Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

15-05-2024, 22:20:49

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 862
  • Latest: ChessManFeali
Stats
  • Общ брой публикации: 82 653
  • Общ брой теми: 9 810
  • Online today: 695
  • Online ever: 774
  • (Вчера в 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 671
Total: 672

671 гости, 1 потребител
veskop

Lightroom vs Aperture

Започната от j.tochkov, 04-04-2011, 16:40:42

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

j.tochkov

Мисля, че тук се понавърта някой и друг фотограф та питанката ми е кое от двете предпочитате и защо ?
Четох разни ревюта и т.н.т, но ми се ще и "другия" коментар.

Wizi

Аз ползвам Lightroom, защото:
- съм фен на Адоби
- има чудесна интеграция с Photoshop
- представлява перфектна комбинация от Bridge за разглеждане на снимките + Camera RAW за обработка на файловете
- има бързи експортни филтри
- позволява конвертиране в .dng

Предполагам тези неща (или поне част от тях) ги предлага и Aperture-а, но веднъж седнах и доста бързо свикнах с Lightroom-а и не смятам да се местя. Пробвал съм Aperture, гледал съм уроци с цел да го схвана по-бързо, но някак си лично на мен не ми допадна.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Metal

Lightroom защото:
- по прост и интуитивен е, но не отстъпва по възможности.
- работи по бързо с raw
- има чудесна библиотека, лесна за организиране и дори натоварена(при мен над 10к снимки) работи бързо.
- има повече плъгини и филтри из нета
- корегира недостатъци на популярни обективи, базата му данни се разширява непрекъснато.
- защото не е фотошоп, няма леари, но ако ми потрябват(много много рядко) са на 1 клик разстояние.

deezel

Aperture, тъй като инициално интерфейсът ми допадна повече и свикнах сравнително бързо с него. Но оценявам, че разликата във функционалността на двете приложения не е значителна.
Darin Dimitrov - Download.BG Magazine
iMac 24', MBP13, iPhone 4 32GB FW 4.3.3 PWNED, iPod 5.5G white 30GB, iPod Shuffle and a lot more.

j.tochkov

#4
Благодаря ви за коментарите. Пробвам и двете. За момента lightroom-a се влачи една идея на iMac-a (3gb RAM)  от подписа ми.

Spunky

аз с Aperture, но не знам защо. Просто свикнах с него.
Macbook Air 13" Core i5
iPhone 4

Lycan

Лайтрум не е ли поразширена cameraRaw? Адобе хич не си дава зор да си оптимизира софтуера за мак. Те и досега не ползват GPU-то като хората.

stefanstoev

Аз ползвам Lightroom
Емигрирах от Уиндоус към Мак и затова ми остана Лайтрума. Определено интеграцията между Адоби продуктите е много добра и ще става все по-добра. По пътя на логиката - би трябвало Лайтрум да си комуникира с Фотошоп по-добре от Aperture.

Metal

Лайтрум е правена от едни други пичове и после Адоб ги купиха. На практика няма нищо общо с фотошоп, дълго време интеграцията м/у двете куцаше докато не направиха смарт обектите. Моите наблюдения са, че работи по бързо, но признавам че нямам много опит с апертурата.

Wizi

Цитат на: Lycan - 06-04-2011, 02:51:38
Лайтрум не е ли поразширена cameraRaw?

Реално за мен Lightroom е Camera RAW с добавка на нещо като Bridge за бързо разглеждане да файловте и трети модул за експорт, който аз лично май така и не съм използвал, но може на други да е бил полезен.

Lightroom комуникира адски добре с Photoshop. Нанасянето на частични корекции и връщането обратно в LR се прави с лекота.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Metal

чак "адски добре" интегрирано не бих казал!
Ако това което искаш да редактираш във фотошопа е raw - LR създава един огромен tiff файл >200MB, който после презарежда автоматично когато приключиш с шопа. (LR3-CS4 , не знам как е в 5 но не вярвам да е по различно)
Т.е. не е инмемори редакцията, това за мен не е добра интеграция, но в LR2 беше много по зле а в 1 май липсваше напълно.

За мен LR е повече от прост raw редактор, с него си организирам цялата библиотека от снимки, с техните директории тагове и exif данни, бързо и лесно търсене с филтриране, мощна редакция и експорт за специфичната нужда според момента.
Фотошопа ми е тежък и неудобен за работа, аз не съм дизайнер, а с Bridge така и не свикнах да работя.

Wizi

Не съм видял да отваря TIFF чак с такива размери, но това зависи от доста неща, та го приемам за частен случай моето. Мен ми стига лесното преминаване между двете програми, автоматичното създаване на вече обработения файл обратно в LR.

Bridge-а няма какво да му се свиква - той си е един разширен броузер, действаш доста бързо с директории съдържащи RAW файлове и от там можеш да редактираш всеки един файл посредством Camera RAW-а. Познавам хора, които са свикнали вече да работят по този начин - директно само с BR + ACR като така избягват изцяло срещата с LR.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Lycan

това е windows workflow, ей брей за какво са ви маковете

dcc

Цитат на: Lycan - 06-04-2011, 15:54:26
това е windows workflow, ей брей за какво са ви маковете

За да ни свети ябълката вечер :)))
 MacBook Air 13" i5 1.3Ghz / 4GB / 128 SSD / OS X 10.13.6

faire

Аз ползвам Aperture. Имам инсталиран и Lightroom, но все нямам време да го поразуча, а и вече свикнах и не ми се местят library-тата.. Иначе от Aperture съм много доволен, но чак след като сложиш 8гб рам. Преди това на някои моменти зависваше доста, че даже и крашваше.. Може и от диска да ми е било, не знам.. Смених и него като ъпдрейднах рам-та.
The people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.