконата и избирате "Въiйти").
3. Отивате в ~/Library/Preferences, намирате файла ru.yandex.punto.plist, отваряте го за редактиране (с PlistEdit Pro или текстов редактор) и търсите ключа russianLayoutID. Стандартната му стойност е com.apple.keylayout.Russian, за вашите нужди я променяте на com.apple.keylayout.Bulgarian, ако ползвате БДС кирилица или com.apple.keylayout.Bulgarian-Phonetic, ако ползвате фонетичната подредба. Записвате така файла, затваряте редактора.
4. Отивате в настройките на клавиатурните подредби (цъкaте на флага, след това Open Language & Text Preferences) и махате отметката от руската подредба (защото при първото пускане Punto Switcher я добавя към списъка на използваните подредби).
5. Палите Punto Switcher, цъкате на иконата на лентата и махате отметката на Переключать раскладку автоматически (защото вградената функция в OSX за автоматичното запомняне на подредбата в различни прозорци си работи много добре).
6. Остава само да отворите настройките на програмата (Настройки...), отивате на страницата Сочетание клавиш
и си определяте вашата комбинация на събитието Сменить раскладку, като там можете да задавате всякакви комбинации, дори на функционални клавиши. Единственото място, където не трябва да пипате въобще, е на първата страница Основньiе, двете падащи менюта за руска и английска поредба, защото при промяна особено на руската, ru.yandex.punto.plist се връща в начално състояние, добавя пак в списъка на използваните подредби руската и започваме както казват руснаците "с начале".

Punto Switcher съм го ползвал известно време под Windows, има няколко много ценни функции, една от които е ако човек си е мислил, че е сменил подредбата и е започнал да пише по инерция и след това се е усетил, че е писал с погрешната подредба, маркира написаното и с клавишна комбинация да обърне маркирания текст с правилната подредба. Тази функция работи и в OSX версията. Писах на Yandex с предложение да сложат повече подредби в падащите менюта на първа страница на настройките, в следващата версия може и да има промяна (чул ме господ).

Update: стъпка 4 може и да не се изпълнява, експериментално установих, че при всяко пускане програмата си слага в списъка с използваните подредби и руската, въпреки това при работа с комбинациите сменя само между английската и българската, но това не значи, че трябва да пипате падащите менюта на първа страница.
Laptop: HP ProBook 4340s (F.60): Core i5-3230M @ 2.6 GHz, 8 GB DDR3 1333 MHz, Intel HD4000, 500 GB HDD, OS X Mavericks 10.10.3 / Win 7 UEFI
Desktop: GA-H77N-WiFi (BIOS F4): Core i7-3770 @ 3.4 GHz, 8 GB RAM, EVGA GTX 650, OS X Mavericks 10.9.5 / Win 7 UEFI

ggzy

Похвално за ентусиазма ти и намирането на решение за проблема,
но "за бога, братя", непренасяйте Windows в Mac OS  ;D ;D ;D
MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

dcc

Толкова "бъзикане",при положение,че може да се свикне супер лесно с command+space :)
 MacBook Air 13" i5 1.3Ghz / 4GB / 128 SSD / OS X 10.13.6

philip_petev

Пичове, карам с тази комбинация (Ctrl+Shift) от има-няма 15 години, намирам я за страшно удобна и не смятам да я сменям за друга, това, че е една от стандартните възможни в Windows, е чисто съвпадение, аз карам с нея още от времето на DOS.

@dcc
В крайна сметка за какво ми е Unix операционна система ако не си поиграя с нея (по-скоро може да се каже че идвам не от Windows, а от Linux). Но разни хора, разни идеали.

@gogzy
Това, за което призоваваш, няма да доживем да го видим, все едно някой да пренесе Windows в Linux и обратно (макар, че като гледам, на тоя фронт също има ентусиасти) или да напъха Мерцедес в купе на Лада  ;D  ;D  ;D

Laptop: HP ProBook 4340s (F.60): Core i5-3230M @ 2.6 GHz, 8 GB DDR3 1333 MHz, Intel HD4000, 500 GB HDD, OS X Mavericks 10.10.3 / Win 7 UEFI
Desktop: GA-H77N-WiFi (BIOS F4): Core i7-3770 @ 3.4 GHz, 8 GB RAM, EVGA GTX 650, OS X Mavericks 10.9.5 / Win 7 UEFI

Wizi

Sorry, обичам да се включвам неподготвен... Не бях прочел правилно условието на задачата  ;)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Baby Thomas

#10
Как е възможно някой да ползва Ctrl+Shift, след като една камара шорткъти са точно с Ctrl+Shift+буква?!?!?! И след всяко ползване на шорткът езика ти е крив!  ::)

Единственото по-тъпо е да ползваш БДС или... waiiit for it... FlexType!  ;D
Mac Mini 2012 | 8GB RAM | 500GB Samsung 850 EVO SSD | Dell U2717 | Aluminum Keyboard | Magic Mouse
MacBook Air 2014 13" | 8GB RAM | 256GB PCIe SSD
iPad 4 32GB
iPhone 4s | 32GB | Black
Apple Baseball Hat

dreben

Цитат на: Baby Thomas - 19-01-2012, 09:59:29
Единственото по-тъпо е да ползваш БДС или..
При всичкото ми уважение към теб, като един от уважаваните във форума, не мога да подмина подобна реплика. Все едно да свириш на китара, или пиано с два пръста и очи вперени в грифа, или клавиатурата и да кажеш че това е правилния начин, а другия е форма на тъпотия.
Засрами се!!!
Macbook Pro-4.1 Early 2008-Mat
Macbook Pro 14" M1Pro 2021
Imac 18,3 - 27" Retina 5K 2017

philip_petev

#12
Цитат на: Baby Thomas - 19-01-2012, 09:59:29
Как е възможно някой да ползва Ctrl+Shift, след като една камара шорткъти са точно с Ctrl+Shift+буква?!?!?! И след всяко ползване на шорткът езика ти е крив!  ::)

Единственото по-тъпо е да ползваш БДС или... waiiit for it... FlexType!  ;D

Възможно е, дори шорткътите да са така, можеш да си нагласяш както на теб ти е удобно. Има само едно невъзможно нещо на този свят и то е да се върнеш там, откъдето си излязъл :) Споделям мнението ти за FlexType, това недоразумение на природата, но за БДС мога от опит да ти кажа, че ако научиш системата (а не виждам къде и кой ще те научи на нея вече), можеш да пишеш поне 2 пъти по-бързо отколкото с фонетичната, без дори да поглеждаш клавиатурата.
Laptop: HP ProBook 4340s (F.60): Core i5-3230M @ 2.6 GHz, 8 GB DDR3 1333 MHz, Intel HD4000, 500 GB HDD, OS X Mavericks 10.10.3 / Win 7 UEFI
Desktop: GA-H77N-WiFi (BIOS F4): Core i7-3770 @ 3.4 GHz, 8 GB RAM, EVGA GTX 650, OS X Mavericks 10.9.5 / Win 7 UEFI