Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

28-05-2024, 13:24:02

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 864
  • Latest: ThomasSpori
Stats
  • Общ брой публикации: 82 663
  • Общ брой теми: 9 813
  • Online today: 197
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 163
Total: 163

163 гости, 0 потребители

Safari - memory destroyer

Започната от houslex, 07-10-2013, 10:58:42

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

houslex

Здравейте, от доста време на сам ми прави лошо впечатление работата на Safari.

След изчиставане на цялото cashe и се зареди safari се чува харда на мака да почва да стърже, изяжда от рамта:



и компютъра става адски тромав докато не си свърши, това което прави каквото и да е то. Цялото влачене продължава около 5-10 мин.

Компютъра е iMac mid 2011 - 12GB ram
Mac OS X Lion 10.7.5
Safari 6.0.5

Защо е така ? Не ми се струва нормално.


p.s. Изчиставам кашето на мака с CleanMyMac

Wizi

Колко празно дисково пространство имаш на хард диска?
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

houslex

#2
По време на стърженето или по принцип. Докато стърже не съм го засичaл... иначе е около 220GB

Wizi

Питах единствено защото Mac OS X има БЕЗУМНА нужда от минимум 10% свободно място на хард диска (това по книжка, а моето наблюдение е 10GB-ва границата), което ако се прекрачи кара машината работи малко по-добре от 386ца. Буквално и в преносен смисъл, но явно проблемът не е това при теб.

Наистина е странно и не бих могъл повече да ти помогна със съвет освен да те помоля да ъпдейтнеш в скоро време когато излезе официално Mac OS X 10.9 Maverics, който има нови чудесни решения за контрол на RAM паметта и вероятно ще донесе корекция на тази досадна пречка, която имаш в момента.

Последно се сещам само да попитам дали зареждаш страници, които са с повечко Flash? Това принципно е другото нещо, което с лекота убива дори по-производителен Mac Pro  :-\ Ако това е случая при теб можеш да пробваш за тест да си качиш Extension на Safari-то, който да блокира Flash и да видиш дали няма да подобри нещата. От личен опит знам, че подобрението е значително - просто с клик стартираш Flash частта от уеб страницата, което ти е нужно, останалото Flash остава неактивно и така пестиш ресурси.

Успех!
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

houslex

Да чакам новата OS и веднага ще я сложа. Иначе това за extension-a ми хареса. Определено ще го направя, хем да пести слабия на моменти нет.

Иначе вече стърженето спря и safari-то си работи като пушка. Прото не знам какво прави и какви файлове записва...

п.с. а да питам понеже до сега не съм качвал Mac ОS. Когато се инсталира кое се запазва и кое е нужно предварително да си съхраня някъде?

Wizi

Да разбирам ли, че след активирането на екстеншъна нещата са се подобрили?

п.с.
Новата Mac OS X ще ти се предложи от App Store-а, който имаш в момента (мисля в Applications). От там ще си го закупиш и той ще направи ъпдейт на системата запазвайки абсолютно всичко до последната настройка, която си задал. Мисля дори, че няма да ти задава никакви въпроси след като сам ще се светне, че правиш ъпдейт, а не чиста инсталация.

п.п.с.
Все още си чакам кафето в Старбъкс ;)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

houslex

Extension-а не подобрява този "проблем". Просто го пробвах как е, но с видеата в youtube трябва на всяко да цъкам плей, отделно има проблем при зареждане на новите видеа. Махнах го.

Колкото до новата OS ако направя чиста инсталция... ?

Wizi

Няма да имаш ефект от чиста инсталация според мен конкретно в този случай. Нещата при ъпгрейд се случват достатъчно интелигентно и не е нужно да го мислиш допълнително.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

bboyg

След като погледнах темата реших и аз да сложа един ClickToFlash, тъй като с моя Core Duo професор положението много се затопля :) Само, че не мога да го активирам това чудо. Инсталира си един плъгин в User/Library/Internet Plug Ins и това е...

houslex

Safari - preferences -> extensions

Морт

Чакай 10.9 и Сафари 7. Значително подобрение в заетата памет. До 10.8 ползвах Хром точно заради този проблем.
Макар че в момента (на 10.9) сафарито при мен е взело 800МБ (400 за Сафари, 400 за WebKit Content), като цяло седи около толкова, дори и при 15 отворени таба. Явно държи разни неща кеширани и е решило, че 800мб при налични 8ГБ няма да ме още тят толкова (:

Сложи си един AdBlock, за да разкара изобщо флаш рекламите. ClickToFlash има опция да пуска автоматично флаша от сайтове, като Youtube.
Също така иди на http://www.youtube.com/html5 и се включи, повечето видеа ще са ти HTML5 и ще товарят значително по-малко процесора.
.fr

Simple

Виж коя версия на скайп използваш, защото последните 2-3 са прецакани и точат много от компютъра. Сложих някаква по-стара, мисля 5.0 и в момента всичко е наред.

Имах същия проблем с недостиг на памет..

daf

Цитат на: Wizi - 07-10-2013, 11:17:14
Питах единствено защото Mac OS X има БЕЗУМНА нужда от минимум 10% свободно място на хард диска (това по книжка, а моето наблюдение е 10GB-ва границата), което ако се прекрачи кара машината работи малко по-добре от 386ца. Буквално и в преносен смисъл, но явно проблемът не е това при теб.

Това не е толкова безумно, колкото изглежда. Всички файлови системи се фрагментират и когато остане малко място, писането по диска става много бавно, защото трябва да се намерят свободни сектори на диска, а при фрагментиран диск това означава постоянно seek-ване на главата (ако диска не е ССД).

Wizi

Под "безумна" в случая имах предвид по-скоро належаща. Грешно съм се изразил, благодаря за полезното разяснение!
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD