Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

29-05-2024, 11:08:04

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 867
  • Latest: Hardhen
Stats
  • Общ брой публикации: 82 661
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 241
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 191
Total: 192

191 гости, 1 потребител
filizka

Здравейте един въпрос преминаване на МАC

Започната от Caracol Studio, 20-08-2013, 23:53:56

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Caracol Studio

Здравейте

Като първа тема искам да ви попитам ,занимавам се с фотография и видео обработка .Кой вариянт е по добър за тази работа един нов Acer i7 2GB nvidia и 1TB +125SSD нов за 1500лв .Или нещо по скромно 2ра употреба 2011-2012 Макбоок .Лично на мен ми е писнало да се знаимавам с уиндоус и постоянните им драйвери преинсталаци и прочие .Имам Iphone 5  и съм супер доволен от прецизната работа .Въпросат ми главно е ако мина на МАК ще мога ли да си намирам Photoshop ,Final Cut и др програми безплатно .И последен въпрос какво се гледа при покупката на макбук 2ра употреба ?

Поздрави

faire

За софтуера не се притеснявай. Има всичко излекувано.
На повечето макбук про-та можеш да им сменяш хард диска, че даже и да махнеш двд-то и да сложиш втори хард. Така, че можеш да му сложиш 1 ssd и 1 hdd. Аз също се занимавам с фотография и намирам мак-а за доста удобен в това отношение (и във всяко друго де).. Ползвам aperture (софтуера на Епъл, еквивалент на lightroom, който разбира се също е наличен за Мак).
Перфектно би ти свършил работа някой макбук про от 2011/12 15" (понеже имат по-добро видео) с 2 диска (както посъветвах по-горе) и 8/16 гб рам. Вече това ще дойде малко повече пари, но мисля, че можеш да се вместиш в 2200..
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Wizi

Гледам излизат и тук разни оферти за 15ки 2011та с quad-core i7, което е чудесна машина. Доволно мощна, да не кажа пре-доволно. Миналата седмица ъпдейтнах RAM-та на един такъв до 16GB за 150лв някъде беше с 2х8GB плочки, можеш да му сложиш по всяко време едно SSD и при желание да запазиш HDD-то на мястото на оптичното устройство и дори да направиш Fusion Drive с двете заедно. Ако случайно си харесаш такава опитай се да вземеш 2.2GHz вместо 2.0GHz защото разлики има - 512 срещу 1GB видео карта. А ако пък още по-случайно намериш и с hi-res дисплей направо ще си удариш г*за в тавана от кеф  ;)


Забрави въобще за всичко що е Windows. Ще се родиш на Мак.  8)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Caracol Studio

Мерси пичове за бързито отговори ,имам и опция да взема от мой човек в САЩ рециклиран  с ретина 15ка за около 3К ще ми легне ама ми е малко в повече ,а и в момента като гледам тука цените на втората употреба не са много надути .
Относно дисплея не ми е приоритет защото 99% от времето ще го ползвам с външен такъв имам си хубав монитор DELL като смятам даже да взема и още един да ги залепя двата .Това ми е и другият въпрос ще мога ли да си ползвам 2 монитора едновременно ? И друго как стои нещата с ОS на I phona ми е лесно като имам update просто кликвам и съм готов .Тука пак така ли е ? Просто не искам да се занимавам постоянно с инсталации и други подобни глупости които ме побъркват ,не обичам да съм роб на една машина а тя да е на мен .

Поздрави :)

Wizi

#4
Бих те посъветвал да си вземеш допълнително Apple Care, което е тяхната удължена гаранция. Това специално за Retina моделите може да се окаже полезен кос. Не е като да нямат проблеми тук-таме, особено със самата матрица. Така ще си спиш спокойно. Не е особено евтино, но на фона на евентуален ремонт със сигурност си заслужава!

За двата монитора нещата седят малко по-различно, а именно: поддържа действително 2 външни монитора, НО това вероятно ще може да се получи единствено през Thunderbolt порта, което ще рече, че ще трябва да използваш Apple Thunderbolt Display. Това е просто защото се навързват един след друг (Daisy chaining) - от Мак-а към първия монитор (който има два ТВ порта) и от първия монитор към втория. Само така ще можеш да ги изиграеш нещата, ако наистина държиш да имаш 2 монитора, но предполагам вече си се разколебал  ;)

Външен монитор връзваш безгрижно през Thunderbolt порт-а, който също така си е Mini-Display port.

От 10.8 насам нещата за ъпдейт се случват 1:1 като при телефона ти - имаш си App store и вътре нотификация за ъпдейти. Освен това програмите, които все още не използват ъпдейт от там вероятно сами ще те подсещат, че има нова версия на разположение - Update and restart.

п.с.
предполагам знаеш, че Retina моделите почти не подлежат на ъпгрейд.
Единственото нещо, което би могъл да подмениш са батерията и SSD-то.
RAM-та е запоена за дъното и не можеш да я пипаш, но за сметка на това
SSD-то не е стандартен 2.5" форм фактор и струва доста по-солено.
Изводът е когато си го купуваш да не пестиш от параметри, ако знаеш,
че ще са ти нужни, защото след това си в безизходица!
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

faire

Ако лаптопът ще се ползва главно за десктоп и няма да се разнася много, най-добре е от дебелите про-та да вземеш, именно понеже подлежат на повече ъпгрейд. Ретината и Еър-ите са добри портативни компютри, но цената им е по-висока именно заради това (а и дисплея разбира се, но ако ще седи затворен, то няма голяма файда от него).
Ако ще го взимаш от САЩ - наистина е най-добре refurbished oт Apple Online Store-a + Apple Care. И отделно твоя човек да ти поръча някое ССД от amazon/newegg. A може би и рам - мисля, че върви малко по-евтино от тук.. Идеята е да не плащаш на Епъл за ъпгрейди, освен ако не са такива, които не можеш да си ги направиш сам (процесор, видео карта, etc).
Иначе въобще не го мисли. Скачай на Мак - няма да съжаляваш. Като взимах първия ми, изобщо преди това дори не бях пипвал и виждал на живо ОС-а. Обаче си казах - щом една компания може да направи толкова интуитивна и стабилна мобилна ОС, то компютърната й би трябвало да е на още по-високо ниво. И разбира се, оказа се така. :)
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Wizi

В интерес на истината колегата faire е много прав с това предложение. Един "стар" MacBook Pro 15" + hi-res + antiglare за общо 150 кинта отгоре ти дава един страхотен лаптоп, малко по-тежък от Retina и по-обемист, но ако действително не го разнасяш няма да е проблем. Моя е с тази комбинация на монитора, която е просто перфектна! Имаш опция за нормално 2.5" SSD на мястото на харда за нормална пара, имаш същата производителност, а щом имаш и хубав външен монитор, който да използваш за обработка си напълно в джаза.

п.с. (отново)
имам X-Rite i 1 Display Pro калибраторче, ако решиш да калибрираш нещо.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Caracol Studio

Май няма да е от USA като ги гледам http://store.apple.com/us/product/FD322LL/A/refurbished-macbook-pro-24ghz-quad-core-intel-i7

1500$ + oще 150$ income tax +нервите и притесненията дали няма да с еиздъни на летището пича + почерпката после ще ми легне 2600 за тия пари даже и по малко мисля че от тук ще си вземе нещо по-старичко като за начало .Ще и го ъпдейтна с РАМ и SSD преди няколко дена продаох 2Х4 рам най обикновенна на 1333  на един пич с Мак буук и си тръгна без никви ядове .

faire

#8
Всеки щат има state holiday, когато данъци не се плащат. Да провери твоя човек кога е неговия според щата, където живее.

Този мисля, че е по-добре - http://store.apple.com/us/product/FD103LL/A/refurbished-macbook-pro-23ghz-quad-core-intel-i7
2012 моделите имат едно дребно, но всъщност голямо предимство - usb3, т.е. евтин и бърз external storage. Ram-та и процесора са също по-бързи. Аз преспокойно си върших работата с 256мб видео, та 512 ще е доста по-добре.

За летището не би трябвало да има проблеми, ако не носи със себе си 5-10 лаптопа.. Рефърбишд идват в малка бяла кутия със зарядно и диск + малки квадратни книжки. Кутията дори няма нужда да ти я носи.

Лошо обаче с тая почерпка 150 лв :) Няма ли как да се мине по-тънко или не ти е много близък?

Иначе си прав, че би могъл да си намериш и нещо по-евтино втора ръка тук от базара. Аз моето 15" 2011 про го продадох преди 2-3 месеца с 256ссд+500хдд+8гиги рам с чисто нова батерия за 2250 лв..

едит:
А, замислял ли си се за iMac? Каза, че имаш монитор, но не пречи да го вържеш като втори.. Като пари даже може да се намери по-евтино, но смяната със ссд диск не знам доколко е трудоемка.. На новите 2012 не си е работа, на по-старите 2010-11 съм чувал, че е по-лесно. Ако не ти трябва портативността на лаптопа, iMac e едно прекрасно решение..
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

midnight

Рефърбишд можеш да вземеш и от амазон там няма сейлс такс :) а и някой път имат гууд диълс за епъл кеър :)

Късмет.

П.с аз моя си го зех от амазон щото не ми се чакаше такс фрий уикенда :)


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
15" MacBook Pro 9.1 i7 Quad-core 2.3gHz, 16gb Corsair Vengeance DDR3 1600MHz , 500gb HDD, GeForce GT650M 512MB OS X 10.8.4
iPhone 5 32gb iOS 7.0 Beta 1 FU
Apple TV 2 iOS 5.0.2
Apple Time Capsule 1TB
iPod Classic Black 120gb

Caracol Studio

Мерси заотговорите пичове ... Просто пича дето е там не знам до колко ще му се занимава.
Мисля да взема нещо такова като за начало
http://prodavalnik.com/apple-macbook-pro-5-1---2009-i29376185
той сегашният ми ACER от 2009 е със същите характеристики от към процесор видеокарта и хард.
Този е старичък ,но ако му забуча 8ГБ RAM и едно SSD  а на мястото на оптичното сложа сегашният ми 1ТБ от Acera мисля че като за начало ще е добре .И ако ми допадне системата ще скоча в дълбокото по нататаък :)

Wizi

Intel Core 2 Duo.... За какво каза, че ще го ползваш???
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Wizi

MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD