Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

03-05-2024, 22:03:19

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 856
  • Latest: Vjiupslob
Stats
  • Общ брой публикации: 82 648
  • Общ брой теми: 9 816
  • Online today: 673
  • Online ever: 673
  • (Днес в 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 484
Total: 485

484 гости, 1 потребител
atanas_mil4ev

Пращане на iMac по пощата (USPS)

Започната от Icko2, 18-07-2008, 22:50:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Icko2

So here is the deal. В Америка съм и много искам да си взема iMac. Бях пуснал тема за това дали мога да го взема в самолета, но вече със сигурност знам, че няма да стане като ръчен, а в чекирания не бих рискувал.
Ако искам да си го пратя до България през UPS или FedEx ще ми струва 600 долара :/. Проверих обаче колко ще струва с американските пощи - USPS, и останах приятно изненадан, че ще струва само 100 долара, което напълно ме устройва като цена.
Някой от вас дали го е правил? Трябва ли да се плаща мито за компютъра? Не рискувам ли много, имайки предвид, че ще го поемат нашите пощи след това?
Ще се радвам на всякакви препоръки, мнения и др.!
iMac 2,66/ 2 RAM/ 320 GB
MacBook 2,16/ 2 RAM/ 120 GB
iPod nano,  Touch, Shuffle
Airport Extreme

rafaelo

Значи, по скоро ще ти отговоря с личен опит.

Преди 2 лета го направих този номер. Изпратих кашон с разни работи (стари дрехи една уредба, една кола с дистанционно  :roll: и други дреболийки) до БГ с обикновенната поща. Коства ми 75$ (тогава). Товара беше 35lbs. Както и да е...изпратих го края на юли. Получих го на Коледа :). Първо че бяха го пратили в друга държава и второ че отне много дълго време и бях загубил всякакви надежди.

Интересната част е че когато дойде тук кутията беше в перфектно състояние. Не беше смачкана не беше отваряна... много се изненадах имайки предвид че беше обиколила половината земно кълбо. Както и да е, в момента в който понечих да си взема кашона, пенсиите от пощата ми го разпориха пред мен и започнаха да вадят от него всичко и да записват нещата които са били в кашона едно по едно... демек... търсеха нещо което може да се продаде. В крайна сметка всичко което бях пратил беше старо или втора употреба за това не ми направиха проблем.. но мисля че трябва да е плащат ДДС-та и т.н.

Desislava

Най-категорично ще трябва да платиш ДДС-то..

Преди 3 години получих първият си iMac по пощата от UK. Тогава още не бяхме в Европейския съюз, пакетът пристигна с DHL и се наложи да платим 20% ДДС. Митниците не приеха никакви аргументи.
Самата пратка беше застрахована, но за щастие нищо не се случи освен разправията с DHL (стана страшна дандания).

С когото и да пуснеш пратката я застраовай за всеки случай.

Трябва да си направиш сметката дали да влачиш от щатите, където е драстично по-евтино, или да извлачиш от Европа, където е скъпо в сравнение с щатите но пък по-евтино от България. Вече не се плаща ДДС когато купуваш в съюза. Може да се окаже, че няма смисъл да правиш това. Ако ще ти струва 600 долара само да си го докараш до тук няма смисъл.

Когато в последствие се наложи да върна iMac-a в UK си го сложих в кутията (оригиналната), опаковах го на летището с найлоните, чекирах го, получих го обратно (жив и здрав). Самата авиокомпания отказа да поеме отговорност за багажа ми, но аз настоях да ми сложат лепенка "чупливо" защото все пак има значение - хора ще ми го обработват багажа. На Гатуик само ме попитаха от къде летя с този багаж, казах България, усмихнаха ми се и не ме закачиха повече. Толкова беше просто.
На връщане вече с друга кутия, пак iMac, отново нямах проблем с никого.

Препоръчвам ти да седнеш и да си направиш нова сметка - колко ще ти струва да го докараш от щатите, и колко ще ти струва да го купиш от UK например. Цифрите сами ще ти подскажат оговора. Ако имаш нужда от помощ ще ти помогна.

После помисли дали искаш да рискуваш да го чекираш, но ако имаш някакви прекачвания ми се струва по-скоро опасно макар и опаковките да са много здрави.

rafaelo

Първо добре дошла Desislava в този форум рядко се среща женско присъствие тук  :wink:

По въпроса, както каза Деси направи си сметка на ново колко ще ти коства докарването на машинката до тук. Ако бях на твое място щях да го опаковам много добре и да го чекирам като обикновен а не подръчен багаж. Аз лично съм пренасял цял монитор ЛСД в този багаж и никой не ми е правил проблеми. Виж дали има начин да го бутнеш Мак-а по следния начин.

Взимаш голям куфар и нареждаш по следния начин:

1 Дебел слой дрехи, Мак-а, Около него дрехи и отгоре още дрехи :). Ако не са дрехи гледай да са меки работи, но е хуабво отгоре и от долу да има неща. Вземи куфар който е с вградена ключалка а не катинар който могат да разбият. В тези куфари с вградените ключалки трябва да срежат ципа или да разбият шината на куфара за да го отворят, а те няма да си правят този труд ако е за цял комютър. Не си единствения който носи неща от щатите. Имам много познати които са си носили 20 инчови монитори от там и не са имали проблеми.

Мисля че пращането не е добра идея.

Отдлено че като пътуваш на митницата няма да те дебнат толкова кокото дебнеха мен като се връщах от студентските бригади през летата :)

XXwolf

Цитат на: "Icko2"Бях пуснал тема за това дали мога да го взема в самолета, но вече със сигурност знам, че няма да стане като ръчен, а в чекирания не бих рискувал.

незнам защо си се отказал - ако си вземеш от спциалните чанти за костюми няма да имаш проблеми. 24" ли е?

по миналата седмица си взех един 20" iMac, но понеже имах проблеми с продавача и забавяне с доставката се бях отказал и се натоварих с друг багаж. в карайна сметка го доставиха в деня преди да замина и затова го оставих да ми го пратят от фирмата чрез един от нашите превозвачи и ще струва горе долу толкова колкото и с usps.

както бях писал и преди съм ползвал и метода на rafaelo. катинара трябва да е вграден и с код а не ключ, защото тия с ключ ги чупят американските органи за сигурност на летището.

за ддс-то не знам какво ще правиш, но аз си плащам за новите машини а на старите не им обръщат внимание

Icko2

Преди всичко искам да ви благодаря за отговорите!
Оказа се, че майка ми има позната, която работи в пощите и тя я е посъветвала да не предприемам такова изпращане, защото било адски рисковано.
Единственият начин май остава чекираният багаж, но пък там рискът е не по-малък имайки предвид отношенията към куфарите по летищата.
Ако предположим, че не се счупи самият компютър, няма ли голям риск при хвърлянето дисплеят да се прецака?

Просто е толкова положението, че имам средствата, но нямам възможността за закупуването на така желаният компютър и това доста ме тормози като тема :)
iMac 2,66/ 2 RAM/ 320 GB
MacBook 2,16/ 2 RAM/ 120 GB
iPod nano,  Touch, Shuffle
Airport Extreme

XXwolf

Цитат на: "Icko2"Единственият начин май остава чекираният багаж, но пък там рискът е не по-малък имайки предвид отношенията към куфарите по летищата.
Ако предположим, че не се счупи самият компютър, няма ли голям риск при хвърлянето дисплеят да се прецака?

има още една възможност: да ти се загуби куфара, което ми се е случвало няколко пъти вече, но не с комп на борда :)
има някакъв риск във всеки начи, та дори и с DHL. ти трябва да поемеш риска и да напрвиш всичко възможно да го намалиш, като уплътниш добре компа в куфара, сложиш стикери за чупливо, помолиш да ти пазят багажа и т.н.
правил съм го доста пъти вече и досега не съм имал ядове.

rafaelo

Цитат на: "XXwolf"
има още една възможност: да ти се загуби куфара, което ми се е случвало няколко пъти вече, но не с комп на борда :)
има някакъв риск във всеки начи, та дори и с DHL. ти трябва да поемеш риска и да напрвиш всичко възможно да го намалиш, като уплътниш добре компа в куфара, сложиш стикери за чупливо, помолиш да ти пазят багажа и т.н.
правил съм го доста пъти вече и досега не съм имал ядове.

Потвърждавам.

Лично аз бих рискувал. До сега 3 години не съм имал проблеми. Просто гледай да наблъскаш много меки работи заедно с компа. Загубвания има, но не толкова често и когато не са натоварени полетите не би трябвало да има проблеми. Заключалка с код не с катинар както каза колегата по-горе !!!!

Това е ;). И приятно летене.

fpyyh

купи от швейцария, възстанови си ддс-то (не е в съюза) и го вкарай с кола/влак. :)
ако се боиш за пренасянето - не знам в какви кутии идват iMac-овете, но съм носил монитор в куфар в оригиналните стиропорени (както и да се пише) неща, като допълнително слагаш и дрехите от горните методи. обикновено те осигуряват пространство между чупливите части и стените на кашона/куфара, като поддържат твърдите. и много, много, много меки неща, виждал съм такива изпускания, хвърляния, ритания на куфари, че направо мен ме заболя. интересно ми е дали някой е правил изследване през какви шокове преминава багаж през няколко летища.

amm

Не се занимай с пощи, DHL и ДДС. Вложи тези пари в един здрав Samsonite и следвай препоръките на Rafaelo. Пиша ти от 20'' iMac, който пренесох по този начин...с три прекачвания по летищата.

Поздрави

Becko

... има и друг вариант :)
... изчакай още малко, поработи, събери още пари и когато излезе новият модел просто си го купи от магазина :) така удоволствието е по-голямо.
... всяко нещо, което купуваме е на половин цена някъде, но не го доставяме нали ?
... моят съвет е да си намериш фирма, която да ти го купи, така поне ще спестиш ДДСто. Разход за тях спестяване на пари за теб.

Icko2

Магазинът в България ли имаш предвид? Гледах и за такъв вариант, но у нас нещата са точно двойни... Много се надявам да излезе нов мак мини до края на септември. Дали да се надявам на това ?
iMac 2,66/ 2 RAM/ 320 GB
MacBook 2,16/ 2 RAM/ 120 GB
iPod nano,  Touch, Shuffle
Airport Extreme

Becko

двойни не са определено ... ддсто може да се вземе ... и да ще има нов имак предполагам септември ...

XXwolf

Цитат на: "Becko"и да ще има нов имак предполагам септември ...

той пита за mac mini. не е обновяван от почти година - или ще има нов много скоро, или ще го заменят с загадачния transitional product

Icko2

В крайна сметка вчера си поръчах един рефърбишт iMac 20" 2,66. Ще се мъча да го прекарвам с куфара. Доста се вълнувам :) Стискайте палци!
iMac 2,66/ 2 RAM/ 320 GB
MacBook 2,16/ 2 RAM/ 120 GB
iPod nano,  Touch, Shuffle
Airport Extreme