Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

11-05-2024, 17:41:26

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 860
  • Latest: ftaletcnnb
Stats
  • Общ брой публикации: 82 663
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 439
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 336
Total: 336

336 гости, 0 потребители

SSD Checker

Започната от PeterS, 11-02-2013, 19:07:41

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

PeterS

(Ако не ви се чете направо прескочете на екраните...)

От "известно" време се предлагат в конфигурациите и SSD устройствата.

Първоначално бяха гледани с известно недоверие и подозрение, но в момента са в бурен разцвет. За наша радост компанията на която всички симпатизираме ги използва в почти всички актуални модели под една или друга форма.

Проблема за който не се говори уви е, че технологията има ограничения. Самите дискове независимо от вида на производство (SLC, MLC) имат определен брой цикли на запис в дадена клетка. Когато циклите минат граничната стойност (или са около нея) повече в тази клетка не може да се записват нови стойности и става само за четене. По последни данни производителите гарантират около 5000 цикъла на запис за клетка. Ако се сещате има доста usb flash устройства които просто в един момент се чупят и повече не могат да се използват - това се получава защото са форматирани под FAT и са използвани в по-странни начини на работа (примерно без кеш за запис или прекалено много информация е изтривана и слагана и т.н.). В един момент флашката се чупи защото секторите на FAT-a стават само за четене и нищо не може да се направи освен да се изхвърли.

Под SSD ситуацията е подобна в първите генерации устройства. Във вторите генерации е добавен контролер който следи за по-интензивната употреба на дадени части от флаш паметта и я ремапва автоматично към други области като това става прозрачно за самата операционна система - тя даже не разбира че това се е случило. В последващите генерации е прибавена така наречената TRIM команда която отива една стъпка по-напред. Когато определен блок от диска повече не е използва от OS-a се подава команда към контролера с която този блок се освобождава и самия контролер може да го включи в списъка със свободните области които може да се ремапнат. За съжаление TRIM не се поддръжа от по-старите операционни системи. В OSX поддръжката на TRIM е прибавена в 10.6.8 само за Apple SSD-та (и с някакъв пач и за останалите модели), но в 10.7 вече TRIM присъства за всички устройства.

За какво ви описах всичко това?

В момента SSD е силно препоръчителна покупка за повечето професионалисти - пести доста време, а както знаем времето е пари. На бас, че повечето от вас са си пожелали SSD устройства като коледен или новогодишен подарък.

За съжаление както и при дисковете има вторичен пазар на такива устройства. Хората ги продават или защото има проблеми при използването им, или минават към други устройства или просто продават техниката със SSD-то. И тук възниква големия проблем, че получаваш нещо което може във всеки момент да сдаде багажа, без да имаш възможност за оценка на текущото му използване. Общо взето се получава като автокъщите - разни автомобили се продават защото "той е бил на една 80 годишна баба която е ходила само до магазина за хляб с него", какво реално е било знае само продавача.

В OSX това малко куца! Аз още помня как Disk Utility ми каза, че един диск е SMART verified, докато в същото време чувах как главите пукат и разбрах, че диска си заминава. Но беше SMART Verified! Същото се случва и при SSD-тата. В един момент просто нещо се случва и отказват - или машината не ще да бутне, или забива и т.н. Тук е мястото да похваля TimeMachine за добрата асистенция в тези моменти.

За да се избегне тази несправедливост в момента създаваме едно малко (и сладко) приложение което ще ви помогне да се ориентирате по-бързо дали SSD-то става/не става и какъв живот му остава.
Можете да смъкнете предварителна версия оттук:
http://cloud.mobiliodevelopment.com/SSDChecker/SSD_Checker_0_14.zip



При стартиране приложението показва от ляво какви са откритите SSD дискове в машината и при избирането им от дясно може да се получи информация за самото устройство. Както е видно от снимката устройството е пускано-спирано 24 пъти и е работило без прекъсване сумарно 388 часа. По-интересното е и количеството информация прочетено/записано - което пак е видно на самата страница. Досега са прочетени 714 Gb, а са записани 316 Gb.

По-интересното е дисковото здраве - това е параметър от 0 до 100% който показва параметър взет директно от SSD контролера оставащия живот на устройството. При нови устройства тръгваме от 100% и постепенно спадаме. При 10% е по-добре устройството да се СМЕНИ с друго такова.



Това е сервизната информация при натискане на бутона SMART - за съжаление е подходяща само за професионалисти.

В МОМЕНТА приложението е оптимизирано за няколко типа устройства и ТЪРСЯ тестери на които да го използват на липсващите ми типове устройства.

Всеки тестер ще получи безплатно едно копие от готовия продукт. Ако тестера се е включил по-активно в процеса на тестване (на повече конфигурации, повече дискове и т.н.) ще получи до 3 копия. За да се включите в процеса е необходимо да ми изпратите мейл на peter-кльомба-mobiliodevelopment-точка-com с имена, телефон за контакти, мейл (няма да ви спамя) и да ми опишете конфигурацията (без много детайли), версията на OS-a и най-вече какъв SSD диск използвате - производител, модел, параметри.

В момента приложението не е напълно готово, когато успеем да съберем информация от повечето производители и да я анализираме правилно - тогава ще е! В момента има няколко неща които не връщат актуална информация защото не сме виждали такъв диск или поне нямаме достъп до него.

Ако имате някакъв въпрос - не се притеснявайте да попитате тук.
mobilio - професионални мобилни приложения

Wizi

Поздравления за прекрасната и полезна работа!!!

За съжаление моя Crucial M4-C4256M4 SSD не се разпознава  :( Какво мога да помогна като бета тестер с моето SSD?  :)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Metal

Поздравления, изглежда много обещаващо!
имаш поща.

yordanoff

Изчерпателно инфо и полезна програмка!

Мисля, че и моят диск не го разпознава (или нещо друго), защото единственият екран, който ми излиза е: http://cl.ly/image/2S2a2d2a4140 :(

Metal

Нищо не показва и при Macbook Air 13" 2012
Бял екран за инфо. При re-scan drive list се мярва нещо за момент.

oolliivveer

#5
За всеки слу4ай ако е от полза: на хакинтош  с 10.6.8 не работи програмката,може би защото ОС не е разпознал 4е съм с SSD въпреки 4е съм го отбелязал в биоса  ::) и някакви добавки TRIM Support Enabler.app слагах после.Ина4е идеята е супер.

Lycan



При мен, този пач вижда повече (засега :)



успех с базата!


DALT

Бял екран при мен. При ре-скан се появява за кратко инфото, после се скрива.

Бъг: При затваряне от бутона горе вляво, приложението остава активно в дока. При клик на приложението в дока нищо не се случва.

Поздрави,
Далт

daniel

Мда и при мен е бял екранa с A-data SP900 съм :)
.:: MacBook Pro 13.3' :: 2.4GHz :: 256GB SSD :: 8GB DDR3 RAM :: Nvidia 320::.
.:: iPhone 6 Space Gray :: 16 GB :: iOS 8.3 ::.
.:: iPad mini Retina :: 32 GB :: iOS 8.3 ::.
.:: iPod Classic :: Black :: 80GB ::.

stivenkar

Бял екран и при мен-Samsung SSD 830.
MacBook Pro 15" mid 2010 2.66Ghz i7/8Gb RAM/Anti Glare Hi-Res Display 1680x1050/Mac OS X 10.8.2-Mountain Lion
Lenovo T540p-Mac OS X 10.14 Mojave

PeterS

Така - 72 часа след молбата ми за помощ имаме нова версия. Вече сме 0.15 и проблемите с "белите" екрани са отстранени.

За да обновите изберете от менюто "Check for Updates" и новата версия ще се смъкне.

Тази версия има отстранени следните проблеми:

  • -зарежда външните линкове на началния екран във Safari когато няма SSD на компютъра
  • -отстранен е проблем с неправилното отчитане на индикатора за здраве създаващ бял екран на повечето Макове
  • -отстранен е проблем с отчитането на атрибутите за четене/запис от SSD

Добавени нови възможности:

  • -добавена е възможност за включване/спиране на SMART за конкретен диск
  • -добавена е възможност за зареждане на няколко файла
  • -добавено е синьо заглавие - когато SMART е забранен или липсва
  • -добавена е възможност за отчитане на TRIM поддръжката от операционната система

По време на теста получихме данни от над 20 различни модела дискове. В момента анализираме данните за да успеем да визуализираме здравето на диска (от 0-100%), обема на прочетените/записаните данни.
За огромно съжаление се сблъскваме с доста проблеми от различните производители. Има модели които не показват нищо от интересуващите ни данни. Има модел който показва само обема на записаните данни, други показват прочетени/записани данни, но в друг формат (единия ги смята в Гигабайти, другия в блокове от 32Mb, трети в блокове от 512 байта).

Не мога да ви кажа кога ще поддържаме всички дискове, но поетапно ще започнем това.

Благодаря ви още веднъж за оказаната подкрепа. Ако имате какъвто-и-да-е проблем, не се притеснявайте да се свържете с мен.
mobilio - професионални мобилни приложения

PeterS

Пропуснал съм директния линк:
http://mobiliodev.s3.amazonaws.com/SSDChecker/SSD_Checker_0_15.zip
за новите потребители.

Старите - просто си го обновете от менюто!
mobilio - професионални мобилни приложения

Wizi

Супер! Чудесно работи!

Единствено се чудя коя от двете програми не отчита TRIM състоянието  ::)

MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

ValDenev

Цитат на: Wizi - 15-02-2013, 19:01:56
Супер! Чудесно работи!

Единствено се чудя коя от двете програми не отчита TRIM състоянието  ::)



Да странното е че и при мен SSD Checker не отчита че TRIM е включен.Аз ползвам Chamelion SSD Optimizer
MacMini M2
MacBook Air M1 2020
iPаd Pro 2020
iPhone 14 Pro
Time Machine back up - Synology DS1621+
Apple Watch 6 replacement - Garmin Fenix 7X

Nistel

И при мен на A-DATA S510 не отчита, че TRIM е включен а в About this mac и през TRIM ENABLER си отчита, че е пуснат. Иначе всичко друго си работи нормално на програмката.
Hackintosh Intel Core i5 2500K 8GB DDR3 1333 60GB SSD A-DATA SATA3 10.7.3 Lion Vanilla Kernel, iPad Mini 16GB WiFi, Samsung Galaxy Nexus 16GB CM10