Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

09-05-2024, 20:43:47

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 859
  • Latest: ltaletshnc
Stats
  • Общ брой публикации: 82 662
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 489
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 224
Total: 224

224 гости, 0 потребители

Time machine backup на sshfs диск

Започната от venski, 07-09-2009, 18:54:53

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

venski

Здравейте,

каня се да слагам Snow Leopard скоро, но ми се искаше преди това да си бекъпна важните неща. За целта реших че мога да използвам Time Machine. Проблема ми е че нямам под ръка диск, който да закача физически и да използвам за бекъп диск.

Имам достатъчно място на друга машина, която търкаля линукс. До сега не съм имал проблем да си маунтвам директории от нея с MacFuse като sshfs drive-ове. Излъгах и Time Machine-ата да ми показва мрежовите дискове като възможни за бекъп, само дето като избера така закачения диск и кажа "Use for Backup" нищо не се случва.

Чудя се дали някой е успявал да се сбори с нещо подобно?

HQ

Отдавна се мъчих да направя от домашния сървър с Freebsd тайм капсула,ама не стана! Писах ли писах ама нъцки,никой не дава съвет,накрая се отказах.
Днес си сложих 10.6 и се сетих да пробвам пак да излъжа тайм машината,може и нея да са пипнали...

venski

Видях че беше писал и си се отказал :(

Кажи как мина ъпдейта към 10.6? Мен той ме притеснява и за това исках да се бекъпна. Ако ъпдейтването не е страшно, за момента мога и да стисна зъби докато събера кинти за една капсула (и без това съм хвърлил око на рутърите им, защо да не е и с диск).

traian_james

There have been many a post on Time Machine and network backups, I've also found that 10.5.2 and 10.5.3 made things a little more difficult. Here's what I did to get Time Machine to backup to a network share.
Note: This is unsupported by Apple.
*************************** 
There have been reports of people losing their backups on SMB shares because Time Machine thinks the backup drive is full and starts deleting old backups. SMB doesn't report free space quickly/properly and Time Machine keeps deleting old backups until they are all gone!
You have been warned!
***************************
The steps...
1. In Finder browse to the share that you are going to use as the backup drive.
2. Open up a terminal (⌘-Space then type Terminal)
3. In the Terminal enter the following (all on one line):
defaults write com.apple.systempreferences TMShowUnsupportedNetworkVolumes 1
4. Open Time Machine preferences
5. Select your network share as the backup device
6. Make sure the backup share is open in a Finder window
7. Start the backup manually
8. Watch the backup share in the Finder window. A .sparsebundle will be created, make a note of the file name it is given, eg:
Troy's MacBook Pro_0016cb98d6e2.tmp.sparsebundle
9. Wait for the backup to fail
10. In the Terminal enter the following (all on one line):
hdiutil create -size 80G -fs HFS+J -type SPARSEBUNDLE "Troy's MacBook Pro_0016cb98d6e2.sparsebundle"
- Change the filename to match the one that you noted at step 8, removing the .tmp part.
- Change the size to something suitable for your system.
11. The file will be created in your home directory. Copy this file using Finder to the backup share.
12. Start the backup manually again
13. Wait for backup to occur. Time Machine should mount the .sparseimage that you created and then commence the backup.
14. Enjoy.
For those not wanting go through waiting for the backup the filename is simply you computer name and the MAC address. I just found it easier to note the name that Time Machine gave it.


Ето това става, но само за Leopard... От както сложих Snow Leopard, неще да backup-ва.....
.:: Apple MacBook Pro Mid 2014| 2.5GHz Core i7 | 16 GB DDR3 RAM | 750M 2GB | 512GB SSD | Magic Mouse | High Sierra 10.13.3 ::.
.:: Apple iPhone X 64GB | iOS 11.2.6 ::.
.:: Apple iPhone 3G 8GB ::.
.:: Apple iPad Pro 10.5 Wi-Fi 64GB | iOS 11.2.5 ::.
.:: Apple TV 4K ::.
.:: Apple Watch 5gen ::.

Angelo

Аз отдавна си ползвам единия диск на Хакинтоша за сървър и си бекъпвам там MacBook Pro то и Хакинтоша  без никакъв проблем, Става и по кабела и по въздуха. И не виждам смисъл да си взимам Тайм Капсула.

venski

Може би съм се изразил неясно.

Разбирам че ако си закача диск с кабелче към компютъра ще мога да си правя бекъпи на него. Проблема ми е че нямам такъв диск под ръка.

Разбирам че ако имам компютър с 2-3-4-повече диска в него и мога да си позволя да не ползвам един от тях, то мога да го ползвам за бекъп. Нямам хакинтош с 2 диска, който да е до мен. Имам линукс машина с достатъчно свободно място, която обаче не е до мен. Питам дали някой е успял да закачи диск с sshfs и да го ползва за бекъп.

Ясно ми е какво ми дава Time Capsule и колко струва. Ясно ми е какво ми дава един външен usb диск и колко струва. В случая става дума за бекъпване от неопределено разстояние ползвайки неопределен носител (wireless, кабел, телефон с 3G). Знам какви са скоростите на всеки от тези носители. Имам и представа за цените им. Преценил съм че това е решението което искам или че ще отделя за един Time Capsule.

Благодаря ви за мненията. Ако успея да постигна някакъв напредък със сигурност ще го споделя тук.

yamahadrums

Yesterday
=======
Yesterday,
All those backups seemed a waste of pay.
Now my database has gone away.
Oh I believe in yesterday.
Suddenly,
There"s not half the files there used to be,
And there"s a milestone hanging over me
The system crashed so suddenly.
I pushed something wrong
What it was I could not say.
Now all my data"s gone and I long for yesterday-ay-ay-ay.
Yesterday,
The need for back-ups seemed so far away.
I knew my data was all here to stay,
Now I believe in yesterday.

__________________________________________

  Драйфа ми се от The Beatles, ама това намерих-това поствам.
MacPro 2.66GHz 8Gb RAM Mac OS X 10.7.5, Pro Tools 10.3.3, DIGI 003 Factory, LogicPro 9.1.8,  Tascam FW-1884, Adam A7, Roland TD-20, Yamaha SY-99, Audiotechnica ATH-M50.
iPad Retina 3G+WiFi 128GB White

venski

Което е свързано с темата ... как точно?

yamahadrums

  Е прояви малко чувство за хумор, де!
MacPro 2.66GHz 8Gb RAM Mac OS X 10.7.5, Pro Tools 10.3.3, DIGI 003 Factory, LogicPro 9.1.8,  Tascam FW-1884, Adam A7, Roland TD-20, Yamaha SY-99, Audiotechnica ATH-M50.
iPad Retina 3G+WiFi 128GB White

venski

Не можах да постигна особен напредък до сега. Май ще си поиграя да си подкарам един vpn вместо ssh-то.

Иначе намерих този пост + коментарите към него. Особено този, в който се описва как да се постигне това с NetBSD. HQ, може да ти е полезно :)

Metal

А защо с ssh! през samba няма ли да стане?

Аз от известно време се каня да направя същото, но докато се намадрувам и хардовете се запълниха почти, време е за нов.

Другия вариант наистина е чрез AFP, но не и за мен - от сървиси се препъвам вече.  Благодаря за линка все пак.