Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

18-05-2024, 09:36:33

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 862
  • Latest: ChessManFeali
Stats
  • Общ брой публикации: 82 656
  • Общ брой теми: 9 811
  • Online today: 497
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 69
Total: 69

69 гости, 0 потребители

Power Mac G4

Започната от djexample, 24-12-2011, 19:21:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

djexample

Здравейте!!! Наскоро се сдобих с тази машина:
Power Mac G4
M5183
466 Mhz
512 SDRAM
Проблема е че няма видеокарта и хард диск. Искам да попитам какво мога да правя с този MAC или става само за "пишеща машина". Поневе никога несъм имал допир с Apple освен iPhon4.
Та заслужава ли си да го правя и какво видео да му сложа, а и има ли значение какъв ще е хард диска.


HQ

На твое място бих го занесъл в някой магазин където имат няколко кашона с видеокарти на AGP и бих взел тези,които биха запалили. После бих гледал за сата raid контролер на PCI за да си сложа сата харддискове.

п.п : а пък на снимката се ВИЖДА харддиск ...

djexample

Този хард диск аз го сложих, но без видео не мога да го пусна. Иначе  ще става ли за нещо? Незнам дали ще се справя и с качването на ОС и какъв трябва да е той, но ще почета в форума. :)

djexample

Пробвах с тези но без успех!!!
С нито една не иска да запали.


angelvn

Виж кой точно модел ти е компютъра от тук, за да разбереш с какво видео е бил и пробвай с такова.

А за операционната система - с Mac OS X 10.4 Tiger всичко би трябвало да е ОК, стига да пробваш с retail копие (а не с някой сив диск от друг мак ;)).
UI designer and developer

angelvn

Един списък, който намерих из нета на прима виста:

Цитат
No, there are more choices than that if you include used items, for example available on ebay. From memory:

nvidia (make sure you get cards with Mac firmware):
Geforce 2MX
Geforce 3 (Ti)
Geforce 4MX
Geforce 4Ti

ATI:
Radeon AGP Mac Edition or Radeon AGP Apple OEM
Radeon 7000 Mac Edition (I think that this card was PCI only, so will be slower)
Radeon 8500 Mac Edition
Radeon 9000 Apple OEM card
Radeon 9200 Mac Edition (I think that this card was PCI only, so will be slower)
Radeon 9600 Mac Edition (be careful--the Mac&PC Edition will NOT work on a PM G4 DA)
Radeon 9700 Apple OEM card (rare)
Radeon 9800 Mac Edition (there are several versions of this card, only some will work--you are better off with a retail 'Mac Edition' version of this than the Apple OEM versions, which tend to require faster AGP slots, but even with the Mac Edition versions, read the fine print.)

Later cards, like the Radeon X800 and Radeon X850, I don't think will work, and are kinda overkill for that computer anyway.

In my opinion, your best bets, in descending order of how good they are:

ATI Radeon 9800
nvidia Geforce 4 Ti
ATI Radeon 8500
ATI Radeon 9000

Trevor
UI designer and developer

djexample

Това трябва да е:
http://www.everymac.com/systems/apple/powermac_g4/stats/powermac_g4_466.html


Благодаря за инфото колега!!!

gaboss

Хора, не му давайте необмислени съвети. AGP и PCI карти колкото искаш, но !!! Освен всичко друго, BIOS-a на картата трябва да е за MAC.
Някъде във форума имаше описание как и кои карти могат да се префлашват.
Като гледам снимката, липсва и батерията, което също е от значение. Не виждам и СД-то.
С две думи - мисля, че дори вкупом да му даваме съвети на djexample, трудно ще се справи така дистанционно да подкара машинката човек, който за пръв път пипва подобна техника.
Нека напише от къде е, пък ако някой има излишна поне видеокарта да му покаже как се правят нещата.
/примерно аз, дето имам сумати МАК-ове в колекцията, пак се поизмъчих 2 часа вчера с подкарването на един хард на еМАК,  ама за това ще пиша отделно :) /


djexample

Благодаря за съветите колега. Та машината няма и батерия да, но мисля че батерията не е проблем да я намеря. CD-то си е на място (оригиналното си е на SONY). А точно това ме притеснява и мене, каква е видеокартата, по модел излизат доста разновидности, но точно с коя ще тръгне не знам. Аз съм от Пазарджик и мисля тази седмица да се поразходя до няколко магазина за PC пък да видим какво ще предложат. Ако някой тук може да ми предложи някакво видео също ще съм благодарен. Поздрави!!!

HQ

Да,затова трябва някой от х86 секцията трябва да удари едно рамо и да флашне някоя видеокарта на човека,защото доколкото си спомням това е често дискутирана операция там. Другия вариант е оригинална видеокарта,но там вече нз. http://www.ebay.com/itm/Power-Mac-G4-32Mb-Video-Card-630-3257-3534-600-8624-/300640236518?pt=PCC_Video_TV_Cards&hash=item45ff8df3e6
нещо такова  :)

Lycan

този китаец е много точен, 3 пъти съм пазарувал от него:

FANLESS nVidia Geforce 6200 256mb AGP Video For Mac G4

http://bit.ly/tNn4nz

Wizi

Виж дали това няма да ти свърши работа, ако ти се занимава сам да флашваш

http://www.cybercoment.com/macgeforce.htm
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

djexample

Цитат на: Wizi - 26-12-2011, 10:52:39
Виж дали това няма да ти свърши работа, ако ти се занимава сам да флашваш

http://www.cybercoment.com/macgeforce.htm
Не съм много на ТИ с тази наука, но ако това значи че мога да превърна една от тези видео карти дето имам в "Mac Edition" ще дам всичко от себеси за да науча повече.   :)

djexample

Вече имам видео карта и батерия. Пуснах го, но на екрана една папка с "?". Какво следва? Благодаря на тези които дават съвет. И весело посрещане на новата година.

HQ

следва да му инсталираш една операционна система