Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

09-05-2024, 17:05:05

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 859
  • Latest: ltaletshnc
Stats
  • Общ брой публикации: 82 662
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 489
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 431
Total: 432

431 гости, 1 потребител
forka2k

Смяна дънна платка

Започната от mihailov_s, 28-10-2014, 01:18:35

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

mihailov_s

Здравейте колеги ,може и да е говорено, но не можах да намеря, та въпроса ми е.
Може ли да се направи ъпгрейд на  дънна платка от по-стар модел macbook примерно core 2 duo с по-новите модели i5 Или i7 ,идеята е ъпгрейд на по стария модел с по-мощен процесор, и само дъното и процесора ли се сменят

ggzy

MacBook 5.1 13.3" 2.0GHz/8GB RAM/160 GB + 500 GB HDD/Mac OS X 10.8.5

bboyg

Нито дизайна на платката, нито конекторите по нея, нито отвори за болтове съвпадат, да не говорим за позиции на радиатори вентилатори. То като цяло няма два лаптопа на тоя свят със еднакви дъна :)

mihailov_s

Благодаря много за отговорите, не ме обнадеждихте много :)
В такъв случай има ли голяма разлика между старите dual 2 core и по новите i5 и i7, при положение че на двуядрения ще сложа 8 ram и SSD, има ли чувствителна разлика в бързината на процесора, по принцип ще използвам мака предимно за интернет с повече табове малко фотошоп и HD филми

Пиф

#4
Разликата в процесорите не е малка, може да се види примерно в everymac по параметъра Geekbench.
Повечето рам памет е необходимост, свързана с използването на компютъра (графични, видеообработващи и др. програми) и няма връзка с процесора. При по-малко рам от необходимото, компютъра започва да използва за такава част от твърдия диск и скоростта на работа пада драстично.
SSD-то също подобрява бързодействието доста, но само в определени моменти - в моментите, когато компютъра чете или пише на диска си. Т.е усеща се основно при стартиране на ОС-а, при зареждане на програма, при запис на файл .....    Ако примерно отвориш един растерен файл и го работиш във фотошоп в продължение на час-два (без да записваш и отваряш нови файлове), увелеличение на бързодействието заради използването на SSD няма да се усети.
Та и трите компонента CPU, RAM, SSD са много важни за бързодействието, но преди всичко зависи за какво се ползва компютъра.
Доколкото разбирам компютъра (този с core 2 duo) е наличен. Моят съвет е да се следи известно време при използването му статистиката с натоварването на процесор, памет и трафик към твърдия диск, за да се прецени кое реално бави машината при типичното и ползване. Тогава да се реши какво да се ъпргрейдва (ако е възможно).

Wizi

Самата архитектура на i-серията процесори е коренно различна от тази на Core2Duo/Core2quad. От там производителността на процесора е минимум двойна, НО точно както Пиф ти е описал вече - всичко зависи за какво ще си ползваш компютъра.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

mihailov_s

Мака ще се ползва предимно за интернет, но работя с доста табове отворени, малко фотошоп и гледам HD  филми. Сега съм с асус с CPU i7 , миналата година си го взех, но мешо се прехласнах по мака и искам да го сменям, но няма да ми стигнат парите за i7, и реших да се насоча към core 2 duo, и се чудя има ли ли смисъл и дали няма да е по-бавен от сегашния ми лаптоп, който е с i7 8 ram без ssd

angelvn

Ами пренасочи се към macbook с i5 процесор - ще спестиш не малка сума пари. А ако гледаш 13" машина - няма да усетиш кой знае каква разлика в производителността спрямо i7.
UI designer and developer

peerless

По-добре помисли за нещо втора употреба, C2D е... стара чанта вече :)
 MacBook Pro (Mid 2012) 15" i7 @ 2.3GHz - 10.8.2, 8GB @ 1600MHz, 256GB SSD, GeForce GT 650M 1GB (Retina)
 MacBook White (Mid 2010) 13" C2D @ 2.4GHz - 10.7.4, 4GB @ 1066MHz, 500GB
 iMac 21.5" i5 2.5Ghz - 10.7.4, 6GB @ 1333Mhz, AMD Radeon HD 6750M
 MacBook Pro (Early 2008) 17" C2D @ 2.5GHz (ex)

bboyg

Не си ли го пробвал на хаки да го направиш? С какво видео си?

mihailov_s

С geforce с 2 GB, какво имаш предвид под хаки ?

Пиф

#11
хаки = хакинтош
хакинтош - РС с инсталиран MAC OS

Има раздел във форума по темата - MacOSX x86

mihailov_s

Виж това не съм се сетил, но ще погледна благодаря, макар,че ми се иска да взема един мак след 2009 приготвил съм към 1200 лв, но малко трудна работа

correctline

За тези пари ако изчакаш се намира Macbook Pro 13 2011, които са вече с i5 процесорите.

Видеото е вграденото HD3000, та идва маааалко по-слабо, но като цяло машините са вече по-производителни.
10.12 @ Hackintosh v2, i5-4690K @ 3.5Ghz,
Asrock Z97-PRO4, GTX 760, 16GB DDR3-1600,
Kingston V300 120GB SSD 6Gb/s

mihailov_s

Малък ми е 13, ползвам го и за настолен , а сега съм с 17 ,ще помисля какво мога да направя