Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

15-05-2024, 21:12:51

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 862
  • Latest: ChessManFeali
Stats
  • Общ брой публикации: 82 653
  • Общ брой теми: 9 810
  • Online today: 619
  • Online ever: 774
  • (Вчера в 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 586
Total: 586

586 гости, 0 потребители

Java update, Firefox and site www.brra.bg - HELP!

Започната от Dreamer4o, 29-08-2008, 18:40:02

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Dreamer4o

Здравейте,

Знам, че тук има доста разбирачи и хакери работещи отдавна над проблемите в мак ос среда и задтова се обръщам до всички Вас със следния въпрос.

И така ползвам apple PB Pro mac os 10.5 leopard i firefox последна версия, напарил съм си и всички ъпдейти навреме но когато влезна на страницата на търговския регистър www.brra.bg и се опитам да направя тест на електронния си подпис получавам отговор че нямам необходимия plug-ins.
Моля дайте адекватен съвет.

Този въпрос го зададох и до всички които поддържат въпросния сайт та и от тях чакам отговор, който разбира се ако получа от тях ще пусна и тук.

Силно се самнявам, че там хората са компетентни.... но да видим.

Ако някой от Вас е разрешил този проблем моля да помогне.

maxx

Въпросният сайт е предимно и основно правен за IE.......
Кой, кога, къде, как и защо не знам.
Think positive!

Dreamer4o

ОК де,

и все пак никой ли не се е опитвал по някакъв начин да нагласи настройките и да подкара е-подписа си чрез лисицата или чрез Операта.

Не е възможно да няма как просто трябва да опита някой който разбира

XXwolf


Dreamer4o

Добреее,
а какво ще стане ако заведа иск и реша да съдя търговския регистър че съвсем не е публичен и че създава условия за монополна среда???

т.е. мисля че е крайно време щом нещо е в полза на общественоста да може да бъде ползвано от  всички, а до колкото си спомням Европата излезна с една такава директива специално за употребата на различни ОС и създаване на благоприятни условия и без ограничения за всички на територията на ЕС...

(говоря за е-подпис и www.brra.bg)

мерси за съвета но не мисля да си играя с Виртално ПЦ и там подобни все пак ако исках M$  нямаше да съм на мак ОС нали???

rafaelo

Цитат на: "Dreamer4o"Добреее,
а какво ще стане ако заведа иск и реша да съдя търговския регистър че съвсем не е публичен и че създава условия за монополна среда???

Ника ти отива много.... мечтател...

HQ

Ще останеш още по-разочарован след иска!
Само ще ти кажат че нещата не зависят от българските власти,ами от стандартите,които М$ са регистрирали и са примамили всички да ги ползват,включително и банките!Не е само в тази област,в много неща е така и понеже са най-разпространената ( :evil: ) ос,следва че никой не е сметнал за нужно да прави съпорт за алтернативни браузъри,а в много случаи това е невъзножно,пак заради тях.
Това е положението,няма друг изход ...

Lord Adder

#7
Цитат на: Dreamer4oДобреее,
а какво ще стане ако заведа иск и реша да съдя търговския регистър, че съвсем не е публичен и че създава условия за монополна среда???

т.е. мисля че е крайно време щом нещо е в полза на общественоста да може да бъде ползвано от  всички, а до колкото си спомням Европата излезна с една такава директива специално за употребата на различни ОС и създаване на благоприятни условия и без ограничения за всички на територията на ЕС...

(говоря за е-подпис и www.brra.bg)

мерси за съвета но не мисля да си играя с Виртално ПЦ и там подобни все пак ако исках M$  нямаше да съм на мак ОС нали???


Аз ще ти стана адвокат и ще спечелим.  Софтуерните дела са ми специалност - имам 2 спечелени срещу ченгетата и Арсис (т.е. Заки & Microsoft). 8)

Колективен иск се завежда (гледай Ерин Брокович), за да може после всеки форумец да се включи.

Има обаче един основен проблем, за който са отговорни Apple Inc. и Sun Microsystems Inc. А именно, че под Леопард Java Script не бачка :!: (поправка: Бачкал скрипта, казват. Това, дето не бачка, е Java.) Рови си в нета, търси, тва е положението - вече една година е бъгясал отвсякъде.

Това не изключва отговорността на Агенцията по вписванията и техния подизпълнител Сирма (поправка: не е Сирма, питах, друга е фирмата). Щото има много сайтове по света, където Java Script си бачка под Леопард, макар и бъгясал. Просто хората са го тествали под Леопард, а Агенцията по вписванията и съответната фирма не са.
(Сирма изначално е компания за производство на лингвистичен софтуер, т.е. модерни търсачки, автоматични преводачки, семантики и т.н. Познавах ги още като бяха малки. Как се осмелиха да се захванат с тоя тежък проект www.brra.bg е загадка за мен).

:idea: И така - може ли някой да тества подписване в www.brra.bg под  Тигър, т.е. Mac OS X 10.4 Там джава скрипта не е бъгнат, би трябвало да бачка. И после да пише тука!!!
- ?!?
- Don't panic! This ship is unsinkable...
- !?!
- Секи да се спасява сам! Women and children first!

nubizus

Java Script се интерпретира от браузъра.
Няма проблеми с JS в Лисица под Леопард.
Според мен проблема е в употребата на Актив Екс при програмирането на тези уеб приложения. И заради това е препоръчителна употребата на ИЕ.
Определено има място за дело. Не знам обаче доколко ще е успешно, поради факта че държваната администрация е част от причината за това безумие. И дори да изключим Мак ОС от картината какво да се каже за потребителите на Линукс, които не са малко.
Та действайте ако имате ресурса.

Lord Adder

Пълни глупости!

Цитат на: "nubizus"
Няма проблеми с JS в Лисица под Леопард.
Да, бе, верно?! Пробва ли www.brra.bg :?:

Цитирам себе си:
ЦитатЩото има много сайтове по света, където Java Script си бачка под Леопард, макар и бъгясал. Просто хората са го тествали под Леопард, а Агенцията по вписванията и Сирма не са.

Цитат на: "nubizus"Според мен проблема е в употребата на Актив Екс при програмирането на тези уеб приложения.
Очевидно не си пробвал www.brra.bg с поне 5 различни браузъра на 3 операционни системи. Пробвай... Ми, май няма ActiveX на тоя сайт...

Помолих за нещо много конкретно, ама много конкретно:
ЦитатИ така - може ли някой да тества подписване в www.brra.bg под Тигър, т.е. Mac OS X 10.4 Там джава скрипта не е бъгнат, би трябвало да бачка. И после да пише тука!!!
Останалите неща са ясни и описани в двете теми за ел. подпис. И да, цялото ел. правителство в БГ си бачка под Мак, вкл. НОИ и НАП, само www.brra.bg остана от по-важните сайтове.
- ?!?
- Don't panic! This ship is unsinkable...
- !?!
- Секи да се спасява сам! Women and children first!

avioli

Sun не са направили javascript, а java - двете са АБСОЛЮТНО (добре де... много) различни.

Java може да има сериозни проблеми под леопард, но не и javascript - той не се управлява от операционната система, а от браузъра. Така че Opera, Firefox и Safari го изпълняват по свой си (личен) начин - операционната система НЯМА нищо общо при прочитане, обработка, интерпретиране и изпълнение на кода.

Бъркате просто Java и Javascript.
Четете в wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/JavaScript и http://en.wikipedia.org/wiki/Java_(programming_language)

Сайта на brra.bg ползва JAVA при тестово подписване, но не знам при реалното как е... предполагам пак с Java.

Едит: нещо се отнесох...
Macintosh преди време обновиха системите си с Java Release 6 - може от това да идва, неработещия сайт! Проверете си версиите на Java като напишете в Terminal-а "java -version" (без кавичките). Версия 1.6 е Java r6, а 1.5 е Java r5.
На apple.com има ъпдейтър: http://www.apple.com/downloads/macosx/apple/application_updates/javaformacosx105update1.html
Тествайте след инсталация дали няма подобрение.
мини и хак, лео и тигър... забавление и работа... вече и айфон за двете в едно

Lord Adder

Цитат на: "avioli"Macintosh преди време обновиха системите си с Java Release 6 - може от това да идва, неработещия сайт! Проверете си версиите на Java като напишете в Terminal-а "java -version" (без кавичките). Версия 1.6 е Java r6, а 1.6 е Java r5.
На apple.com има ъпдейтър: http://www.apple.com/downloads/macosx/apple/application_updates/javaformacosx105update1.html
Тествайте след инсталация дали няма подобрение.

И преди обновяването, и след него имаше проблеми с JavaScript и с Java под Леопард.

Java-та е тотално бъгната под Леопард, тва го пише в Дискусиите на сайта на Епъл, обновяването донесе минимални подобрения.

JavaScript е бъгнат на всички възможни браузъри под Леопард, пише си го в Нета. Firefox работи добре под др. ОС, например под Windows - това важи и за версия 2 и версия 3. Затова помолих някой да го тества под Tiger с разни браузъри, за да разберем ОС ли пречи на браузърите или те сами си пречат. Ако е така, както Авиоли казва, тогава пак няма да работи JS и под Тигър със същите сайтове, които правят проблеми под Леопард.

И накрая имо още един детайл - електронните подписи внасят допълнително усложнение. Някои приложения под Леопард не си говорят с Keychains и не "виждат" включения и разпознат от ОС ел. подпис. Такива са Java, Firefox, Acrobat и др.

Така излиза, че има нещо общо между ОС и изпълнението на JS. Това важи и за браузърите, които си разпознават ел. подпис токен, инсталиран в ОС като Сафари. Safari за Леопард вижда ел. подпис от ОС (Леопард), но пак не работи под www.brra.bg Дали Сафари под Тигър бачка добре?

Firefox си вижда сам за себе си вкл. токен с ел. подпис, но пак не работи с www.brra.bg

И пак пишете неща по принцип, на теория, без някой да седне да пробва, да прочете и т.н. Няма ли хора с ел. подписи тука?
- ?!?
- Don't panic! This ship is unsinkable...
- !?!
- Секи да се спасява сам! Women and children first!

Dreamer4o

Здравейте отново,
виждам че темата наистина е обсъждана от доста от Вас преди да се сблъскам с www.brra.bg и електронния подпис и едновременно с това се радвам че има тук истинско Apple общество макар С. Джобс да не мисли за нас ;-)

Относно ник-а ми - да мечтател съм като всеки един който посига мечтите си.

И аз съм адвокат, но вс пак благодаря за помоща;-) и отзивчивостта, а до колкото до търговския ргистър проведох безсмислени разговори.... Да делото може да се спечели, сори нямам време все пак пари трябва да се правят, чееее идват и нови неща на Apple ;-)
......

По отношение на софтуера съм лаик но и аз като Вас се ровя из нета и попаднах на следното: Greasemonkey инфод има тук: http://diveintogreasemonkey.org/install/what-is-greasemonkey.html

Та, този който намери цаката на скрипта ще ни помогне на нас с колегата вместо да се лутаме из лабиринта на материя която неразбираме - софтуерни бъгове, на добра воля да се хванем да обсъдим и осъдим държавната администрация ь тдзи който направи скрипта просто ще го рекламираме как поправя M$ бъгове.... е мисля че за всеки има достатъчно ПР.
Аааа да, на толи линк има скриптове така че нека някой да помогне с издирването на спасението http://dunck.us/collab/GreaseMonkeyUserScripts

и все пак дано в Greasemonkey да е спасението ако някой знае нека първо да каже че да не търсим нещо в нищото.

Успех на всички

avioli

За мое искрено съжаление, проекта greasemonkey няма да помогне в твоя случай, защото проблема е от самата Java, а не от браузъра.

Нека да ви обясня как работи системата. Firefox-а (или който и да е друг браузър) зарежда страницата (html файла) от даден адрес и я обработва (определя кое, какво значи и какво трябва да създаде, че да го видите като "страница"). След това започва нейната визуализация и изпълнението на javascript-овете. Тук се включва greasemonkey ако го имате инсталирано и подкарано. Скриптовете му ще определят какво да се промени преди да се визуализира на екрана и какво не (някоя картинка да изчезне, да преброи броя думи и т.н. - каквото си поискате). След това ще започне зареждането/тегленето на всички изображения и обекти, като под обекти имам предвид Flash, филмчета в Quicktime и Windows Media Video формати, музика, ActiveX и Java аплети (може да пропускам много други възможни обекти). След това страницата се води заредена и браузъра чака команда от потребителя или от някой от обектите в нея.

В случая обаче ни интересува Java-та, а не браузъра. До сега я наричах Java, но всъщност Java е програмният език, на който се пише дадена програма - щом е за интернет се нарича аплет. Това е правоъгълника в браузъра ви, в което всъщност всичко се изобразява. Аплета си има своя среда, в която да си работи и съвсем малко има отношение с браузъра - само да му подава данни и да иска. Останалата работа я върши една Java изпълняваща машина (т.е. програма), която си я имате инсталирана. Все едно имате програма в браузъра ви - отделна от него.

За да го обясня в по-ясен вид с нещо познато - все едно браузъра ви зарежда Flash аплет (да пак е аплет), в който нещо става (анимацийка, игра или друго). Какво става обаче се определя от Flash плъгина, който имате инсталиран, не от браузъра. Само че при Java не е само един прост плъгин, а една голяма сложна машина, която изпълнява доста сложни задачки.

Та този проблем със сертификатите не може да се обработва по никакъв начин с greasemonkey или каквото и да е, което не бърника в Java програмния код!

Дано да сте разбрали. Ако ли не... здраве да е. хаха  :lol:

Едит: надявам се сте прочели, че javascript не е същото като java, ама хич
мини и хак, лео и тигър... забавление и работа... вече и айфон за двете в едно

Lord Adder

#14
Точно за Java Applet става въпрос на тоя сайт, като натиснеш на Тестово подписване. Не се визуализира. На разните браузъри излиза по различен начин грешката.

Обаче www.brra.bg не ползва Active X боклуци, нито други скриптове. Ползва само Java Script май.

Значи, според авиоли, няма нужда от никакъв скрип, за да се зареди аплета? Самата Java под Леопарда се е смахнала, така ли? Е, тогава нямаме шанс, щото и преди и след обновяването на Джавата от Епъл все си беше зле. Много малко сайтове проработиха след това.

Търсим:
1. Web-designer (програмист);
2. Да разбира от Java;
3. С електронен подпис (ако може, не е задълже).

Да пробва:
1. Да отвори Java конзолата и да пробва Тестово подписване под Тигър и Леопард;
2. Да провери как работи Тестовото подписване - само с Джава аплет или и сдруги разни скриптове и боклуци.
3. Да каже дали бъга на Джава на Епъл е причината, или от Сирма не са го изпълнили и тествали като хората.
- ?!?
- Don't panic! This ship is unsinkable...
- !?!
- Секи да се спасява сам! Women and children first!