Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

12-05-2024, 11:01:49

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 861
  • Latest: kaldoor
Stats
  • Общ брой публикации: 82 663
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 581
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 369
Total: 369

369 гости, 0 потребители

Инсталация на MAC OS X(Dual boot tutorial)

Започната от maculas, 25-12-2006, 12:01:55

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

gogo_slv

Цитат на: "maculas"Тъй като форума беше трагично затрит и изчезнаха някои от най-важните теми, особено тези помагащи на хората да инсталират MAC OS X на своите PC-та, аз реших да напиша един нов(поне за тези които за пръв път ще инсталират MAC OS)  начин за инсталация на OS X, който запазва настоящия ви Windows desktop!

FAQ
-Какво ми е необходимо като хардуер?

Минимално процесор с SSE2 инструкции, за да сте сигурни дали процесора ви има следните инструкции, това може да проверите посредством CPU-Z, който може да свалите от тук http://www.cpuid.com/cpuz.php!

Дори хардуера ви да отговара на изискванията за инсталация на OS X, може да установите че диска който сте свалили с MAC OS X не тръгва! Някои хора казват че след сваляне на друга версия на MAC OS X, тя се инсталира без проблем!

След инсталиране на MAC OS X можете да изпитате доста хардуерни проблеми, като например да откриете че видеокартата ви не работи както трябва или че нямате звук, също така може и LAN картата ви да не работи, невъзможност за смяна на резолюцията, неправилно разпознати четящи устройства и така нататък. Но не се безпокойте за всичко(или поне за всичко си има лек).

-Какво ми е необходимо като софтуер?

1./Като за начало ви трябва препачната версия на MAC OS X: от 10.4.4 до 10.4.8(а скоро може би и 10.4.9)
2./Acronis Disk Director Suite 10
Забележка: Може да изпозлвате и друга програма за форматиране на дяловете, но задължително ще ви е необходим Acronis OS Selector.
3./Софтуер за записване на дискове(Nero)
4./Празен DVD диск(това е харудер, но какво пък!)

Подготовка за инсталация на MAC OS X:

1.Винаги си правете Back-up на информацията за да няма след това разочаровани!

2.Инсталирайте Acronis Disk Director 10 и след това инсталирайте от старт менюто и програмата наречена Acronis OS Selector.

3.Потгответе дял от хард диска си който да е с FAT32 разширение и който да е Primary, а не Logical! И в никакъв случай не използвайте NTFS(с него не се получава)!

4.Запишете MAC OS X86 версията която сте свалили на DVD!

След като запишете диска и сте инсталирали OS selector и след като сте форматирали правилно дяла си, нека да пристъпим към инсталацията на MAC OS X!


Инсталация на MAC OS X:

1. За да инсталирате MAC OS X вие НЕ трябва да буутвате от DVD диска през Acronis OS selector! Boot-нете DVD диска посредством Boot menu-то като натиснете F8 или F11 oще при стартирането на компютъра!

2.Важния момент е този про който ще конвертираме нашия FAT32 партишън в HFS+! От менюто в инсталационното DVD изберете Utilities>Disk utility  след това селектирайте FAT 32 партишъна и му задайте Erase>Erase free space.....

3.Вече трябва да виждате дяла на който е възможна инсталацията на MAC OS X! Инсталирайте, като не забравяте преди на натиснете бутона Install да изберете съответните пакети от Customize подходящи за вашия процесор!

Dual Booting

1. След инсталацията на MAC OS X компютъра ви ще се рестартира и вие ще буутнете до OS selector-a! От там изберете Tool->Acronis Director Suite и направете вашата Mac OS Extended (journaled) partition в primary! Това е важно!

2. Преименувайте Unknown Operating System в OS selector-a на нещо като MACOSX!

3. Това е! Сега би трябвало да може да буутвате както в MAC OS X, така и в Windows!

Потвърдили че работи 218 човека![/b]
Като направа PARTITION с ACRONIS DISK DIRECTOR и ми пише че трябва да рестартирам за да може да се създаде PARTITION-a. Рестартирам и след като се зареди windows-бозата ми казва: ERROR: DISK NOT FOUND. Please press any key to reboot.... Натиснах ентер и ми се рестартира PC-то и си трягна нормално. Как мога да създам PARTITON  такъв проблем?  :?:  :!:  :?:

gubble

Само да предупредя хората тук...

Въпреки че може и да работи варианта описан горе в темата, на никой не препоръчвам да инсталира каквито и да е boot manager-и, НИКОГА!
Това са си е направо паразит, таралеж в гащите!

Успех на всички тук!

А аз, да се оплача, съм с дъно Asus с NForce4 чипсет и само с един SATA2 хард, което както някои от вас предполагам знаят, предполага неуспех :(

Ако някой е успял да ми каже как става?! А в много близко бъдеще и без това мисля да си купя АТА хард и да си реша 2 проблема наведнъж :)

bilbo27

Цитат на: "gubble"Само да предупредя хората тук...

Въпреки че може и да работи варианта описан горе в темата, на никой не препоръчвам да инсталира каквито и да е boot manager-и, НИКОГА!
Това са си е направо паразит, таралеж в гащите!

Успех на всички тук!

А аз, да се оплача, съм с дъно Asus с NForce4 чипсет и само с един SATA2 хард, което както някои от вас предполагам знаят, предполага неуспех :(

Ако някой е успял да ми каже как става?! А в много близко бъдеще и без това мисля да си купя АТА хард и да си реша 2 проблема наведнъж :)

Тук май има хелп по въпроса
http://forum.insanelymac.com/index.php?showtopic=34086

sisostz

Докато бях със старото си PC неможех да си сложа MAC OS X86, а имам голямо желание.Сега от няколко дни съм с ново PC, на което вече имам възможност да си сложа мак.
Изтеглих си първо JaS.10.4.8.SSE3.Intel.Only, следвах това, което е описал maculas, сложих си Acronis Disk Director, направих си дял на FAT32 на Primary, записах ISO-то на DVD, и Boot-нах  диска (от Boot менюто F8..) и ми изписва System config file '/com.apple.Boot.plist' not found.Изтегли си после Jas.10.4.8.AMD.Intel.SSE2.SSE3 записах го и пак същото стана :(.

Ако може някой да ми help и каже къде бъркам ще е супер!

MacTelL

Това означава, че неможе да се инсталира 10.6?

halimski

Цитат на: maculas - 25-12-2006, 12:01:55
Тъй като форума беше трагично затрит и изчезнаха някои от най-важните теми, особено тези помагащи на хората да инсталират MAC OS X на своите PC-та, аз реших да напиша един нов(поне за тези които за пръв път ще инсталират MAC OS)  начин за инсталация на OS X, който запазва настоящия ви Windows desktop!

FAQ
-Какво ми е необходимо като хардуер?

Минимално процесор с SSE2 инструкции, за да сте сигурни дали процесора ви има следните инструкции, това може да проверите посредством CPU-Z, който може да свалите от тук http://www.cpuid.com/cpuz.php!

Дори хардуера ви да отговара на изискванията за инсталация на OS X, може да установите че диска който сте свалили с MAC OS X не тръгва! Някои хора казват че след сваляне на друга версия на MAC OS X, тя се инсталира без проблем!

След инсталиране на MAC OS X можете да изпитате доста хардуерни проблеми, като например да откриете че видеокартата ви не работи както трябва или че нямате звук, също така може и LAN картата ви да не работи, невъзможност за смяна на резолюцията, неправилно разпознати четящи устройства и така нататък. Но не се безпокойте за всичко(или поне за всичко си има лек).

-Какво ми е необходимо като софтуер?

1./Като за начало ви трябва препачната версия на MAC OS X: от 10.4.4 до 10.4.8(а скоро може би и 10.4.9)
2./Acronis Disk Director Suite 10
Забележка: Може да изпозлвате и друга програма за форматиране на дяловете, но задължително ще ви е необходим Acronis OS Selector.
3./Софтуер за записване на дискове(Nero)
4./Празен DVD диск(това е харудер, но какво пък!)

Подготовка за инсталация на MAC OS X:

1.Винаги си правете Back-up на информацията за да няма след това разочаровани!

2.Инсталирайте Acronis Disk Director 10 и след това инсталирайте от старт менюто и програмата наречена Acronis OS Selector.

3.Потгответе дял от хард диска си който да е с FAT32 разширение и който да е Primary, а не Logical! И в никакъв случай не използвайте NTFS(с него не се получава)!

4.Запишете MAC OS X86 версията която сте свалили на DVD!

След като запишете диска и сте инсталирали OS selector и след като сте форматирали правилно дяла си, нека да пристъпим към инсталацията на MAC OS X!


Инсталация на MAC OS X:

1. За да инсталирате MAC OS X вие НЕ трябва да буутвате от DVD диска през Acronis OS selector! Boot-нете DVD диска посредством Boot menu-то като натиснете F8 или F11 oще при стартирането на компютъра!

2.Важния момент е този про който ще конвертираме нашия FAT32 партишън в HFS+! От менюто в инсталационното DVD изберете Utilities>Disk utility  след това селектирайте FAT 32 партишъна и му задайте Erase>Erase free space.....

3.Вече трябва да виждате дяла на който е възможна инсталацията на MAC OS X! Инсталирайте, като не забравяте преди на натиснете бутона Install да изберете съответните пакети от Customize подходящи за вашия процесор!

Dual Booting

1. След инсталацията на MAC OS X компютъра ви ще се рестартира и вие ще буутнете до OS selector-a! От там изберете Tool->Acronis Director Suite и направете вашата Mac OS Extended (journaled) partition в primary! Това е важно!

2. Преименувайте Unknown Operating System в OS selector-a на нещо като MACOSX!

3. Това е! Сега би трябвало да може да буутвате както в MAC OS X, така и в Windows!

Потвърдили че работи 218 човека![/b]

Направих всичко стъпка по стъпка както си описал тук. Всичко започва нормално, но стига до там кудето вече трябва да избера дяла който съм форматирал както си указал, но ми показва само DVD diska и ми изписва че там неможе да се инсталира ос. т.е. не ми разпознава харда. иначе параметрите на лаптопа ми одговарят на изискванията на MAC OS. каква може да е прочината за този проблем

Wizi

Това е защото малоумно си цитирал цялото мнение  :-X

Ето ти бърз жокер как да форматираш партишъна директно във верния формат.
http://hackintosh.me/forum/viewtopic.php?f=7&t=686
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD