Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

03-05-2024, 17:06:58

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 856
  • Latest: Vjiupslob
Stats
  • Общ брой публикации: 82 643
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 673
  • Online ever: 673
  • (Днес в 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 457
Total: 457

457 гости, 0 потребители

Apple ще използва процесори Интел?!?

Започната от gaboss, 24-05-2005, 16:58:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

PicMaster

Може ли да помогна на Веско? Ок. Ето ти една технология в G5 - Altivec. Ето ти още една - 32-битов "плосък" модел на паметта, веднага след рестарт, когато G5 е в "supervisor mode". Или си забравил какво се случва с една Интелска кочина по време на зареждане??? Хайде да не преразказвам дебелите книги... Ако имаш още нужда от подсказване, думай. Може и статийка да напиша по въпроса :)

Поздрави на всички фенове!

Ники

П.С.: Причината за успеха на Интелските процесори е в масовоста и обратната съвместимост. Дори самите Интел вече не могат да контролират PC пазара и трябва да се съобразяват с него.

naso

хмм Altivec  :) добреееее, а какво ще кажеш за SSE, SSE2, 3DNow!.... да не изреждам :) И какво се случва с Пентиум-а на старт ? По мое скромно мнение :) на старт пентиума стартира :) Веско вчера ми показва някакви резултати от маркове... Интела бил в пъти по-слав от Г5 :) Веско що не каза, че става дума за марк на Розета (ППЦ емулацията за х86) изкара го като нативе Интел перформанце :Р савсем по епълски представи нещата :) да не говорим, че това е най-обикновен Р4 :)) има и ЕЕ има и двуядрени :)



П.П. Не съм никак голям фен на Интел :) не ме разбирайте погрешно!!! Уважавам АМД ! След неуспешните им К-ХХ процесори направиха нещо уникално с Атлоните и особено сега с 64 битовите Атлони :) Дано ОС Х върви на Атлон ... е тогава Г5 ще има да се напъва :)))))))

Becko

най обикновен ?!?!?!?! П4 550 3,6 ГХз !!!

Gogo

Така, резила е в действие... След повече от 20 години неуспешни опити да ни вкарат в правия път на постоянно чоплене на вируси и безкрайни Upgrade се появява реален шанс :wink:  Ша са опрайме (или ще ни оправят...) :roll:

Относно технологиите - само две елементарни и фундаментални нещица (който не е загубил поне 1-2 години да вярва сляпо):
1. Истински часовник и истинска синхронизация на процесите в машината във времето!
2. Процесор с равноделен равномерен такт без непредсказуеми waitstate!

Ако Appe решат дори само тези два проблема на Intel, вервайте ми няма никакво значение какво има на дъното - все ще си е Mac :idea:
".....Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо....."
К.Иречек, 13.12.1881

PicMaster

Забрави за MMX... MMX, SSE, SSE2 не са конкуренти на Altivec... Пак сравняваме ябълки и круши. Защо не си припомним тогава както е Itanium и Itanium2??? Чист RISC, който обаче не може да навлезе на пазара заради масовоста на х86... А, да, "най-обикновен P4" ми звучи като "най-обикновен 16-процесорен UltraSPARC IV". Нека оставим намира ябълките и крушите, а? Нека започнем да сравняваме компютрите по ценови диапазони. Аз самия работя на х86, но пък за сметка на това съм фен на RISC архитектурите. Това е друга тема на разговор. Ако отвориш дебелите книги и прочетеш какво е IPC / CPI (не е InterProcess Communication :) ), ще разбереш защо са по-ефективни RISC от CISC. В момента IBM има честа и удоволствието да произвежда масово едни от последните най-разпространени RISC cpu-та. Искрено, ама искрено се надявам никога да не момента, в които да имам RISC-базирана машина у дома си ще бъде истинско чудо. Повечето от нас ползват мобилни телефони базирани на RISC процесори, и въпреки това пренебрегват този фактор. Т'ва е.

pravdo

...само да споделя, че от вчера колегите ПЦ юъри ме скъсват от подигравки... както аз тях преди....
жалко...и някак тъпо...
iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой

Lord Adder

Цитат на: "Gogo"Относно технологиите - само две елементарни и фундаментални нещица (който не е загубил поне 1-2 години да вярва сляпо):
1. Истински часовник и истинска синхронизация на процесите в машината във времето!
2. Процесор с равноделен равномерен такт без непредсказуеми waitstate!

Това е причината защо Apple ще загуби пазара на музикантите. Или още по-вероятно е да стане "презапасяване" със старите Mac G5 8O
- ?!?
- Don't panic! This ship is unsinkable...
- !?!
- Секи да се спасява сам! Women and children first!

naso

ама момчета :) къде задълбахте :) равноделни неравномерни с истински часовници (швейцарски от своге).... ЕХОООООООООООООО събудете се !!! На музиканта никак няма да му дреме за всички тия простотии :) той иска само да му работи аудио софтуера :) а той работи :) ... и още нещо ! във всички тестове :) с еднакъв софтуер (примерно линукс) ППЦ-тата нещо издишат.... и то с много са зад х86 "бозите" и не ми говорете сега за оптимизации :))) щото еднакъв софтуер значи едно :) стандартизация :) което означава по-евтина разработка и поддръжка ;) и което води до по-ниска пазарна цена :) което пък мисля е критерии за по-високи продажби :) и със повечето продажби :) предполагам по-голям инвеститорски интерес и от там повече средства за разработка и от там кръга е затворен :) Епъл искат това и са прави :) ползват некфи скрити технологии дето си ги правят само за тях :) и кво става :) да ви напомня :) кога започна преминаването към ПЦИ от НуБус после :) Скъзи към ИДЕ :) ... всичко това е с една цел по-евтина и по-мощна периферия :) периферия която вече съществува :) тогава сякаш нямахте нищо против :) и погледнато в переспектива... кой може да отдели повече средства за разработка на процесори ? ИБМ или Интел/АМД които по статистически данни продават само около 19 пъти повече ЦПУ-та :) а сега мислете и дайте шанс на х86 маковете :) както дадохте на ПЦИ на ХиперТранспорт на АГП и на всички други благинки които безсрамно откраднахте от ПЦ света и сега се тупате по гърдите все едно правите революция в хардуера :)

Becko

наско :) не си в час просто нямаш ППЦ :) само четеш по нета сайтове на тъпи индиици или подобни глупаци с бенчмаркове на майескюел :)

музиката се прави с МАК навсякъде :) и то не случайно но за да знаеш защо не става с ПЦ трябва да си чел не АНАНД тех хахахахахаха :)

фактите са ясни засега това е връщане назад във времето за епъл на хардуерно ниво ... давам им шанс на маковете с интел, но просто няма да ги купувам ... хехехехехе никога не съм купувал боклуци дори и с надпис ЕПЪЛ отгоре :)

naso

ти си знаеш Веско :))) аз пък днес разбрах радостни новинки :) а именно :) маковете ще са със Феникс Биос, а не както мислеха всички с Опен Фирмуеър :) и ще могат да се ползват :) всякаква периферия стига да има драйвери :) ееех дори АМД :) защо си продадох сгодната машинка :)) но нищо :) следващия ми Мак ше бъде перформер :) истински :) с уникални настройки :) както беше ПеЦе-то :)

Gogo

Неслучайно казах, че който не е загубил поне 1-2 години в програмиране на асемблер, проектиране и правене на платки и т.н. на кара на юнашко доверие :idea:

Теоретично RISC е идеалната архитектура :!:  :idea:  Толкова :!:  Всички спорове са безмислени...

Но, на практика има едно голямо НО и то е грозната истина, че софтуера изостава от възмохностите на съвремения хардуер и то с нарастващо темпо.
Съвремените софтуерни фирми пишат на C/C++ и производните му - само около 50-60 годишно изоставане в идеологията :roll:
Компилаторите (всички) от деситилетия са в трагично тъпоумие и само от търговски и рекламни съображения се кичат с думички като "оптимизиран" и тям подобни нелепости :cry:
Най-модерната и велика в момента OS - UNIX е от времето на Джон Атанасов, а "конкурентите" и начело с Windows са така набъкани с бъгове и противоречия, че е цяло чудо, че все още са използваеми...
Още преди 15-тина години беше създаден математическият модел на процесор с не-фон-нойманов алгоритъм - и к'во 8O  Да не би дори великия Apple да успя да го използва пълноцено. Опитаха, ама то не е номера само MacOS да се преправи - трябва и всички програми да са написани като хората :?:  
Заради програмистка некадърност и скудоумие съвремените свръх, супер велики PPC и Pentium са си най-обикновени ускорени инвалидни колички с реактивна подлога :cry:

Та заради това се налага "бавното и мъчително връщане към x86" - щото некаилните програмисти (включително и ние, и аз и всички дето се правим на велики) за всичките тия години не прочетохме нищо по-ново и не се постарахме да си пооправим стила на програмиране :oops:  
Няма значение дали в машината има G5 или G1000 все по-тая ще бъде, ако програмиста пише тъпо организирана програма за линейно изпълнение (това със структурното и обектно-ориентирано програмиране е за облекчение и няма общо с проблема) и реално използва нищожна част от възможностите на машината.

Истината е че Intel успяха за всичките тия години да направят безнадеждно тъп процесор, но тоя процесор се вписва много добре в разбиранията на реално съществуващите програмисти.
Резултата е налице - костенурката изпреварва Ахил (вица е на повече от 2000г).

Извода - Apple правилно отчитат, че ако искат да правят бързи машини трябва да се включат в "стадото" и да върнат малко назад :cry:

Надявам се това да не означава окончателен край на PPC, а само изтеглянето му във високия клас машини.
".....Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо....."
К.Иречек, 13.12.1881

lilit

Цитат на: "Gogo"Няма значение дали в машината има G5 или G1000 все по-тая ще бъде, ако програмиста пише тъпо организирана програма за линейно изпълнение (това със структурното и обектно-ориентирано програмиране е за облекчение и няма общо с проблема) и реално използва нищожна част от възможностите на машината.
Това ми напомня за възможностите на човешкия мозък и реално каква част използваме от него :(

FRESH_STUDIO

...а аз ако може да попитам нещо  :oops: ,сега като почнат да произвеждат новите ябълки с интелският процесор  то е ясно че всички фирми дето пишат програми за Епъл  ще започнат да пишат за новият процесор ,само че какво се случва с настоящите Г3,Г4,Г5 които са си със PPC , дали новият софт ще е съвместим по някакъв начин с тези машини или  ще трябва да си купуваме от новите  :twisted:  :roll: , ......или  то вече ще може да си качваш ОС X  на PC-то и  така да си ги подкарваш  :roll:  :?:
Искам да стана

Anonymous

@Gogo
На теория много неща са идеални, на практика никое не е. Няма се впускаме в глупости, щото нито ти нито аз сме способни да измислим нова архитектура, но факт е че 90% от времето и x86 и PPC седят в idle цикли. За какъв дявол ми е Pentium на 4Гхз като ще чатя на него. Или пък PPC. Вярно има хоря дето работят. Сериозно работят. Ма те могат да си купят много работи. Епъл не се цели в бизнеса, те там са си вече стабилни, целят се в дребния потребител (като мен). Та исках да кажа че idle-а и на Пентиума и на Пауъра се е същия.
Между другото колко от вас работят в студио за анимация (с мая да речем) и нон стоп рендират и тн?
На драго сърце бих обсъдил идеите за идеалната архитектура ама не тук. Кой знае, може да измислим нова... може да направим революция. Като Фон-Нойман.  И Мур.
@FRESH_STUDIO
Много ясно го казаха, дивелпърите продължават да драскат за PPC, после "с едно цъкване" програмите ми се превеждат за x86 (което най вероятно няма да стане точно така, но айде, пак ще си говорим). Така че пази си Г-тата, поне още 2 -3 години.

@$ALL
На колко години е най-стария използваем от вас мак? Аз ПийЦийто си го сменям на всеки 6-8 месеца. И нямам предвид купуване на по-бърз процесор а изцяло, да речем миграциите
PCI->AGP->PCI-E
P3->P4->P4EE
duron->athlon->athlon64
RAMBUS->DDR->DDR2
...тоест промени които налагат радикално изтръгване на старите дъна.  Доста честичко според мен и доста скъпичко. Сега я да скиф.. който работи средно сериозно (не ползва компа за мейл и чат) може ли да ползва един и същи с новата мак ос, с новите приложение и все още да казва че работи и компа чака него а не той да чака компа да си свърши работата (щото и това съм усещал....)
Просто за сравнение... да знам кво да купя че последно съм променял конфигурация декември миналата година и мисля че времето дойде....

atirage

Гост, моят иМак е на повече от 6 (шест) години. Не знам дали трябва да съм горд с това или да ме е срам...върши работа но се задухва в последно време. Та си мисля за смяна. Дали да си взема Г5 с неизвестно бъдеще или да изчакам да сложат тия хубавите (новички) процесори и да се правя на бяла мишка....
iBook G3 Clamshell SE XGA
iMac G3 350 swaped 500 16Mb FlashCard16Gb
iMac G3 350 clocked 400 ATX LCD
iMac G4 20" 32GB SSD iSight Apple Pro Speakers
eMac G4
PowerBook G3 500 B&W
PowerBook G4 Ti 1Ghz 120GB OWC SSD
PowerMac G5 Quad
MacBook Late2006 Mavericks
MBP 2009
iMac 2012 2.7GHz 250G SSD