Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

15-05-2024, 19:09:49

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 862
  • Latest: ChessManFeali
Stats
  • Общ брой публикации: 82 652
  • Общ брой теми: 9 810
  • Online today: 619
  • Online ever: 774
  • (Вчера в 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 535
Total: 535

535 гости, 0 потребители

Time Capsule - чрез рутер и външен диск

Започната от xezes, 11-08-2013, 13:55:22

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

xezes

Обмислям да импровизирам и да си "сглобя" Time Capsule. Плана ми е следния:

Вместо да си купувам Time Capsule-ата, дали ще мога да постигна същия ефект, като си взема рутер, без значение какъв, които има USB вход и поддържа storage по USB-то, и на това USB си закача външен хард диск.

Въпроса ми е, дали Time Machine софтуера ще си вижда диска закачен в мрежата и ще бъде ли възможно да си бекъпва директно там, без някакви допълнителни настройки.

Ще се радвам да чуя мнения по въпроса, и случайно ако някои вече използва подобна конфигурация, може да предложи устройства (диск и рутер) с които мога да я постигна.
MacBook Pro 13 Late 2011 - 16GB RAM 1333MHz, 500HDD@7200rpm - Mac OS X 10.9.4
iPhone 4 White Neverlocked - Stock Firmware - iOS latest 7

Wizi

#1
Ето две причини поради които според мен си обречен на неуспех:
- за да може Mac OS X да използва външен диск по мрежата за бекъп трябва софтуерно нещо "под" самия хард да подготви нещата, а това няма как да се случи от самия рутер.  :-\ Примерно за мрежови хардове (NAS) по-стари модели получаваха ъпдейт, който добавяше тази функционалност за да може Mac OS X да го използва за ТМ.

- дори и ако приемем, че хард диска ще успее да бъде разпознат за употреба от Time Machine трансферът ще бъде толкова "беден", че ще ти се иска да бекъпваш само текстови файлчета в най-много .rtf формат  ;) Това идва от факта, че за да може един хард да е разпознат от рутера най-често ще изисква да е форматиран във FAT32 или най-много NTFS - все пак живеем в свят, където Windows все още доминира на пазара. Такааа, от тук си представи как твоя Mac OS X, който толкова обича тези стандарти трябва да се мъчи през мрежата да пише по тях и последно всичко това изстискано по един кирлив USB2 порт....

В момента използвам втори рутер вкъщи, който има USB съпорт за външен диск и нито един от двата не може да мине границата от 8-9 мегабайта в секунда трансфер към харда. С думи прости: с такъв "бърз" трансфер искаш всичко друго, но не и бекъп! (освен ако не обичаш да усещаш как ти расте брада докато чакаш) От друга страна NAS-а, който до скоро ползвах през TP-Link TL-WR1043ND 802.11n на 2.4GHz (разбирай преко сили 144 мегабита връзка, които я имаш 60% използваемост, я нямаш...) направо ми късаше нервите ако тръгнеше да прави бекъп по WiFi  :-X  Едва с новия рутер (TP-Link TL-WDR3600), който е вече 5GHz с 300 мегабита и постига стойности на 20-22мб/с трансфер под WiFi нещата са чудесни и използваеми.

Моят съвет би бил да си потърсиш евтин NAS, който да вържеш по LAN директно към рутера и от него да активираш вградената му опция за Time Machine backup. Тествано е, върши чудесна работа, а и ако не друго поне първоначалния ти бекъп (който ще е и най-голям) ще можеш да го направиш по жицата с добър трансфер.

п.с.
аз съм оказал на ТМ да прави по-рядко ъпдейт на ТМ бекъпа,
че ми къса нервите всеки ден да чегърта нещо по диска, но
това от своя страна прави ъпдейтите малко по-големи от
обичайното, което е разбираемо, но пък при настоящата ми
бърза връзка към ТМ не ме бърка. Важното е да не е всеки
ден, а примерно всяка седмица. Това се прави с отделен
софтуер, Епъл не предлагат определяне интервала на бекъп. (dafuq?   ??? )
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

faire

Аз лично съм задал на моя да се бекъпва веднъж на 24 ч. всяка нощ в 3АМ с TimeMachineEditor + Schedule Sleep в 4АМ през System Preferences.
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.