Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

03-05-2024, 18:51:29

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 856
  • Latest: Vjiupslob
Stats
  • Общ брой публикации: 82 643
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 673
  • Online ever: 673
  • (Днес в 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 411
Total: 411

411 гости, 0 потребители

Проблем с вънщен диск

Започната от niyon, 09-10-2008, 16:25:46

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

niyon

Имам диск 120гб. Хитачи които искам да използвам като външен диск на един Макбук. Диска се вижда на Мака, могат да се свалят фаилове от него но не могат да се записват нови фаилове. Дискът е форматиран и записан на PC. Направен му е и партишън. Посъветваите ме нещо.

lewboomeer

Файловата система на диска трябва да е FAT32 за да можеш да четеш и записваш от него. Ако е форматиран под  NTFS няма да можеш да записваш файлове на него под мак.

niyon

Благодаря за бързият отговор.

niyon

То въпросите нямат край. Дискът е разделен на два дяла, 100 и 20гб. Като го сложих на РСто на  малкият дял ми дава възможност да форматирам под FAT32, а големият ми предага само някакъв exFAT. Няма длуга опция. Може ли да се направи нещо. Имали Макбука възможност да форматира така че да чете и пише и той и РСто. Благодаря предварително.

Mar7in

:rсля, че най-добре е да направиш нов партишан от 120 GB, който да форматираш с FAT32, аз съм по този начин, но с 80 GB и нямам проблеми. Можеш от Disk Utility да го направиш, като на таб-а партишън избереш Options и после маркираш MBR (Master Boot Record).
Единствения проблем е, че FAT32 не може да пази коректно дълги имена на файлове и тези на кирилица, също така и може да пишеш само файлове до 4GB.

Wizi

Защо не качиш Paragon HTFS? Той ще ти позволи да пишеш в/у NTFS дискове и работи безупречно!

Ако все пак ти се иска да цепиш диска - пробвай с нещо като Partition Magic 8 (супер стабилна и малка версия, има я в data.bg). Освен да цепиш дискове можеш директно без да ги форматираш да ги конвентираш от един формат в друг - примерно от NTFS във FAT32 и пр.

... този проблем направо си заслужава да се сложи в закачена тема, че през седмица-две се намира кой да попита "Защо аджеба не мога да пиша в/у NTFS?" :)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD