Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

15-05-2024, 00:33:28

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 861
  • Latest: kaldoor
Stats
  • Общ брой публикации: 82 652
  • Общ брой теми: 9 810
  • Online today: 598
  • Online ever: 774
  • (Вчера в 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 460
Total: 460

460 гости, 0 потребители

Какво Ви е мнението за FileVault

Започната от marinph, 07-01-2014, 15:29:46

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

marinph

Здравейте,
двоумя се дали да си криптирам диска с FileVault
Какви са плюсовете и минусите?
Диска криптиран с FileVault, преместен на Windows чете ли се?

Благодаря предварително

Wizi

#1
Криптирането през FileVault от известно време насам (мисля от 10.7  ::) ) е на ниво партишън, а не само потребител. Да ме коригира някой, ако греша. Принципно е чудесна идея, но носи и своите минуси. Например има забавяне в работата поради допълнителните изчисления, които е нужно да бъдат направени. Не може да се клонира диск ако трябва да се смени хард диска. Дисковото пространство не е съвсем ясно колко точно е останало свободно тъй като заради "капсуловането" на цялата информация поради някаква причина не успява да показва точно колко free space има - поне това беше случая при ползването на FileVault под Mac OS X 10.6.

Абсурд да се прочете нещо където и да е било извън този Макинтош. Особено сега когато генерирания Spare файл вече е за цял партишън.

За мен е малко излишно цялата тази галимация от гледна точка на личните ми данни, които съхранявам. Ако става дума за служебен компютър с чувствителна информация, който и се разнася напред-назад тогава бих се замислил, но само и единствено тогава.

Да добавя само, че на мой близък приятел бяхме в приключения известно време първо когато реши да си смени хард диска с по-голям и по-бърз, когато се оказа, че FileVault не позволява клонирането през Disk Utility. Тоест позволява го, но след това нищо не стартира от новия хард. Ядохме дърво когато реши да развали FileVault-а и се оказа, че няма достатъчно дисково простанство свободно да изпълни тази процедура.... имаше нещо, ако не ме лъже спомена и с рестрикции около Time Machine и местене на друга машина, но да не те излъжа какво точно беше. С две думи носи и своите потенциални затруднения, ако не ги наречем направо проблеми.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

HQ


marinph

Всъщност диска не е системния, а друг

Wizi

Ми криптирай смело. Shit just works.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

fpyyh

не би трябвало да има забавяне, ако криптирането е читаво и на системно ниво, същото е и за наличното пространство. предишното решение беше по-криво и винаги ще съществува известен проблем при възстановяване от проблеми, но ако търсиш сигурност на информацията, това е пътят

HQ

Цитат на: fpyyh - 07-01-2014, 23:54:04
...но ако търсиш сигурност на информацията...
Три думи
NAS FreeBSD ZFS

Wizi

Че не би трябвало да има такива "екстри" покраи използването му е така, но пък от друга страна разказах как седят нещата при FileVault от първо лице, единствено число и използването му под Mac OS X 10.6. :)

И ако ми позволите да се повторя: почти съм напълно сигурен, че при 10.7 FileVault преживя серизен ъпдейт (а може и да беше 10.8?) където вече не се криптира само самия потребител, а изцяло партишъна. Надявам се и останалите неща да са изгладени също.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

marinph

Благодаря,
ще тествам върху един отделен диск

Дано с Time Machine да няма проблем

daniel

При клониране на диска, най лесното решение е да се махне FileVault-a, клонира се и на новия диск се пуска на ново. Аз така процедирам. MB Pro-то ми е с пуснат FileVault на SSD-то и забавяне не усещам.
.:: MacBook Pro 13.3' :: 2.4GHz :: 256GB SSD :: 8GB DDR3 RAM :: Nvidia 320::.
.:: iPhone 6 Space Gray :: 16 GB :: iOS 8.3 ::.
.:: iPad mini Retina :: 32 GB :: iOS 8.3 ::.
.:: iPod Classic :: Black :: 80GB ::.

j.tochkov

Забавяне с FileVault няма как да има понеже от гледна точка на операционната система (тука следва грубо обяснение) диска се разглежда като криптирано dmg, което след първоначалното декриптиране си работи нормално - тоест не се правят някакви допълнителни изчисления при стартиране на програми, работа с файлове и т.н.т

marinph

Криптирах диска
При стартиране на системата ми иска парола
След което от съседния компютър през мрежата диска се отваря без проблем
Не би ли трябвало пак да иска парола?

Става въпрос за не системен диск, който криптирах с
1. десен бутон върху диска
2. Encrypt "Imeto na diska"...

FileVault от Sistem Preferences е изключен.

daniel

Щом си декриптирал диска и си го шернал е нормално да се вижда на другия компютър.
.:: MacBook Pro 13.3' :: 2.4GHz :: 256GB SSD :: 8GB DDR3 RAM :: Nvidia 320::.
.:: iPhone 6 Space Gray :: 16 GB :: iOS 8.3 ::.
.:: iPad mini Retina :: 32 GB :: iOS 8.3 ::.
.:: iPod Classic :: Black :: 80GB ::.

anefi_90

Здравейте, за да не отворя нова тема, директно ще попитам тук, инсталирах си уин 7 скоро (бууткамп), но когато съм в уиндоуса, нямам достъп до дяла с мака, 99% си мисля, че е заради filevault, но преди да си декриптирам дяла исках да попитам и тук дали някой може да потвърди, че криптиран с файлвоулт дял, не може да се види от бууткамп..? Благодаря :)

marinph

Цитат на: daniel - 08-01-2014, 22:24:18
Щом си декриптирал диска и си го шернал е нормално да се вижда на другия компютър.

Диска е криптиран и си мислех, че трябва да иска парола за да го отвори през мрежата, а не само на компютъра на който е сложен