Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

15-05-2024, 21:41:16

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 862
  • Latest: ChessManFeali
Stats
  • Общ брой публикации: 82 653
  • Общ брой теми: 9 810
  • Online today: 677
  • Online ever: 774
  • (Вчера в 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 1
Guests: 685
Total: 686

685 гости, 1 потребител
smile_g

Upgdate PowerBook G4 с PATA SSD 32gb

Започната от Wizi, 16-01-2010, 00:07:47

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

Wizi

Абе почти съм се навил напълно, но все пак да се допитам и до вас, баш специалистите. Имам един стар PowerBook G4 15" 1.5GHz 1GB RAM с Mac OS X 10.5, който много обичам и ползвам всеки ден с голямо удоволствие главно заради прекасното боди и категорично неповторимата клавиатура... оставих жената да се радва на новото 13" Про, което купих наскоро. Проблемът е, че ме дразни как харда на G4-та редовно се подпалва горкия от четене и с неговите убийствени (ако не се лъжа) 4200 оборота и около 12-15мб/с трансфер му е адска мъка. Мислех си дали няма да му дам достатъчно количество бързина ако му купя един PATA SSD диск от 32 гиги, че хем да дойде достатъчно евтино защото за друго освен за поща и уеб много-много не го ползвам, а 64GB вече ми идва скъпичко. Като ъпдейтнах харда на 13"-та от сток 5400 оборотния хард на бърз Momentus 7200.3 и вдигнах трансфера от 55-на мб/с на около 85мб/с имаше значителна разлика в производителноста и това принципно ме навежда на мисълта, че и при PowerBook-а ще има радост.

Гледам в eBay.цом 32 гиги такова SSD идва до мен за около 150 лева, което не е особено голяма инвестиция.

Да му се мятам ли или реално самата РРС архитектура е прекалено слаба/стара и няма да вземе достатъчно предимство от бързия диск?  ::)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Морт

Хардисковете винаги са слабото звено във веригата, още повече пък диск на 4200 оборота от преди 4-5 години. Процесорът, за тези ти цели е напълно достатъчен, пък и реално няма какво друго да му ъпдейтнеш, което да ти даде осезаема по-голяма производителност.
.fr

Wizi

Благодаря за бързия отговор! :) Да, реално ако ми работеше втория слот за памет бих се опитал да му набия още една гига RAM, но уви това се оказа сериен дефект и аз съм попаднал под ножа му.
Потвърждаваш мислите ми, че харда му е доста слабо място и реално би имало достатъчно положителен ефект!  8)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Nistel

Предполагам си запознат с работата на SSD дисковете. Все пак ще очертая основните неща. Предимството им е в малкото време за достъп - 0.1мс и надолу. При една и съща линейна скорост при четене на малки файлове SSD-то ще е много пъти по-бързо. Например зареждане на ОС браузване. Проблема с флаш сайтовете и HD-то не мисля, че ще ти помогне. Нещо, което не е много често споменавано е, че при стареенето SSD-то се забавя с поне едно 20% .. проблема може да се каже, че още не е решен - ако ти е интересно потърси инфо за командата TRIM. А и файловата система е журнална и при работа 24/7 това SSD като го гледам повече от година - година и половина едва ли ще издържи. Питай продавача колко часа работа е по спецификация .. или поне модела на паметите .. по тях може да намерим инфо.

Принципно в твоя случай си заслужава определено. Другия вариант е да дадеш пак към 100лв за няколко пъти по-голям и по-бавен диск, който няма да използваш мястото ..

Hackintosh Intel Core i5 2500K 8GB DDR3 1333 60GB SSD A-DATA SATA3 10.7.3 Lion Vanilla Kernel, iPad Mini 16GB WiFi, Samsung Galaxy Nexus 16GB CM10

Wizi

#4
Човек, 150лв ще ги давам всяка година, ако има реално достатъчно. Марката KingSpec ми е световно неизвестна и в никакъв случай не залагам на качество. Цитирам техническите му характеристики:
Reliability & Endurance - Write endurance: 80years@10GBytes write and erase per day at 32GB, Read endurance: unlimited. Демек по-добър SSD от този едва ли има на пазара!  :-X

edit:
пише, че ползва MLC (Test Flash:K9GAG08U0M) NAND flash.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

prOMiNd

Аз не виждам смисъл да минаваш на ссд при условие, че П-АТА те ограничава в скоростта, а не самия диск(4200 си е наистина малко, но ако си вземеш някои 160ГБ 5400 ще е доста по-различно)
Gigabyte GA-H77N-WiFi, Intel Core i3-3225,Geil DDR3 PC12800 2x4GB.HDD ADATA SSD 256GB ,  Apple Cinema HD 23"
DELL XPS M1530, Core 2 Duo T9300, nVidia 8600M GT 256MB GDDR3, 4GB DDR2 RAM, 1920x1200 native resolution
Всичко за XBOX 360 - http://xbox.techstream.eu/

Metal

#6
Ще запълни паралела на макс  :) ще е весело.
Но повечето място няма какво да го прави, а ускорението ще е минимално.
Докато ssd-то ще издува атата с 100MB/s  постоянна скорост, да не забравяме и моменталното време за достъп. Искам да го видя  :) Мисля че си заслужава.

А колко живот има това ssd един госпот знае.

HQ

Въздържането от журнална файлова система може да прибави значително време живот.Епъл пък може би умишлено са ограничили броя на използваемите файлови системи,но пък има поддръжка в ядрото на почти всички поддържани в Un*x .

Wizi

Цитат на: Metal - 16-01-2010, 12:23:56
Но повечето място няма какво да го прави, а ускорението ще е минимално.
Докато ssd-то ще издува атата с 100MB/s  постоянна скорост, да не забравяме и моменталното време за достъп. Искам да го видя  :) Мисля че си заслужава.

Ъъъъ... как тези две думички си съвпадат?  ::)

Както и да е. Цената си заслужава и мисля оше понеделник да поръчвам. Надявам се скоро да пусна before and after резултати ;)
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Metal

Това "минимално" се отнася за предложението на prOMiNd, замяна на диска с 160GB 5400.
Заслужава си SSD-то, дори и на РАТА100.
Извинявам се, че съм бил не ясен.

Успех.

prOMiNd

Разликата между 4200 и 5400 е меко казано огромна :)( е не може да се сравнява със ССД, но ценово може), както между 5400 и 7200 :)
Бях с 40ГБ 4200рпм и смених на 5400 160гб ...просто се усещаше във всяко отношение...пробвал съм ССД само на С-АТА интерфейс и наистина е супер бърз...за съжаление не мога да коментирам скорост при П-АТА и ССД, но ценово просто разликата е огромна.
Gigabyte GA-H77N-WiFi, Intel Core i3-3225,Geil DDR3 PC12800 2x4GB.HDD ADATA SSD 256GB ,  Apple Cinema HD 23"
DELL XPS M1530, Core 2 Duo T9300, nVidia 8600M GT 256MB GDDR3, 4GB DDR2 RAM, 1920x1200 native resolution
Всичко за XBOX 360 - http://xbox.techstream.eu/

Морт

Дори и скоростта на трансфер да се ограничава малко от PATA-та (не че при 32ГБ диск ще има сериозни трансфери (: ), почти моменталното време за достъп на SSD-то определено ще се усети.
.fr

waser

#12
Аз също търся, но не SSD, а по-бърз твърд диск ATA, примерно 7200 об., (то до 1,5 год. хардовете май няма да ги има вече, ама нейсе...) Някой, ако има, нека сподели добро за финансите решение  ;) ... или да даде съвет.  :)
PB G4 17'' PPC, 1 GHz, OS X 10.5.8, 2 GB, 320 GB
Qosmio X 875

Spunky

wizi и аз за моя повербук си мислех за ССД, щото наистина не му пълня диска с нищо. Обаче се сетих и за вариант 5400рпм 320ГБ, който също трябва да е значително по-бърз от сегашния ми, най-малкото заради по-високата плътност и по-малката разходка на главата върху диска. Това прави сега големите 5400рпм 500гб дискове с една плоча, бързи колкото предишното поколение на 7200рпм.
Macbook Air 13" Core i5
iPhone 4

Wizi

Съгласен съм напълно с теб, но моя ПоверБук го използвам стриктли уеб-броузинг 'н мейлинг уайз, та не ми е нужен сторидж... За това и предпочетох максималната скорост, която SSD предлага.

Чакам го всеки един момент да цъфне в пощенската ми (хардуерна) кутия и да пусна резултати!
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD