Menu

Покажи публикации

Разделът показва всички публикации, направени от този член. Имай предвид, че виждаш само публикациите, направени в раздели, до които имаш достъп.

Покажи публикации Menu

Публикации - dilyan

#1
Не горят хардуерните райдове ... ма аз се опарих с един IBM преди време. На повечето производители производствения цикъл (ако мога така да преведа end-of-life) е 2-до-4 години. Това имах в предвид - няма после къде да се намери (ако се случи, а на мене ми се е случвало).

За вградените в дъното - проблема вече беше посочен: ако изгори дъното и има нещо proprietary на производителя в неговата имплементация на РАИД,  и не тръгне под друго дъно? Не, мерси!

За това аз се спрях на софтуерния на ZFS - елементарен бекъп, добър пърформанс (за домашни условия). Единственото което се иска от мене е да имам диск на (същия) ОС-а (във FreeBSD / FreeNAS версията на ZFS е различна в различните версии).
Тая песен я пея почти година и не съм имал проблем - гасне ток, скачат деца върху кутията на НАС-а, бичи торенти на макс, конвертира филми от 720p в mpeg4 формат за IPad / iPhone по цял ден, и си крепи RAID-Z без да му мигне окото (прост процесор AMD E350).
#2
И какво правиш с този хардуерен райд след 3-4 години когато изпуши?
Вероятността да намериш същия модел е минимална, с друг контролер няма да ти се прочетат дисковете - губиш всичко. Отделно, че си оскъпяваш решението с мин. 150 лв.

Не съм чувал за вграден в дъното софтуерен райд!
Има
a) софтурен райд като част от операционната система (mdadm под linux, или softraid / bioctl под openbsd).
b) софтуерен райд вграден във файловата система (zfs под solaris, freebsd)

Едно АМД Е-350 хич не се опъва на софтуерен раид -5 под всичките му видове.
#3
ZFS благинките са това което ме накара да избера FreeNAS.
Четох доста за пърформанс, сигурност на данни, рекавъри ... няма аналог.

Второто предимство - fBSD jails. Една идея по-сигурно решение за публични услуги, защото тоя NAS търкаля ftp, ssh, openVPN и т.н.
Не че не може да си защитиш системата и под debian, но все пак тук/така е по-лесно.

UFS по мое скромно мнение е <умряла> работа. Това да мислиш за inode-ове, data blocks, super block и други тинтири-минтирита, ми идва в повече. Един пример - на 4 ГБ диск, ~ 16 хиляди МНОГО малки файла ми изяждат inodes и ... няма "място" според UFS, а си има поне 2 ГБ. Аджеба, аз от къде да знам колко inode-а ще ми трябват предварително, че да съм форматирал диска?

Линукс решението го избегнах и за друго: btrfs е нова файлова система, гонеща по някой екстри ZFS, но все още прясна (не ми се рискува). ext3  до скоро и чистеха бъговете (не ми се рискува); ext2 e архаизъм; xfs - става, но погледни пърформанса и с малки файлове спрямо останалите - губи; reiserfs умря от как създателя и е в затвора ....

За мене са важни сигурност на данните и пърформанс - FreeNAS със ZFS ми ги дава - в лек, удобен за конфигуриране начин.
#4
уеб интерфейса пише и на двете места, и е най-сигурния и препоръчителен начин за конфиг.
Освен нещо виртуалната машина да не поддържа правилно дистрото.
#5
Цитат на: fan - 19-02-2013, 16:03:53
свалих версия 8.3 на фринас, но не успях да запиша нито една променена конфигурация. с 8.2 нямах този проблем, но не намерих ръководство за него и затова дръпнах по-новата версия. но уви, засега. тествам на виртуална машина. идеята ми е да приспособя старо пц за сторидж като инсталирам фринас на компактфлаш карта с преход към ата контролера. така сата дисковете ще са само за сторидж.


мда, това е един от първите шокове :).

Всички конфигурации са в /conf/base - записвай там промените. Всичко останало което виждаш, като конфиг файлове в /etc е в _паметта_ :), при рестарт всички промени правени там се губят. Това е концепцията на diskless freeBSD.
#6
Аз ползвам FreeNAS 8.3, и съм много доволен. Може да се инсталира на флашка, на диск, на каквото се сетите. Аз лично избрах HDD, но в бъдеще смятам да мина на SSD.

Мое лично мнение е, че е несериозно да се прави NAS без защита на дисковете RAIDZ-2/3 или RAID-5 (според файловата система).

Конфигурацията ми е следната:

1. Кутия: CFI-A7879 Mini-ITX NAS/Server/Video Surveillance Case with 4 Hot Swap HDD Trays, 198,99 лв.

Предимства:
+ компактна кутия, направена за NAS
+ с чекмеджета за дисковете и възможност за Hot Swap
+ оказа се с доста добро качество

Недостатъци:
- скъпа според мен
- вентилаторчето на кутията ми идва шумно

2. Дъно: ASROCK E350M1, PCI-E, 2xDDR3, HD 6310 (DirectX 11), VGA, DVI, HDMI, Gbit LAN, 4xS-ata3, eSata, Mini-ITX, 137,99 лв.

Предимства:
+ добра цена за дъно с 4 x SATA-3 контролера
+ чипа е ADM E350 APU с 64 bit архитектура, с малка консумация
+ SPDIF, HDMI, и много USB изхода

Недостатъци:
- няма USB3 (е има, но за + 60 лв)
- чипсета е вграден, ако изгори процесора, всичко се сменя


3. Рам: DIMM 8 Gb Silicon Power DDR3, 64 лв

Предимства:
+ евтина

FreeNAS със ZFS си иска РАМ! 8 ГБ е препоръката за добър пърформанс.

4. LAN: допълнителна карта с 1х гигабит етернет порт TP-LINK, 19 лв

5. Дискове: тук се оказа малка житейска драма. Почти няма дискове от 1.5 тера байта. Купих последния от Плезио, JMT ми изровиха от някъде един, и аз имах един, та станаха 3 за RAID-Z:
- Samsung EcoGreen 1,5 TB (от мултимедийния ми плеър), 5400 rpm, 64 MB;
- Seagate Baracuda Green 1,5 TB, 5400 rpm, 64 MB, 168 лв;
- Seagate Baracuda 1,5 TB, 7200, 64 MB; 170 лв
- Hitachi 160 GB -  за операционната система, от стария ми лаптоп;

Наблюденията ми са, че green дисковете са с 5 - до - 10 градуса по-сутдени при работа от стандартните.

Всичко от 1 до 4 взех от itx.bg.

Последните ми достижения по smb протокола (windows share) са 62 MB/s, през рутер TP-LINK 1043 ND с openWRT, на гигабитски портове.

До момента съм подкарал:
- smb
- nfs
- Transmission BТ
- ssh
- open VPN

остават ми:
- AFP (Apple File Protocol)
- UpNP
- DLNA
#7
http://www.globul.bg/bg/configurator.html?ph_model_id=1524&ph_prod_id=281

тук има настройките стъпка по стъпка.

План Б) влизаш в my.globul.bg, задаваш си модела и марката телефон и кликваш "Прати ми настройки".

#8
само за протокола да отбележим, че HQ смята по пазарни цени на дребно ... а дилъра го взима без съответното ДДС, и с отстъпка между 15 - 30 %.
Та значи VAT (Американското ДДС) на цитирания Мак от 1199 $ е 14 % = 167,86 $
и търговската му отстъпка е между 154 и 309 $
което води до сметката, че на БГ дилъра това чудо му излиза между 723 и 878 $ или 1019 и 1238 лв. Тъй като вероятно се внася от EU Headquarters не плаща всички митнически сборове, а само ДДС, което после си възстановява ....
Та колко печелят риселърите - само 225 лв?
#9
CPE-тата на всички оператори са еднакви - всичко е ZTE, Huawei,Teltonika. Аз съм ползвал и трите устройства, най-съм доволен от ZTE MF632 - вади по-добрър сигнал от Нокиа N70. Huawei-ските модеми произведени до преди миналата година имаха бъг и скапваха скоростта, ако някой ползва такъв да се разтърси за ъпдейт.
Под Тайгър съм подкарвал само Хуавеи.
Аз съм доволен от Глобул, почти навсякъде където имам нужда се закачам на 3G.
#10
Цитатдано да си и богат
за 12 гигбайта пакет, с малките скорости който се вдигат и ползване от време на време на торрент предимно за някоя и друга мп3-ка, стигат.

Хоумбокса на Мтел е вързан към домашната ви клетка, т.е. ще имате мобилен нет, но само и единствено у вас, което малко не ми се връзва с мобилност което е основната причина да имаш дейта сим.
#11
привет,
най-просто сравнение на картинките от сайтовете на операторите показва, че най-голямо покритие има Глобул, след това МТел и най-скромна е картата на 3G покритие на Вивател.

Сега, това е на теория - на практика много зависи къде ползваш услугата, как я ползваш, и колко HSDPA потребителя сте на обслужващата клетка. Тука вече е голямата игра на операторите, защото ти може да имаш 3G покритие, но да няма заредени лицензи в обслужващата клетка за HSDPA 1.8, 3.6 или 7.2 mbps, и да са само за базовата конфигурация 384 kbps / 64 kbps доунлоуд/ъплоуд. Ииии съответно HSUPA ~ 1.8 mbps, ако оператора е благоволил да пусне лицензи за ъплинка.

Отделно имай на ум и фактора свързаност на оператора - международна и пиъринг.
С 2 думи - за базови неща става, чатче, мейлче, брауз ... но ако искаш да гледаш видео, да сваляш торенти .... дано да си спокоен и уравновесен човек :)

Аз ползвам на Глобул и съм доволен, имайки впредвид технологичните ограничения на 3G-то и нуждите ми.
#12
yamaha ... относно кой какви новости вкарва в мобилния бизнес и HSDPA-a ... повярвай ми знам какво говоря, и твърдя, че 3G мрежата на Глобул е най-добра като покритие и като HSDPA скорости.

Аз съм в този бизнес отвътре, и съм виждал доста неща като сравнения, бенчмарки, скорости ... и знам кой оператор какво има и какво предлага.
#13
:) всеки си има мнение и гледна точка, което е хубаво! Никой не искам да убедя в противното.

Предлагам ви, да отидете в шоу рума на Порше и жестоко да им се скарате, как така продават коли от желязо което е 70 Е /тона за 200 000 Euro .. не ги ли е срам, това не струва повече от 200 Е (нали е 2 тона желязо?!?!?)! Не знаят ли, че в БГ средната заплата е 300 лв!

-----

цената на компонентие е едно .... да не забравяме че Апъл си калкулират печалба, патенти, имидж, маркетинг, софтуер, дистрибуция и т.н., а всички знаем, че техните продукти не са като НЕО или САНГ.

-----

Аз не коментирам кой оператор какъв е - а просто технически мрежите им. Тука вече спор няма. Когато другите извадят покритието и скоростите за HSDPA, ще се върна и ще си изтрия мненията по въпроса.
#14
e за 3G мрежите си прав - има само 1 и тя е на Глобул.
За (публична) справка картите на покритие на операторите ....

Малко хора знаят, чде Апъл имат изисквания и върху покритие, скорости, магазинна мрежа и т.н. .... не случайно до сега никой не го предлагаше в БГ.
----
Не разбирам защо всички се хващате за началната цена на телефона от прословутите 199$ / 99 E а не гледате и месечните .... 74.99 $ месечно са си пари за телефон в САЩ, и си е скъпо, каквото и да си говорим ... В Румъния гледам месечно 39 Е / 59 Е ....

А висок клас си се търси навсякъде, я се огледайте колко хора около вас са с Nokia E, N-series, Blackberry, HTC и т.н. ...... а че нещо си струва цената определят само и единствено потребителите. 90 % от приходите се генерират от 10 % потребители в този бизнес.

Но като струва Х лв на производител / вносител, няма как да ти го продават за Х-Y във времена на криза, и с потребители като БГ които не признават договор, неустойки, такси и т.н. ... все сме тарикати и за това си патим.
#15
ами точно това е - НЯМА такова нещо като цена на устройството ... има апарат + план = услуга която операторите и апъл се опитват да ти предложат.
едните ти го предлагат по модела - евтин на брашното, скъп на триците - at&t .... другите не ти го субсидират и ти го предлагат с приемливи месечни планове - globul.
В другите страни като предлагат апарата за 499 Euro - значи той толкова им струва, без на някой да му пука колко е хляба в УСА, Гърция, БГ, Македония, Каспичан или Хасково ....
Все пак апъл се целят в бизнес и високия клас, така че не им е приоритет цената ....... който не му изнася има и бюджетни марки за 30 лв.
След като Blackberry, HTC, Nokia, SE предлагат сходни устройства за над 1000 лв, не виждам защо е това мрънкане .... ??!
Но както по-горе Dark е казал - не го интересува в момента ..... но нека да се изкажат всички