Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

15-05-2024, 21:23:14

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 862
  • Latest: ChessManFeali
Stats
  • Общ брой публикации: 82 653
  • Общ брой теми: 9 810
  • Online today: 624
  • Online ever: 774
  • (Вчера в 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 624
Total: 624

624 гости, 0 потребители

Нещо си е.. м.. с VPN достъпа

Започната от tMac, 22-11-2011, 17:50:02

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

tMac

От няколко дни имам проблеми с ползването на shared директориите в сървър, който достъпвам, чрез VPN, когато съм извън офиса. По-точно, след като Мас ми се закачи за сървъра, след установенанa връзка през VPN share-те директории сe виждат в finder-a, но немогат да се ползват. Излиза съобщение Connection faild когато се опитам да вляза в тях. До преди няколко дни нямах този проблем. Друго странно е, че през локалната мрежа т.е. мрежата в която ползвам въпросния сървър когато съм в офиса и не ползвам VPN връзка, мога да ползвам въпросните share-ти директории. Ако някой се сеща какво може да е станало, моля да съдейства. Очевидно нещо пречи на Мас-а ми да ползва директориите, но защо тогава става връзката с въпросния сървър през VPN?

fpyyh

възможно е някои от портовете, които са нужни за достъп, да са орязани от скоро. в зависимост от протокола има различни, които трябва да са отворени и ако само една част работи, тогава можеш да виждаш файловете, но когато се опитваш да правиш трансфер да се обръща към някой затворен и той да fail-ва

tMac

Добре, как да разбера, кой порт е блокиран? Къде мога да "пипам" по тези настойки?

fpyyh

на самия мак можеш да видиш в settings->security->firewall, но не вярвам там да е проблема. по-скоро, ако можеш, питай хората, които конфигурират мрежата/vpn-а дали са правили каквито и да е промени в последно време.

tMac

Реших проблема, но това изобщо не ми помогна да разбера какво става всъщност. За тези които може да представлява  интерес тази ситуация ще кажа, че след като промених IP адреса на рутера ми вкъщи нещата се оправиха. Адресите на рутера ми вкъщи и рутера в офиса бяха еднакви. Интересна ситуация предвид това, че лаптопа на жена ми, който е Windows машина в същите условия работише без проблем, а Мас-а не. Така или иначе проблема не беше в портовете, а в нещо което няма обяснение за мен, но поне се надявам за някой, който се сблъска с подобен проблем да е от полза констатацията ми.

godo

Мерси за инфото. В този ред на мисли VPN клиент за Lion на някой да му се намира ?
Всичко, което откривам изисква PowerPC. :(
Mac only

tMac

Ако добре разбирам въпроса ти, аз ползвам RDC на Microsoft от преди Lion-а и истината е, че не е най-доброто решение, но върши работа.

Metal

че какво му е на вградения в OS X !? работи чудесно с cisco и микромеки vpn servers, само OpenVPN не подържа но там си има клиенти от самите openvpn

@tMac - gataway IP-то ти в VPN мрежата същото ли беше като това на локалния рутер?

tMac

В моя случай нещата изглеждат така: дал съм на сървъра постоянен IP адрес, за да няма проблем при евентуални спирания на тока и т.н. в тази връзка IP адреса на рутера няма как да е същия, т.е. задължително е IP адреса на рутера да е различен. Що се касае до dateway IP адреса нямам спомен дали е бил същия. Мисля, че да.

Медудругото и аз мисля, че VPN на OS върши чудесна работа. Не бях разбрал въпроса на godo, мислих, че пита за remote desktop connection, който ползвам за да си чопля из въпросния сървър, когато ми се налага.