Menu

Покажи публикации

Разделът показва всички публикации, направени от този член. Имай предвид, че виждаш само публикациите, направени в раздели, до които имаш достъп.

Покажи публикации Menu

Публикации - Metal

#31
Какво обезпечава американския долар или турската лира? Определено не е наличието на някакъв ценен метал в касите на банката! Това отдавна не е така. Фиатните валути се обезпечават от цените книжа и икономиката на дадена държава. Аз може да съм склонен към опростяване за това ще го обобщя че икономиката на дадена единица(издател на разплащателното средство) и нейния оборот обезпечават валутата. (Но зависи изцяло от действията на едно юридическо лице!)


@bluesky
В интернет е пълно с примери как се пуска копачка, никак не е сложно и примерите работят. Изисква малко техническа грамотност и много четене.

Но нека първо обсъдим страховете ти. Мисля че пак търсиш световна конспирация!
Ще се опитам да отговоря по точките:

∙ Според официални лица на JP Morgan това е балон, (пирамида?), който ще се спука.
- Можеби, но пък и доста големи класически финансови институции се включиха във текущото надуване на крипто валутите. Примери Елън Мъск инвестира фирмени пари, милиони във биткойн и това доведе до 15% ръст. Morgan Stanley вкарват крипто валути във портфолиото си и го предоставят за "подбрани" клиенти.


∙ Основната техническа система на този вид "борса" е създадена от Сатоши Накамото - псевдоним на реална личност или колектив от лица...?
- Така е, не знаем кой е Сатоши. Но знаем кои са авторите на втората по ценност крипто валута Ethereum, и всички останали.


∙ Атрибути - код, устойчив на фалшифициране - доколко устойчив...?
- Устойчиво е докато някоя огранизация не придобие над 50% от машините в мрежата, тогава може да мами. Има различни начини това да се предоврати, ще ги обсъдя по долу.


∙ Имитира се оскъдното наличие на благородни метали, които би трябвало да са покритие на традиционните пари, чрез непрекъснати сложни математически операции, извършвани от машините - кой е ДЕЙСТВИТЕЛНИЯТ КЛИЕНТ, поръчал тези операции?
- Оскъдноста е нещо търсено с цел това да е не-инфлационна валута. Но няма нужда от електроцентрала за да захранва копачката! Има и други начини за генериране на блоковете. Биткойн все още е на принципа proof of work. Етериума е в процес на миграция към proof of stake (от PoW), други валути са вече мигрирали или са създадени на други принципи като proof of authority, proof of space и proof of personhood.


∙ Що за изчисления са това, изискващи денонощни калкулации на буквално Световната Мрежа, (работеща заедно)... калкулации относно Климата, гео-калкулации за заметресения, космически калкулации, операции на военните...?
- Нито едно от горните. Изчисленията погледнати от страни са напълно безмислени(с изключение на тези необходими за сигурноста и работата на мрежата), приличат на криптиращите алгоритми но в основата си при PoW са безмислени.


∙ Когато всички тези машини работят в мрежа, къде са менаджерите, включващи се в "автоматичния" процес по копаене...? Т.е. кой има екстра права на менаджиране...?
- Обикновенно всички участници имат права, зависи от мрежата. Нещата се решават от дадената общност (преобладават демократични принципи). Общноста на биткойн е една, тази на Етера друга, трета и четвърта за DASH, Ripple и т.н Прочети във форумите им за да придобиеш представа за организацията. Ето как решават нещата в Uniswap например https://uniswap.org/blog/sybil/


∙ Висока персонална сигурност...? Къде е, след като всяка Държавна администрация може да реши "регламентация". Или да изключи или Интернет, или определен брой Сървъри, или даже електрическата мрежа...?
∙ Към КОЙ СЪД ще се обърне собственик на подобни крипто-ресурси, за да защити Правата си, ако счита, че са нарушени...?
- Нещата не бяха регулирани държавите и големите финансови организации се страхуваха и се бориха срещу криптото, някой все още го правят. Но в последните 2г. се сложиха рамки "узакони" се продажбата и отчета. Това е една от причините за поредния скок на крипто цените. Поредното надуване на балона, той ще се спука отново предполагам, този процес се редува вече 12 години през 1-2г на спад. Въпроса е кога ще се спука този цирей, както казва един приятел, за да продавам :)
Но криптото няма да се обезцени до нула. Крипто валутата е тук за да остане.


Какво става когато си плащаш хляба в магазина с дебитна карта? ПОС устройството в магазина се свръзва със издателя на картата, твоята банка, тя проверява дали имаш достатъчно наличност и разрешава или забранява транзакцията. Тези пари обаче може изобщо да не са там! Банката използва част от твойте средствата в оборота си и инвестиции(колко точно се регулира от закон в дадената държава).
Как магазина може да е сигурен, че ще си получи парите от банката? Или как банката може да е сигурна в кодираната комуникация и в създателя на картата, а в твоята аутентикация?
Всички тези неща са малко на доверие един към друг 1:1 Банката към магазина, ти към банката - да ти пази фиатната валута, за златото е ясно, че го няма ;)
В крипто валутата всичко е публично и криптирано. Това е все едно всички в магазина да си водят бележки. Всеки клиент и служител си записва, че ти си дал на магазина еди каква си сума. Не знаят, че си купил хляб но си водят надлежни бележки, че 1.20лв са преминали от твоя джоб в касата на магазина. Ако нещо стане има стотици свидетели, че ти си похарчил лев и двайсет.
Ето това се пази във блоковете на блокчайна!
#32
Моля Те не ни занимавай повече със свойте теории.
Наистина няма нищо общо със Форума.

Отиди да поживееш в Китай, виж каква красота е само, щракни още снимки от там и ни ги прати.
Или направо отскочи до Северна Корея, какво ще губиш време със комунистически-капитализъм, отиди при извора!
Желаем ти приятно прекарване.
#33
OK Ясно. Мисля, че разбрах какво се опитваш да направиш и наистина трябва да има по прост начин.
Сегашния в Каталина няма как да проработи защото от Епъл са решили да не пропангандират правата през applescript, вероятно скоро напълно ще го деприкейтнат.

Ето тук има две статий които описват какъв е проблема https://eclecticlight.co/2020/02/15/why-privileged-commands-may-never-be-allowed/

Според този проблем мога да предложа следните решения:

1)Слагаме администраторската парола във шел скрипта! Силно не го препоръчвам този метод!!!


do shell script "sh /Users/Shared/Scripts/permReset.sh" with administrator privileges

еcho 'MY-ADMIN-PASSWORD' | sudo -S chmod -R 770 /Volumes/DATA



2)Правим проверката дали файла съществува в шелскрипта, нещо такова:

#!/bin/zsh
[ -f /Users/Shared/Target/Reset.txt ] && { chmod -R 770 /Volumes/DATA; mv /Users/Shared/Target/Reset.txt /Users/Shared/Target/NoName.txt; }


3)Правим всичко през епълскрипта, като изпращаме командите към Finder вместо към конзолата. За съжаление аз не разбирам от AppleScript и ме се струва загуба на време да разучавам нещо отмиращо.

4)Разбираме защо "правата се омазват"! Да променяш всички директории и файлове на екзекутейбъл не е много редно. Как така се омазват правата, ако някой от групата иска да даде достъп до файл на друг то нека го направи както си му е реда. За всичко останало се наследяват правата на директорията. Нещо не е както трябва при вас.
#34
Има доста ограничение във applescript от Catalina нагоре, сандбоксинг и неработещи превилегии.
Чудя се защо просто не ползваш само терминалния zsh скрипт (,каква функционалност ти добавя епълскрия скрит която не можеш да постигнеш със баш)?

Предполагам си пробвал да добавиш "with administrator privileges"  към AppleScript-a?
#35
Интересно че се е оправило със смяна на името.

AFP е само за шерване на файлове, няма отношение с рутерите. Докато работи контролния панел на тези устройства ще се ползват.
#36
Big Sur не подържа AFP (Apple Filing Protocol)
Трябва да включиш майкрософския шеринг протокол (SMB) на капсулата, ако има!
#37
@bluesky
Нямам намерение да се заяждам, за това не сметнах за умесно да цитирам "кемтрейлсове", "амбриажи" "саттанисти", "педофили" и подобни. Трудно е да те цитира човек

Въпросните компании и управлението им може да не ти допада и ако това е така не би трябвало сексуалните наклоности на шефовете им да е причина за оценката ти.
Подхода на "социалните мрежи" да промотират конспиративни теории, крайни огранизации с терористични тенднеции или обикновенни глупости и луди - се дължи на човешката склонност да обръща повече внимание на зрелището отколкото на смисъла, това поражда "клик байт" алгоритми създадени с цел компаниите да печелят. Това не прави шефовете им "откровени престъпници"  или "педераси", нито пък едното поражда другото. Обикновената човешка алчност е напълно достатъчна за да обясни късогледството на борда на въпросните компании.

Рано или късно те ще се коригират (или ще бъдат коригирани), по скоро ако пострада джоба им. Лудите от това няма да намалеят, на тях не може да се помогне, но поне ще виждаме по малко от лудоста им и здравия разум на обикновенните хора ще се подобри - просто трябва леко да пипнат алгоритмите.

За да се случи това по скоро просто спри да спонсорираш въпросните саттанисти и педофили, като не купуваш продуктите и като не пишеш конспиративни теории.
#38
Само любителски ревюта виждам и много хайп наистина.
Никъде не казват с какво качество декодират цифровия сигнал и колко добре възпроизвеждат аналоговия резултат. Ако пусна flac как ще се справят, успяват ли с 24 bit 96kHz или 192khz ?

Нямам много вяра на безичните слушалки, чакам по сериозни ревюта по hi-fi форумите. Освен това геглото изглежда ще се окаже истински проблем.
#39
bluesky кротни се малко наистина! От няколко години заливаш този иначе чудесен форум с безумията си. Тук вече не се пускат технически теми и не остана място за нормални дискуси от спама ти.

Политиката на Епъл може не винаги да ми харесва, но по отношението им към Тръмп бе необходимо мисля. Защото нормалните хора си мълчат а лудите заливат социалните мрежи с глупостите си, а покрай тях много хора с не добре изградено лично мнение се подвеждат (смятайки че масата е права). Защото въпросния "президент" бе на път да си спретне гражданска война и трябваше да бъде блокиран той и лудите му.
ДА, границата със свободата на словото бе прекрачена и от тук до пълната цензура сме на косъм, трябва да се внимава много - надявам се, че този прецедент няма да отвори кутията на пандора, но тя вече е открехната от фейсбук.

Трябва да намерим начин да запазим нормалноста в комуникацията си, без цензура и без да усилваме обаче гласът на лудите.
#40
Учудвам се, че си носил етажерката със всичко по нея, направо си плакал да изпиташ лошите страничните ефекти на гравитацията  ;D  Добре че само единия диск си е счупил главите при това търкаляне.
Това дава 1 на 3 вероятност диск да се повреди при изтърване.
Мерси за споделената информация.
#41
Ами огледах се с какво разполагам в офиса и го впрегнах в тест но за съжаление неуспешен.

Иначе според описанието на Synology това Adaptive Load Balance не изисква подръжка от суитча и вероятно е нещо подобно на това в бозата. Но не съм имал време да прочета по обстойно. Подозирам че ще е от полза при множество клиенти и че няма да покаже пълна скорост само при един клиент. А тест със Synoogy скоро няма да мога да направя, така че чакаме теб ;)
#42
Явно от доста време не си включвал iPhone към компа! И на мен ми се случи скоро затова споделям:
"Запознаването" се случва когато включиш айФона към мака и отключиш телефона, на него изкача един диалог на който избираш "Trust" - в противен случай се държат като непознати и мака дава само първа помощ-зарежда телефона
#43
Да, рутера/суитча трябва да подържа Link Aggregarion и да са настроени в един и същ стандарт, има няколко.

При зададения въпрос реших тази сутрин да тествам с каквото мога, малко е срамно да разкажа за получените резултати но е добре да се знае...

И така грабнах един от търкалящите се наоколо EdgeRouter X, ресетнах го и му настроих DHCPd и агрегейшан LACP* 802.3ad hash layer 2. Намерих един USB-LAN адаптор(D-Link) и без да се замисля го бучнах към споменатия дърт 13"MBP. Активирах им агрегейта(заедно с вградената лан карта), няма настройки за това се уверих че MacOS подържа LACP вързах два кабела към рутера и....  измерих невероятната скорост от 330Mbps!! wtf

Почесах се, проверих всичко трети път, уверих се че всичко е вързано на 1Gb link, отново тествах и в двете посоки и все същите 300Mbps виждах.
Бръкнах си където най ме сърби, разкачих всичко и започнах да проверявам едно по едно. След половин час ровичкане установих че:
- Lan картата на самия macbook прави 945Mbps (особено вързана към друг мак)
- кабелите не са проблем, въпреки че разполагах с Cat5e и един правен на ръка от неизвестен "майстор". За всеки случай изрових и замених с Cat6
- Рутера не е проблем освен ако не се иска от него да генерира данни тогава прави макс 850Mbps, иначе 930
- USB-Lan адаптора прави ~300Mbps (естествено трябваше да се сетя, говорим за USB 3.0 и неизвестен китайски мрежов чип).
В крайна сметка теглих една дълга майна по адрес на D-Link и сега пия ейл в близкия бар за тяхно 'здраве'!

Извода: не впрягайте куц кон в конския впряг - с други думи китайски USB 3 Lan карти не ви трябват и вързани в пряг с гигабитова карта водят до цялостно забавяне на каруцата!

При така стеклите се обстоятелства нямам друг вариант освен да тествам агрегейшана между два рутера!
А по отношение на настройките в windows Боза нямам с какво да помогна.

*Тези рутери подържат каквото си поискаш: LACP  802.3ad, xor hash, active backup, adaptive load balance, transmit load balance, round-robin. Проверих Synology NASа подържа: Adaptive LB, Dynamic link LACP 802.3ad, XOR, Fault tolerance.
#44
Интересно, скоростта ми се вижда ниска! 110MB/s е точно колкото се наблюдават по 1Gb линк при голям файл през SMB.  Но няма как да го проиграя в момента за да ти помогна. Не съм в страната, а в импровизирания офис нямам с какво да тествам точно сега. Вкъщи сам със същото оборудване но без суитча и преди да замина пуснах агрегейшан на НАСа но не ми остана време да тествам защото нямах машина с две лан карти от другата страна. Все пак ще видя какво подходящо ще изкочи наоколо, ако ли не след два месеца като се прибера ще имам повече свобода за експерименти.
#45
Така е, много работи пречат на радиото.

Но аз имах предвид реална скорост, а не на колко се връзва. Освен това говоря за качествено оборудване, за сравнение Apple Airport е доста старичък и се води бавен по съвременните стандарти.

Направих един бърз тест:
Постановка:
- гигабитов рутер EdgeRouter 12 максимална скорост 8Gbs
- 24 портов гигабитов суитч EdgeSwitch
- WiFi Access Point Unifi AC Pro вързан към суитча 1Gb Cat6
Лаптопи:
- 13" MacBook Pro 2009 вързан с лан кабел(Cat6) към суитча линк 1Gbs
- 16" MacBook Pro 2019 вързан към Unifi AC Pro на 5Ghz AC 80Mhz лента, линк варира 600-760Mbit (лаптопа се намира на 1 метър от WiFi рутера)

Слабо натоварване на цялата мрежа като цяло ~50Mbit предимно по кабели, на WiFi рутера има вързани 5 телефона)
Тест: iperf -c <IP> -P 10 -t 60
- iperf3  от 16" MBP към 13" MBP  : 360Mbit/s
- iperf3  от 13" MBP към 16" MBP  : 330Mbit/s

Общо прехвърлени данни 2.48GB за една минута т.е. около 40-42MB/s. Интересното е че iStat Menu показа пикова скорост от 100MB/s  и средна малко под 90MB/s!  Подобна скорост се наблюдава и при файлов трансфер но в случая исках да игнорирам овърхиита от SMB протокола*

Същия тест когато 2та лаптопа са вързани с лан кабел към суитча дава вежду 860-920MBit/s

*Преди доста години тук пусках сравнение на различните протоколи за шер и ОС: Windows Samba(SMB), Apple AFP и NFS. Но от тогава изтече много вода, Samba мина версия 3 и Apple пенсионираха своя протокол за сметка на SMB