Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

13-05-2024, 21:01:05

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 861
  • Latest: kaldoor
Stats
  • Общ брой публикации: 82 663
  • Общ брой теми: 9 815
  • Online today: 485
  • Online ever: 673
  • (03-05-2024, 09:06:05)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 360
Total: 361

360 гости, 1 потребител
BuSteR

Неща които Win има но Мак не

Започната от rafaelo, 17-11-2007, 12:14:02

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

rafaelo

Преди да сте започнали с нарежданията нека обясня:

Едно от нещата които най ми липсват е Cut/Paste функцията и ако обичате не ми казвайте че има такова знам за задъраженето на Apple бутона и драг но не винаги искам да драгвам. Отделно че понякога искам директно да премествам голям брой файлове от един Volume на друг а не да ги копирам. Та за това ми липсва Cut. На скоро бях намерил един скрипт който вкарваше cut в менюто с десен бутон но го загубих и това беше при тигъра. Сега при леопарда едва ли е същото, но ако някой знае нещо да казва.

Второто нещо което много ме дразни при файндера е когато примерно си в огромнаа си папка от 200гб с музика и си наредил едновременно мп3 файлове и папки, искаш да отидеш в папка Металика и натискаш М откарва те на едно М ама не ти харесва искаш друго М ама не. Защо така? Понякога дори те откарва на съвсем различно място и няма никаква логика в това.

Трето, като си в някоя папка по някаква голяма случайност искаш да се върнеш с едно назад обаче горе бек стрелкичката ти е сива, демек влязъл си в тая папка обаче от друго място. Как може да отидеш назаде и да видиш от къде идва тази папка? Цъкаш Backspace ама няма. За това поне намерих начин как де се предотврати.

Има и други но не са толкова съществени като например, като натиснеш на някоя папка Ентър и вместо да влезе вътре (и по подразбиране Enter означава влез), ти преименова папката....

Нема ред тука нема ред..... ;)

та пишете вас дразни ли ви нещо от файндера и ако има някой да е разрешил проблема с Кът да се обажда.

Becko

ау ау ау :) ти май съвсем си се объркал има хелп както и великолепни шорткъти във файндъра можеш да се връщаш назад и да правиш каквото поискаш стига просто да прочетеш как става ... кът и пейст сме го обсъждали вече без него е по добре защото ако го напрвиш по мрежата може да останеш без файлове и на двете места освен това ако го правиш между различни ВОЛЮМС то не ги мести копира ги така че единствено ги трие вместо теб което става с един клик на маркираните файлове apple + backspace заминават в коша и аппле + клик empty trash ... вместо да натискаш М за металика пиши M E T и то си намира следващите букви ... откарва те на съвсем различно място щото пишеш на български !!! ... apple + стрелка нагоре дава предната папка примерно ... общо взето никой не чете хелпа и после негодува ... има си много удобства открийте ги и ги ползвайте ...

... а относно уиндоуса какво да кажа дърпам от мрежата 2 ГБ файл с ИЕ и искам да отиде направо на флаш драйва но ... не отива на диск Ц и после отново се копира на флаша хехехехех :) пълна тъпота чака се двойно ;)

XXwolf

Za men  tazy rabota s enter sashto beshe trudna v nachaloto: natiskam enter za da preimenuvam papka ili file i tapya windows ya otvarya... Enter= vavedi, a command+O(pen) e otvori :!: ;)

Becko

нормално е да има разлики, но като идваш на нова платформа преди да почнеш да си работиш по старо му прочети какви са ти възможностите за да видиш кое е най-удобното за теб :)

XXwolf

Stava ako minavash na Mac , no ako e na bozata (i to po prinuda ) koy shte ti chete tapite help-ve na M$ :(

eek

Честно казано, повечето hot keys ги открих сам в mac os (например цмд+горна стрелка и всички комбинации от цмд+ши(ф)т+стрелки при маркиране на текст. Честно казано повечето команди ги помня наизуст. Едната ми ръка винаги е на клавиатурата, иначе почвам да се чувствам като инвалид. :)

И отида ли на виндовс вече много бързо ми става кофти. :)

HQ

И аз имах проблеми с интерфейса на мака,но си реших проблема с един Линк
:wink:

rafaelo

Цитат на: "Becko"ау ау ау :) ти май съвсем си се объркал има хелп както и великолепни шорткъти във файндъра можеш да се връщаш назад и да правиш каквото поискаш стига просто да прочетеш как става ... кът и пейст сме го обсъждали вече без него е по добре защото ако го напрвиш по мрежата може да останеш без файлове и на двете места освен това ако го правиш между различни ВОЛЮМС то не ги мести копира ги така че единствено ги трие вместо теб което става с един клик на маркираните файлове apple + backspace заминават в коша и аппле + клик empty trash ... вместо да натискаш М за металика пиши M E T и то си намира следващите букви ... откарва те на съвсем различно място щото пишеш на български !!! ... apple + стрелка нагоре дава предната папка примерно ... общо взето никой не чете хелпа и после негодува ... има си много удобства открийте ги и ги ползвайте ...

... а относно уиндоуса какво да кажа дърпам от мрежата 2 ГБ файл с ИЕ и искам да отиде направо на флаш драйва но ... не отива на диск Ц и после отново се копира на флаша хехехехех :) пълна тъпота чака се двойно ;)

:) Не ме разбирай погрешно. От доста време съм на мак и знам почти всички тези shortcuts чел съм достатъчно, но може би ти не си виждал как точно става фукнцията кът при Уин. Като дадеш кът на файла той го прави сив, не го копира в клипборда и т.н. а ако случайно съкнеш на друг файл той ти връща стария в нормалното му състояние. Демек НЯМА НАЧИН ДА ЗАГУБИШ НИЩО защото то просто не се трие. Пробвал ли си някога да направиш кът на файл и да му дадеш Cancel по средата? Резулатат може да те очарова. Файла си е на старото му място, недокоснат. Така че не разправайте че функцията Кът е ненужна, напротив, много е полезна.

Това за металиката дадох пример бате :) по принцип не си пиша папките на български. Ами ако случайно не знам как се казва точно папката или файла а само знам че започва с М?

Becko

... праща те на съвсем различно от М място САМО ако горе знаменцето ти е на БЪЛГАРСКИ :) т.е. папките или файловете са ти на латиница ма ти натискаш БГ символи и то те праща на луната :)

eek

Да, това с cut в windows и mac os го забелязах по едно време, но вече почнах да решавам проблемите си с влачене. По-удобно. :)

rafaelo

Becko, znam i za flagcheto. Ia da dam primer che nikoi mai ne me razbira :). Imam papka zapochwashta s M i fail zapochwasht s M w edna papka. Natiskam M otkarwa me pri papkata, ne iskam papkata iskam faila. Natiskam M pak ama nishto ne stawa. Razbrahte li sega :)

maculas

Това става така защото като натиснеш 2 пъти един след друг ММ и то търси папка на която името и започва с ММ.Като няма такъв резултат те запраща да пасеш баце!
MacBook Pro 15" (Mid 2009) 2.66 GHz Core 2 Duo, 8GB RAM, 128GB SSD + 320 GB HDD
iPhone 5 16GB

Lord Adder

Цитат на: "rafaelo"Трето, като си в някоя папка по някаква голяма случайност искаш да се върнеш с едно назад обаче горе бек стрелкичката ти е сива, демек влязъл си в тая папка обаче от друго място. Как може да отидеш назаде и да видиш от къде идва тази папка? Цъкаш Backspace ама няма. За това поне намерих начин как де се предотврати.

Без клавиатура:
Кликваш с десен бутон (Ctrl+click) на полето с бутоните на прозореца на Finder. Избираш Customise Toolbar. Излиза ти възможност да добавиш с влачене нови бутони. Избираш бутона Path (Path: See the location of the current folder) и го влачиш до тулбара.

Готов jе!
- ?!?
- Don't panic! This ship is unsinkable...
- !?!
- Секи да се спасява сам! Women and children first!

gogo_slv

А например имаш много папки в една. Влизаш в някоя, не намираш тва което търсиш, връщаш се и опаа..... връща те в началото на папката и тряя да влачиш скрола та да отидещ до папката от която си излязъл преди малко.  :roll:

maculas

Определено е мн гадно последното споменто, и мен ме дразни изключително много.
MacBook Pro 15" (Mid 2009) 2.66 GHz Core 2 Duo, 8GB RAM, 128GB SSD + 320 GB HDD
iPhone 5 16GB