Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

09-05-2024, 08:48:45

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 859
  • Latest: ltaletshnc
Stats
  • Общ брой публикации: 82 662
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 489
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 453
Total: 454

453 гости, 1 потребител
ggzy

Намаляване скоростта на SSD след година употреба

Започната от faire, 01-07-2012, 18:43:26

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

faire

Забелязвам, че скоростта на писане на ССД диска ми значително е намаляла спрямо момента, когато го взех. Не знам доколко е нормално..
Преди:
четене/запис: 260/210
сега:
четене/запис: 260/60-95 (дава ми различни стойности всеки път).
Дискът е SAMSUNG SSD PM810 2.5" 7mm 256GB, ползва се на 15" МБП early 2011.
Мога ли по някакъв начин да възвърна бързината на запис? Всякакви съвети относно експлоатацията на ССД дискове биха добре дошли.. Ще става ли по-зле занапред? Формат и връщане на бекъп дали ще помогнат?
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Lycan

Откога е така? Нямаш ли активиран трим?

Моя за 2 години и малко почти не си е изменил състоянието, не съм правил никаква профилактика.
Adata s596 - sata2, 256gb

godo

http://www.groths.org/?page_id=322 с това можеш да си активираш trim (ако не си). Ако си. Значи SSD-то ти се скапва...
Mac only

daniel

10x за програмката и аз бях с off trim  :) Adata S510
.:: MacBook Pro 13.3' :: 2.4GHz :: 256GB SSD :: 8GB DDR3 RAM :: Nvidia 320::.
.:: iPhone 6 Space Gray :: 16 GB :: iOS 8.3 ::.
.:: iPad mini Retina :: 32 GB :: iOS 8.3 ::.
.:: iPod Classic :: Black :: 80GB ::.

Wizi

Принципно без TRIM съпорт колкото по-малко свободно място имаш толкова по-бавен става SSD-то. Точно с този проблем се бори TRIM-а.

Освен това Mac OS X никак не обича да му остава под 10гб свободно място заради резервиране на ресурси при недостиг на RAM. Имай го и това предвид.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

faire

Изобщо не знаех, че имало програмка за активация на трим! Благодаря много за информацията, инсталирах я, включих трим и рестартирах, но скоростта остава същата. Може би сега е време за формат?
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

godo

Съмнява ме да се подобри, но пробвай.

По-скоро си потърси гаранционната карта.  :-\
(Можеш да пробваш и на друг компютър дали е пак така. И да потвърдиш, диагнозата.)
Mac only

Wizi

MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

faire

Имах над 90гб. Не е от това. Форматирах го и скоростта се оправи. 260/240. Обаче си вкарах голям автогол. Направих бекъп чрез .img файл от диск ютилити. Форматирах и опитах да го ресторна върху новия дял, но не иска. Не ще дори да маунтне файла, така че да го ресторна чрез carbon copy cloner. При опит за маунт дава грешка: no mountable file systems. Четох из гуугъл за тая грешка, но точно за моя случай не намерих инфо. Сега конвертирам .имг файл чрез диск ютилити. Беше compressed, сега го правя read/write. Бях го записал първоначално на нтфс външен диск и може би там ми беше грешката. Сега като му дам на имг-а verify в диск ютил. ми дава купчина грешки и казва да го поправя, но този бутон не ми е активен дори и в recovery режим. Някой има ли идея как поне да го маунтна за да мога да си прехвърля всички файлове отвътре? Имам и някакъв бекъп от тайм капсулата, но мисля, че не е всичко. (applications със сигурност не се пази)
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Lycan

Кофти тръпка :( ама и ти си голям бързак..
За това по-добре без нтфс.
Пробва ли да го оправиш под уиндоус?

Инак около 3rd party SSD, Os X и Trim нещата са малко мъгляви - зависят от конкретния модел.
Най-лесно е да се потърсят съответни тестове за или против.
Ако се окажеш с хиперактивен garbage collection + форснат трим може да си докараш доста смотан I/O performance.

faire

Конвертирането на dmg файла даде резултат. След това се маунтна без проблеми и си върнах всичко през CCC. През disk utility пак не щеше.. Просто ако ви се налага - винаги правете img файла с параметри read/write, а не compressed! Не е било от нтфс диска, защото като го конвертирах пак на него го записах.. Важното, е че всичко е наред сега. :)
Иначе от диска съм много доволен, а и доста евтино го взех - преди година, 256ГБ за 286$ (и тогава $ беше 1.3-1.4 курс продава)
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

wess-music

Несъмнено си го купил на много сгодна цена. Браво!
Уважавам хора, които намират начин оптимално да платят за това, от което има необходимост.
Тя цената му в момента в ГБермания, макар и на 6G варианта (830) в по-восока, отколкото на теб ти се е вързало преди година.
Положителното е, че излизат нови версии и БГ пазара също се обогатява.

Наскоро брат ми си взе едно OCZ Аджилити III – мноого чевръсто. На дъно с новите процесори (i7-3770K) пали от логото на Вин-а за точно 7 секунди. Ако не го бях видял с очите си, щях да предположа, че е прехвалване, но си е много бързо.

(OFF - не знам дали с този процесор мога да направя Хакче...)

"Вали" имат добри цени за OCZ.
Сaмо dano след година "търкаляне" да ne стане като с твоя – да замалее.
Но до тогава има време.

Айде, насдраве, кой каквото си има в чашата!

faire

Проблемът на моя беше, че не бях активирал трим. Или по-скоро това, че знаех, че мак ос го поддържа само за дисковете продавани от епъл. Нямах никаква представа, че съществува това приложение за активация на трим.
А относно цената - взех го докато бях на бригада в щатите миналото лято. От ибей на търг. Продавачът имаше малко продажби, но видях, че продава 2 бр. и реших да рискувам :) Тепърва ще им падат цените, няма как. Това е бъдещето. В момента обаче не бих дал отново ~400 лв за ссд, дори и да е 256гб.
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.