Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

19-05-2024, 02:31:06

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 863
  • Latest: solar_pjon
Stats
  • Общ брой публикации: 82 657
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 117
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 99
Total: 99

99 гости, 0 потребители

Permissions?

Започната от arnold, 27-04-2011, 22:11:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

arnold

Някой може ли да обясни защо се променят пермишъните самички понякога? Последния път като ги поправих от DU сега пуснах едно сканче и пак всички в S/L/E са с грешни пермишъни?
Real Mac mini

HQ

Всичко се дължи на затворения код и запазеното право на Епъл да си прави каквото си иска с компютрите на хората...

Морт

OMG
И от кофти разположение на звездите, нали?
.fr

arnold

Ами теоретично няма от какво да е. Не е забивал даже... Всичко си върви нормално и изведнъж -ХОП 100 файла с грешни пермишъни.
Real Mac mini

Metal

#4
И аз се чудя същото от няколко години. Единственото обяснение което си дадох е че остарялата файлова система на епъл издиша понякога, колкото и нелогично да звучи.

Не вярвам, че някой софтуер върви и цапа пермишъните, още повече пък на файлове със само руут достъп!

Известно време чакахме и се надявахме, че ще заменят HFS+ с ZFS първо се надявахме на снежко, после се видя и че лъва няма да има ZFS.  

п.с. а от време на време някой разбужда надеждите ни отново.

Морт

Файловата система се рефрешва с дребни промени във всеки major release на ОС-а, както и NTFS-ът при XP, Vista, 7.
Издишаща файлова система няма как да чупи пермишъни, защото това би бил бъг нарушаващ целостта на данните и никога няма да се допусне използването в потребителска система.

Не съм се задълбочавал защо се променят пермишъните, но на прима виста вероятно е заради многото (системни) потребители, които се аутентикират по различен начин, достъпват и променят разни файлове, променят им правата, за да получат достъп и т.н.
.fr

arnold

Е аз в къщи имам един потребител и само аз се логвам...
Real Mac mini

j.tochkov

Така си мислиш ти  ;)
Пусни  ps xua | more и виж колко процеса  под различни потребители бачкат.

Metal

Морт, предполагам имаш предвид системните потребители на различните сървиси?  Те не са чак толкова много. Ако е така защо не се цапат пермишаните на другите unixи?

Откъде диск утила знае какви трябва да са пермишаните на файловете!? Има списък с по важните ли! Изобщо тази му функция ми прилича на грозна кръпка.

Иначе промените по HFS+ са минимални. Последното което добавиха в сноу мисля е компресирани данни в ресур форка или в екстендед атрибутите за малки файлове.

Wizi

При 10.5.нещо-си (не помня точно) за първи път се появи този проблем, че колкото пъти пуснеш да Repair permissions все ти изкарваше едни и същи грешки. Изписаха се статии, ревюта, теми и най-сетне от Епъл официално казаха, че било нормално, да не сме се притеснявали. И аз лично гледам да не се притеснявам. Ако не друго системата е значително по-добра от Windows 98, та не виждам нужда да се оплаквам излишно  8)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD