Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

15-05-2024, 10:02:20

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 862
  • Latest: ChessManFeali
Stats
  • Общ брой публикации: 82 652
  • Общ брой теми: 9 810
  • Online today: 603
  • Online ever: 774
  • (Вчера в 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 537
Total: 537

537 гости, 0 потребители

"История" на Операционната Система

Започната от bluesky, 11-01-2015, 15:04:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

bluesky

Добър Ден на Всички!

Имам следния въпрос - Операционната Система къде записва, (отбелязва), всички преди отваряни файлове, (най-общо казано, къде съхранява, "в миналото" използвана информация) относно това, кои файлове са били отваряни.

Въпросът касае и файлове, които вече не се съхраняват на компютъра, (по Дисковете), т.е. вече не могат да бъдат "възстановени".

Информация за тях обаче има някъде, къде е това място, достъпно ли е винаги, с какви ресурси?

bluesky

Да, явно, Аз, поради любознателност, (или любопитство), се опитвам да Си изясня неща за Операционната Система, които никой тук не ги познава добре...

Wizi

Такава информация за това кой файл кога е бил отварян, едва ли съществува без наличието на допълнителен (тип шпионски) софтуер, който да я генерира и съхранява. Навярно ти е трудно да прецениш колко хора и компании биха изригнали и то с право, че някой неправомерно ги следи какво правят на личните си компютри.

А ако някой страда от склероза и не помни кога с кой файл е работил последно, то по-скоро да не търси решение в OS-а, а най-близката специализирана клиника.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

shaman

Предполагам търсиш това:

/Users/<user>/Library/Preferences/com.apple.recentitems.plist

:)


bluesky

Благодаря, shaman-е!

Дали не е скрит Файл - в Моята Операционна Система - Mac OS X 10.6. (Snow Leopard) не се забелязва?

Пиф

Цялата папка /Users/<user>/Library е скрита.
Показва се от Finder - Go - Go to Folder. В полето пишеш ~/Library. От там навътре всичко се вижда.

iLili

Цитат на: Пиф - 14-01-2015, 14:47:19
Цялата папка /Users/<user>/Library е скрита.
И аз съм със Snow Leopard, пък нищо не е скрито  ???
MacBook Air Retina, 13-inch, Hack, MacBook Pro,iBook, iPod, iPhone11, Power Macintosh и т.н.

bluesky

Да, iLili  е права, Тази Папка не е скрита.

Въпросният Файл, с Директория
/Users/<user>/Library/Preferences/com.apple.recentitems.plist

го открих, (когато от Визуализиране на Папката като "Икони" преминах на "Редове", преди просто съм го пропуснал).

.........................................
Този Файл:

com.apple.recentitems.plist

отворен с Програма: OmniOutliner


Директория:
/Users/<user>/Library/Preferences/com.apple.recentitems.plist

Обаче показва САМО последните 10 (десет) отворени Документа.

Главният Ми въпрос беше, (може би неточно съм задал въпроса си преди) - Операционната Система къде записва, (отбелязва), ВСИЧКИ преди отваряни файлове, (най-общо казано, къде съхранява, "в миналото" използвана информация) относно това, кои файлове са били отваряни.

Тук под "в миналото" сега искам да уточня, че се касае за Файлове, (отваряни и преди последните 10 Файла), т.е такива от минали месеци и дори години.

Въпросът касае и файлове, които вече не се съхраняват на компютъра, (по Дисковете), т.е. вече не могат да бъдат "възстановени".
Информация за тях обаче има някъде, къде е това място, достъпно ли е винаги, с какви ресурси?

Т.е. Системата ПАЗИ ЛИ СПИСЪК С ФАЙЛОВЕ, (или ВСИЧКИ ФАЙЛОВЕ), ОТВАРЯНИ И ИЗПОЛЗВАНИ ДОРИ ПРЕДИ ГОДИНИ? (Естественно, предполагаме, че не сме клонирали "стара", или "чиста" Система напоследък?

Petar Jamby

Не ми е известно unix система да пази такъв списък.
Всеки файл си има съответни атрибути за време на създаване, последна промяна и последно отваряне.
Предвид че ОС постоянно чете и пише по различни файлове, такъв лог би бил огромен.
MacBook Pro 15" 2017
Iphone XR

Metal

Няма такава информация, ако файла е изтрит и нямаш тайммашиин е абсурдно да очакваш че ще видиш кога какво е отваряно.

Bo.

От 10.7 нагоре е скрита,поне при мен също е скрита папката и влизам в нея със Go to->Go to folder  :)
PB G3 14'' 400&500 MHz/1GB/48GB
PB G4 12'' 1,5 GHz/1,25 GB/80GB
PB G4 Ti 15" 400MHz/1GB/10GB
PM G3 B&W 350MHz/1GB/60GB
PM G5 DP 1,8 GHz/8GB/160GB/GeForce 6800 Ultra
MB Pro 17'' 2.33 GHz/4GB/160GB
Mac Pro 2.1(1.1) 8 Core 2.66 GHz/8GB/1250GB/HD 5770
MB Air 13" 1.4GHz/4GB/128GB
and more..

shaman

Цитат на: Bo. - 14-01-2015, 21:18:34
От 10.7 нагоре е скрита,поне при мен също е скрита папката и влизам в нея със Go to->Go to folder  :)

По-лесно е Go с натиснат "Alt" :)
Тогава Library се показва !

faire

Бях го забравил това, а тия дни преинсталирам и доста пъти влизах в тая папка! Мерси, Шамане!
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

bluesky

Благодаря на Колегите за всички коментарии.

Това хвърля светлина относно това КАК Операционната Система обслужва Файловете.