Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

22-05-2024, 11:35:24

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 865
  • Latest: proertBicky
Stats
  • Общ брой публикации: 82 663
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 682
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 578
Total: 578

578 гости, 0 потребители

Macbook Air SuperDrive за всички

Започната от Морт, 11-12-2011, 03:58:20

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Морт

В новия Bootcamp (за Lion) не може да се направи bootcamp дял, без да има CD с Windows инсталация. Просто монтиране на ISO-то не върши работа, а единствената Virtual CD програма за Мас, която намерих, не познава нито едно ISO (Windows или не, което и дам).
Вграденото CD съм махнал отдавна, но слава богу имам под ръка едно от Air.
Както се оказва то работи само с Air-и и минита от 2009 насам. IDE-USB чипът вътре е (surprise, surprise) специална епълска история във връзка с искането на повече ток от УСБ-то* и бутване от УСБ.
Стандартното решение в нета е смяна на чипа ($9), което ми се вижда излишн и най-вече неприемливо бавно в краткия срок, в който трябва да кача глупавия Windows (до няколко часа).

Софтуерно решение, все пак има: http://www.hardturm.ch/luz/2011/10/how-to-make-the-macbook-air-superdrive-work-with-any-mac/

С две думи се добавя mbasd=1 в Kernel Flags и изненада, драйвът заработва. Ей сега опекох едно ДВД с нег.

Намирам го за едно от не малкото изключително тъпанарски решения на Епъл, който много ме дразнят и нямат смисъл и логика.

Bootcamp Assistant, например, има опция да направи Windows 7 USB Install drive. На не-air опцията не може да се вклюючи. Сива е. Защо?!?! Специален USB контролер за правене на инсталционни флашки? Смотаняци!

* Много яка опция в маковете е, че могат да дават много ток от УСБ-тата. Ако не селъжа всички интелски могат дадат 1А, вместо 0.5, а тези от 2010 дори 2А (за да зареждат iPad нормално). Естествено това е достъпно само за епълски дивайси и още не съм открил как може да се разреши и за други. Както казах - смотаняци!
.fr