Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

09-05-2024, 16:06:44

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 859
  • Latest: ltaletshnc
Stats
  • Общ брой публикации: 82 662
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 489
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 451
Total: 451

451 гости, 0 потребители

Бързо трябва да реша - Retina 13 или Air 13

Започната от faire, 22-04-2013, 22:56:28

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

faire

До 1-2 дни ще поръчвам директно от USA стора на Епъл една от 2те машини (цената, на която съм ги намерил, е еднаква):

1) 13.3" Pro Retina; 2560-by-1600 resolution at 227 pixels per inch
2.5 GHz i5 dual-core
8GB of 1600MHz DDR3L SDRAM
256GB Flash Storage

Intel HD Graphics 4000

2) 13.3" Air, 1440-by-900 resolution
2.0 GHz i7 dual-core
8GB memory
256GB flash storage
Intel HD Graphics 4000

Здраво клоня към 1), но най-важното в избора е портативност. Така че въпросът е доколко има разлика в размерите и теглото на 13" Air спрямо 13" Retina. Спецификациите съм ги чел, но на живо един до друг не съм ги виждал лаптопите. Някой има ли впечатления? Предполагам, че ретина дисплея си заслужава дори и да натежава с 300гр повече.. Видеото е еднакво, но дали се справя по-зле на ретината, поради факта, че задвижва бая повече пиксели? Доста мнения има по въпроса, но още няколко няма да са ми излишни.

И още един въпрос. Забравил съм как стоят нещата с щатския стор. Дали ще има проблеми при поръчка с българска Visa Electron? Никъде не са ми я отказвали досега, но не помня дали съм поръчвал оттам преди.. За британския съм сигурен, че става.
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

KurtiMakarov

Аз бих взел Pro-то.
Опитвал съм с Българска Visa и не стана,но беше преди доста време.




Sent from my iPhone using Tapatalk 2

HQ


StSm

#3
Щом ще поръчваш от щатския стор значи доставката ще е до адрес в САЩ,т.к. те доставят извън щатите,но до военните си бази.Та да ти напомня,че таксите(ДДС)не са включени в цената,а ще ти се начислят след като въведеш физически адрес за получаване в САЩ,защото таксите не са еднакви за всички щати.

Wizi

Слагал съм един до друг последния 13" Pro Retina и 13" Air - разликата е минимална! Определено не си заслужава Air пред 13" Retina.

Повечето пиксели действително тормозят вградената видео карта, но това ще го усетиш ако играеш на игри. При всякаква друга нормална или дори по-интензивна работа няма да усетиш разлика.

Опитвал съм се да поръчвам с българска VISA в адрес в щатите през Apple Store-а и не ми позволи. Каза, че не може да се използва карта от друга държава поради съображения за сигурност. Минах директно през Amazon, където такъв проблем нямаш и можеш да си използваш и Electron-а.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

faire

За таксите знам. 6% са за South Carolina (където е адреса за доставка). Сега се обадих на 1 800 my apple и говорих с една кака, която ми потвърди, че няма да стане с чужда карта в онлайн стора в САЩ. Единственият вариант би бил с gift карта. Това не е голям проблем. Момичето, което ще ми го носи, ще плати с нейната ако трябва.
Значи изборът е твърдо ретина. Така и очаквах. Игри едва ли ще се играят, но фотошоп и аперчър със сигурност.
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Морт

Ако поръчаш през Амазон, вместо през apple.com май избягваш таксата. Поне аз така правих 2009та.
.fr

georgekodinov

Верно ли не работи българска виза на адрес в САЩ!? Тези са странни търговци! В реалните магазини си вървят и българските визи и българските амекси... Имам чувството че и пръст да подам и него ще отхапят. ;)  А гифт картите от епъл не мисля че ще станат. Най вероятно имат предвид тези предплатените визи които продават по супермаркетите.. Може и онлайн да ги намериш сигурно.
Иначе по въпроса : ако параметрите на диска и паметта те устройват и преносимостта ти е приоритет грабвай air-а и не се замисляй. Аз взех такъв на жена ми и си има голяма разлика ако го разнасяш по цял ден.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

faire

Чета много лоши коментари за дисплеите на Еър-ите.. Това ме спира най-вече. А и ретината идва с 8гб рам. Има възможност за покупка на гифт карта на каквато стойност искаш (до цент) - праща се по имейл. Каката по телефона ми каза, че има възможност ако съм там в щатите да отида в ритейл стор и да я платя с бг картата. Иначе нямало как онлайн. Секюрити межърс нещо си..
Амазон до вчера имаха ретината на 1500$, вече е на 1530. А в Епъл е 1440 с данъците (рефърбишд, което лично предпочитам, понеже са проверени и от човек дали всичко им е ок).
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

akademika

Няма проблеми с дисплея на Еъра ,но взимай Ретината.Най-малкото заради дисплея и да не забравяме повечето рам,а всички знаем ,че лъвицата си е лакома на рам.
MacBook Air 13" i5 Dual-core 1.8GHz/4GB/128GB SSD/Intel HD Graphics 4000
iPhone 5 16GB

faire

#10
Сега реших да пробвам все пак през онлайн стора на Епъл и поръчката завърши успешно. През английския също съм поръчвал вече 2 пъти и всичко е било ок. Ще видим.. Ако не стане, имам още 2 варианта, които продават нови за 60$ отгоре.

edit: взели са парите от картата, така че би трябвало да мине номера :) М/у другото визата е към първа инвестиционна. Просто за информация.
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Wizi

Re:
#11
Цитат на: georgekodinov - 23-04-2013, 20:20:31Аз взех такъв на жена ми и си има голяма разлика ако го разнасяш по цял ден.

Дали действително си виждал на живо един до друг 13" Pro Retina и 13" Air, защото разлика наистина има, но е абсолютно пренебрежима както в теглото така и в размерите (разбирай дебелина).


Цитат на: akademika - 23-04-2013, 23:15:02
Няма проблеми с дисплея на Еъра ,но взимай Ретината.Най-малкото заради дисплея и да не забравяме повечето рам,а всички знаем ,че лъвицата си е лакома на рам.

Retina-та има проблеми с дисплея, но предимно 15"-я модел, който е първоначално идва с LG матрици - има изписано тонове из интернет. При 13" не съм чел да има драми.

RAM-та при двата модела е идентично количество, не знам за къде повече говориш, но е факт, че "лъвицата" се кефи на RAM. При мен с моите 16 гиги много често си седя на 3-4 свободни и 5-6 резервирани.  :-X
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

akademika

Имах предвид,че базов еър е с 4 гб рам,а ретината с 8гб.
MacBook Air 13" i5 Dual-core 1.8GHz/4GB/128GB SSD/Intel HD Graphics 4000
iPhone 5 16GB

faire

Taкаа... Вчера ми пристигна лаптопчето. Доволен съм много! Още повече поради факта, че го поръчах с процесор 2.5 i5, a Епъл са пратили 2.9 i7 (ъпгрейд за 200$ отгоре). В крайна сметка нямаше никакви проблеми с българската ми дебитна карта виза електрон от ПИБ - взеха си парите кат стой та гледай.. Иначе наистина е доста по-лек от дебелите про-та (мога да сравнявам само с 15" де). Даже не виждам огромна разлика в теглото м/у него и ipad3 с калъф. Дисплеят е супер. Има го обаче и това, че всякакви графични елементи и снимки излизат по-красиво на този дисплей, отколкото биха излизали на всички останали, че дори и печатани.. Новата вентилационна система е на доста добро ниво. Когато се напрегне много машината, загрява само в горната част и не е чак такова парно като по-старите.. Звукът е феноменален за лаптоп поне по моите разбирания :) - има страхотен обем и бас. Липсва ми само копчето за ръчно проверяване на заряда на батерията отстрани. Не бях забелязал по снимките онлайн, че е премахнато. Относно притесненията ми за видео картата и това че няма да се справя добре - оказаха се неоснователни. Никакви проблеми при работа с фотошоп, аперчър и разните им там плъгини. Дори и Диабло 3 върви що-годе добре, но трябва да се намали резолюцията, че на максималната 2560х1600 движи на ок. 15 фпс. ССД дискът е бърз, по-бърз от всички, които съм ползвал досега. ОС-а стартира за 9 сек (от стартъп звука до показването на десктопа). С 8гб рам батерията държи бая дълго (надминава и спецификациите на Епъл), според зависи за какво се ползва. В Аперчър ми даваше 4:30 мин., което е доста добре мисля. Като цяло доста добра портативна машина се оказа този 13" Ретина Макбук.
Ето и един гийкбенч: http://browser.primatelabs.com/geekbench2/1934029
Ето от 2011 15" дебело про: http://browser.primatelabs.com/geekbench2/1904403 (процесорът наклонява везните)
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

thebrainless

още в началото изхода беше ясен  ;)
Да ти е честито, точно вчера пристигна и на моето момиче ретиината - супер машинка.
Stay hungry. Stay foolish.