Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

22-05-2024, 17:27:22

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 865
  • Latest: proertBicky
Stats
  • Общ брой публикации: 82 665
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 682
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 442
Total: 443

442 гости, 1 потребител
forka2k

открих пробем със екрана на Imac 27inc

Започната от gadenku4isin, 15-02-2011, 22:53:22

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

exile

За макове извън гаранция какво се случва - в сервиза чарджят на общо основание? И ако да - колко?

Да се разпишем и ние с една 27-ца с прах под матрицата към клуба... Йонизатор нямаме, всеки случай. И понеже, изглежда, имаме грешката да сме фирма, която се оборудва с епъл техника (съответно сме купили n на брой мака, а не 1, но това изглежда са подробности...) гаранцията ни си е 1 година ;)

Това да си купуваш хай-енд техника (или поне ценово позиционирана такава) и да ти искат и още пари отгоре за, гаранция, която би трябвало да е стандарт и е стандарт дори при далеч по-евтини системи... Всичко останало го преглъщам някак си, но това...

wess-music

#31
Вашата фирма от БГ ли си е закупила техниката?
Ако "да", решението занапред е сравнително просто - или Хакинтошове, или Макове от европейски дистрибутори, които продават с по 3 до 5 години гаранция към собствените си магазини.
Едното изпращане, не дай си Боже, след изтичане на гаранцията за ремонт, за ваша сметка, а понякога магазина си поема и транспортните разноски (мога да посоча сайт) е между 30-60 евра на фона на това, което би трябвало дасе плаща за сервиз в брой.

Прахà, за който споменават колегите от форума относно 27" айМаци може донякъде и да се "преглътне" като проблем, защото се отнася до почистване, но ако е за смяна на самата матрица, то тогава си е наситина за яд.
Цената на айМак, имайки се предвид това, че е сметало и монитор в едно е привлекателна, още повече че и дизайна е готин. Преди нямаше толкова оплаквания, наистина.
Но сега...

Замислете се като разбивка - монитор, дъно, процесор, видео колко излизат и над него още по нещо за дизайн, захранване и дискове (хард + оптично у-во) +ОС, мишка, клавиатура.
Целият овърпрайс е съсредоточен при тези модели в дънната платка. Проверете колко струва дъно за айМак и ще ви настръхнат косите, а за лаптопите и еърите да не говорим.

http://www.dvwarehouse.com/iMac-Intel-Mid-2010-Logic-Board-c-245_493_5484.html

Та в тази посока на разсъждение за конкретния случай, разсъждавайки на глас, така да се каже, дали замяна с друга по-ефтина матрица не би свършила работа (ако има адекватна, дето да пасва по размер), стига да е възможно.
Защото оригинален излиза ето толкова:

http://www.dvwarehouse.com/Apple-LCD-Display-for-iMac-27-Mid-2010-661-5568---NEW-p-38499.html

Епъл не ползват нищо уникално, с изключение на дреболиите (дъно, процесор, оптично).
Матриците им са или "Самсунг" или "Филипс-ЛГ".

Една стара история: Преди 11 години на една Г3-ка решихме да й купуваме памет. 750 МБ... Треперехме дали ще стане, след като не е Епълска.
Сега това звучи наивно, но по-тази логика може да се посочат и паралели с CPU-тата, хардовете, а защо не и с матриците.
Вече се правят дори рпоцесорни ъпгрейди на МакПро-тата, флашват се видео карти, какво остава да се мине на вариант с матрицата...

Ако имте време вижде в тубата или по разни сайтове какво пишат, пък може и да излезе нещо по въпрос, макар че това вече слага айМак-а на нивото на хакинтоша, да не гоорим пък за това, че последния отсвирва "оригинала" по цена-прозиводителност, но не и по дизайн и окомплектовка.

Нещата взеха да стават доста противоречиви.
Преди потребителите на Епъл бяха като глуха секта заради "интелектуалното" превъзходство на ОС-а и естетиката на самите компютри.
Сега, слава Богу, хората взеха да недоволстват за основателни липси, срещу неоснователно висок овърпрайс.
Но противоречията не спират до тук. Лично за мен, новите Макбуци са нещо удивително. който може да си позволи цената и има необходимостта от "чеврустите им данни.
__

Закупването на оригиналем Мак (по-скоро Мак Про) е обвързано с това да се позлват вътрешни интерфейси. И ако си на Хак? Какво става?
Пример: колеги си купиха скъпа платка за около 3000 Евра. (PCIe)
Поставят я в Хакинтоша, който си работи до този момент идеално и нещата не се появяват както се очаква от описанието на платката, Започва се едно дивеене и чудене, "защо" и т.н.
Търсят съпорт, от там ги питат "с какво сметало сте"– "ами с Хакинтош, ама много добре конфигуриран и т.н"
Отговорът преведен на български гласи: "айде у лево"...
__

Това са теми без край. С алчността на Епъл и суетата на потребителите им малцина са се проборили. Общо взето, май само Хакинтошовците!  

pravdo

wess, въпросът не е имали начин да се избегне ситуацията, а защо тя е такава.
От къде идва тази странна разлика в гаранциите. Защо една скъпа техника за
фирма да е с една година а за частно лице 2? Някой познава ли закона да каже
има ли такова разграничаване?
и последно, exile, вие носихте ли го на доктор този иМак, зашото наистина може да
не е прах. Ако е, нямате грижи, май даже го почистват безплатно и извън гаранция.
Все пак, за фирмени машини, може да се вземе един "care"

iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой

wess-music

Относно гаранциите; 2 години частни лица - ЗЗП (закон за защита на потребителите)

1 година лимитирана гаранция - Търговски закон, и не съм сигурен дали не е обвързано и със Закон за задълженията и договорите.
Има съфорумци юристи, там те са на ход със подробно инфо.
(аз успях да стигна само до оперите и симфониите на акъл :))

А относно "защо е така"
Елементарна меркантилност от стрна на Епъл, която един от съфорумците аргументира с ОС-а.
Аз поне с това няма как да не се съглася.

Предполагам всички си спомнят митовете и легендите за това, колко тествани били Маковете, колко стабилни и т.н.
Аз 2000-2003 година ги видях.
Окакто махнаха скъзитата нещата станха ясни накъде се отива. Към ПЦ+ОС. 2006 точно това се случи.

В дейстителност ОС-а е в основата на това да сме тук. На един тезгях са Макинтош притежателите, както и запалените фенове дето искат да пробват системата, така и хакинтош потребителите.
Самият за съм и сред 3-те катергории, макар че първо бях на Атари, ПЦ, Мак, пак на ПЦ, после на Хак и накрая на МАК(+ПЦ). Само дето линукс си нямам инсталната.

Най-скъпо струват на този свят ценната инфомация, изкуството и заблудите, суетата и очакванията.
Епъл ги управляват всизките накуп. Така както в лошия, така и в приемливо положителния. Но не и безусловно.

Един път като се набълбукаш скинти, сам си спираш правото на ВЕТО.
Има някакъв гъдел, явно!

exile

Още не сме го носили на сервиз, че сме и в провинцията. От БГ е купуван, по каналния ред. Но определено си е прах, вижда се ясно.

Иначе той си дойде с един проблем, който отстраниха гаранционно. Даже имаме съмнения дали всъщност праха не започна да влиза след гаранционното обслужване, т.е. в сервиза да са нарушили по някакъв начин уплътнението на защитното стъкло към екрана, примерно... Няма нерешими проблеми, просто остава лошият вкус в устата, което не е приятно с такава техника.

Другия път - чужд дистрибутор и apple care, вероятно. И без това едната машина я чакахме към 3 седмици - на мен и от хонг-конг са ми шипвали по-бързо....

wess-music

Вярно е това за бавното пристигане на нещата, не дай си Боже, да си поръчаш нещо "по-така".
На мен за кастъм айМак с видео карта NV8800 (запитване направено към Ай стайл) са ми отговаряли в меил, че бе необходимо да се чака около 2 месеца (ставаше дума за закупуване на айМак модел Core 2 duo (2.8 GHz, ATI 2600 - вместо нея NV8800)
И затова поръчвам от Германия - идват за 4-6 работни дни.
От Англия съм поръчвал други неща (Мусизкален стор откъдето купувах софтуер и хардуер, където продават и Макове). При 3  отделни поръчки нещата от там идваха всеки път за 6 работни.
Доставката им преди 1-2 години беше с UPS. 20 паунда до 70 Кг. Със включена застраховка!
Звънка ти по телефона да му отвориш входната си врата и си готов!

За провинцията да е +1 ден наааай-много. Но е несъпоставимо.
Моите подозрения са свързани с това, че търговзите у нас търсят възможно най-най-икономичните начини за доставка (с конейнери по кораби) и затова сроковете, на които съм попадал, са били неприемливи.

pravdo

wess, какви кораби? Базите са в Чехия и Унгария. Моят иМак е унгарски...
А, може би имаш предвид по Дунав... :-)
iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой

wess-music

Предполгах, че от САЩ.
А така вече съвсем с камилите и мулетата...

exile

E това са си по-глобални логистични проблеми, продиктувани от малкия пазар и съответно предположението, "Абе, кой тука ще ни поръча това или това", т.е. държат се малко на склад бройки от нещата, или пък изобщо не се държат на склад, и съответно когато лицето Х поиска нещо, или пък заявките надхвърлят предвиденото, както вероятно беше случаят с въпросната забавена машина, се звънят едни телефони в Чехия, или откъдето ги доставят и се започва "Ем то тука ни поръчаха една машина, ама ние я нямаме"... И в крайна сметка ако ти като клиент се обадиш директно на унгарците, или просто някой в Европа, който го има това нещо на склад, се спестява н-на брой телефонни разговора, последвани от възможно най-евтиния вариянт за доставка, пък и таковата и онаковата...

Да не говорим, че за въпросната машина, която чакахме 3 седмици, накрая платихме някаква сума за доставка от София от сорта на 70 лева, която от тукашните ябълки решиха, че няма нужда да покриват.

Та май от Германия, примерно, ще излезе хем по-бързо, хем по-евтино, хем с повече гаранция. Kein problem :)

wess-music

#39
Цитат на: exile - 27-02-2011, 15:42:09
E това са си по-глобални логистични проблеми, продиктувани от малкия пазар и съответно предположението, "Абе, кой тука ще ни поръча това или това", т.е. държат се малко на склад бройки от нещата, или пък изобщо не се държат на склад, и съответно когато лицето Х поиска нещо, или пък заявките надхвърлят предвиденото, както вероятно беше случаят с въпросната забавена машина, се звънят едни телефони в Чехия, или откъдето ги доставят и се започва "Ем то тука ни поръчаха една машина, ама ние я нямаме"... И в крайна сметка ако ти като клиент се обадиш директно на унгарците, или просто някой в Европа, който го има това нещо на склад, се спестява н-на брой телефонни разговора, последвани от възможно най-евтиния вариянт за доставка, пък и таковата и онаковата...

Да не говорим, че за въпросната машина, която чакахме 3 седмици, накрая платихме някаква сума за доставка от София от сорта на 70 лева, която от тукашните ябълки решиха, че няма нужда да покриват.

Та май от Германия, примерно, ще излезе хем по-бързо, хем по-евтино, хем с повече гаранция. Kein problem :)

За по-бързо – може би да.
Все пак Нов Мак предлагат доставки от Европа за около седмица.

За мен не е чудно по какви причини цените са по-високи у нас – вярно, по-малък пазар, 2 години гаранция за часни лица и т.н., които по някакъв начин трябва да се компенсират от търговеца или вносителя. Но това е 1-вата и последна причина фирмите да предпочитат да пазаруват от Европа.
Освен нея – лимитираната гранция за фирмите е 1 година. Тогава защо те да покриват с дебел овърпраиз 2 годишното гаранционно обслужване на часните лица?

От ЕС няма мита и глупости, губенене на врене – плащаш, получаваш фактура и т.н.
Никакви посредници и лицемерно усмихнати угодници, държащи на всяка цена да покажат, че ако не са те ряботата няма как да се свърши или че е кой знае колко трудно да звъннеш един телефон. Последното, т.е. живия контакт, е доста препоръчителен за да се избегне предубеждението към БГ клиентите от отсрещната страна.
Шибваш по нейла запитване за инвойс + едно сканирано копие на булстата и получаваш оферта, плащаш в рамките на 3 дни и след 4-6 работни дни, получаваш каквото си заръчал.
Прикзаката за "вълка дето сам си вършл работата и защо врата му бил дебел"...

Епъл кеъра за МакПро-тата в Германия на различни места варира: 249-299 Евра с ДДС (402.67 лв.- 491.42 лв без ДДС по курс 1,95583) но според мен еприемлив.
В САЩ - 249$ + някоя друга такса и толкоз.

Който има интерес може да попита колко струва у нас и да сравни.

Освен това, както в друг пост бях писал, човек можеш да си купи вместо "кеър" 3 или 5 годишна гаранция обслъжвана от сервиза на самия магазин (такава, която вкл. транспортни разходи за тяхна сметка) за 225 Евра./ срещу 154 Евра, ако сам да си поемеш разноските за транспорт в случай на проблем след 1-вата година.
Всички цени, които цитирам с ДДС и се отнасят и за физически лица.
За фирмите регистрирани по ДДС пък е съвсем друга тема.

iv

аз съм с аймак 21.5 2010 купен юли месец 2010. появи ми се петно, което съвсем леко се вижда... но е там. и дразни. надявам се че като го сменят (или изчистят) няма да се появи отново.
току що свалих предното стъкло (всъщност е пластмаса) но не може да се избърше. вътре в матрицата е. дано не ми го бавят много че имам сайт да правя :( и  немога да си купя апъл кеър тъй като не се бил предлагал в бг. пък и съм на фирма и имам само една година гаранция. направо нямам думи  :-X
iMac 21.5" core i3 3.2 GHz
- It's stupid fast

Jay-D

Здравейте на всички.

Преди 3 месеца взех от iStyle моя iMac 27'' и вече се радвам на новите "изображения" по екрана, които не само са адски досадни, но и все по-зле стават с течение на времето. До момента не съм взел никакви мерки, но скоро ще посетя iStyle или където е сервиза им в София с надеждата да ми помогнат и да ми бъде сменена матрицата.

Петната при мен в началото се появиха само в дясно горе и беше само една лека черта, която много трудно се забелязваше. Аз си помислих, че е прах или мръсотия от вътрешната страна на стъклото (плексигласа). В момента положението е вече дразнещо, защото петната са по цялата горна част на матрицата. Проблема не е в стъклото, а е зад самата матрица.

Тема като тази намерих и във официалния форум на Apple, която е сигурно 30 страници. Проблема си е конструктивен, но просто никой не го признава официално. Поправката (на 98% от хората със смяна на цялата матрица) не помага, защото при всички тях проблема се появява отново и отново.

Просто исках да Ви напиша, че има още един с iMac от последните, който е с този проблем.

Ето и една снимка, на която ако се вгледате ще видите всички ленти и петна по екрана. Снимката е перфектна.

http://img98.imageshack.us/img98/9519/p1040835l.jpg

ПП: Имам и познат, който работи на същия като моя iMac и при него проблема е вече в доста напреднал стадии. Човека е дизайнер и направо не знам как работи на този петнист екран. При него, освен че има петна по целия екран, в горната част се е появило едно ГОЛЯМО петно, което не е нужно дори да пускаш бял фон, за да го забележиш.

ПП2: Забравих да споделя, че след като мина през сервиз, ще се върна тук и ще напиша какво се е случило. Също така искам да споделя, че след поправката на моя, мисля да купувам много специални филтри за прах, пушек и микро частици, които ще ги слагам на вентилатора отзад и от долната част, където е капачето за допълнителен RAM и ще се надявам да помогнат.
iMac 27'' Late 2010
2.8GHz i5, 4Gb DDR3, 1T WD, ATI HD5750

zz7tony

zdraveite.   I MAC 27"   az imaz sashtiia problem. oste e v garanciia. v serviza mi kazaxa che e 4esto sreshtan problem i migo smenixa snov. no garanciiata ot edna godina izticha sled edin mesec. siguren sam che shte se poiavi pak. az sam chasno lice. imam li pravo po zakon za potrebitela da izkam smiana i prez sledvashtata godina. blagodaria- inache za men tova e problem v matricata koiato se odlepia pri visoka temperatura. novite makove  ve4e greiat po malko nai gore  mojesh da si darjish rakata dokato moia pari strashno. niakoi ako znae za problema zashto naitena se poiaviava molia da kaje.

dcc

@zz7tony загубих желание да ти прочета коментара на втората дума,много неграмотно,че и на латиница.   :police:
 MacBook Air 13" i5 1.3Ghz / 4GB / 128 SSD / OS X 10.13.6

zz7tony

извини ме. имам imac 27". на 10 месеца. вече бе в сервиза. смениха дисплеия. но се страхувам , че след 2 месеца пак ште се появят петна. това според мен е високата температура по корпоса най горе, и матрицата се отлепя. въпросат ми е :  по ЗЗП.- можели да ми го сменят  с нов и  през вторара  година. БЛАГОДАРИЯ