Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

22-05-2024, 16:50:45

Login with username, password and session length

Shoutbox


Recent

Потребители
  • Общ брой потребители: 7 865
  • Latest: proertBicky
Stats
  • Общ брой публикации: 82 665
  • Общ брой теми: 9 812
  • Online today: 682
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 488
Total: 488

488 гости, 0 потребители

RAM upgrade за macbook pro late 2006

Започната от jazzin, 10-01-2012, 17:41:50

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

jazzin

Здравейте,

Искам да ъпгрейдна RAM на един macbook pro late 2006. В момента е с 2 плочки по 1 GB DDR2 SDRAM 667 MHz и доколкото разбрах, официално поддържа до 3GB. Зачитам на разни места из нета, че би могло до 4GB, но щяло да позва част от тях и някакви други неща, които не ми станаха никак ясни:
The net result is that at least 3 GB of RAM should be fully accessible, while when 4 GB of RAM installed, ~700 MB of of the RAM is overlapping critical system functions, making it non-addressable by the system.

чета тук:
http://www.everymac.com/systems/apple/macbook_pro/faq/macbook-pro-core-2-duo-3-gb-memory-limitation-details.html

Единствено което разбрах, след няколко изгледани видеа в youtube, е че мога да си я сменя сама.

Също, каква памет да купя, вие откъде пазарувате?
Дайте съвет, моля, че не им разбирам никак.
Предварителни благодарности на отзовалите се.

Wizi

Аз бих те посъветвал да ъпгрейднеш до 3GB RAM, а не до 4. Конкретно в твоя случай. От това, което прочетох и аз, не виждам смисъл да инвестираш в така или иначе не особено евтината памет.

Ето ти един пример за такава памет:
http://www.jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=530047

Съветът ми би бил да отидеш на място с лаптопа и да пробваш дали ще запали. Самата смяна става елементарно, а съм убеден, че ще ти бъде предложена и помощ, ако се почувстваш несигурна. Предполагам в момента си с по-бавна RAM памет (667MHz) от тази от линка по-горе, което теоретично би направила машината ти нефункционираща. Решението би било да замениш и другата плочка от 1GB отново с 1GB, но същата скорост. Това разбира се само, ако се появи проблем.... макар че аз бих го направил без особено да се замислям, защото дори и да тръгне машината, то по-бързата RAM ще е "клекнала" до скоростта на по-бавната за да сработят нещата и така файда от по-бързата няма да усетиш.

Малко сложно прозвуча - надявам се въпреки това да си ме разбрала. Ако ли не ще се радвам аз или друг колега да обясни отново на по-човешки език.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

jazzin

да, да, прекрасно разбрах, съвсем разбирамео си обяснил, благодаря! :)
да, рам-а, който ползвам е 667 Mhz.

добре, тъп въпрос: мога да сложа само DDR2 на тази машина така ли? защото DDR3 e два пъти по-бърза и по -евтина.

при тези цени, ако сменя и двете плочки 1 х 1GB + 1 x 2GB ще ми излезе почти колкото 2GB от оторизиран сервиз на Apple. Има ли осезаема разлика в двете скорости, 667 и 800?
също, каква е разликата м/у оторизираната от apple памет и тази от линка, освен гаранцията, че първата ще сработи?

Wizi

Малко отзад напред....

Ако купиш две идентични плочки от произволен компютърен магазин и ги сравниш със същите такива закупени от оторизиран Епъл магазин никога няма да намериш разлика. Такава просто не съществува, защото техните не са произвеждани на Марс или по технология на NASA.

За съжаление нямаш физическата възможност да инсталираш DDR3 на мястото на DDR2, защото слота е различен. Разминава се и броя "крачета" на двата вида...

Разлика между 667 и 800MHz няма да усетиш, но вероятно ще спиш по-спокойно знаейки, че притежаваш по-бързата ;)

Разлика в производителността можеш да видиш ако двете плочки се разминават в техническите си параметри. Виждал съм подобен случай на малко по-нов модел MacBook Pro от твоя. Там драстично намаля силата на компютъра след като се ъпгрейдна с 2х 2GB "но нейм" плочки.

.... не казвай, че е скъпо, защото не си виждала Transcend DDR2 ъпгрейд кит за по 100 и нещо USD парче от 2GB. ;) Специално за МакБук като твоя.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

jazzin

Не съм конетирала дали е скъпо като абсолютна стойност :) Просто казах, че сравнено с епълската памет, май по-добре за едни и същи пари да взема епълска, че ще работи 100%. Особено що няма разлика в тези две скорости :)

да разбирам ли, че, след изписаното до тук, имам 2 варианта?

1/ да си намеря абсолютно идентична като харектеристики 1 плочка 2GB RAM (DDR2 SDRAM 667 MHz, друго?) на коя да е фирма за по-малко пари (от епълската)

2/ ако 1 не се случи, да си взема от apple-ски сервиз, че поне ще ми доставят, каквото точно ми тряба, за 2 х парите от т.1

това за но нейм RAM не го разбрах...двете плочки са били различен но нейм? :)

dcc

На бял бук 2006 съм бил с 2x2GB 667Mhz,няма проблем.Паметта се вижда като 4ГБ,но ОС работи с 3ГБ(в интерес на истината memtest успя да тества и 4ГБ).
 MacBook Air 13" i5 1.3Ghz / 4GB / 128 SSD / OS X 10.13.6

jazzin

и аз четох, че ги разпознава. въпросът е, че не ги ползва :)

Wizi

Цитат на: jazzin - 10-01-2012, 20:23:03
Не съм конетирала дали е скъпо като абсолютна стойност :) Просто казах, че сравнено с епълската памет, май по-добре за едни и същи пари да взема епълска, че ще работи 100%. Особено що няма разлика в тези две скорости :)

да разбирам ли, че, след изписаното до тук, имам 2 варианта?

1/ да си намеря абсолютно идентична като харектеристики 1 плочка 2GB RAM (DDR2 SDRAM 667 MHz, друго?) на коя да е фирма за по-малко пари (от епълската)

Мдам, това е вариант.

Цитат на: jazzin - 10-01-2012, 20:23:032/ ако 1 не се случи, да си взема от apple-ски сервиз, че поне ще ми доставят, каквото точно ми тряба, за 2 х парите от т.1

това за но нейм RAM не го разбрах...двете плочки са били различен но нейм? :)


Обади им се на Епълите да ти кажат какво ще искат за 2GB 667MHz плочка. Може и да е разумно (което малко ме съмнява, де).

Онова за "но нейм" паметта беше, че двете платки бяха напълно идентични, но работеха ужасно. Просто не можех да повярвам какво се случва с компютъра. Въпросните 2х 2GB МНОГО по-бавно от оригиналните 2х 1GB.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

dcc

Цитат на: jazzin - 10-01-2012, 20:46:50
и аз четох, че ги разпознава. въпросът е, че не ги ползва :)


Но модулите са с еднаква големина,което е една идея по-добре по-принцип(от 1+2).
 MacBook Air 13" i5 1.3Ghz / 4GB / 128 SSD / OS X 10.13.6

HQ

#9
Каквато и рам да сложиш,ако тръгне то ще работи на 667 Mhz! Моя е средата на 2007-ма и паметта ми е макс 667,твоя също със сигурност. Тъй като 667 не се произвежда и е по-скъпа от 800,вземи си на 800. Не ги слушай като ти разправят че ще спиш спокойно като имаш по-бързата бля-бля, и на 1066 да е пак ще работи на 667. Примерния линк на плочката горе няма марка производител,което говори лошо. Не си взимай памет с марка A-data,гледай за kingston,corsair на тези бих се доверил веднага.
Ето това пише за 15" macbook pro october 2006 в Mactracker(appstore):
Maximum RAM   3.0 GB (4.0 GB can be installed, only 3.0 GB will be addressed)
Type of RAM Slots   2 - 200-pin PC2-5300 (667MHz) DDR2 SO-DIMM

така че купи си 1х2GB ддр2 800 sodimm и това е.

jazzin

Много ви благодаря! :)

Wizi, apple искат 115 лева за 2GB DDR2

Ако са различни марки има ли опасност да работят кофти?
Т.е 1GB стара Apple + 2 GB Kingston? Намерих една Kingston http://bit.ly/yCleZ2

Разлкиката в еднакви и различни като GB модули усеща ли се при работа, (ако ползвам ram-a на 100%)?

добре, за едни и същи пари (грубо казано) мога да взема
2GB Apple = 115 лева
или
2GB + 2GB Kingston  = 100 лева

Кой вариант препоръчвате?

Съществува и варианта
2GB + 2GB  Apple = 230
но в писаното до тук не намерих мотивация за него от към пърформънс, особено предвид цената. Поправете ме, ако не съм разбрала. Ако тази памет ще сработи по-добре с конфигурацията на macbook pro, бих се замислила.

Още веднъж, благодаря!

ponski

Аз имам MacBook White 13" late 2007, който работи с 2 x 2Gb Corsair DDR2 667MHz (т.е. паметта не е автентична епълска) и нямам проблем до този момент. Според мен не би следвало да има проблем при теб ако заложиш на подобен вариант (независимо дали ще избереш 1 x 1Gb + 1 x 2Gb или 2 x 2Gb), пък ако може да изпробваш преди да ги закупиш - най-добре!
Понски

MacBook 7,1 Core 2 Duo 2,4GHz 8Gb | Mac OS X 10.11.2
iPhone 4S 32Gb | iOS 9.2
iPad Mini 2,7 16Gb | iOS 9.2

Wizi

Цитат на: jazzin - 11-01-2012, 14:36:31
Кой вариант препоръчвате?

Нито един от изброените. Купи си една плочка от 2GB през линка, който ти пусна (а не моя no name на Jar) и виж дали ще имаш някакви проблеми, което изключително много би ме изненадало. Тоест всичко трябва да е ОК. Ако въпреки това видиш проблем си поръчай от същото място още една такава плочка и си готова.

Виж дали можеш на място да я монтираш и тестваш.

Успех!
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

jazzin

По вариациите в съветите ви предполагам, че не е чак такъв голям проблем и правилните решения биха могли да бъдят повече от едно.

Днес звъннах на хората от линка и казаха, че мога да тествам и ако не работи да я върна. Също, предложиха да ми я поставят, ако отида до офиса им.

Благодарти на всички!

Ще пусна report утре кое как е сработило.

jazzin

#14
така, снощи съм се объркала, бях звъняла на друго място (от друг линк) за памет 800Mhz...

Ето това http://www.stealtech.org/

Там се опитаха да ми продадат 1 плочка Kingston + 1 плочка A-data, въпреки че, уж, сложихме две еднакви, за да видим дали работи по-добре! Не работеше, тръгнах си. Мряза евтини търговски лъжи.

но пък разбрах, че:
1gb apple (оказа се samsung) + 2gb kinstong зареждаше с 25% по-бавно, отколкото със старата памет